درباره ی جنگل ابر
ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز ۳٠ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

ادعا نامه ی محکم و اصولی اسدالله افلاکی نویسنده ی صفحه ی محیط زیست همشهری بر ضد گفته های وزیر راه، پیرامون موضوع جاده سازی در حوالی جنگل ابر، در اینجا.

همچنین خبر خوشی مبنی بر این که جاده سازی در جنگل ابر به دستور استاندار سمنان متوقف شده است، باز هم در همشهری ؛ باشد که این خبر درست باشد.


 
انتقاد دکتر صدوق از سد سازی
ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز ۳٠ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

تبدیل شدن تالاب های کشور به «طشت نمک» به روایت معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در سبز پرس .


 
نمونه هایی از نبود مدیریت فراگیر در محیط زیست
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ٢٧ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

در یادداشت  ٢۴/٨/٨٨ اشاره کردم که در ایران، حاکمیت ملی (به معنای اعمال فراگیر قانون) در زمینه ی حفظ محیط زیست و منابع طبیعی وجود ندارد و تصمیم گیران و تصمیم سازان محلی و استانی و ... خودسرانه به کار خود می پرداند و قانون را زیر پا می گذارند. چند نمونه ی اخیر این گونه رفتار را که پیامدهای مخرب و جبران ناپذیر برای کشور دارد، در زیر ببینید:

جاده سازی در سولقان که هیچ کس از شهرداری و منابع طبیعی و محیط زیست نمی تواند در جلوگیری از آن کاری کند!

جاده سازی و احداث لوله در دنا که دادستانی حکم به توقف آن داده، اما کار ادامه دارد!

ادامه ی جاده سازی در جنگل ابر، با وجود مخالفت وزارت راه!

بزرگراه سازی در «پارک ملی»(؟!) گلستان، با وجود مصوبه ی دولت قبلی در خروج جاده از پارک!

نتیجه گیری: کی به کیه؟! 


 
نامه به خانم ابتکار
ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز ٢٦ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

در «کارگروه گردشگری و کوهستان» کمیته ی محیط زیست شورای شهر تهران، مدتی است که پیش نویس مصوبه ای که از سوی شهرداری به شورا داده شده تا تصویب شود، مورد بحث است.مطابق این طرح، «حفاظت و ساماندهی کوه پایه های پیرامونی تهران» باید به شهرداری سپرده شود. به نظر ما، تصویب چنین طرحی می تواند وضع کوه های نزدیک تهران را خراب تر ار این که هست، کند.

متن زیر، طی نامه ای به تاریخ 19/8/88 به خانم ابتکار، داده شده و دیروز هم در نشست «کارگروه» مورد بحث قرار گرفت.  

 

سرکار خانم ابتکار، رییس گرامی کمیته ی محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران،

اعضای محترم کمیته ی محیط زیست،

 اعضای محترم کارگروه گردشگری طبیعی و کوهستان

 

با سلام؛

پیرو گفتگوهای انجام شده در نشست مورخ 11/8/88 کارگروه گردشگری طبیعی و کوهستان، در خصوص پیش نویس مصوبه ی پیشنهادی شهرداری تهران با عنوان «مصوبه ی حفاظت و سامان دهی کوهساران و کوهپایه های پیرامونی شهر تهران در محدوده و حریم»، چند نکته را به عرض می رساند:


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
حاکمیت ملی و حفاظت محیط زیست
ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ٢٤ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مشکل بزرگی که امروزه محیط زیست ایران با آن روبرو است، خودمختاری مدیران استانی، شهری، و تصمیم گیرندگان نهادها و ... است. در واقع، خود مختاری نه، که خودسری اشخاص است که برای مثال در یک مورد سبب می شود در حالی که سازمان میراث فرهنگی، برای دماوند (اثر ملی) حریم تعیین کرده، یکی از اداره های تابع همین سازمان، تصمیم به جاده سازی در آن حریم بگیرد. یا در حالی که وزارت راه با ساخت جاده  در جنگل «ابر» مخالف است، اداره ی تابع آن در سمنان، شروع به این کار کند؛ ما، در عرصه ی محیط زیست و میراث فرهنگی، حاکمیت ملی نداریم!

گزارشی از جاده سازی در « ابر» را در همشهری بخوانید.


