کردوانی و نگاه کم مایه به محیط زیست
ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز ٢٩ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

در نوشته های کردوانی،گفتار کم مایه و سبک در طرح موضوع های کشاورزی و زیست محیطی و جز آن، کم نیستند. چند نمونه:

* او هنگام نوشتن درباره ی ظرفیت مراتع کویری نیازی نمی بیند که به آمار و ارقام استناد کند و خیلی ساده می نویسد: «برخلاف طبقه بندی مراتع توسط سازمان جنگل ها و مراتع کشور که این نوع مراتع [مراتع کویری] را فقیر، نامرغوب و درجه 5 به حساب آورده است، به عقیده ی اینجانب این نوع مراتع یا عرصه های گیاهی بهترین و مرغوب ترین مرتع (درجه 1) برای شتر و حیات وحش و نیز بسیار از پرندگان محیط کویری است»(1). دکتر کردوانی به روش روایی و داستان گویی، مطلب را ادامه می دهد و هیچ اشاره ای ندارد به این که مثلا یک راس شتر در هر روز به چند کیلوگرم علوفه نیاز دارد و هر هکتار مرتع کویری سالانه چند کیلوگرم تولید علوفه دارد؛ همچنین اشاره ای ندارد به تضاد زندگی حیات وحش با شتر داری، چه به لحاظ رقابت در یافتن گیاه خوراکی، و یا دشمنی سگ های گله با حیوانات وحشی که آن ها را از نزدیک شدن به منابع محدود آب باز می دارند؛ و یا اشاره ای ندارد به موضوع انتقال بیماری از دام به حیات وحش.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دکتر کردوانی؛ پروفسور در چه و برای چه؟!
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ٢٥ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

رو راست بگویم که من با نظام آموزش رسمی - به ویژه نظام آموزشی ایران- به شدت مساله دارم! در نظام های رسمی، حجم زیادی محفوظات را در ذهن جای می دهند و پس از گذران دوره و گرفتن مدرک مربوط، تقریبا بی استثنا، نود درصد آن محفوظات و دیگر یاد گرفته ها از سر به در می رود! اما، مدرک باقی می ماند و شخص تا سال ها و دهه ها از منافع استخدامی و اجتماعی و خودنمایانه ی آن بهره می برد. نمونه ی تراژیک این افراد، پزشکانی هستند که از صبح تا بعد ازظهر در بیمارستان و از بعد ازظهر تا پاسی پس از شب در مطب ها به جراحی و ویزیت و پول گرفتن مشغول اند، و با در دست داشتن آن مدرک کذایی نیازی نمی بینند که با بیمار خود حتی ده دقیقه ای گفتگو کنند و یا در روز یکی دو ساعتی به مطالعه و تحقیق بپردازند!

گذشته از این، اشکال بزرگ نظام آموزشی ما این است که به جای اشاعه ی روحیه ی نقادی و پژوهش گری، روح تسلیم در برابر "بزرگان" و پذیرش بی چون و چرای درافشانی "استادان" را رواج می دهند. بسیاری از آموزگاران و استادان مشغول در آموزشگاه های ما هم آلوده ی چنین نظام بیمار و فاسدی هستند و برای خود جایگاهی نقد ناپذیر تعریف کرده اند. از این نمونه تحصیل کردگان اسم و رسم دار، یکی هم دکتر پرویز کردوانی است که منش و گفتار او آمیزه ای است از: درجا زدن در آموخته های چندین دهه پیش،  تفرعن ملاکانه و آقامنشانه، فضل فروشی و مدرک ستایی در زمینه های نامربوط، و سودجویی فرهنگی- مالی عالم نمایانه.

من چند سال پیش (22/1/86) در یک یادداشت کوتاه در همشهری به افاضات تکراری و کم مایه ی کردوانی اشاره ی کوتاهی کردم (اینجا). در آن یادداشت از سر "ادب" نوشته بودم که "استاد کردوانی، تألیفات پرشمار و باارزشی در زمینه‌ی شناخت سرزمین های کم آب و دیگر مباحث جغرافیایی دارند"... ، اما واقعیتی که بعدا با خواندن چندین کتاب دکتر دریافتم این است که ایشان سال ها است به مکرر گویی خودستایانه و بی پایه مشغول اند. در مقام یک دوستدار غیر حرفه ای طبیعت و یک غیر دانشگاهی (اما دانشگاه رفته)، دلم نمی خواهد در مورد پیرمردی که به هر حال (به حق یا ناحق) عنوان "استاد ممتاز" دانشگاه هم دارد، چنین بگویم؛ اما باور کنید لازم است که گاه به جای احترام به مدرک تحصیلی و خوش نامی بی پشتوانه، خیلی ساده با مراجعه به "شعور عام" خود داوری کنیم! در این مورد، امیدوارم که فرصتی بیابم و با ذکر نقل قول هایی از کتاب های کردوانی حرفم را ثابت کنم.

علی الحساب، داشته باشید دو مطلب خواندنی: یکی از سام خسروی (که محترمانه ذکر نامی از دکتر نکرده است) در مورد فرصت طلبی های سودجویانه ی "استاد"، و یکی دیگر از کامبیز بهرام سلطانی در مهار بیابان زایی مورخ 10 مهر که با زبانی پاکیزه، سخنان غیر مسوولانه ی کردوانی را درباره ی دریاچه ی اورمیه نقد کرده است.


