سیل در گلستان ، فاجعه ای که عادی شده !
ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز ۳۱ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

باز هم سیل در استان گلستان ؛ پدیده ی شومی که در 15-10 سال اخیر در این استان رخ می دهد و نتیجه ی جنگل زدایی ها است . در اینجا بخوانید .


 
روز کوهستان پاک
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۳۱ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

روز کوهستان پاک در همشهری ، و در سبزپرس .


 
بند یخچال ، میراث طبیعی و فرهنگی ما
ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز ٢٦ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

برنامه ی پاک سازی بند یخچال

انجمن کوه نوردان ایران با همکاری هیات کوه نوردی استان تهران ، در روزهای پنج شنبه دوم و جمعه سوم مهر ماه ، منطقه ی بند یخچال را که خاستگاه ورزش سنگ نوردی ایران (و شاید قاره ی آسیا) است ، پاک سازی خواهد کرد . از سنگ نوردانی که در این دو روز در بند یخچال برنامه دارند ، درخواست همکاری داریم .

 

دوستان سنگ نورد ، کوه نوردان گرامی

بند یخچال ،میراث طبیعی و فرهنگی با ارزشی است که حفاظت از آن برعهده ی همه ی ما است . زباله های بند یخچال را جمع آوری کنیم و نگذاریم که دیگر آلوده شود.

در حفظ طبیعت و یک پارچگی بند یخچال بکوشیم و آن را از هرگونه تعرض مصون نگاه داریم !

فراخوان فدراسیون کوه نوردی در این مورد ، در اینجا .

یادداشت در تارنمای هیات استان تهران ،در این مورد .


 
چهارم مهر ، روز کوهستان پاک
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز ٢٦ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

فراخوان برای پاک سازی کوه ها ، به مناسبت 4 مهر

و یادی از طبیعت مرد بزرگ ، عباس جعفری

در حدود بیست سال است که در ایران ، چهارم مهر ماه « روز کوهستان پاک » نامیده شده است .

بسیاری از کوه نوردان و طبیعت دوستان  در یکی دو جمعه ی نزدیک به این روز ، می کوشند که بخش هایی از مسیر کوه پیمایی خود را از زباله های رهاشده پاک سازی کنند . همچنین ، برنامه هایی برای جلب توجه همگان به لزوم حفاظت محیط های ارزشمند کوهستانی اجرا می کنند .

اگرچه کوه های ایران با مشکلات بسیاری روبرو هستند که ابعاد عظیم و فاجعه بار این گرفتاری ها ، گاه موثر بودن کارهایی مانند جمع آوری چند کیسه زباله و نوشتن چند یادداشت و بر زبان راندن چند جمله را در پرده ی شک قرار می دهد ،‌ با این حال اما ، نباید تردید کرد که اگر این کارهای « کوچک » ( که اگر همه انجام دهند ، کوچک هم نیستند ) نبود ، احساس مسوولیت در نیالودن کوه ها بسیار کم تر ، و وضع کوهستان های ما بسی خراب تر از امروز بود و چه بسا که مسیرهایی پر رفت و آمد مانند راه های صعود به توچال در تهران ، یا مسیرهای علم کوه و دماوند  و سبلان و ... به کلی بدل به زباله دان شده بود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
در جستجوی راوی قصه های از یاد رفته ...
ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز ٢۳ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مطلبی درباره ی عباس جعفری در سبز پرس .


 
آموزش محیط زیست برای بچه ها
ساعت ۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢۳ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

خانم میترا البرزی منش از جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست در مورد «بازار سلام مدرسه» نوشته اند :

هدف از برگزاری "بازار سلام مدرسه" فرهنگ سازی برای حفاظت از محیط زیست، در میان کودکان و نوجوانان با استفاده از ابزار ها و امکانات غیر مستقیم می باشد. کودکان ما ماه ها از دفاتر و لوازم تحریر خود استفاده می کنند و حضور یک نشان یا اندیشه ی محیط زیستی بر روی آن می تواند به صورت غیر مستقیم آن ها را به محیط زیست و حفاظت از آن علاقمند نماید. با این اهداف این بازار تدارک دیده شده است تا از تولید کننده های لوازم تحریر خواسته شود  نشان های محیط زیستی بر روی تولیدات خود داشته باشند و آن را به نوجوانان در این بازار عرضه نمایند. برای پر رنگ تر شده اهداف محیط زیستی غرفه های بازیافت،ناشران محیط زیستی، پرورش گل و گیاه، حیوانات خانگی، سازمان های مردم نهاد مرتبط با محیط زیست مانند سازمان های حفاظت از کوهستان، حمایت از حیوانات، توسعه پایدار و دوچرخه سواری و ... در این بازار حضوری پررنگ خواهند داشت.نمایش تصاویری از طبیعت ایران و فیلم های محیط زیستی یکی دیگر از فعالیت های این بازار است. ارایه موسیقی ارف با مضامین محیط زیستی و حضور غرفه ی تغذیه ی سالم از دیگر فعالیت های این بازار است.
 این بازار با همکاری معاونت آموزشی سازمان ترافیک برگزار می شود .