 
بگذار تا بگریم...
ساعت ٦:٢۱ ‎ق.ظ روز ٢۳ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مرگ، روی دیگر زندگی است؛ حقیقتی است که بی آن، حیات پیوستگی نمی یابد. آیا می توان تصور کرد که جهان با این همه گونه گونگی، بدون تنازع و مرگ – که از پی زیستن و رقابت می آید- امکان داشته باشد؟!

مرگ، برای ما ناخوشایند است، زیرا به حکم قانون اولیه ی طبیعت، محکوم به زیستن ایم. و از آن می ترسیم، زیرا آن را نمی شناسیم. این ها طبیعی است، اما انکار مرگ به چه کار می آید؟! مرگ هایی هست که تا مغز استخوان ما را می سوزاند؛ شاید به دلیل آن که موجب تنهاتر شدن ما می شود، و شاید به دلیل آن که نا به هنگام و نامنتظر بوده است.

نیاز داریم که در مرگ عزیزان بگرییم، و لازم است که آرام آرام با این واقعیت کنار بیاییم؛ می توانیم زیباترین لحظه هایی را که با آن عزیز از دست رفته داشته ایم، بارها و بارها به یاد آوریم، و با آن ها زخم های فراق را التیام دهیم... اما، انکار مرگ هیچ کمکی به ما و به کسانی که بیش از ما به آن عزیز رفته نزدیک بوده اند، نمی کند. انکار مرگ، حتی می توان گفت که بی رحمی است در حق آن نزدیکان... .

عباس جعفری، مرده است؛ در این شکی نباید کرد. روشن است که یاد و خاطره ی او، و دستاوردهای او برای همیشه زنده خواهد ماند. هر کس که او را می شناخته، هم اینک بر کناره ی دریای اندوه، و با حسرتی ژرف از این که چرا نتوانست بیشتر از این ها از او بهره بگیرد، در اندیشه فرو رفته است.

حرف هایی مانند این که «عباس کمی دیر کرده است» که در مراسم نکوداشت او در روز پنج شنبه ی گذشته بارها تکرار شد، و یا القای امید زنده بودن او با عبارت هایی مانند این که «باشد که عباس راز ابدی این کوهستان نشود» (چنان که در همشهری امروز آمده)، فقط دامن زدن به امیدواری های واهی و چشم انتظاری های نزدیکان عباس است.

بگذاریم همه ی خانواده و دوستان عباس در سوگ از دست رفتن او بگریند و این واقعیت را بپذیرند.

 و یک گزارش کوتاه و قشنگ از مراسم پنج شنبه، در مهاربیابانزایی.

و گزارشی دیگر در ایرن .


 
مجمع عمومی... مجمع عمومی...
ساعت ٧:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱٩ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

دوستان گرامی عضو انجمن؛

ارتقای فعالیت های انجمن، در گروی حضور شما است. لطفا نشست فردا را فراموش نکنید!

اطلاعات بیشتر: یادداشت ١۴ آبان این وبلاگ.

 


 
تنگ هایقر هم قربانی سد سازی می شود
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱٧ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

کاظم مهین روستا، عضو گروه کوه نوردی نمونه (عضو همکار انجمن کوه نوردان)، گزارشی از عملیات سد سازی در تنگ بی مانند هایقر در روزنامه ی همشهری، به چاپ رسانده است.

همچنین   مهندس محمد درویش یادداشتی با عنوان «بیاییم همه با هم در سوگ گراند کانیون ایران بگرییم» در مهاربیابانزایی دارد.


 
عباس، رهگذر راه های بی پایان
ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱٦ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

در روز پنج شنبه 21 آبان، از ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر، مراسمی در بزرگداشت زنده یاد عباس جعفری، چهره ی ماندگار کوه نوردی و طبیعت دوستی ایران، برگزار می شود.

مکان:  تهران- خ شریعتی، خیابان ناطق نوری (پشت حسینیه ی ارشاد)، فرهنگسرای پایداری.

                                  **********

عباس؛ رهگذر راه های بی پایان

 

خوشا رها کردن و رفتن!

خوابی دیگر

                به مردابی دیگر

خوشا ماندابی دیگر

                          به ساحلی دیگر

                                                 به دریایی دیگر!

خوشا پر کشیدن ، خوشا رهایی

خوشا اگر نه رها زیستن ، مُردن به رهایی!

