آب شور سد گتوند، و اشک کشاورزان
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

اسد افلاکی- همشهری

اول: سد گتوند علیا که 182‌متر ارتفاع دارد و متولیان سد‌سازی‌ با افتخار از آن به‌عنوان آب شور سدگتوند و اشک کشاورزانبلندترین سد خاکی کشور نام می‌برند با هزینه‌ای معادل 25‌هزار میلیارد ریال احداث شده است (این هزینه تا مراحل تکمیل سد را شامل می‌شود).

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران متولی این سد اعلام کرده بود این سازه عظیم خاکی با 2 هدف اصلی اجرا می‌شود: الف- افزایش ظرفیت انرژی کشور با 4250‌گیگاوات ساعت انرژی برقابی ب- کنترل و ذخیره آب‌های روان به میزان 5/2‌میلیارد مترمکعب (کنترل سیلاب‌های مخرب فصلی کارون، ایجاد زمینه‌های مختلف اشتغال‌زایی و فراهم ساختن رونق اقتصادی منطقه به ویژه تامین آب اراضی پایین دست برای کشاورزی و توسعه زمین‌های زیر کشت از دیگر اهداف ساخت این سد ذکر شده است). در فیلم تبلیغاتی تهیه‌شده از سوی شرکت توسعه آب و نیرو، سکانسی پخش می‌شود که گوینده در آن، خاطرنشان می‌کند خاک سرشار خوزستان نیاز به آب دارد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
برای روز ملی حفاظت از رودخانه ها
ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

تارنمای آبنما نیوز، وابسته به انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان، به مناسبت 29 اردیبهشت روز ملی حفاظت از رودخانه ها در برابر سدسازی، چند یادداشت ارزنده درج کرده است. علاقمندان را به خواندن مطالب زیر دعوت می کنم:

فاطمه ظفرنژاد - از منتقدان فعال سد سازی

نه هر بحری گهر دارد

خوزستان و چالش محیط زیستی سدسازی و نفت

 سد سیمره علت کم آبی در حوضه کرخه/ شرایط در حوضه ى کرخه بحرانی است

 روزنامه ى کیهان: سدگتوند افتخار ملی یا فاجعه ملی؟

رمضان منجزی عضو سابق شورای شهر اهواز: تا دیر نشده علیه مسببان سد گتوند علیا اقامه دعوا کنید


 
نشست روز ملی حمایت از رودخانه ها
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

گروه دوستداران محیط زیست دانشگاه شریف

دوشنبه‌‌‌‌‌‌ى آینده، سالن سبز دانشکده‌‌‌ى مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف میزبان نشست مهمی است که به مناسبت روز ملی حمایت از رودخانه ها، با همکاری مشترک گروه دوستداران محیط زیست شریف و انجمن کوه نوردان ایران، برگزار می شود.

 

ویژگی مهم این نشست، حضور همزمان جمعی از مسوولان و کارشناسان رده بالای مرتبط با وزارت نیرو، از جمله آقایان مهندس فروغی، علیرضا دائمی (مشاور معاون وزیر در امورمدیریت منابع آب و آبشناسی یونسکو)، هدایت فهمی (معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا)، مجید سیاری (معاون طرح و توسعه ى شرکت مدیریت منابع آب) و علی نورزاد (رییس دانشکده ى صنعت  آب و برق) و جمعی از صاحب‌نظران و کارشناسان شناخته شده‌ ی محیط زیستی ایران از جمله آقایان حمیدرضا خدابخشی، دکتر محمد مهدوی (استاد دانشگاه تهران)، محمد درویش (عضو هیات علمی موسسه ی تحقیقات جنگل ها و مراتع)، فاطمه ظفرنژاد (پژوهشگر حوزه ی آب)، عباس محمدی (مدیر گروه دیده بان کوهستان - فعال محیط زیست) و سرهت رسول (از کشور ترکیه) است.

 گروه دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف به عنوان میزبان این برنامه، از همه ی علاقه مندان دعوت می‌کند که در این نشست حضور به عمل آورند.