دیده بان کوهستان نیز در این برنامه مشارکت دارد .


 نشانی : تهران - بزرگراه اشرفی اصفهانی ، میدان پونک ، بلوار میرزا بابایی ، خیابان عدل شمالی ، پارک آموزش و ترافیک

زمان : سه شنبه ٢٣ شهریور تا ٢٩ شهریور از ساعت ١۶ تا ٢٣


 
دریاچه ی گهر یا زباله دانی ؟!
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٢ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

رضا اسدی ، عضو انجمن کوه نوردان در درود ، نامه ای را که از سوی دوستداران محیط زیست لرستان تهیه شده است برای ما فکس کرده است . چکیده ی این نامه را در تارنمای سبزپرس بخوانید .


 
عباس ، با کوه ها و رودها ...
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ٢۱ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

کوچ ...

« درست به کردار علف می ماند . چیزی مثل ذات رویش .مثل یک وسوسه­ی ناپیدا در سودای جانی که خسته می­شود به گرمسیر تنبلی ها و نشستن­ها . و بی تاب می شود با یک کلمه­ی رفتن . کوتاه است و بس کافی برای هر که پنبه­ی جانش به روغن چراغی آغشته باشد . خودِ کبریت است برای انبار جانی که تو باشی . شوق در قلمه­ی پاها ، تا آن گونه توان یابد که باید و بایست . چیزی مثل یک انگشت اشاره در جانت ، دوردست ها را نشان می دهد و سربالایی های سخت راه از پنیر هم نرم تر و سر به زیر تر . »

کلام بالا ، از عباس جعفری است در حکایت از کوچ ایل بختیاری ( و شاید کم تر کسی بتواند چون خود عباس ، وصف روحش را چنین بیان کند ) . امروز ، شش روز است که او تن به آب های سرد رودی در نپال سپرده ... . می شود که مانند آن دوستی که چند روز بر فراز توچال و در بوران برف ، یا چون آن دیگری که در جنگل المستان ، گم شده بود ، بازگردد ؟!

عباس ! چشم به راه خاطرات این یکی سفرت هم هستیم که حتما مانند همیشه ( و بیشتر از آن یکی ها ) خواندنی خواهد بود ... .


 
هشتادمین نشست ماهانه ی انجمن کوه نوردان ایران
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز ٢٠ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

آرتیمس فرشاد یگانه، فرستاده ی انجمن به مسابقات جهانی بولدرینگ سال ۲۰۰۹ فرانسه گزارش می‌دهد

یوسف سورنی‌نیا غارنوردان را به تلاش برای کارهای نو، فرا می‌خواند

کیومرث بابازاده ، خبر کوتاهی از برنامه ی گشایش مسیر روی برودپیک می دهد(برنامه ی گزارش این صعود ، بعدا اعلام خواهد شد) .

۵ تا ۸ عصر روز ۴شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۸۸ 
_ به صرف افطاری
خیابان استاد نجات‌اللهی _  نبش ورشو _ سالن شهریاران جوان

 

 
بر روی سفرها ، عوارض محیط زیستی وضع کنید!
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز ٢٠ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

برقراری عوارض سفر ، برای حفظ محیط زیست

                                                                                         

در ایران ، سفر بسیار زیاد انجام می­شود ؛ چندی پیش سردار رویانیان فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی کشور گفت که ایرانیان هفت برابر اروپایی ها سفر می­کنند(1)  !  همچنین ، طبق گفته ی کارشناسان گردشگری ، در سال 87 حدود هفت درصد جمعیت ایران ، کشور را به قصد گردش و تفریح ترک کرده اند و به این ترتیب ایران به نسبت جمعیت ، رتبه ی اول تور خروجی جهان را دارد (در حالی که رتبه ی آخر جهانی را در تورهای ورودی داریم) (2) . می توان حدس زد که با چنین آمار سفرهای خارجی ، سفرهای داخلی ما هم رتبه ی نخست جهان را داشته باشد . به نظر نمی­رسد که هیچ کجای جهان پدیده ای مانند سفرهای نوروزی ایران که در آن بیش از نیمی از جمعیت کشور به مدت دو هفته جابه­جا می­شوند ، وجود داشته باشد . چنین است ، سفرهای تابستانی به استان های کوچک حاشیه­ی دریای خزر که در سه ماه پذیرای حدود بیست میلیون نفراند . این حجم بالای سفر ، چون بدون رعایت اخلاقیات زیست محیطی انجام می­شود ، فشار سنگینی را بر طبیعت کشور وارد می­سازد .