 
تخریب اشترانکوه با استخرهای ماهی
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز ٢٤ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

نامه ی طبیعت دوستان شهر دورود درباره ی ساخت بی ضابطه ی استخرهای پرورش ماهی در منطقه ی حفاظت شده ی اشترانکوه (با سپاس از دوست خوب دورودی مان: رضا اسدی برای فرستادن این نامه).

 پیام من به همه مردم عزیز این است که حفاظت از محیط زیست ، حفظ جنگل ها و دیگر منابع حیاتی کشور را یک وظیفه اسلامی، انقلابی و انسانی به حساب آورند. (مقام معظم رهبری)

 

ریاست محترم کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی

 ریاست محترم سازمان محیط زیست کشور جناب آقای محمدی زاده

 رسانه های محترم گروهی

  با سلام و احترام؛

  موضوع: روزشمار روند نابودی منطقه به اصطلاح حفاظت شده اشترانکوه با گسترش سایت های پرورش ماهی در منطقه امن اشترانکوه

 مانطور که استحضار دارید منطقه حفاظت شده اشترانکوه به وسعت تقریبی 104000 هکتار در بخش مرکزی سلسله جبال زاگرس و در شرق لرستان واقع شده است و شهرهای دورود ، ازنا و الیگودرز در امتداد این رشته کوه قرار گرفته اند. این منطقه به دلیل برخورداری از شرایط خاص اکولو‍ژیک، ویژگی های توپوگرافی و پتانسیل های زیستی ( گیاهی و جانوری) در سال 1349 به عنوان منطقه حفاظت شده و تنها بانک ژنی زاگرس شناخته شده است و هم اکنون این منطقه گسترده و کوهستانی با کمتر از 15 نفر محیط بان و 3 موتو سیکلت و 1 خودرو حفاظت می شود. در حال حاضر به علت تخریب های گسترده از جمله ساخت ساز بی رویه سایت های پرورش ماهی در جوار منطقه امن  ( زون اصلی اشترانکوه) عملا این سرمایه ملی و جهانی از حالت حفاظت شده درحال خارج شدن می باشد، به صورتیکه به علت صدور مجوزهای فله ای و غیر کارشناسانه از سوی اداره کل شیلات لرستان در بی توجهی مطلق اداره کل منابع طبیعی استان لرستان و امور اراضی جهاد کشاورزی استان و امور آب استان و دیگر سازمان های ذیربط عملا این منطقه با سو استفاده از خلاهای قانونی در امر حفاظت ار منابع طبیعی، توسط تعدادی از فرصت طلبان و سودجویان به تصرف درآمده و رودخانه گهررود این شریان اصلی اشترانکوه و دره زیبای نگاه ( منطقه امن اشترانکوه) و مناطق تی (ti) و عمارت کاملا در حال نابودی می باشد تا جاییکه تا کنون دهها سایت پرورش ماهی در بستر رودخانه گهررود در کمال آرامش ساخته و یا در حال ساخت و ساز می باشد. قابل ذکر است هم اکنون در این منطقه محدود، دو سایت بزرگ پرورش ماهی در حدود 2000 تن به اهالی منطقه واگذار شده است لذا صدور مجوز جدید در منطقه جای بسی سوال دارد. حال با عنایت به این وضعیت تکان دهنده و علیرغم تلاش های حامیان محیط زیست و محیط بانان علنا باید شاهد حذف منطقه حفاظت شده در زمانی کمتر از یک سال باشیم و در این مدت نیز در منطقه اشترانکوه چندین بیشه منحصر به فرد و چشمه ها و جندین هکتار از جنگل ها و مراتع و ... به منظور ساخت چندین سایت پرورش ماهی به صورت کامل از صحنه روزگار حذف گردیده اند که از جمله می توان بیشه تیان، رودخانه دره اسپر، رودخانه ماربره، رودخانه گهررود، بیشه کمندان و دهها چشمه بزرگ و کوچک را نام برد. در پایان ما امضا کنندگان ذیل از شما متولیان امرخواهشمندیم برای نجات این منطقه حفاظت شده و حل خلاهای قانونی موجود، در اسرع وقت دستورات لازم را مبذول فرمایید.                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                               با با تشکر

 انجمن زیست محیطی برگ سبز زاگرس – انجمن زیست محیطی گهرسبز دورود- خانه کوهنوردان دورود

 


 
یک خبر خوب!
ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز ٢۳ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

چه کسی می گوید تمام خبرهای محیط زیستی تلخ است؟! چه کسی می گوید تمام خرس هایی را که دیده شوند، می کشند؟! یادداشت زیر را بخوانید تا تغییر رای دهید:

هومان خاکپور- ایبنا نیوز

ماجرا از این قرار است که؛ ظاهرا” یک جفت خرس تشنه و گرسنه ناچارا” جهت آب خوردن و تهیه غذا، در اوایل هفته گذشته سحرگاهان از ارتفاعات منطقه جنگلی شمس آباد بروجن به باغات میوه در منطقه ونک سمیرم که هم مرز با منطقه شمس آباد می باشد نزدیک شده و شوربختانه خرس ماده در استخر کم آب یکی از باغات سیب – که دیواره های آن ایزوگام و لغزنده شده بود – گرفتار گردید.