 امیدواریم که حضور پرشور علاقه مندان، در کنار گفتگوهای انجام شده توسط سخنرانان و پوشش رسانه ای، بتواند حرکت و نگاهی نو در مسائل مرتبط با آینده ی سدسازی و محیطزیست ایران را رقم بزند.

 زمان: دوشنبه اول خرداد، از ساعت 4 تا 8 بعد ازظهر

 مکان: تهران- دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده ی مهندسی شیمی، سالن سبز


 


 
سد گتوند را برچینید!
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

محمد درویش، در یادداشتی که در روزنامه ی شرق چاپ شده، می گوید که محمّدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، در مرداد 1390 با وجود هشدارهای کارشناسان مختلف، گفته بود که آبگیری سد گتوند هیچ تاثیری بر شورتر شدن آب کارون نخواهد داشت، و حتی بر سر این موضوع با خبرنگاران شرط بسته بود! اما، هم اینک شوری آب کارون به حدی رسیده که صحبت از ضرورت برچیدن سد گتوند است!

یادداشت را در ادامه ی مطلب بخوانید: 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دستکاری افراطی در سامانه ى رودها، و بروز سونامی غبار
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

محمد طالب حیدری، مدیر اداره ی هواشناسی کردستان، یکی از سخنرانان همایش حمایت از رودخانه ها (دانشگاه شریف، اول خرداد) خواهد بود. او در مقاله ای با عنوان "سونامی غبار عراقی در غرب و جنوب کشور" که در روزنامه ی ایران 25/2/1391 چاپ شده، به بررسی علت های بروز این پدیده ی جدید و خطرناک پرداخته است.

حیدری در این مقاله گفته است که منشا اصلی غبارهایی که در چند سال اخیر، مناطق گسترده ای از کشورمان را فرا می گیرد، عراق است و علت این پدیده بیش از هر چیز، کم شدن طغیان های دجله و فرات و خشک شدن تالاب ها و هورهای جنوب عراق و جنوب غربی ایران (ناشی از برنامه های کنترل آب...) است. نکته ی مهمی که او به آن اشاره می کند این که غبارخیزی ها، ناشی از خشکسالی های ده سال اخیر و تغییرات اقلیمی نیست.

خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنم.


 
نشست ماهانه‌ى انجمن در تهران
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

موضوع نشست

× خبر های کوهنوردی - عباس ثابتیان

× مشکل زانو درد در کوه نوردی - دکتر حمید مساعدیان

× روش های جدید درمان زانودرد - دکتر مینا راجی

× ضرورت و اهمیت کمک های اولیه در کوهستان - دکتر ابوالفضل جوادی

 

زمان: چهارشنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۷ تا ۱۹

 مکان : تهران- خیابان انقلاب، بین دروازه دولت و بهار، خیابان خاقانی، روبروی دانشگاه تربیت معلم، آمفی تاتر ستاد سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران


 
همایش در حمایت از رودها
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در 29 اردیبهشت 1387 نخستین همایش برای معرفی «روز جهانی رویارویی با سدها» (14 مارس برابر با 24 اسفند) در تهران برگزار شد. منتقدان سد سازی در ایران، 29 اردیبهشت را با عنوان هایی همچون روز ملی مبارزه با سد سازی،  روز ملی رویارویی با سدها، و روز ملی حمایت از رودها و پیکره های آبی، بدل به فرصت دیگری برای گفتگو درباره ی مشکلاتی کرده اند که سدها برای محیط زیست و جامعه های انسانی پدید می آورند. 

امسال، برای پنجمین سال پیاپی، همایشی به مناسبت 29 اردیبهشت خواهیم داشت. این همایش را گروه دوستداران محیط زیست دانشگاه شریف، و گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران، با همکاری جمعی از کنشگران و صاحب نظران محیط زیست (محمد درویش، فاطمه ظفرنژاد، میترا البرزی منش، و...) برگزار خواهند کرد. سرهت رسول، کنشگر محیط زیست اهل ترکیه نیز در این همایش، از اثر سد سازی های ترکیه در جابجایی های قومی در آن کشور، و  همچنین از تاثیر آن در بیابان زایی های جنوب عراق و جنوب غربی ایران خواهد گفت. برگزار کنندگان همایش، از چند تن از مدیران وزارت نیرو هم دعوت کرده اند تا پرسش و پاسخ هایی نیز انجام شود.