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بازار سلام مدرسه
ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۸ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : فرشید فاریابی

جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زست اقدام به برگزاری" بازار سلام مدرسه " نموده است.هدف از برگزاری "بازار سلام مدرسه" فرهنگ سازی برای حفاظت از محیط زیست، در میان کودکان و نوجوانان با استفاده از ابزار ها و امکانات غیر مستقیم می باشد. کودکان ما ماه ها از دفاتر و لوازم تحریر خود استفاده می کنند و حضور یک نشان یا اندیشه محیط زیستی بر روی آن می تواند به صورت غیر مستقیم آن ها را به محیط زیست و حفاظت از آن علاقمند نماید. با این اهداف این بازار تدارک دیده شده است تا از تولید کننده های لوازم تحریر خواسته شود تا نشان های محیط زیستی بر روی تولیدات خود داشته باشند و آن را به نوجوانان در این بازار عرضه نمایند. برای پر رنگ تر شده اهداف محیط زیستی غرفه های بازیافت،ناشران محیط زیستی، پرورش گل و گیاه، حیوانات خانگی، سازمان های مردم نهاد مرتبط با محیط زیست مانند سازمان های حفاظت از کوهستان، حمایت از حیوانات، توسعه پایدار و دوچرخه سواری و ... در این بازار حضوری پررنگ خواهند داشت.نمایش تصاویری از طبیعت ایران و فیلم های محیط زیستی یکی دیگر از فعالیت های این بازار است. ارایه موسیقی ارف با مضامین محیط زیستی و حضور غرفه تغذیه سالم از دیگر فعالیت های این بازار می باشد.
این بازار با همکاری معاونت آموزشی سازمان ترافیک برگزار می شود  اهداف مشترک این سازمان با سازمان های غیر دولتی محیط زیستی در حفاظت از محیط زیست انگیزه این همکاری بوده است شما را به بازدید از این بازار متفاوت و محیط زیستی دعوت می نماییم.

خواهشمند است در باره این بازار به شیوه های متفاوت اطلاع رسانی نمایید.


 
پیشنهادهای ما درباره ی ثبت ملی غار پراو
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱٧ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

در این مورد ، در : همشهری ١۶/١١/٨۴

خبرگزاری میراث خبر (CHN) سوم مرداد 1385

نامه به سازمان میراث فرهنگی به تاریخ 8/6/1385 در اینجا

روزنامه ی ابتکار 17/11/85

 


 
ثبت غار پراو در فهرست آثار ملی
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱٦ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

پیشنهاد ثبت عمیق ترین غار کشور در فهرست آثار ملی را نخستین بار دیده بان کوهستان داد (کپی نامه های مربوط موجود است). به هرحال ، سازمان محیط زیست تصمیم گرفته است که این غار باارزش را ثبت ملی کند ؛ جای خوشوقتی است و خبر را می توانید در خبرگزاری فارس بخوانید .


 
عقب نشینی یخچال های کوهستانی
ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱٦ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

تصویرهای مقایسه ای از وضع یخچال ها در چند دهه قبل و وضع امروزین آ ن ها را در تارنمای گرین ببینید .

 

 


 
سال های سخت تری در پیش خواهد بود ...
ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱٤ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده ی خود را ؟!

                                                            مهدی اخوان ثالث

                                                            

ساده ترین کارگران را هم که بخواهند انتخاب کنند ، از او سابقه ی کار می خواهند . شگفت آور است که در مملکت ما ، برای بسیاری از کارهای ملی و تخصصی سابقه ی مربوط لازم نیست !