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
یکصد و دومین نشست ماهانه ی انجمن
ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز ٢٢ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

دوشنبه 25 مهر ماه- تهران، خیابان نجات اللهی، نبش ورشو

از ساعت 17 تا 20

×خبرهای کوه‌نوردی

×گزارش امیرحسین ناظمی از صعود به قله‌ی خان‌تنگری (۷۰۱۰ متر)

×تغذیه ونقش مکمل‌های غذایی در کوه‌نوردی - دکتر ابوالفضل جوادی


 
برنامه ی پاک سازی بند یخچال
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ٢۱ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

با سپاس از دوستانی که در دو سه هفته ی گذشته، دعوت ها به پاک سازی کوهستان را پاسخ گفتند و در منطقه های گوناگون: مسیرهای متعدد توچال، پل خواب، کاهار، سمسکنده، آبشار مارگون، لاکوه، و در دیگر مسیرهای کوهستانی کشور اقدام به جمع آوری زباله ها و آموزش کوه نوردی مسوولیت پذیر کردند، اعلام می دارد که برای فردا (جمعه 22 مهر) برنامه ی پاک سازی منطقه ی سنگ نوردی بند یخچال در شمال تهران را خواهیم داشت.

از دوستان سنگ نوردی که فردا در بند یخچال حضور خواهند داشت، درخواست داریم که دست کم یکی دو ساعت از وقت خود را به پاک سازی محیط اطراف اختصاص دهند.دربند - بند یخچال


 
کلاه قاضی را دریابید!
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

تابناک

دولتمردانی که در ماجرای خشک شدن دریاچه ارومیه از خود سلب مسوولیت می کنند و هر چیز را به گردن خدا می اندازند که باران نمی فرستند (!) درباره مصوبه خودشان برای تخریب عمدی پارک ملی کلاه قاضی چه می گویند؟ آیا این اراضی هم بر اثر فقدان نزولات آسمانی تخریب می شوند یا به دلیل فقدان خردمندی در تصمیم سازانی که این شاهکار (!) را رقم زده اند؟!
عصرایران نوشت:

اگر در همه جای دنیا، دولت ها به عنوان نماینده ملت هایشان، خود را موظف به حفاظت از محیط زیست می دانند و در این راستا، با هرگونه تعرضی به آن به شدت برخورد می کنند، در ایران، دولتی که مدام دم از "ایران و ایرانیت" می زند، نه تنها به این وظیفه ذاتی خود عمل نمی کند بلکه برای تخریب محیط زیست، مصوبه هم می دهد!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تلاش بیژن دره شوری برای نجات محیط بان دنا
ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

ناصر کرمی- ایرن

در بحبوحه دلنگرانی ها برای محیط بان محکوم به اعدام دنا، بیژن فرهنگ دره شوری دیشب زنگ زد و گفت: هیچ وقت به اندازه امروز اموات مرحوم گراهام بل را دعا نکرده ام. پرسیدم چرا؟ گفت به این خاطر که از صبح تا حالا به هر چه خان و کدخدا در کهگیلویه و بویراحمد و به ویژه سمیرم می شناخته ام زنک زده ام برای نجات اسد تقی زاده.

وقتی تعجب مرا متوجه شد موضوع را بیشتر تفصیل داد: ما دره شوریها سالهای طولانی پیاپی با سمیرمیها در جنگ و صلح بوده ایم. حاصل آن دوره حالا حق نمکی است که خانها و کدحداها و ریش سفیدهای طرفین برای یکدیگر قائلند. وقتی فهمیدم مقتول سمیرمی و متعلق به یکی از خانواده های سرشناس منطقه است معطل نکردم و شروع کردم به زنگ زدن به همه آنهایی که میشناختم و قسم دادنشان برای گرفتن رضایت از خانواده آن مرحوم. جملگی قول همکاری دادند و با توجه به شناختی که از روحیات مردم منطقه دارم بعید نیست سایه چوبه دار از روی سر محیطبان برداشته شود. واقعا اگر گراهام بل نبود من چطور میتوانستم در یک روز با اغلب خوانین و کدخداهای یک کوهستان صعب العبور صحبت کنم؟
بعد: عصر همان روز کسی دیگر هم به من زنگ زده بود. یک خبرنگارمحیط زیست که می خواست ماحصل گفتگویش با یکی از مقامات سازمان محیط زیست را بگوید. برآشفته بود و متعجب. مقام مذکور در پاسخ به انتقادات از سازمان متبوعش به خاطر کم کاری در پرونده محیط بان دنا گفته بود: سازمان تا حالا توانسته این حکم را بگیرد که محیط بانانی که در حین ماموریت کشته می شوند شهید محسوب شوند. اما همه کارها که با هم انجام نمی شود، اینکه محیط بانی ( یعنی یک ضابط قضایی که برای حمل و استفاده از اسلحه مجوز دارد) که در هنگامه ماموریت و درگیری ناچار به قتل یک شکارچی شده، قاتل محسوب نشود کاری است که به هر حال تا حالا نشده! (یعنی محیط بان پدیده عجیبی است که یا شهید می شود یا قاتل و هیچ حد وسطی ندارد). او افزوده بود: به قوه قضائیه هم باید حق داد، چون به هر حال نمی شود اجازه داد کسی به خاطر یک حیوان آدم بکشد. این نگاه یک مقام بلندپایه سازمان حفاظت محیط زیست به ماجراست . . مقامی که اتفاقا خیلی هم بلندپایه است و منصب حقوقی هم دارد.
سرانجام: به فراست بیژن دره شوری باید آفرین گفت. وقتی ساختارها و پدیده های جهان مدرن نومید کننده هستند چاره ای نیست جز درآویختن به ارزشها و روابط نظام فئودالی.


