مافیای سد سازی
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز ۳۱ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مقاله ای را از پاتریک مک کالی درباره ی کسانی که منافع شان در اجرای طرح های پر هزینه ی سد سازی است ، در اینجا بخوانید .


 
برنامه همایش محیط زیست ایران در انتظار رییس جمهور آینده
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۳٠ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : فرشید فاریابی
 
درباره ی سد ماملو
ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز ٢٧ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

نمونه ای دیگر از  سدسازی های مخرب محیط زیست

محمد باقر صدوق ، مدیر کل محیط زیست استان تهران در ششمین همایش ملی ارزیابی اثرات زیست محیطی (30/11/87) گفته بود که : « ارزیابی زیست محیطی به مجوزی برای تخریب طبیعت بدل شده است » (همشهری 1/12/1387) . صدوق ، همچنین با اشاره به طرح احداث کانالی برای انتقال آب رودخانه ی کرج به تهران ، و این که « پیمانکار متنفذ آن تا کنون نیمی از طرح را که آثار تخریبی آن بسیار بیشتر از سود آن است ، اجرا کرده » ، گفته بود که همین اتفاق ها به گونه ای دیگر در حوزه های آبریز طالقان ، جاجرود ، لار و ماملو هم در حال وقوع است .


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دوم اردیبهشت ، روز زمین پاک
ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز ٢٧ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

فراخوان برای پاک سازی کوهستان

دوستان کوه نورد ،

از شما درخواست داریم در روزهای  پنج شنبه و جمعه 3 و 4 اردیبهشت ، به مناسبت روز زمین پاک ، دست کم دو ساعت از وقت برنامه ی کوه نوردی خودتان را به پاک سازی بخشی از یک مسیر ، گوشه ای از یک درختزار ، حاشیه ی یک رودخانه ، یا اطراف یک چشمه اختصاص دهید . 

در  مورد ضرورت حفاظت از محیط کوهستان ، با کوه پیمایان سخن بگویید . با  شهرداری ها ، شوراهای شهر ، و اداره های محیط زیست ، تماس بگیرید و از امکانات آن ها برای پاک سازی و اطلاع رسانی همگانی استفاده کنید . سعی کنید پیام های خود و گزارش فعالیت هایتان را از طریق رسانه ها به گوش همگان برسانید .

و دیگر این که برای ناامید نشدن ، شاید بد نباشد که مطلب پارسال ما را به همین مناسبت ، با عنوان « چگونه می توان نا امید نشد ؟!»  در اینجا بخوانید !


 
لطفا شعار زیست محیطی هم بدهید !
ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز ٢٦ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

پیش از انتخابات دوره ی سوم شوراهای شهر و روستا ، در مطلبی با عنوان بالا در روزنامه ی همشهری گفته بودم که نامزدان عضویت در شوراها باید برنامه ی خود را برای به سازی محیط زیست و حفاظت از آن اعلام کنند . در همین ارتباط ، همایشی در کلاردشت برگزار کردیم و از نامزدان عضویت در شورای شهر کلاردشت خواستیم که در این زمینه سخن بگویند .

خوشبختانه ، خبر می رسد که  مرکزصلح و محیط زیست در روز سه شنبه ١/٢/٨٧ در همایشی که از ساعت ١۶:٣٠در مرکز سازمان های غیر دولتی (تهران - خ نجات اللهی ، نبش ورشو) برگزار خواهد کرد ، به طرح خواسته های زیست محیطی شهروندان خواهد پرداخت و از نامزدان ریاست جمهوری خواهد خواست که برنامه های زیست محیطی خود را اعلام کنند . باشد که به گفته ی  محمد درویش، این همایش سبب طرح عمیق تر و گسترده تر مسایل زیست محیطی در سطح جامعه شود .

از فعالان حوزه ی محیط زیست دعوت می کنیم که در این همایش شرکت کنند .


 
نشست ماهانه ی انجمن
ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ٢٤ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

نخستین نشست ماهانه ی همگانی انجمن کوه نوردان ایران در سال 88 ، فردا برگزار می شود. خبر را در سایت انجمن بخوانید .


 
اندوه نامه ای از ایران شناس بزرگ ، دکتر پرویز رجبی
ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز ٢٤ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

درد ناشی از گردش گری بیمار و غیر مسوولانه ی ایرانی را در یادداشت دکتر رجبی به مناسبت دیدار از جندق ، در ایرن بخوانید .


