شب یلدا خجسته باد
ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۳٠ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

شب چله ، شب خاطره های دیرزی است ؛

این شب ، برایتان شب دیدار و شادمانی باد،

روز خوشی در انتظارتان باد،

زمستانی پر بارش و کوه هایی کم خطر در راه باد !

 

(عینا یادداشت پارسال ما، برای چنین شبی!)

 


 
سخنان دوپهلوی رییس سازمان محیط زیست
ساعت ۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۳٠ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

آقای محمدی زاده، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد جاده سازی در جنگل ابر گفته است که این جاده «تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند به همین شکل ادامه پیدا کند و در جنگل پیش برود.»(نگاه کنید به روزنامه ی همشهری). این سخن بسیار در خور تامل است؛ معنی دیگر آن، این است که جاده به شکل های دیگری می تواند ادامه یابد... .

ما، از این گونه سخنان قشنگ زیاد شنیده ایم که عمل های دیگری در پی داشته است! خدا کند که این بار چنین نباشد!


 
هذیان گویی یک مدافع سد سازی
ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز ٢٩ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

 

آقای بهمن آرمان، اقتصاد دان، در گفتگو با خبرگزاری فارس، چنان سخنان بی مایه و پراکنده ای در دفاع از سد سازی گفته است که جز هذیان گویی نمی توان نامی بر آن گذاشت! اکنون نمی خواهم به جزییات این شکرشکنی (!) بپردازم، فقط اشاره می کنم که از گفته های او (که می توانید متن کامل اش را در ایرن ببینید) می توان خلاصه ی زیر را اسخراج کرد (اگرچه شاید تا متن حرف های او را نخوانید، باورتان نشود):

1- مخالفان سد سازی دست نشانده ی آمریکا هستند، چون بانک جهانی برای ساخت یک سد عظیم به چین وام نداده است.[نتیجه این که صدها سد قبلی که با وام های بانک جهانی و آمریکایی ها در برزیل و اندونزی و ... ساخته شده، در شرایط غفلت آمریکایی ها کلید خورده اند!]

2- چین الگوی خوبی برای کشور ما است، چون خوب سد می سازد!

3- در زمان شاه هم برنامه های ضد آمریکایی خوبی اجرا شده (!) آن هم با کمک شوروی ها؛ مانند احداث کارخانه ی ذوب آهن اصفهان.

4- اگر بعد از ده سال که از آب گیری سد کرخه می گذرد و هنوز کشاورزان زیر سد، به روش های سنتی کشتزارهای خود را آبیاری می کنند، این دلیل خوبی است برای آن که باید باز هم سد بسازیم و هیچ نشان گر آن نیست که سد نتوانسته است کمکی به کشاورزان کند!

5- اگر از هم اکنون که سد البرز ساخته نشده، زمین های اطراف آن در حال فروش است (به کسانی که قصد ویلا سازی دارند) ، این هم از تقصیرات مخالفان سد سازی است که این فاجعه را نمی بینند و به سد سازی ایراد می گیرند! همان طور که زباله ریختن در ساحل دریا را نمی بینند و باز به سد سازی ایراد می گیرند!

6- اگر آثار تاریخی یونان که نزدیک به دریا است، بر اثر رطوبت تخریب نشده (؟!)، پس آرامگاه کورش هم بر اثر رطوبت دریاچه ی سد سیوند آسیب نخواهد دید!

7- چون اروپایی ها با سد سازی بخش های زیادی از جنگل های خود را تخریب کرده اند، پس حق ما هم هست که با طبیعت خود چنین کنیم!

8- ...

کافی است!

انسان از درد به خود می پیچد که این همه تناقض گویی و آسمان و ریسمان به هم بافتن را چگونه شرم شان نیست، و چگونه است که چنین اشخاصی که اجازه نمی دهند افراد مخالف شان در بسیاری از امور سیاسی معمولی دخالت کنند، خود هر امر فنی و علمی و اجتماعی را سیاسی می کنند تا با حربه ی انگ زنی، مخالفان را از میدان به در کنند؟!