 
سپاسگزاری از دوستان همره
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

محمد درویش، یادداشت های سبز و باصفایی را با عنوان "درویش نامه" و با رایانامه می فرستد که دربرگیرنده ی خبرها و مقاله های ارزنده ی زیست محیطی است. یادداشت اخیر او را که حرف دل من هم هست، در ارتباط با صدور حکم اعدام محیط بان کوهستان دنا، اسعد تقی زاده و همایش 17 مهر، می توانید در زیر بخوانید:

ممنون از همه ی شما خوبانی که پیام درویش نامه ی شماره 49 {و فراخوان تارنگار دیده بان کوهستان} را جدی گرفتید و در غروب هفدهمین روز از مهرماه 1390 خود را به پارک نظامی گنجوی رساندید؛ روزی که بی شک تا مدت ها در خاطره ی طرفداران محیط زیست ایران می‌ماند. همان طور که اسماعیل کهرم عزیز در این اجتماع پرشور گفت: به رغم همه تلخی‌های شنیدن خبر اعدام یک محیط بان جوان 27 ساله، آن چه که شورآفرین و امیدبخش بود، همراهی، حمایت و همدلی کم نظیر مردم و تلاش شان برای نجات جان یک سلحشور محیط زیست بود که نشان می داد این مردم هنوز زنده هستند و دل شان برای زنده بودن و نشاط دوباره ی طبیعت وطن، می تپد. آفرین به همه ی آنهایی که در پارک نظامی گنجوی، به قول هادی حیدرزاده - مسئول ستاد محیط زیست شهرداری تهران - بزرگترین و کم سابقه ترین اجتماع پاتوق سبز را آفریدند و آفرین به شجاعت و درایت اسماعیل کهرم و مژگان جمشیدی که جسورانه و خردمندانه سخن گفتند و متهم شماره یک در بروز این بحران را نه مقتول و نه قوه قضاییه که ضعف فاحش مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست معرفی کردند. باشد که با عزیمت برخی از بزرگان و شفاعت ایشان، خانواده ی مقتول هم از خون فرزندشان گذشته و اسعد تقی زاده این مجال را بیابد که دوباره طعم شیرین آزادی و زندگی را بچشد.

همچنین بخوانید، یادداشت درویش را با عنوان "در مظلومیت مضاعف محیط بانان" در روزنامه ی شرق


 
همایش دفاع از محیط بان اسعد تقی زاده
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱٧ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

نشست ستاد محیط زیست و توسعه پایدار به مناسبت روز جهانی اسکان بشر، در بعد از ظهر 17 مهر که با روز ولادت امام رضا (ع) (روز محیط بان) هم تقارن داشت، در عمل به روز دفاع از محیط بان اسعد تقی زاده بدل شد.

بیش از دویست نفر در ترافیک سرسام آور تهران، به بوستان "بد مسیر" نظامی گنجوی آمدند تا نامه ای را امضا کنند که در آن از رییس قوه ی قضاییه خواسته شده از اجرای حکم اعدام محیط بان یاد شده (به جرم درگیری منجر به مرگ یک شکارچی غیرمجاز، در کوهستان دنا) جلوگیری کند.

استاد اسماعیل کهرم و مژگان جمشیدی، دو مدافع پرکار محیط زیست ایران، سخنرانان آن بخش از همایش بودند که به این موضوع اختصاص داشت. دکتر کهرم از تلخی ماجراهایی که بر محیط زیست کشور و مدافعان آن می رود گفت، و م}گان جمشیدی از کوتاهی های سازمان حفاظت محیط زیست در این ماجرا... . دکتر کهرم همچنین گفت که قصد دارد در این هفته با بهمن ایزدی (مدیر "کانون سبز فارس") که با سران طایفه های منطقه آشنایی دارد به دیدار خانواده ی شکار کشته شده بروند تا شاید رضایت آنان را برای گذشت از درخواست قصاص به دست آورند.

 بخش امیدوار کننده ی گردهمایی امروز، ابتکار عمل سمن ها در استفاده از یک موقعیت برای تجمع در دفاع از محیط زیست ایران، و حضور بسیاری از کنشگران این حوزه در محل بود. جا دارد که به ویژه از فعالیت سعید طهماسبیان (از جمعیت حامیان زمین)، محمد درویش قلمزن خستگی ناپذیر محیط زیست، و از کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست که نقش فعالی در شکل گیری حرکت امروز داشتند، با قدردانی یاد کنیم.