 

زمان: دوشنبه اول خرداد، از ساعت 4 تا 8 بعد ازظهر

مکان: تهران- دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده ی مهندسی شیمی، سالن سبز


 
بهار خاموش، راشل کارسون و نهضت محیط‌زیست
ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه


بهار خاموش برنده 8 جایزه معروف و پرفروش‌ترین کتاب تاریخ‌سازی است که دنیا را در مورد آلودگی های محیط‌زیستی کره زمین تکان داد. همیشه مى‌خواست نویسنده شود، اما یک کلاس زیست شناسى در کالج، مسیر زندگى او و به گفتۀ برخى، مسیر این سیاره را، تغییر داد.ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
جشنواره ی فیلم های کوه نوردی
ساعت ٧:٠٤ ‎ق.ظ روز ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

پنجمین جشنواره ی دوسالانه ی فیلم و گزارش های کوه نوردی، به صورت بین المللی و با مستندهایی از کوه نوردان ایرانی و خارجی در آذر ماه 1391 برگزار خواهد شد.

مستند سازان و کوه نوردان را به تهیه و آماده سازی فیلم ها و گزارش های کتبی خود برای این جشنواره دعوت می کنیم. آخرین مهلت برای فرستادن فیلم ها، 15 مهر ماه و برای گزارش های کتبی، 30 مهر ماه است. جزییات بیشتر به زودی در تارنمای انجمن کوه نوردان ایران به آگاهی خواهد رسید.

همچنین به آگاهی می رساند که در روزهای 25 و 26 اردیبهشت، یک کارگاه دو روزه ی فیلم سازی، فیلم نامه نویسی، پژوهش و نگارش مستند، با مدرسان برجسته ی این عرصه: آقایان فرهاد ورهرام، عزیز ا... حاجی مشهدی، پدرام اکبری، و... از سوی انجمن کوه نوردان ایران برگزار خواهد شد. برای آگاهی بیشتر و شرایط ثبت نام، لطفا نگاه کنید به : اینجا.


 
جنگل کاری در استان تهران؛ احیای پوشش از دست رفته، یا تخریب مراتع باقی مانده؟
ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

کوشان مهران-

شناسایی بقایای پنج هزار ساله ی درختان بلوط، و همچنین گراز در محدوده ی شهرری به وسیله ی باستان شناسان، شاهدی است بر گستره ی فون و فلور غنی البرز جنوبی در هزاره های کهن. در اواخر دهه ی1850 (اوایل ناصرالدین شاه قاجار) دکتر پولاک پزشک دربار از پیرمردان کهن سال شمیرانی کرده است که روزگاری دامنه های البرز پوشیده از درختان بنه بوده و در ارتفاعات مشرف به تهران پوشش انبوهی از درختان کهنسال ارس وجود داشت که به دلیل انتخاب تهران به عنوان پایتخت، همه جز پوشش جنگلی محدوده شکارگاه سلطنتی جاجرود ، به کام سوزان کوره های ذغال سازی رفته و پس از مدتی  جنگل های مازندران به عنوان منبعی حیاتی در تامین سوخت ذغال تهران به حساب آمد به طوری که در اواخر دوران ناصرالدین شاه حجم پاک تراشی جنگلهای بکر شمال هم برای تولید ذغال مورد انتقاد قرار گرفت .ورجین- بریدن درختان حاشیه ی رود برای سوخت

به احتمال بسیار زیاد، دره های دربرگیرنده ی رودهای چالوس و کرج یک مسیر ارتباطی طبیعی بین دو سوی البرز (شمالی و جنوبی) به شمار می رفته و گونه های مرال (وزن سرخ) و قرقاول که تا اواخر قرن نوزدهم در جنگل جاجرود وجود داشتند، از این مسیر وارد استان تهران شده بودند.