 
محرم و ظرف های یک بار مصرف
ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٩ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

حسین عبیری گلپایگانی، از فعالان محیط زیست، دو سالی است که پی گیر موضوع ریخت و پاش ظرف های یک بار مصرف در مراسم محرم و پانزده خرداد و ... است. یادداشت ارزنده ی او را در این مورد با عنوان «قاتلان خاموش» در سبز پرس بخوانید.


 
پیام ICIMOD به مناسبت روز جهانی کوهستان
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ٢۸ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

آندره آس شیلد، مدیر کل مرکز جهانی توسعه ی کوهستان (ICIMOD) پیامی به مناسبت 11 دسامبر، روز جهانی کوهستان داشت. این متن را که عباس ثابتیان به فارسی ترجمه کرده است، می توانید در تارنمای انجمن بخوانید.


 
دوستان مستند ساز لطفا بخوانند!
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز ٢٦ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

ساختن فیلم های مستند، بخش مهمی از کار کوه نوردی است. جشنواره ی دوسالانه ی فیلم و گزارش های کوه نوردیکه سومین دوره ی آن در آذر ماه 87 برگزار شد، و چهارمین دوره ی آن در پاییز سال آینده برگزار خواهد شد، به منظور تاکید بر این مطلب، و ارتقای کیفی مستند سازی در کوه نوردی ایران سازمان دهی شده است.

محمد تهامی نژاد از پیش کسوتان مستند سازی ایران، و یکی از سینمایی نویسان برجسته ی کشور است که به ویژه نقدهای در خور توجهی در زمینه ی فیلم های مستند دارد. دیروز که روز تولد تهامی نژاد بود، همایش نکوداشت  او توسط «خانه ی سینما» با حضور جمعی از کارگردانان برجسته ی ایران برگزار شد. تهامی نژاد مقاله ی جامع و آموزنده ای در زمینه ی مستندهای کوه نوردی نوشته و به انجمن کوه نوردان ایران داده است. این مقاله را در تارنمای انجمن، و شرح حال این منتقد و مستند ساز را در اینجا بخوانید. 

محمد تهامی نژاد

در همین جا، از دوستان کوه نورد مستندساز درخواست می کنیم به تدریج فیلم های خود را برای جشنواره ی سال بعد آماده کنند!


 
خسارت طرح های انتقال آب
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز ٢٦ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

یکی از بزرگ ترین عوامل مخرب محیط های کوهستانی ایران، طرح های سد سازی و طرح های انتقال آب از یک حوزه به حوزه ی دیگر است. مهندس درویش در سخن رانی خود به مناسبت روز جهانی کوهستان گفت که مطابق اظهار وزارت کشاورزی، با بودجه ها و سرعت پیشرفت موجود، تکمیل شبکه ی آب رسانی زیر سدهای موجود به پنجاه سال زمان نیاز دارد. این در حالی است که عمر مفید بیشتر سدهای ما، به ویژه به علت میزان بسیار بالای فرسایش خاک، در حدود پنجاه سال است! 

در چنین شرایطی، وزارت نیرو در حدود نود طرح سد سازی دیگر را در دست اجرا دارد که این فقط و فقط به معنای ناهماهنگی فاجعه بار بین دستگاه های دولتی، و ندیدن منافع کلان و درازمدت کشور است. روزنامه ی دولتی ایران در گزارشی که به تاریخ 22 آذر چاپ شده، گفته است که در وضعیت کنونی، و فقط برای یک بار زیر کشت بردن سالانه ی زمین های کشاورزی آماده در خوزستان، نزدیک به ده میلیارد متر مکعب کسری آب در استان هست، وخسارت سالانه ای که از این امر ناشی می شود حدود هزار میلیارد تومان در سال است. در این حال، طرح های سد سازی روی سرشاخه های رودخانه های خوزستان همچنان در دست اجرا است که نه تنها تالاب ها و دیگر منطقه های طبیعی، بلکه کشاورزی استان را هم به شدت تهدید می کند.