 تا کنون چند ده سازمان مردم نهاد و چند صد نفر از دوستداران طبیعت نامه ای را که در این مورد در سبز پرس درج شده امضا کرده اند؛ لطفا بازهم امضا کنید و پی گیر موضوع باشید!

... و گله ای از دوستان کوه نورد: با آن که کوهستان دنا یکی از زیباترین و مهم ترین رشته کوه های کشور است که از دیرباز محل اجرای شماری از ارزنده ترین صعودها بوده، حضور کوه نوردان جدی را در همایش دفاع از یک نگاهبان دنا بسیار کم رنگ یافتم... باشد که در پی گیری های بعدی، این کوتاهی را جبران کنند!

 


 
امروز در "پاتوق سبز"؛ درخواست جلوگیری از اعدام محیط بان اسعد تقی زاده
ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱٧ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

امروز از ساعت 3 تا 5 بعد از ظهر ستاد محیط زیست و توسعه پایدار به مناسبت روز جهانی اسکان بشر نشستی را در بوستان نظامی گنجوی تهران، در خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی برگزار می کند که موضوع آن "ارتباط شهرها با تغییرات اقلیمی" است.

در عین حال، قرار است که اشخاص حقیقی و حقوقی مدافع محیط زیست، نامه ای را امضا کنند که مضمون آن درخواست از رییس قوه ی قضاییه برای جلوگیری از اعدام محیط بان اسعد تقی زاده است. درگیری این محیط بان با شکارچی غیر مجاز در منطقه ی حفاظت شده ی دنا، موجب مرگ شکارچی شده است.

اصل نامه را می توانید اینجا بخوانید؛ لطفا فقط به امضای اینترنتی بسنده نکنید و با حضور در "پاتوق سبز" هم درخواست خود را اعلام کنید.


 
درخواست از رییس قوه ی قضاییه و ...
ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱٦ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

سبز پرس

نامه ی جمعی از فعالان محیط زیست به سران قوای سه گانه درباره حکم قصاص یک محیطبان

نسخه ی اصلی این نامه در «دبیرخانه مشورتی سازمان های مردم نهاد شهر تهران» موجود است و علاقه مندان می توانند جهت امضای نامه با شماره تلفن 88757436 – 021 تماس بگیرند. 
همچنین علاقه مندان می توانند از طریق درج نظر در پایین این خبر و یا فرستادن رایانامه به نشانی pr.sabzpress@gmail.com نسبت به درج امضای خود در ذیل نامه اقدام کنند. 

در ضمن، فردا (17 مهر) از ساعت 3 تا 5 بعد از ظهر در محل "پاتوق سبز" (خیابان توانیر، پارک نظامی گنجوی) جلسه ای مربوط به شهرداری برگزار می شود که این نامه در آن جا نیز برای امضا ارایه خواهد شد. از دوستان زیست محیطی درخواست دارم برای امضا، به این محل بیایند.


متن کامل  نامه به شرح زیر است: 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
محیط زیست و اختلاس
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱٤ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبز پرس

 اشاره: هدف یادداشت کوتاه زیر، فقط اشارتی به یک امر چند جانبه، جلب توجه دوستداران محیط زیست و پژوهشگران علوم اجتماعی به یک موضوع مغفول، و درخواست از همگان برای پرداختن بیشتر به رابطه ی خطیر اقتصاد و محیط زیست (و یا: رابطه ی اختلاس و تخریب محیط زیست) است. نگارنده معتقد است که تخریب روز افزون محیط زیست، ارتباطی تنگاتنگ با تباهی اوضاع اجتماعی و اقتصادی دارد. باشد که این یادداشت ادامه یابد و دیگران هم مطالبی در این باره بیان کنند تا موضوع بهتر شکافته شود.

 رابطه ی اقتصاد و محیط زیست

 اکولوژی (بوم شناسی / دانش محیط زیست) و اکونومی (دانش اقتصاد) دو امری هستند که به پایه ای ترین موضوع های مربوط به زیست ما می پردازند. بخش نخست این دو واژه (eco) ریشه یونانی دارد و به معنای خانه است؛ بوم شناسی دانش ما است در مورد خانه و ارتباط آن با دیگر موجودات و شیوه های حفاظت آن، و اقتصاد دانش اداره کردن این خانه است؛ و خانه در این جا نه فقط همان چاردیواری شخصی، بلکه خانه ی بزرگ تر سرزمین است. ارتباط محیط زیست و اقتصاد، فقط یک رابطه ی واژگانی و تصادفی نیست، بلکه ارتباطی ژرف و ساختاری است. برای هر انسان، گذران معیشت و تسلط به شیوه های آن (اقتصاد) یک اولویت برجسته است، و به همین میزان ارتباط او با محیط اطراف هم حیاتی است. همچنین، تخریب محیط زیست بیش از هر چیز مربوط به بهره کشی اقتصادی از طبیعت است.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بحران در مدیریت دماوند
ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

در تابستان گذشته، موضوع نصب راه بند در مسیر جنوبی دماوند توسط شورای شهر رینه و گرفتن ورودیه، یک بار دیگر موضوع جر و بحث شد. شماری از کوه نوردان و همچنین فدراسیون کوه نوردی با این کار شورای رینه مخالفت کردند؛ عده ای هم با آن موافق بودند. در یادداشت زیر تلاش شده است نگاهی دیگر به قضیه داشته باشیم.