 ورجین- تجاوز به حریم رودخانه


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دیدار و بزرگداشت استاد هوشنگ ضیایی، یکی از مفاخر محیط‌زیست زخم‌خورده‌‍‌مان...
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه


 
آتش فشان نیمه فعال، و توسعه ی نیم بند!
ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

دماوند، آتش فشانی نیمه فعال است...،دره ی هراز (و تهران و کل ایران) روی گسل های زمین لرزه خیز قرار دارند...، کشور ما تقریبا مستعد دریافت همه گونه بلاهای زمینی و هوایی است...، با این حال، اما مدیران "خدوم" ما هنگام کلنگ زدن جاده ها و شهرسازی ها و خط های انتقال نفت  و گاز و دیگر طرح های "عمرانی"کاری به این کارها ندارند!

شاهدی بر این مدعا، طرح تعریض جاده ی هراز که بی محابا کوه را می بُرند و ترانشه های چند ده متری در کنار راه درست می کنند و خاک ها را به رودخانه می ریزند. ریزش سنگ از سمت کوه به این جاده که پیش از این ها هم ریزش داشت،بسی بیشتر شده است... و چنین است در ده ها جاده ی فرعی حوزه ی دماوند.

چند روز پیش، گفتگویی تلفنی با همشهری داشتم؛ گزارشگر، درباره ی نشانه های فعال تر شدن آتش فشان دماوند پرسید و من گفتم که در چند سال اخیر دود فراز قله، بیشتر شده ولی تا جایی که اطلاع دارم، آتشفشان ها قابل پیش بینی هستند (از روی لرزش های محسوس زمین، وضع چشمه ها و چاه های آب، متورم شدن دامنه ی کوه (قابل اندازه گیری با جی پی اس). همچنین گفتم که لازم نیست منتظر فاجعه ی آتشفشان باشیم، چرا که: اکنون ز چه ترسیم که در عین بلاییم! طرح های توسعه ی ناپایدار و جانمایی بغایت نادرست در ساخت و سازها (مثلا شهرک صنعتی در ارتفاع حدود 2400 متری رینه در پای دماوند) و تخریب گسترده ی سزمین، و فرسایش دهشتناک خاک؛ و... خود بلایی است که بر سرمان نازل شده است! دیگر منتظر چه هستیم؟!

همشهری؛ بخش کوچکی از سخنان من را به اضافه ی سخنان دکتر محمد رضا قیطانچی رئیس بخش زلزله‌شناسی و عضو هیأت علمی مؤسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران چاپ کرده است که می توانید در ادامه ی مطلب بخوانید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
منطقه های حفاظت شده را از روی نقشه قیچی کنید!
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

کوشان مهران- روز بیست و هفتم ژوئن سال 2007، روز تلخی برای کارشناسان محیط طبیعی سازمان یونسکو به حساب می آید. در این روز، نخستین زیستگاه در کشور عمان که در سال 1982 گونه ی اوریکس عربی، پس از گذشت یک دهه از نابودی در طبیعت، دوباره با موفقیت به آن معرفی شده بود، از لیست ذخیره گاه های جهانی زیستکره خارج شد. در این زیستگاه که بیابان مرکزی عمان و تپه های ساحلی را پوشش می داد، جز اوریکس عربی، غزال عربی، آیبیکس نوبی، گرگ عربی و گورکن عسل خوار نیز وجود داشته و به عنوان آخرین پناهگاه زادآوری هوبره در عمان از ارزش ویژه ای برخوردار بود.