متن کامل گزارش را در اینجا بخوانید.


 
احداث جاده و تخریب میراث طبیعی این بار در الموت
ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ روز ٢٤ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

در میراث خبر بخوانید.

امیدواریم که طبیعت دوستان قزوین و تنکابن و دیگر جاها، در این مورد موضع گیری و اقدام کنند.


 
هشتاد و سومین نشست ماهانه ی انجمن
ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ٢٤ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

 


 
خبر همایش کلاردشت
ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ٢۳ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

همایش «پاسداشت محیط کوهستان» که به مناسبت روز جهانی کوهستان، با کار مشترک بنیاد توسعه ی پایدار کلاردشت و انجمن کوه نوردان ایران، در روز بیستم آذر در کلاردشت برگزار شد، صدور قطعنامه ای را در پی داشت. خبر را در سبزپرس بخوانید.


 
فعالیت های مربوط به روز جهانی کوهستان
ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ٢۳ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

خبر این فعالیت را به نقل از عباس محمدی در سبز پرس بخوانید.

توضیح: در متن خبر، به اشتباه آمده است: «انجمن پاک سازان کوهستان... در یزد...» که درست آن، در کرمان است.


 
درویش عزیز در باشگاه آرارات
ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

محمد درویش عزیز که فعالیت های باارزش و کم مانندش در محیط زیست ایران مثال زدنی است، با لطف بسیار در پنجمین نشست سالانه ی ما به مناسبت روز جهانی کوهستان که با همکاری باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات ( و امسال، همچنین با همکاری هیات کوه نوردی استان تهران) برگزار شد،شرکت کرد. درویش با سخن رانی و نمایش اسلاید تاثیربخش خود همه را به تحسین واداشت.

یادداشت خود او را در این مورد در مهار بیابان زایی بخوانید.


 
مدیریت خطر در کوهستان (2)
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

همان گونه که در یادداشت پیشین گفتم، دو مطلب به همشهری داده بودم که امروز چاپ شد، اما متن «اصلاح» نشده ی آن ها را در این وبلاگ می بینید. اینک یادداشت دوم که در همایش دیروز در باشگاه آرارات هم خواندم:

کوه ها، عرصه هایی برای توسعه ی ناپایدار!

تا کم تر از یک دهه پیش، بزرگ ترین عامل تهدید کننده ی دامنه های کوهستانی ایران - که در کشور ما نوعا «مرتع» نامیده می شوند – چرای بی رویه بود؛ پژوهشگرانی مانند هانس بوبک، دپلانول، کریم ساعی، حبیب الله ثابتی و دیگرپیشگامان تحقیق در مرتع و جنگل ایران، از 6-5 دهه پیش، در آثار خود بارها به این موضوع اشاره کرده بودند. در این سال ها، اما بی آن که کم ترین تغییر مثبت و موثری در روند دام داری سنتی ما پدید آید و از فشار جانکاه این فعالیت بر پوشش گیاهی کشور کاسته شود، عامل مهیب دیگری که از جهاتی جبران ناپذیر تر از چرای مفرط است، به عوامل تخریب خاک این مرز و بوم اضافه شده است. این عامل، همانا ساخت و ساز بی ملاحظه و ویرانگر در تمامی کوه های کشوراست. کوه ها، این ذخیره گاه های بی بدیل آب که پدید آورنده ی کلیت تمدنی این سرزمین و حامی تاریخی مردمان آن و پناه دهنده ی تنوع زیستی کم مانند این تکه از خاک سیاره بوده اند، امروزه جولانگه «ستایشگران بولدوزرها» شده اند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مدیریت خطر در کوهستان
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

ترجمه ای داشتم از مطالب فائو درباره ی روز جهانی کوهستان، به اضافه ی یک یادداشت که در روزنامه ی همشهری امروز چاپ شد. اما چون مطابق معمول، «اصلاحاتی» در هر دو مطلب ارسالی من انجام شده است، اصل ترجمه و یادداشت خودم را در اینجا قرار می دهم. 