عباس محمدی- دماوند کوه

 

چه شخصی یا اشخاصی حق دارند در مورد دخل و تصرف در دامنه های کوه دماوند و اقدام هایی مانند معدن کاوی، ساخت پناهگاه، راه سازی ( برای خودرو یا پیاده راه )، بهره برداری از مراتع و گرفتن ورودیه اقدام کنند؟ در این زمینه بد نیست ببینیم که محدودۀ دماوند چه کاربری هایی دارد و مشمول چه قانون ها و مصوبه هایی می شود:

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تصویرهایی از تغییر خط ساحلی دریاچه ی اورمیه طی 45 سال
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

خبرگزاری مهر مصاحبه‌ای را با آرش شریفی پژوهشگر ایرانی بخش ژئولوژی دریایی و ژئوفیزیک مدرسه علوم جوی و دریایی Rosenstiel دانشگاه میامی آمریکا انجام داده که بخش اول آن را می‌ توانید در اینجا بخوانید.

در این مطلب می توانید تصویرهایی از عمق و سطح دریاچه ی اورمیه در سال های گذشته، همچنین نظر پژوهشگر یاد شده را درباره ی تاثیر تغییرات جوی و دخالت های انسانی در روند رو به خشکی رفتن دریاچه ببینید.


 
گزارشی از برنامه های پاک سازی غار
ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۱ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

سبز پرس

غارها از زیباترین و منحصر به فرد ترین اکوسیستم های طبیعی هستند. سکوت، آرامش و جاذبه های طبیعی غارها همواره طبیعت گردان را به سوی خود جلب کرده و غار نوردی را به یکی از شاخه های مفرح ورزش کوه نوردی تبدیل کرده است. عده ای به علت غفلت و سهل انگاری، اکوسیستم های طبیعی به خصوص غارها را با انواع زباله ها ی غیر قابل تجزیه و یادگاری نوشتن روی بدنه غار تخریب می کنند و به همین علت سازمان حفاظت محیط زیست دوم مهر ماه را روز غار پاک اعلام کرده که دراین روز حدود 30 غار در کل کشور پاکسازی شده است.

(توضیح دکا: دوم مهر، از سال 89 از سوی انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران به نام "روز غار پاک" نامیده شده است.)


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
گزارشی از برنامه های پاک سازی کوهستان
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱٠ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

در دو هفته ی گذشته کوه نوردان بسیاری به دعوت هیات کوه نوردی استان تهران، شهرداری منطقه ی یک، انجمن حفظ محیط کوهستان، انجمن کوه نوردان ایران، و ... برنامه های پاک سازی کوهستان اجرا کرده اند. یک گزارش از برنامه های تهران را می توانید در تارنگار کوهستان سبز ببینید.

 گزارشی از پاک سازی منطقه ی پل خواب هم که با پی گیری دیده بان کوهستان، مشارکت کوه نوردان کرجی (به ویژه دوستان گرامی: پورکافی و بختیاری)، همکاری رامین نوری (از روزنامه نگاران و فعالان طبیعت گردی)، و کمک اداره ی کل میراث فرهنگی استان البرز اجرا شد را نیز می توانید در سبز پرس ببینید.


 
نشست هم اندیشی درباره ی زاینده رود
ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز ٩ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

سبز پرس

انجمن مفاخر معماری ایران سیزدهم مهر ماه نشستی درباره زاینده رود در «موزه هنر امام علی تهران» برگزار خواهد کرد.

 به گزارش سبزپرس، در نشست انجمن مفاخر معماری ایران که ساعت 16 روز سیزدهم مهرماه برگزار خواهد شد، «دکتر بصیری» استاد دانشگاه اصفهان و «اسفندیار امینی» مسئول انجمن خبرگان کشاورزی از اصفهان در این نشست شرکت کرده و درباره مسائل و مشکلات رودخانه زاینده رود سخنرانی خواهند کرد.

همچنین «عبدالحسین زرکوب»، سردبیر نشریه مسکن و «فاطمه ظفر نژاد»، کارشناس آب نیز در این هم اندیشی به سخنرانی خواهند پرداخت. هدف از این هم اندیشی پر رنگ کرن چهره زاینده رود از نظر سرزمینی است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
برنامه ی انتقال نفت از دل پارک ملی بمو!
ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز ۸ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

پارک ملی بمو در نزدیکی شیراز یکی از ارزشمند ترین منطقه های حفاظت شده ی استان فارس است که متاسفانه مانند دیگر منطقه های حفاظت شده ی کشور، آماج طرح های توسعه ی ناپایدار قرار گرفته است. به تازگی  اختصاص بیش از دویست هکتار از مساحت بمو به   پالایشگاه شیراز و مسکن مهر به انجام رسیده، و  طرحی دیگر برای کشیدن دو خط انتقال نفت و میعانات گازی از میانه ی پارک در دستور کار قرار گرفته است.