آقای محمدی زاده که برای ریاست سازمان محیط زیست انتخاب شده ، چه پیشینه و/یا تحصیلاتی در این زمینه دارد ؟! هیچ ... و مهم تر این که ایشان سابقه ی ایستادگی در برابر مدیران مدافع منابع طبیعی را هم دارد(نگاه کنید به تارنوشت مهار بیابان زایی). از این گذشته ، آقای رییس جمهور در حکم ایشان گفته است : « فلسفه ی نظام حفاظتی این است که ...ضمن بهره گیری هرچه بیشتر از منابع و امکانات ، در فرآیند بقای منابع موجود ... خدشه ای وارد نشود » و نیز : « سازمان حفاظت محیط زیست می باید ... بسترهای پیشرفت و توسعه ی هدایت شده و منطقی را در بخش های دولتی و خصوصی بیش از گذشته فراهم سازد» .

محمد جواد محمدی زاده

ترجمان بهره گیری هر چه بیشتر از منابع ، و کمک بیش از گذشته به پیشرفت و توسعه ، وارد ساختن فشار بیش از قبل به طبیعت وامانده ی کشور است . خدا آخر و عاقبت این تتمه ی طبیعت کشور را به خیر کند !

متن حکم احمدی نژاد را در همشهری بخوانید .


 
مشاور عالی قوه ی قضاییه و محیط زیست
ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱٤ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

دری نجف آبادی ، دادستان کل سابق کشور و مشاور عالی قوه ی قضاییه ، در سومین همایش تجلیل از مدیران مسوول ، دبیران سرویس و خبرنگاران حوزه ی محیط زیست که توسط کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست  برگزار شد(12/6/88) گفت که «محیط زیست ، چالش هزاره ی سوم است ». امیدواریم که این اظهار نظر یک مقام ارشد قضایی به معنای رسیدگی دقیق به وضع محیط زیست کشور و جلوگیری از تعرض به طبیعت رو به احتضار ما باشد ، و نه احیانا به این معنا که تا آخر این هزاره فرصت داریم که فکری برای محیط زیست بکنیم !

متن این بیانات و خبر همایش را در اعتماد بخوانید .


 
فدراسیون و حفاظت کوهستان
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

جای خوشحالی است که فدراسیون کوه نوردی وارد عرصه ی حفاظت از محیط های کوهستانی شده (یا قرار است که بشود ) .  در تارنمای فدراسیون آمده است که :«تخریب مناطق کوهستانی را به فدراسیون اطلاع دهید» .


 
آداب سفر
ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۱ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

یادداشتی درباره ی آداب سفر ، در همشهری

 


 
نگذارید چشمه ی باداب سورت نابود شود!
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱٠ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

گفتگوی نادر ضرابیان ،نماینده ی انجمن کوه نوردان ایران در لواسان را در مورد این چشمه ی بی مانند ایران ، در سبزپرس بخوانید .


 
یک سد مخرب دیگر ...
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱٠ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

سد کارون ۴ آب گیری می شود

ظاهرا تصمیم گیری برای ساخت سدها (و دیگر سازه های بزرگ) ابتدا در محافلی گرفته می شود و حتی «مطالعات» اولیه و بودجه بندی آن صورت می گیرد و پیمانکار اصلی هم تعیین می شود ، سپس موافقت دستگاه هایی مانند جنگل ها و مراتع یا محیط زیست گرفته می شود . به عبارت دیگر لابی ساخت و ساز ، برنامه های خود را به این دستگاه ها و در واقع به کل دولت ، دیکته می کند . اگر جز این بود ، کارشناسان دلسوز طبیعت کشور چنین از پاره ای طرح ها انتقاد نمی کردند و خود را ناتوان از مقابله با آن ها نمی یافتند .

دکتر پیمان یوسفی آذر ، مدیر کل جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها و مراتع ، مخالفت خود و سازمانش را با چند مورد از طرح های سدسازی اعلام کرده اما متاسفانه این گونه طرح ها ، همچنان با شدت برنامه ریزی و اجرا می شوند . در گزارشی که امروز در همشهری      آمده است ، دکتر یوسفی آذر ، خبر می دهد که سد کارون ۴ علیرغم مخالفت سازمان جنگل ها و مراتع ساخته شده و به زودی آب گیری آن آغاز خواهد شد که در نتیجه ی آن ، 2200هکتار مرتع به زیر آب خواهد رفت و 260000 اصله درخت بلوط کهن سال نابود خواهد شد .گزارش را در اینجا بخوانید .