 از آخرین سال های قرن بیستم به تدریج دست اندازی به این ذخیره گاه زیستکره برای بهره برداری از منابع نفتی آغاز گردید و با ورود انبوه کارگران و تاسیس جاده و تاسیسات ساختمانی، پوشش حفاظتی روز به روز ضعیف شد و هر روز به بهانه های گوناگون مدیران حفظ  محیط زیست چشمان خود را بر تخریب زیستگاه و شکار غیر قانونی گونه ها و از جمله اوریکس عربی بستند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کارگاه گزارش نویسی به شورای عالی حقوق ‌بشر سازمان ملل متحد درراستای UPR
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه

دیروز به نمایندگی از طرف دکا/ انجمن کوه نوردان ایران، به این کارگاه یک روزه دعوت شدم. هرگز فراموش نکنیم که حق داشتن محیط‌زیست سالم، حقوق اجتماعی و فرهنگی، توسعه، حقوقی که کوه نوردان برای داشتن کوهستانی سالم دارند، و حقوق کوه نوردی،‌ مفاهیمی حقوق بشری هستند. 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
باز هم درباره ی اینانلو و شکار
ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در پی یادداشت 28 فروردین این تارنگار با عنوان "اینانلوی عزیز، این طبیعت گردی نیست!" دوست عزیز، احسان (تارنگار فوگان) یادداشتی در ایرن نوشته است که شما را به خواندن آن دعوت می کنم.

 


 
کارگاه برنامه‌ریزی مشارکتی در مهاباد
ساعت ۸:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه

زمان: یک‌شنبه 20/1/1391

مکان: سالن اجتماعات اداره بهداشت مهاباد

تسهیلگر کارگاه: مریم عطاریه (عضو شورای مرکزی دکا)

گروه کاری کارگاه: انجمن کوهنوردان مهاباد – کانون کوهنوردان اوراز مهاباد - کارگروه دیده‌بان کوهستان ایران (دکا) / انجمن کوهنوردان ایران 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کارزار جهانی برضد تخریب میانرودان با سدسازی
ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

دولت ترکیه که چندین دهه سیاست های پان ترکیستی داشته و فرهنگ های متنوع آن کشور (از جمله فرهنگ چندین میلیون کرد در شرق ترکیه) را با خشن ترین شیوه ها سرکوب ساخته، با سدسازی های عظیم در شرق و جنوب شرق ترکیه، سبب زیر آب رفتن روستاهای بسیار و تخریب شدید بنیان های اجتماعی- فرهنگی و محیط زیستی این منطقه شده است. به علاوه، سد سازی بر روی سرچشمه های دجله و فرات در کوهستان های "ارجیس داغ" (Taurus Mountains) موجب کم آبی شدید این دو رودخانه و نابودی بخش های مهمی از کشاورزی عراق، تالاب های جنوب این کشور که بخش هایی از آن ها در خاک ایران نیز هست (هورالعظیم)، و موجب تهدید جدی برای منطقه ی تاریخی و بی مانند میانرودان (بین النهرین) شده است.  میانرودان، منطقه ای است که دو دستاورد عظیم و سرنوشت ساز بشری یعنی خط و چرخ در آن اختراع شده و به گفته ی ویل دورانت، "گهواره ی تمدن" است.

چند سازمان غیردولتی ترکیه، عراق و ایران، با نوشتن نامه و گردآوری امضا از دیگر سازمان ها و افراد، قصد دارند از طریق سازمان تربیتی، علمی، فرهنگی ملل متحد (UNESCO) نسبت به یک پروژه ی عظیم در دست اجرا، معروف به سد ایلیسو، دادخواهی و اعتراض کنند. تکمیل این سد و آبگیری آن موجب زیر آب رفتن شهر تاریخی حسن کیف و کاهش باز هم بیشتر آب دجله و برخاستن ریزگردهای بسیار بیشتر در منطقه (از جمله در ایران) خواهد شد.

متن بیانیه

اعضای گرامی کمیته ی میراث جهانی 
یونسکو- پاریس

 
ما امضا کنندگان این بیانیه، نگرانی جدی خود را از تهدیدی که برای مکان های دارای ارزش جهانی در منطقه ی میانرودان (بین النهرین) پدید آمده، اعلام می داریم؛ طرح ساخت سد ایلیسو بر رودخانه ی دجله، سرزمین های میانرودان را که از نظر طبیعی و فرهنگی دارای اهمیت بسیار است، در معرض خطر قرار داده است.