 

 

چندان دور نیست، اما گذشتِ دورانی را می نماید!

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
جاده ها، تا بالاترین درخت دره!
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱٦ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی - سبزپرس؛ چه کسی، چه نهادی، چه نیرویی ، مسوول حفاظت دره ها، این بستر «رگ های زندگانی بخش» زمین –رودها- است؟ آیا تمامیت دره ای فرعی در بالادست یک روستا، متعلق به اهالی آن روستا است؟ دست کاری در وضع ژئومورفولوژیک دره ای که شاخه ای از آبخیز یک رودخانه ی بزرگ است، در صلاحیت بهره برداران بالادست هست ؟
   در اقتصاد «بساز و بفروشی» ایران، یعنی اقتصادی که کالا را فقط برای «رد کردن» (فروش غیر مسوولانه و کوته بینانه) عرضه می کند و در آن، رانت زمین به شکلی سرطانی فراوان و فزاینده است، تصرف عرصه های طبیعی برای تملک شخصی و فروش آن در بازار اشباع از پول هایی که راه به تولید ندارند، فراگیر است. در این میان، اگر زمین در نقطه ای خوش آب و هوا یا نزدیک به یک شهر بزرگ باشد، بیشتر در خطر تصرف است.ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مجمع عمومی عادی سالانه ی انجمن
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱٤ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

 مجمع عمومی عادی سالانه‌ی انجمن کوه نوردان ایران طبق ماده‌ی ۱۶ اساسنامه، در روز چهارشنبه 20/8/88 از ساعت ۵ تا ۸ بعدازظهر تشکیل می‌گردد .
خواهشمند است اعضای انجمن با در دست داشتن کارت عضویت، در جلسه حضور یابند و با  ارایه ی پیشنهاد و انتقاد، انجمن را یاری کنید .


دستور جلسه

۱- شنیدن گزارش هیات مدیره و بازرس
۲- تصویب گزارش مالی
۳- انتخاب بازرس جدید برای یک سال آینده

 نشانی: تهران - خ نجات الهی، نبش خ ورشو، خانه ی شهریاران جوان،  آمفی تاتر شماره ی دو

دیواره ی غربی علم کوه


 
هشدار! باز هم خطر برای کلاردشت!
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۱ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

کوروش برارپور، مدیر عامل کانون توسعه ی پایدار کلاردشت، خبر داده است که مقام های استان مازندران و مسوولان شرکت سنگ کلاردشت یک بار دیگر تصمیم به بهره برداری از معدن های سنگ کلاردشت که با مخالفت های مردم تعطیل شده بود، گرفته اند. گزارش را در همشهری بخوانید.

از همه ی دوستان کوه نورد درخواست داریم، منطقه را زیر نظر داشته باشند و در صورت مشاهده ی تحرکات معدن کاری، موضوع را به رسانه ها اطلاع دهند.


 
 
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳۸۸ : توسط : فرشید فاریابی

ایران، دهمین کشور تخریب‌کننده محیط‌ زیست

بیژن روحانی
rohani@radiozamaneh.com

رادیو زمانه / ایران رتبه دهم تخریب محیط ‌زیست در دنیا را دارد. این سخنان محمدجواد محمدی‌زاده، رییس جدید سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در همایش سراسری مدیران کل این سازمان در روز پنجم آبان است. مطابق این گفته‌ها تنها نه کشور دیگر در جهان دارای وضعیتی بدتر از ایران هستند.

به گزارش خبرگزاری ایرن، آقای محمدی‌زاده در این همایش هشدار داد چنان‌چه روند تخریب محیط زیست در ایران به صورت کنونی ادامه پیدا کند تا صد سال دیگر شاهد وجود حتی یک درخت نیز نخواهیم بود. او این عامل را زنگ خطری خواند تا نسبت به حفظ محیط زیست توجه بیشتری شود.

 

Download it Here!

 

محمدی‌زاده توجه به مدیریت تالاب‌ها و هم‌چنین قراردادن موضوعات مرتبط با محیط زیست در کتاب‌های درسی مدرسه‌ها را جزو مواردی برشمرد که باید بر آن‌ها تأکید شود. او هم‌چنین به تردد سی هزار کشتی در منطقه خاورمیانه اشاره کرد که کار انتقال شصت درصد نفت دنیا را برعهده دارند، کشتی‌هایی که به گفته رییس سازمان محیط زیست ایران عمری بالای بیست سال دارند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
سوگواری برای جنگل های دنا
ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ٩ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

مطلبی با عنوان بالا، از بهمن ایزدی مسوول «کانون سبز فارس» (www.dena2000.com). در روزنامه ی اعتماد .