1- مدیریت خطر در کوهستان

کاهش خطر؛ نجات جان ها

کوه ها منطقه هایی پر خطر هستند. بسیاری از جامعه های کوهستانی در معرض خطر زمین لرزه و آتش فشان که ناشی از حرکت صفحه های تکتونیک است، می زیند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
پیام به سمینار روز کوهستان در کلاردشت
ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز ٢٠ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

دفتر انجمن کوه نوردان در کلاردشت و بنیاد توسعه ی پایدار کلاردشت، امروز به مناسبت روز جهانی کوهستان، سمیناری را در کلاردشت برگزار کردند. متن زیر، پیام دفتر مرکزی انجمن بود به این سمینار:


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
یخ ها آب می شوند...!
ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱٩ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

عکس های مقایسه ای یخچال علم چال

موضوع اصلی نشست جهانی کپنهاگ،گرم شدن زمین است. من، در سی و سه سالی که درگیر کوه نوردی جدی بوده ام، از میان رفتن یخچال ها و ذوب شدن زودهنگام برف را که با آهنگی شتابناک هر سال بیشتر می شود، به چشم دیده ام. مقاله ها و یادداشت هایی هم در این زمینه نوشته ام که از آن جمله، مقاله ای است با عنوان «خورشید چون دشنامی بر می آید» (با استفاده از شعری از شاملو) که در فصل نامه ی صلح سبز ( شماره ی 3و2، 1381) و در مجموعه مقالات نخستین همایش ورزش، محیط زیست، و توسعه ی پایدار (26 آذر 1381) چاپ شده است.

عکس های زیر، روند نابودی یخچال شمالی علم چال ( منطقه ی علم کوه) را به خوبی نشان می دهد. عکس سال 1345 از آرشیو ژان پییر فرسافون کوه نورد فرانسوی است که با تیم اش در آن سال، مسیر زیبای «فرانسوی ها» را روی دیواره باز کرده است. عکس های 1360 و 1384 را خودم گرفته ام و عکس 1387 را محمد صبوری گرفته است .

دقت کنید که در 1345، یخبرف پای دیواره یک پارچه است و روی قله و روی «گرده ی آلمانی ها» (سمت راست) دو لکه ی بزرگ برف دیده می شود. در 1360، یک لکه ی خاکی بزرگ روی شیب یخبرفی در بالای شکاف یخ ایجاد شده و برف نزدیک قله تقریبا از بین رفته است. در 1384 برف ها ی بالای شکاف یخچال، تا حد زیادی از بین رفته و تبدیل به یک شیب پوشیده از سنگ و خاک شده است. در سال 1387 این برف و یخ ها باز هم کم تر شده و یخچال کف وضع محتضری پیدا کرده است.

عمق یخ این یخچال، بنا به مشاهده ی مستقیم خود من، درسال های اخیر، بیش از ده متر نسبت به دهه ی شصت کم تر شده و این را از روی «داغ» یخ که به شکل خطی پهن و روشن (در مقایسه با سنگ های هوا خورده ی بالای آن) در بالادست یخ ها به چشم می خورد، می توان تشخیص داد.

 

علم کوه- مرداد 1345 علم کوه- مرداد 1360

علم کوه- مرداد1384         علم کوه- مرداد1387


 
خبر خوش زیست محیطی!
ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

راه سازی در مسیر آبشار سنگان متوقف شد. خبر را در سبز پرس بخوانید.


 
باز هم سد، و باز هم تخریب میراث طبیعی و تاریخی
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

طرحی برای ساخت یک سد در منطقه ی بازفت تهیه شده است؛ خبر را در میراث خبر بخوانید.