 
جمع‌آوری زباله‌ها، کار شرافتمندانه‌ای است‌!
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ٢٤ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : فرشید فاریابی

همشهری / عباس محمدی*:
روز جمعه 21/1/‌88 «خانه محیط‌زیست تهران» که به شهرداری وابسته است، برنامه‌ای را برای پاکسازی‌ مسیرهای کوه پیمایی شمال تهران ترتیب داد.

این برنامه، به مناسبت روز خاصی (‌مثلا روز زمین پاک  یا روز پاکسازی‌ کوهستان‌) ترتیب نیافته بود و به‌نظر من به همین دلیل ارزش خاصی داشت؛ چرا که اشارتی بوده است بر اینکه کمک به حفاظت کوهستان نباید به مناسبت‌ها و روزهای مشخصی محدود شود.
 جای بسی خوشحالی است که فعالیت سازمان‌های غیردولتی و افراد دوستدار محیط‌های کوهستانی به نتیجه‌های مشخص و ملموسی رسیده و شهرداری‌ها و هیئت‌های کوهنوردی و دیگر سازمان‌های دولتی یا عمومی هم فعالانه وارد اینگونه کارها شده‌اند.

در این روز، به دارآباد رفتم، چند جوان، ابتدای مسیر کیسه‌هایی به مردم می‌دادند و از آنان می‌خواستند که زباله‌های خود را بازگردانند و به پاکسازی‌ کوه کمک کنند. اگرچه شاید از هر 100نفری که کیسه می‌گیرند، فقط 5نفر خم شوند و زباله‌های رها شده به دست دیگران را جمع کنند اما قطعا درصد بیشتری دست‌کم زباله‌های خودشان را به پایین برمی‌گردانند.

به علاوه، فعالیت آن اندک شماری که زباله جمع می‌کنند، تاثیر زیادی روی مردمی که شاهد هستند می‌گذارد و آنان را در مورد وظیفه‌های شهروندی به تفکر وا می‌ دارد.
بارندگی‌هایی که در دو سه هفته اخیر داشته‌ایم، از جمله باران شدید پنجشنبه 20/1/88 شادابی خوبی به کوهستان بخشیده بود ؛ زیبایی گل و سبزه‌های تازه دمیده و بازی ابرها در پهنه آسمان، دلنشینی محیط شکوهمند کوهستان را صد چندان کرده بود.

در این میان، دیدن تک و توک کوه‌پیمایان دلسوزی که پاکسازی‌ می‌کردند، امید را در دل آدمی زنده می‌کرد. اما  دیدن برخی اشخاص نگران مان می‌کرد. به راستی ما چه موقع یاد می‌گیریم که به تعبیر سعدی فقط «‌تماشاگران بستان‌» باشیم و «‌تنگ چشمانه نظر به میوه» نکنیم‌؟! داستان از این قرار است که عده زیادی را می‌دیدم که کیسه‌های کوچک و بزرگ به دست داشتند و از دور می‌پنداشتم که به پاکسازی‌ کوهستان مشغول هستند اما آنگاه که نزدیک می‌شدم، درمی‌یافتم که خم می‌شوند تا«‌سبزی صحرایی‌» بچینند‌!

این سبزی‌ها، بخشی از پوشش گیاهی ضعیف کوه‌های ما و غالبا از گونه‌های غیرعلوفه‌ای هستند که به‌دلیل خوش خوراک نبودن برای دام‌ها، کمتر آسیب دیده‌اند. کندن آنها، تخریب ناشی از دامداری سنتی مخرب را که متأسفانه هنوز هم در دامنه‌های توچال برقرار است، تشدید می‌کند.

کوهستان‌های ما، ظرفیت سبزی دادن به هزاران نفری که هر روز تعطیل مهمان او هستند، ندارد. لطفا از چیدن هرگونه گیاه خودداری کنید و در این بهار، به گیاهان فرصت رویندگی و زایندگی بدهید، کیسه‌های خود را با زباله‌های رها شده پر کنید و در پاکسازی‌ و حفاظت محیط کوهستان بکوشید!


 
گردش گری غیرمسوولانه و معضل زباله
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ٢٢ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

گزارشی را که روزنامه ی همشهری از گفتگو با من تهیه کرده و مربوط است به آلودگی نقاط گردش گری ، در این جا بخوانید .