 
ایران در میان ده کشور نخست مخرب محیط زیست
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ٦ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

محمدی زاده، رییس سازمان محیط زیست ( که هیچ گونه پیشینه ی محیط زیستی ندارد!) گفته است که ایران «مقام دهم را در تخریب محیط زیست دارد و در فرسایش خاک ، جزو پنج کشور اول است»(نگاه کنید به: همشهری 6/8/88 ).

به یاد آوریم که خانم واعظ جوادی، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست هم گفته بود که سازمان محیط زیست مخروبه ای تحویل گرفته ام، که به عبارت دیگر، محیط زیست خرابه ای را به ارث برده بود. به واقع، این میراثی است که مدیریت کلان کشور برای نسل کنونی و نسل های آینده بر جای می گذارد؛ مدیرانی نا آشنا به امر محیط زیست، بر پایه ی محاسبه ها و مصلحت اندیشی های سیاسی روی کار می آیند و پس از چندی می روند و خرابه ای بر خرابه های پیشین می افزایند!


 
کلاردشت؛ سرزمین بر باد رفته از بد عهدی!
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ٥ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

گزارش همشهری از مغایرت طرح های توسعه در کلاردشت، با مفاد کنوانسیون های بین المللی  را در اینجا بخوانید.


 
تخریب گسترده ی دنا
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ٥ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

بهمن ایزدی، کوه نورد و از فعالان زیست محیطی استان فارس است. گزارش او را از عملیات مخرب احداث خط لوله در کوه های دنا، در سبز پرس بخوانید.


 
پاسخ Mountain Forum به ای میل دکا
ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز ٤ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

متن پیشنهادی ما در مورد روز جهانی کوهستان، توسط ماونتین فوروم منتشر شد:

am.kouh to mf-asiapacific, apmn
show details 8:09 AM (6 hours ago)


Thank you for your contribution. It has been approved and published.

*Your Contribution:*

Internatinal Mountain Day
---------------------


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
ساخت و سازهای غیراصولی و غیر مجاز در کوه های شمال تهران
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۳ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

گزارش روزنامه ی جام جم و بخشی از گفتگوی آن با عباس محمدی را در مورد ساخت و ساز در کوه در جام جم بخوانید.


 
نمایشگاه نقاشی یک نوجوان سبز اندیش
ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز ٢ آبان ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

ماه منیر هوایی، متولد سال ۱۳۷۵ نقاشی را از ۴ سالگی شروع کرده است. او از کودکی به کوه رفته (خودش می گوید که پیش از به دنیا آمدن هم کوه نورد بوده، چون مادرش هنگامی که او را باردار بوده، به کوه می رفته است!) ؛ در بسیاری از آثار او، پدیده های طبیعی به چشم می خورند و پیدا است که مسایل زیست محیطی یکی از دغدغه های اصلی این نقاش نوجوان است.


ماه منیر هوایی تا کنون در چند نمایشگاه داخلی و خارجی شرکت کرده و جایزه های مهمی گرفته است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:


سال ۱۳۸۲ : مدال طلای مسابقات نقاشی بین المللی تهران

سال ۱۳۸۴ : مدال برنز مسابقات بین المللی تهران

سال ۱۳۸۵ : مدال نقره ی مسابقات بین المللی نقاشی شانکار هند

سال ۱۳۸۶ : مدال طلای مسابقات بین المللی نقاشی با عنوان "تمدن مصر باستان" (مصر)

سال ۱۳۸۶ : نفر دوم مسابقات بین المللی نقاشی آثار آنتون چخوف (روسیه)

 

 دوستداران طبیعت را به بازدید از این نمایشگاه دعوت می کنیم.


از سوم تا نهم آبان ۱۳۸۸، از ساعت ۹تا ۱۷ موزه‌ی دکتر سُندوزی: خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر(بخارست)، خیابان ۱۲، شماره‌ی ۲– تلفن:۸۸۵۱۴۱۲۲