این منطقه به دلایل بسیار، منحصر به فرد است: از نظر جغرافیایی، آب و هوایی، و زیستی، تنوع زیادی دارد گذار شیوه ی زندگی کوچ نشینی به شیوه ی کشاورزی یکجانشین در این منطقه رخ داده است وجود هزاران سایت باستانی در این منطقه، گواه بر وجود فرهنگ های پرشماری است که در این منطقه در هم آمیخته و فرصتی بی مانند را برای کسب دانش بیشتر ار تاریخ بشریت فراهم ساخته اند. امروزه، ساکنان میانرودان، به ویژه کردها، عرب ها، آرامی ها، و ترکمن ها، حاملان این میراث فرهنگی جهانی هستند.

لطفا متن نامه را در سبز پرس بخوانید و آن را به صورت شخصی یا سازمانی امضا کنید.

همچنین می توانید یادداشتی درباره ی "کمپین ایلیسو" را در ویکی پدیا بخوانید.


 
یک نشست ارزنده؛ منتقدان سد سازی و مدافعان آن
ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

دوستداران محیط زیست دانشگاه شریف به همراه چند تن از منتقدان برجسته ی سد سازی (محمد درویش، دکتر مهدوی، میترا البرزی منش، دکتر مخدوم، دکتر راضیه لک) در روز 4 اردیبهشت یک نشست با شماری از مدیران رده بالای وزارت نیرو درباره ی مشکلات دریاچه ی اورمیه داشتند.

لطفا گزارش این نشست را که در نوع خود کم مانند بوده و می تواند نشانه ی خوبی از باز شدن گوش مدیران بخش آب برای شنیدن سخن منتقدان باشد، در وبلاگ های دوستداران محیط زیست دانشگاه شریف و محمد درویش بخوانید.

IMG_7468x.jpg (475×275)


 
آپا (شرپا) در باره لزوم اتحاد درباره وضعیت آب و هوای هیمالیا هشدار داد
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه


کاتماندو: کوهنورد برجسته آپا شرپا، که تاکنون 21 بار بر بلندای اورست ایستاده است، در حال برنامه‌ریزی برای اعلان یک همبستگی بزرگتر برای حفاظت از منطقه هیمالیا و پیش‌قدم شدن به منظور شکل‌دهی یک گروه حامی بین‌المللی به منظور توسعه سرتاسر این منطقه؛ است.

 ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
توقف طرح انتقال آب خزر به نفع کشور است!
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

روزنامه ی دنیای اقتصاد

مهران دبیرسپهری

در خبرها داشتیم که قرار است در قالب یک پروژه، آب دریای خزر پس از نمک زدایی، به فلات مرکزی ایران منتقل شود. به دلیل اهمیت موضوع، این سرمقاله را به مساله آب و نیاز کشور به آن اختصاص می‌دهیم. اولین سوالی که به ذهن خطور می‌کند این است که آیا شدت نیاز به نتایج این پروژه در حدی هست که هزینه‌های نجومی آن را توجیه کند.

 

در پاسخ به این سوال شاید گفته شود آب مایه حیات بوده و هر هزینه‌ای برای آن قابل توجیه است؛ اما ارزش آب درشرایط مختلف به یک اندازه نیست. مثالی می‌زنیم:
در جایی که آب فراوان است (مثلا در درون یک شهر) هزینه یک لیتر آب بسیار ناچیز است؛ ولی قیمت همین مقدار آب برای تشنه‌ای که در کویر از فرط کمبود آن در حال مرگ است می‌تواند برابر همه دارایی او باشد. بنابراین شدت نیاز به آب می‌تواند ارزش آن را تعیین کند. حال این سوال مطرح می‌شود که شدت نیاز به آب در کشور ما چقدر است؟ اگر این میزان در حدی باشد که لازم شود همه ثروت خود را بدهیم و به آن دسترسی پیدا کنیم در این صورت هر هزینه‌ای را توجیه می‌کند؛ اما وقتی به طریق مصرف آب در کشور نگاه می‌کنیم این میزان از نیاز را احساس نمی‌کنیم. به عبارت دیگر ما آنچنان در مصرف آب اسراف می‌کنیم که انگار هیچ کمبودی نداریم. شاهد مثال، همین آبیاری زمین‌های کشاورزی با روش غرق‌آبی است که بخش وسیعی از زمین‌های کشاورزی را شامل می‌شود. به عبارت دیگر اگر از مردم خواسته شود تنها یک هزارم مصرف خود را صرفه‌جویی کنند آبی که از این طریق به دست می‌آید بسیار بیشتر از مقدار آبی است که قرار است از شیرین کردن آب خزر و خلیج‌فارس به دست آید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دو خبر از همایش و جشن روز ملی دماوند
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ٦ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