 
سازه‌هایی که بی‌ثمر می‌ماند
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ٢٢ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : فرشید فاریابی

همشهری: گرچه هنوز بسیاری بر ساخت سد‌های پرهزینه پای می‌فشارند اما رفته رفته این نگرش در حال مطرود شدن است

 تا آنجا که در سراسر جهان دوستداران طبیعت و طرفداران محیط‌زیست به شیوه‌های مختلف با سد‌سازی‌ به مخالفت برخاسته‌اند. 14 مارس روز جهانی مبارزه با سدسازی یا روز حفاظت از رودخانه‌ها، در مقابل سدسازی اکنون به سمبل و نمادی برای حفاظت محیط‌زیست تبدیل شده است؛ با این حال سازندگان سدها به ویژه در کشور ما نهضت مبارزه با سدسازی را در تقابل با صنعتی می‌دانند که یکی از نماد‌های افتخار آفرین ملی محسوب می‌شود. آنچه در پی می‌آید نگاه دیگری است بر سدسازی در کشور،هرچند پیش از این به مناسبت روزجهانی مبارزه با سدسازی (‌24 اسفند ماه گذشته)گزارش مفصلی در همین صفحه به چاپ رسید.

«انسان در طول تاریخ برای تامین آب به شیوه‌های مختلفی متوسل شده و با آزمون و خطا و غربال کردن این شیوه‌ها به راهکار‌های مناسبی دست یافته است. سد‌سازی‌ نیز یکی از این راهکار‌هاست.» دکتر جمال قدوسی، استاد دانشگاه، در پی این مقدمه کوتاه می‌گوید: «‌سدسازی شیوه‌ای نیست که آن را از دیگر کشورها کسب کرده باشیم بلکه در تاریخ ما ریشه دارد. گواه آن هم سدهایی است که از روزگاران قدیم بر جای مانده، سدی در شوشتر که در زمان شاپور ساخته شده، نیز سدهای گلستان، گوهرشاد، قاضی و بندامیر از سدهایی است که با مقاصد مختلف در دوره‌های پیشین احداث شده است. اما همه این سدها که البته هیچ کدامشان دارای ابعاد گسترده‌ای نبوده‌اند در مناطقی بنا شده‌اند که دارای عمر مفید و بازدهی مناسب بوده‌اند.

 برای نمونه، سد گلستان که در زمان گوهر‌شاد ساخته شده هنوز هم کارایی دارد. این یکی از مهم‌ترین اصولی است که در ساخت تمام سازه‌های آبی گذشته رعایت شده است.»


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نقدی بر برنامه های هیمالیانوردی ایرانیان
ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز ٢٠ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مقاله ی انتقادی عباس محمدی را در مورد کوه نوردی ایرانیان در هیمالیا و دیگر کوهستان های بزرگ خارج از کشور ، و مقایسه ی آن با روند کوه نوردی جهان ، در تارنمای باشگاه کوه نوردان آرش بخوانید .


 
آبخوان داری به جای سد سازی
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۸ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مقاله ی با ارزشی را از دکتر سید آهنگ کوثر در مورد سد سازی های مخرب محیط زیست ، و روش جایگزین ( آبخوان داری ) ، در اعتماد بخوانید .


 
حافظ و کوه نوردی
ساعت ٦:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۸ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

کوه نوردی ؛ پیش نیازها و خطر، با تفسیر یکی دو بیت از حافظ !

 

کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش         کی روی ؟ ره ز که پرسی  ؟ چه کنی ؟ چون باشی ؟

 

در این بیت ، حافظ مهم ترین نکته هایی را که یک ره نورد باید بداند ، گوشزد کرده است . به زبان کوه نوردی ، هر « برنامه » ای را باید صبح زود شروع کرد ( خواب نماند ) ، چرا که فقط در این صورت می توان استفاده ی مناسب را از طول روز برد و مسیر ( بیابان ) پیش روی را درنوردید . عقب ماندن از هیات یا گروه ( کاروان ) ، هم زمینه ساز خطر است و هم پیمودن راه را کسل کننده و دشوار می سازد .