 
جنگلهای بلوط مریوان سه ماه است که در آتش می سوزد
ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱٠ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : فرشید فاریابی

خبرگزاری ایلنا: جنگل های بلوط مریوان سه ماه است که در آتش می سوزد اما سازمان حفاظت محیط زیست، تا کنون هیچ گونه اقدامی برای مهار آتش انجام نداده است. 
به گزارش خبرنگار ایلنا، جنگل های اطراف مریوان از تیر ماه امسال تا کنون حدود 70 بار آتش گرفته است، اما سازمان محیط زیست استان با وجود اینکه امکانات لازم برای مهار آتش سوزی را داشته هر بار به بهانه های مختلف از این اقدام سرباز زده است. 
سیروان خوانچه‌زر یکی از اعضای انجمن سبز چیا که یک سازمان مردم نهاد در استان مریوان است به خبرنگار ایلنا گفت:‌ اعضای این انجمن با بیل و شن کش آتش ها را مهار می کنند اما سازمان محیط زیست با وجود اینکه هلیکوپتر دارد هر با به بهانه ای خود را کنار می کشد.گویا سازمان حفاظت محیط زیست اصلا مهار آتش را وظیفه خود نمی داند. بنابر این اعضای این انجمن با کمترین امکانات سعی می کنند که آتش را مهار کنند. 
این عضو انجمن ادامه داد:‌ سازمان منابع طبیعی استان البته کمک های اندکی برای خاموش کردن آتش انجام داده است اما بودجه 18 میلیون تومانی که برای این کار اختصاص داده شده است بسیار اندک است.
این عضو انجمن گفت چون در استان مریوان نتوانستیم سازمان حفاظت محیط زیست را قانع کنیم که مهار کردن آتش برعده انها است به تهران امدیم تا گلایه خود را به گوش سازمان حفاظت محیط زیست کشور برسانیم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه های ایران ... به زودی!
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ٧ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی


 
تله کابین ، یکی از آفت های اندک جنگل های باقی مانده در شمال
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز ٥ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

کوه های شمال که میزبان آخرین بقایای جنگل های هیرکانی است ، از چندین آفت در رنج است . در سال های اخیر ، تله کابین هم به فهرست این آفت ها اضافه شده و بسیاری از کوه های جنگل پوش نزدیک شهرها ، با احداث تله کابین به شدت آسیب دیده اند . خبرها حاکی از طرحی برای احداث تله کابین در نهارخوران گرگان دارد. امیدواریم طبیعت دوستان کشور بتوانند در مقابل این طرح مخرب بایستند و از اجرای آن جلوگیری کنند .

خبری درراین مورد را در سبز پرس بخوانید .


 
ورود تیم برودپیک به کشور
ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ روز ٤ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

  تیم ایرانی به سرپرستی کیومرث بابازاده که مسیر نویی روی قله ی 8047 متر ی برودپیک باز کرده است ، در روز جمعه 6 شهریور در ساعت ٩:٣٠ شب به فرودگاه امام خمینی وارد می شود . کسانی که مایل اند برای استقبال از این تیم از اتوبوس استفاده کنند ، می توانند با آقای محمد شاهی ( ٠٩١٢٣٢٣٠٧١٣)تماس بگیرند.

 

                                                                


 
مسیر ایرانی بر روی برودپیک
ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۳ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

نخستین مسیر ایرانی بر روی کوه های بالای شش هزار متر .

باشگاه کوه نوردان آرش در چهلمین سالگرد تاسیس خود ، در برنامه ای به سرپرستی کیومرث بابازاده توانست مسیر جدیدی بر روی قله ی ٨٠۴٧ متری برودپیک باز کند . تا پیش از این صعود ، تمامی صعودهای ایرانی بر روی کوه های بالای شش هزار متر ، از مسیرهای عادی و صعود شده انجام شده بود .

 مطلب را در تارنمای انجمن کوه نوردان ایران بخوانید .


 
پنجه بر چهره ی دماوند نکشیم !
ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۳ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مطلبی با عنوان بالا ، در خصوص معدن کاری و دیگر مشکلات محیط زیست دماوند ، در همشهری .


 
درباره ی کلاردشت
ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۳ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مطلبی درباره ی مشکلات زیست محیطی کلاردشت و طرح جاده سازی جدید در منطقه در همشهری


 
معدن کاری در دماوند
ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ٢ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

گفتگوی عباس محمدی با خبرگزاری ایرن در اینجا .


 
چشمه ی باداب سورت
ساعت ٥:٤٠ ‎ب.ظ روز ٢ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

گفتگوی نادر ضرابیان با خبرگزاری میراث خبر ، درباره ی چشمه ی باداب سورت را در اینجا بخوانید .


 
درباره ی طرح راه سازی در علم کوه
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱ شهریور ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مقاله ی عباس محمدی (با اندکی تغییرات) در همشهری .

و در همین زمینه در : اطلاعات ، با عنوان ابعاد تازه‌ای از ماجرای جاده‌سازی در علم کوه