نامه ی دیده بان کوهستان استان فارس به محمدی زاده رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در مخالفت با طرح احداث خط لوله را در زیر بخوانید:آشنایی با پارک ملی بمو - فارس

 جناب آقای مهندس محمدی زاده
با سلام و احترام؛
 
همان‌گونه که مستحضرید پارک ملی بمو از معدود پارک‌های ملی کشور و دارای گونه‌های حیات وحش منحصر به فرد و در نوع خود بی نظیر می‌باشد.
پارک ملی بمو به دلیل واقع شدن درنزدیکی کلان شهر شیراز و شهرهایی چون زرقان، مرودشت و روستاهای متعدد تحت فشار پروژه‌های عمرانی متعدد از جمله خطوط انتقال نفت و گاز، برق فشار قوی، جاده ها، پادگان‌های نظامی و پالایشگاه می‌باشد. از این رو به دلیل عدم توجه مسئولین و تصمیم گیرندگان نسبت به مسائل زیست محیطی باعث شده است که این پارک ملی دچار آسیب‌های جبران ناپذیرگردد.

ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
پاک سازی غارهای کشور
ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز ٦ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

دوستان مان در انجمن غارنوردان و غارشناسا ن ایران مجموعه برنامه های مفصلی برای پاک سازی غارهای کشور از زباله های به جا مانده دارند. خبر و فهرست غارهایی را که در چندین نقطه ی کشور پاک سازی خواهند شد، در اینجا بخوانید.


 
پاک سازی کوهستان و جلوگیری از آلوده سازی آن؛ یادآوری
ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ٦ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

پاک سازی مسیرهای کوه پیمایی از زباله، بخشی از کار بزرگ تر حفاظت کوهستان و جلوگیری از تخریب آن است. بار دیگر از دوستان کوه نورد درخواست می کنیم که به ابتکار خود، در مسیرهای صعود در این هفته و هفته ی آینده، ضمن اقدام به پاک سازی، به گفتگو با مردم بپردازند و آنان را به موضوع حساس کنند تا همه به هم یادآور شویم که کوهستان جای رها کردن زباله نیست! تردیدی نیست که با این کار، می توان پاره ای نظرات مردم را به دست آورد و از آنان چیزهایی نیز یاد گرفت.

چند تایی از یادداشت های پیشین در این زمینه:

جمع‌آوری زباله‌ها، کار شرافتمندانه‌ای است‌!

پاک سازی=فرهنگ سازی!

کار اساسی ...

روز کوهستان پاک

چهارم مهر ، روز کوهستان پاک

تاریخچه ی حفاظت محیط کوهستان در ایران

زباله جمع می کنم ، پس هستم !

 پاک سازی زمین لازم است!

عکس روبرو: افشین قطبی، مربی فوتبال، در حال جمع آوری زباله ها در مسیر توچال (آبان 1389)


 
تاسیس پژوهشکده ی دماوند شناسی
ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ روز ٥ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبز پرس

از سال 1384 جمعی از کوه نوردان و طبیعت دوستان که عضو یا همکار انجمن کوه نوردان ایران و شماری از سمن های دیگر بودند، با اجرای طرح هایی مانند "نگاهبانی دماوند" و برگزاری مراسم "روز ملی دماوند"، و با پی گیری مشکلات زیست محیطی دماوند کوشیده اند تا  این کوه سرفراز را از گزند آسیب ها و آلودگی ها دور نگاه دارند. از سال 1389 با شکل گیری "انجمن دوستداران دماوند" از میان کوه نوردانی که در چند سال گذشته حول این برنامه ها با هم آشنا شده بودند، برنامه های حفاظت دماوند صورتی جدی تر گرفت. از آذر ماه 89 در جریان نشست های مقدماتی برنامه های روز جهانی کوهستان (20 آذر/ 11 دسامبر) فکر سازمان دهی یک مرکز برای گردآوری اطلاعات زیست محیطی، جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی حوزه ی دماوند و همچنین برای انجام کارهای پژوهشی با هدف معرفی و حفظ محیط زیست دماوند، شکل گرفت.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه های پاک آرزوی ما است!
ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ٥ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

حسین عبیری گلپایگانی- کوهستان سبز

 

یک باردیگر 4 مهرماه  یا همان 26 سپتامبر از راه رسید و موضوع کوهستان ؛ مشکلات و معضلات زیست محیطی کوهستان و عواملی که محیط زیست کوهستان کشورمان ایران را تهدید می کند نیز در صدر اخبار رسانه های دوستدار محیط زیست قرار  گرفت . هر ساله  با نزدیک شدن به 4 مهر "روزجهانی کوههای پاک" بعضی از سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی و یا گروه کوهنوردی دوستدار محیط زیست کوهستان با مشارکت سازمان های دولتی (که یکی از اهداف و ماموریتهای سازمانی آنان به طریقی با کوه و کوهنوردی و یا مشکلات زیست محیطی کوهستان باز می گردد) با برگزاری همایشها و کارگاه های آموزشی با موضوع محیط زیست کوهستان  و یا با انجام  فعالیتهای نمادین مانند  پاکسازی های مسیرهای کوهنوردی و یا با برگزاری جشنواره های کوهستان  به استقبال این روز جهانی می روند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
انتقاد محسن رضایی از سد سازی های بی رویه
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ٤ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

لطفا در آژانس خبری بختیاری (ایبنا نیوز) بخوانید.