در مصراع دوم ، پیش نیازهای یک عزیمت کوه نوردی فهرست می شود :


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
برنامه ی چهارم توسعه و محیط زیست
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱٦ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مطلبی در مورد اصول مغفول مانده ی برنامه ی چهارم محیط زیست را به قلم حمیدرضا میرزاده در اعتماد بخوانید .


 
سدها جلوی سیل را می گیرند؟!
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱٤ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

سد سازان ، همواره ادعا کرده اند که یکی از کارکردهای مهم سدها ، «مهار سیل » است . اما در ایران که امروزه بیست برابر پیش از انقلاب سد داریم ، شمار سیل های ویران گر هم ده ها برابر شده است . چند روز پیش ، دو سه ساعتی بارندگی داشتیم ؛ سد پانزده خرداد (با چند اشکال اساسی) بر روی رودخانه ی قم رود ساخته شده است ، در مهار بیابان زایی بخوانید که سیل چه بلایی بر سر شهر قم آورده است .


 
آه ، اصفهان ! اصفهان !
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱٤ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

اندوه دیدار از شهری تاریخی !

 

اصفهان را داریوش شایگان ، اندیشمند بزرگ معاصر ، « صورتی مثالین ، معلق در فضای رویا » ، « جهانی صغیر ... و شهری تمثیلی » می خواند ( مجله ی  بخارا شماره ی 69-68 ، اسفند 1387) . او در مقاله ای که درباره ی تهران نوشته و در آن ، این شهر را غیر رویایی و غیر تاریخی دانسته ، اصفهان را برعکس  ِ پایتخت ، شهری می داند که از یک فضای ذهنی پرتخیل مایه گرفته است .

زاینده رود خشک

نمی دانم که استاد شایگان ، آخرین بار کی اصفهان را دیده است ؛ آرزومندم که او در همین ماه های گذشته این شهر را دیده باشد تا دل خوش بدارم که من در اشتباه ام و شخصیتی برجسته گواهی می دهد که شناخته ترین شهر باهویت ایران - این مقصد هر جهان گرد صاحب دل- هنوز کلیت تاریخی و خیال انگیز خود را دست کم در هسته ی کهن شهر ، حفظ کرده است !


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
ما و سیزده بدر
ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

آموزش چهره به چهره در سیزده بدر

 

امروز ، در برنامه ای که دوستان ما در هیات کوه نوردی استان تهران پیش بینی کرده بودند ، مشارکت کردیم و از حدود ساعت هفت بامداد ، در مسیرهای کوه پیمایی شمال تهران (سربند ، دارآباد ، پلنگ چال ، ولنجک ، کلک چال) ، همچنین در گردنه ی قوچک (پارک جنگلی سوهانک) و در لواسان ، به پخش کیسه های زباله و بروشور میان مردم پرداختیم و از آنان خواستیم که زباله های خود را به شهر بازگردانند . کیسه ها – و تعدادی بنر- توسط شهرداری منطقه ی یک تهران در اختیار هیات گذاشته شده بود . از شبکه ی یک سیما و شبکه ی خبر هم گزارش گرانی آمده بودند و از این فعالیت فیلم گرفتند .

در پارک سوهانک که من حضور داشتم ، دیدم ماموران سازمان جنگل ها و مراتع نیز کیسه هایی به مردم می دهند و از آنان می خواهند که زباله های خود را رها نکنند و مراقب جنگل کاری باشند . به نظرم ، در این دو سه سال اخیر ، سازمان های دولتی و صدا وسیما و شهرداری خوب وارد فعالیت های "فرهنگ سازی" در حوزه ی محیط زیست شده اند . می توان امیدوار بود که با پی گیری های باز هم بیشتر سازمان های غیردولتی و تصمیم سازی های آن ها ، این گونه فعالیت ها بیشتر و موثرتر هم بشود . مردم ما به دلیل شکافی که شوربختانه ، میان آنان و حکومت وجود دارد ، در بسیاری موارد حتی به امر ونهی های مثبت دولت پاسخ مناسب نمی دهند ؛ لازم است که غیردولتی ها با حضور و فعالیت هرچه بیشتر خود ، کمک کنند تا مردم تفکیکی میان وظیفه های شهروندی که بر عهده دارند ( و بسیاری مواقع می تواند هم سو با دستورهای دولتی باشد ) ، و امر مبارزه با رفتارهای احیانا ناپسند حکومت قایل شوند .