منطقه ی بازفت


 
گرم شدن زمین، کپنهاگ، و کوه ها
ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱٦ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

کوه نوردان، معمولا آدم های نوستالژیکی هستند! و گرم شدن کوه ها «غم غربت» ما را افزون ساخته است، چرا که 30-20 سال پیش را به یاد می آوریم که برف های بسیار سنگین می بارید و چهره ی شکوهمند برفین کوه ها، در مقایسه با این سال ها چند ماه بیش تر دوام داشت. و به دیدار یخچال هایی مانند «غربی علم کوه» و «یخار» دماوند و «حرم داغ» ساوالان  در مهر و آبان می رفتیم تا برف های آن ها ذوب، و یخ های بلوری آبی رنگ که برای یخ نوردی مناسب اند، ظاهر شده باشند.

اکنون، چند سالی است که این یخچال ها در میانه های تیر، یا اوایل مرداد به کلی ذوب می شوند و پس از آن نه از برف نشانی می ماند و نه از یخ. قله های نزدیک به چهار هزار متر مانند توچال و سهند که تا حدود سی سال پیش لکه های برف شان در رخ شمالی، آن قدر می ماند که برف بعدی می بارید، دیگر به نیمه ی  تابستان نرسید، بی برف می شوند. آه، کوه های بلند، چهره ی برفین تان کم پیدا است...!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
به استقبال روز جهانی کوهستان برویم
ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

محمد درویش، عضو هیات علمی موسسه ی تحقیقات جنگل ها و مراتع، و مدیر وبلاگ با ارزش مهار بیابان زایی در «جشن کوهستان» سخن رانی خواهد کرد. یادداشت او را در اینجا بخوانید.

 مهندس محمد درویش

پنجمین جشن کوهستان، با کار مشترک گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران، باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات و هیات کوه نوردی استان تهران، از ساعت 17 تا 20 روز جمعه بیستم آذر در باشگاه آرارات (تهران- خیابان جمهوری،کوچه ی نوبهار، شماره ی 22) برگزار خواهد شد.


 
جشنواره ی کوهستان
ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

دومین جشنواره ی کوهستان با موضوع" مدیریت بلایای طبیعی در کوهستان" برگزار می شود 

دومین جشنواره ی کوهستان به مناسبت 11 دسامبر؛ روز جهانی کوهستان از 18 تا 20 آذر ماه  توسط شهرداری منطقه ی یک و انجمن حفظ محیط کوهستان، و با مشارکت شماری از سازمان های مردم نهاد در پارک قیطریه تهران برگزار می شود .

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
فراخوان به مناسبت روز جهانی کوهستان
ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

از همه ی دفترهای نمایندگی انجمن در شهرستان ها، و دیگر کوه نوردان و دوستداران محیط های کوهستانی درخواست داریم به مناسبت روز جهانی کوهستان (11 دسامبر/20 آذر)، در روز های آینده برنامه هایی را به منظور کمک به حفاظت از محیط های کوهستانی به اجرا درآورند.

چند پیشنهاد

* معرفی شعار روز جهانی کوهستان امسال، مدیریت بلایا در کوهستان از طریق مطبوعات و دیگر رسانه ها؛ بسیاری از فاجعه هایی که آن ها را از«بلایای طبیعی» می شماریم، در واقع از دخالت غیرمسوولانه ی انسان در محیط زیست ناشی می شود. برای مثال در ایران، فرسایش خاک که با یکی از بالاترین نرخ های جهانی تمامیت ارضی ما را تهدید می کند، بیش از هرچیز نتیجه ی دام داری به روش های ناپایدار و بیش از ظرفیت مراتع است. همچنین، جاری شدن سیل که در دو سه دهه ی اخیر چندین برابر شده، ناشی از نابودسازی پوشش گیاهی و اجرای طرح های عمرانی ضد محیط زیستی است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز جهانی کوهستان
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱٢ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

                                       

 بیستم آذر، برابر با 11 دسامبر، از سال ٢٠٠٣ روز جهانی کوهستان نامیده شده است. سازمان جهانی خواربار (FAO) که از سوی سازمان ملل، نهاد مسوول اعلام و پی گیری برنامه های این روز است، برای هر سال یک شعار به منظور جلب توجه همگان به یکی از موضوع های مربوط به کوهستان، اعلام می کند. شعار امسال، «مدیریت بلایا در کوهستان» است.