محسن رضایی: کارون و زاینده رود را دریابیم

 


 
"تنگ پیمایی" مسولانه
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ٤ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

این یادداشت را دوست گرامی ام محمود بهادری فرستاده که مطلبی است با ترجمه ی سعید راعی و در این جا با کمی ویرایش می آید. در این یادداشت، منظور راعی از "دره نوردی" ، canyoning است که به نظر من برابرنهاد بهتر آن در فارسی، "تنگ پیمایی" است ("تنگ" در فارسی به معنای دره ی باریک و عمیق است.)
آن چه که در این یادداشت درباره ی تنگ پیمایی مسوولانه گفته شده، در مورد انواع دیگر کوه پیمایی هم صدق می کند.

 بخشی از جذابیت دره نوردی، حس اکتشاف و ماجراجویی است که ما، آن هنگام که
دره‌ای را برای نخستین بار فرود می‌رویم، احساس می‌کنیم. این احساس،
وقتی ما دره‌ها را در وضعی دست‌نخورده و وحشی با حداقل نشانه‌ای از حضور
گروه‌های قبلی می‌یابیم، بیشتر می‌شود. اما متاسفانه وقتی تعداد
دره‌نوردان افزایش و ویژگی‌های طبیعی دره‌ها کاهش می‌یابد؛ اثرات [و حس
خوبی که طبیعت وحشی به ما می‌دهد] کم می‌شود یا رو به زوال می‌نهد. گاه این پرسش پیش می آید که روش‌های مناسب برای حفاظت از طبیعت اولیه و نخستین دره‌ها، وقتی که تعداد دره‌نوردان زیاد می‌شود، چیست؟


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوهستان های ایران، محل دفن زباله!
ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز ٤ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

گفتگوی عباس محمدی با همشهری

23‌سال پیش، فدراسیون جهانی کوهنوردی برای نخستین بار 26‌سپتامبر را به‌عنوان روز پاکسازی کوهستان اعلام کرد؛ با این رویکرد که وظیفه کوهنوردان را در قبال کوه‌ها با هدف پاکسازی مسیرهای کوهستانی یادآوری کند. کوه های زاگرس هم انباشته از زباله شده اند

همان سال با پیگیری‌های زنده یاد عباس جعفری- فعال محیط‌زیست و عکاس طبیعت- که در فدراسیون کوهنوردی ایران فعالیت می‌کرد، این فدراسیون 4مهرماه را روز پاکسازی کوهستان اعلام کرد تا طی آن، محیط‌های کوهستانی از زباله پاک شود. اما با آنکه فدراسیون کوهنوردی ایران این روز را چندان جدی نگرفت، انجمن‌ها و تشکل‌های زیست‌محیطی و غیردولتی هر‌ساله با مراجعه به طبیعت و پاکسازی مسیرهای کوهستانی آن را گرامی داشتند. با وجود این و به‌رغم گذشت 23سال، مدیر گروه دیده‌بان کوهستان معتقد است: این فعالیت‌ها در قبال انبوه زباله‌هایی که در کوه‌ها و دره‌ها رها می‌شود بسیار ناچیز است و روزبه‌روز بر حجم زباله‌های رها شده در محیط‌های کوهستانی افزوده می‌شود.

 

آماری نداده‌اند

 

عباس محمدی با اشاره به اینکه زباله، یکی از بزرگ‌ترین معضلات محیط‌زیست کشور است به همشهری گفت: متأسفانه محیط‌های کوهستانی هم از زباله در امان نمانده و سال‌هاست که در اغلب شهرهای کشور، زباله‌ها را به مناطق کوهستانی حمل و در این محیط‌ها دفن می‌کنند؛ در واقع فضاهای کوهستانی و دره‌ها، قابل دسترس‌ترین محیط برای دفن زباله شهرها شده است.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
فراخوان به مناسبت روز پاک سازی کوهستان
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۳ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

دوستان گرامی

چهارم مهر، روز پاک سازی کوهستان است؛ امسال نیز همچون سال های گذشته این روز را بهانه ای قرار می دهیم برای ادای دین به کوه هایی که علاوه بر تامین آب و بسیاری از دیگر نیازهای پایه ای ما، بی مانندترین ورزشگاه ها و تفرجگاه ها را برای ما فراهم ساخته اند.

در حفاظت کوهستان بکوشیم و با تخریب آن مقابله کنیم!

 

چند پیشنهاد


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
محیط زیست ایران در شش ماه گذشته
ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز ٢ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی

 محمد درویش پرسیده است که" محیط زیست ایران در شش ماه نخست سال 1390 چگونه نفس کشید؟" سالی که...

سالی که همچنان دشت‌های کشور به فرونشست آرام خود در اثر تداوم آزمندی‌های ما ادامه داد؛ همانگونه که آبزیان دریای مازندران و خلیج فارس به مرگ خاموش خویش در اثر بحران آلودگی در این دو پهنه آبی فراخ وطن ادامه دادند ...


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دو مطلب در ارتباط با سد سازی
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ٢ مهر ۱۳٩٠ : توسط : عباس محمدی