همچنین به نظر می رسد که بخش قابل توجهی از مردم ، دست کم به نپراکندن زباله های خود عادت کرده اند . اما ، خیلی ها در مورد روشن کردن آتش هنوز بسیار بدعادت هستند و هرجا که برسند شروع به افروختن آتش ( وشکستن شاخه ها و کندن بوته ها برای این کار ) می کنند .

عکس ها : بالا، زباله های رها شده در پارک جنگلی سوهانک . پایین، نیزار سوخته شده (به بالای چادر جلویی توجه کنید) در پارک سوهانک .


 
کار اساسی ...
ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز ۸ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

پاک سازی زباله ها ، کاری اساسی است !

یادداشت به مناسبت سیزده بدر

 

« باید فرهنگ سازی کنیم »

« ما آشغال جمع کن نیستیم »

« فکر دیگری باید کرد »

« تا کی زباله جمع کنیم ؟!» ...

این ها چند نمونه از جمله هایی است که دوستان خسته از کارهای تکراری ما – به هنگام فراخواندن آنان به کار "بی ارج" پاک سازی کوهستان - بر زبان می رانند . با پوزش از کسانی که بارها ، بی هیچ چشم داشت در این گونه برنامه ها شرکت کرده اند و دیگر احساس می کنند که روش متفاوتی برای حفظ محیط کوهستان لازم است یا دیگر خود را خسته می یابند ، باید بگویم که طفره رفتن از شرکت در پاک سازی های مناسبتی و غیرمناسبتی ، و از آن بدتر بازداشتن دیگران از این کار ، معمولا شیوه ی کسانی است که می خواهند بی عملی خویش را توجیه کنند .

واقعیت این است که آشغال جمع کردن اساسی ترین کار است ؛ چرا که فقط با خم شدن و برداشتن زباله ها است که می توان کوهستان ( و دیگر جاها ) را پاکیزه ساخت ! و البته این یکی از کاراترین روش ها است برای آن که به دیگران یاد دهیم که زباله نریزند ، و برای آن که یکی از وظیفه ها ی شهروندی را آموزش دهیم .

 

دوستان عزیز

برای سیزده بدر ، به هر کجا که می روید لطفا چند کیسه با خود ببرید و به جز زباله های خودتان ، محیطی را که در آن می نشینید ، به شعاع ده متر پاک سازی کنید تا هم چشم انداز خودتان زیباتر شود و هم الگویی شوید برای دیگران . با مردم درباره ی محیط زیست صحبت کنید و با کسانی که بی ملاحظه آتش می افروزند ، شاخه ی درختان را می شکنند ، یا محیط را می آلایند ، دوستانه و محکم برخورد کنید .

 

کار زیست محیطی ، کاری است که باید پیوسته انجام شود و در دراز مدت به نتیجه هایی خواهد رسید ؛ لطفا ابراز خستگی نکنید !


 
بازتاب همایش مقابله با سد سازی
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ٥ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : فرشید فاریابی

علی رغم سپری شدن مدتی از برگزاری نخستین همایش روز جهانی مقابله با سد سازی و حفاظت رودخانه ها در تنکابن اما همچنان گزارش هایی مختلف از این همایش در رسانه های مختلف منتشر می شود.

میراث خبر روایت خود از این همایش را چندی پیش منتشر کرد. گزارش خبری این پایگاه اطلاع رسانی را اینجا مطالعه کنید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
چراغ ها خاموش !
ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز ٤ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

لطفا فقط کمی فکر کنید ! بسیاری از لامپ های محیط کار و خانه ی خودتان را می توانید خاموش کنید و هیچ مشکلی هم برایتان پیش نیاید .

سازمان ملل درخواست کرده است که در "ساعت زمین" (8:30 تا 9:30 هشتم فروردین) چراغ های خودتان را خاموش کنید . خبر را در سبزپرس بخوانید .


 
سپاسگزاری و پوزش خواهی
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز ۳ فروردین ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

شادباش دوباره ای دارم برای همه ی دوستان کوه نورد و طبیعت دوست که در چند روز گذشته با ای میل ، پیامک ، و تلفن ، فرارسیدن نوروز را به من و انجمن تبریک گفته اند .

ببخشید اگر نتوانسته ایم به همه ، تک به تک پاسخ دهیم . خوش باشید ، و کوه هایی سبز و کم خطر فرا راهتان باد !