پدیده هایی مانند سیل های ویرانگر، رانش زمین، فرسایش خاک و «بیابانی» شدن مرتع های کوهستانی، و مرگ و میر انسانی و خراب شدن بناها در پی زمین لرزه، پاره ای از فاجعه هایی هستند که در منطقه های کوهستانی و کوه پایه ای رخ می دهند.  در چند دهه ی اخیر به علت تاثیر مخرب توسعه ی ناپایدار جامعه های انسانی، تجاوز انسان به بخش های حساس و بالایی کوهستان، و آسیب رسانی شدید به محیط زیست، شمار و بسامد فاجعه های «طبیعی» مرتبط با کوهستان، بسیار بیشتر شده است. برای مثال، جاری شدن سیل که تا چند دهه پیش در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی، همچنین در استان های خزری ایران، پدیده ای نادر بود، امروزه به یکی از معضل های کم و بیش پر بسامد بدل شده است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
حفاظت از طبیعت، حفاظت از میراث فرهنگی
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ٧ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

موزه ی روستایی گیلان را دیگر خیلی ها می شناسند؛ طرحی بزرگ بوده که از فکری درست برخاسته، اما در اجرا اشکال هایی داشته است. دکتر محمود طالقانی، در گفتگویی با میراث خبر به ارزش های این موزه اشاره کرده است (در اینجا) . عباس محمدی هم پیش از این، در همشهری به نقطه ضعف های طرح اشاره کرده تا شاید آموزه ای باشد برای طراحان پروژه های مشابه.


 
آسیب دیدگی پناهگاه دارآباد، و نظر ما در مورد پناهگاه ها
ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز ٤ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

خبرگزاری میراث خبر، گفتگوی کوتاهی با من درباره ی پناهگاه دارآباد داشت که می توانید آن را در اینجا بخوانید.

(در متن خبر، نام ارفه کوه به اشتباه «ارسه کوه» آمده است.)


 
تله کابین برای ماسوله؟!
ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ٢ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

 احداث تله کابین، چشم انداز با ارزش شهر تاریخی ماسوله را تخریب خواهد کرد. مطلبی در این زمینه را در میراث خبر بخوانید.


 
موضوع روز جهانی کوهستان در امسال
ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

عباس ثابتیان - در سال ۲۰۰۳، مجمع عمومی سازمان ملل متحد،  ۱۱ دسامبر  را که برابر با ۲۰ آذر است، به عنوان روز جهانی کوهستان تعیین کرد و هر سال یک موضوع یا تم را در ارتباط با حفاظت و توسعه ی پایدار کوه‌ها طرح می کند.

موضوع امسال (۲۰۰۹) روز جهانی کوهستان، «مدیریت بلایا در کوهستان» است.

ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نشست کوه نوردان مازندرانی برای حفاظت دماوند
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

در روز جمعه ی گذشته، شماری از نمایندگان انجمن کوه نوردان در مازندران و دیگر کوه نوردان، در ساری جمع شدند تا درباره ی اجرای بهتر «طرح نگاهبانی دماوند» که از پنج سال پیش در ماه های خرداد و تیر اجرا می شود، هم اندیشی کنند.

متن کامل خبر، و پیام عباس محمدی به این نشست را در سبز پرس بخوانید.


 
تجمع مردمی در مخالفت با جاده سازی در «ابر»
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱ آذر ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

خبر را در سبز پرس بخوانید.