به گزارش انجمن دوستداران دماوند، کمیته ی داوران نخستین همایش ملی دماوند کوه (9 تیرماه 1391) مقاله های رسیده را ارزیابی و مقاله های پذیرفته شده را در محورهای گوناگون همایش معرفی کرده اند. نتیجه ی ارزیابی را می توانید در اینجا ببینید.

انجمن دوستداران دماوند، همچنین اطلاعیه ی زیر را منتشر ساخته است:

برگزاری مراسم «جشن تیرگان» و «روز ملی دماوند»

قابل توجه گروه ها و باشگاه های کوه نوردی، ناشران کتاب های کوه نوردی و طبیعت گردی، تشکل های زیست محیطی، موسسه های توریستی و طبیعت گردی، گروه های مختلف هنری، تولیدکنندگان تجهیزات کوه نوردی و تمامی دوستداران دماوندکوه...

 برای برنامه ریزی  و حضور در هفتمین جشن سالانۀ تیرگان و روز ملی دماوند در شهر رینه، پایتخت کوه نوردی ایران؛

به آگاهی می رساند، این جشن باشکوه در روزهای 15 و 16 تیرماه 1391 برگزار خواهد شد.

روز پنج شنبه 15 تیر ماه، اختصاص به مراسم افتتاحیه و غرفه های صنایع دستی، کارگاه های مختلف هنری و آموزشی، نمایشگاه عکس و کتاب و خوشنویسی و تجهیزات کوه نوردی و طبیعت گردی خواهد داشت؛ همچنین فرصتی خواهد بود برای دوستداران کوه دماوند، به جهت دیدار و گفتگوهای چندجانبه و چهره به چهره، پیرامون کوه دماوند و اهمیت حفاظت آن.
در روز جمعه، جشن روز ملی دماوند را به صورت یکپارچه با برنامه های متنوع، جذاب و خاطره انگیز خواهیم داشت.

جزئیات برنامه های این جشن، به زودی اعلام خواهد شد.


 
کتاب های رحیم دانایی در نمایشگاه کتاب
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ٦ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی
در بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران که از 13 تا 23 اردیبهشت 91 در مصلای تهران برگزار می‌شود، می‌توانید کتاب‌های موجود در تارنمای "ایران‌ کوهرو" www.irankoohro.com  (کتاب‌های کوه‌نوردی، عکاسی و تصویربرداری و ...) را با تخفیف از غرفه‌های زیر تهیه کنید:
 
سالن ناشران دانشگاهی؛ نشر روان، نشر ویرایش
 
همچنین کتاب‌های عکاسی و تصویربرداری در غرفه‌های زیر نیز در دسترس هستند:
 
سالن ناشران عمومی؛ نشر خانه ی هنرمندان، انتشارات میردشتی، نشر بیهق
 
لطفاً جهت اطلاع بیشتر همنوردان اطلاع‌رسانی کنید.

 
آن سوی قله‌ها ...
ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ٤ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه

رینهولد مسنر در راستای مصمم بودن فوق انسانی؛ دیدگاه تسلیم‌ناشندنی خود را در راه رسیدن به بلندترین قله‌های زمین، دنبال کرده است (آنسوی قله‌ها ...)

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز زمین و مسوولیت ما
ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

مقاله ی زیر را به مناسبت "روز زمین" به روزنامه ی همشهری داده بودم که دیروز با کمی تغییر و تلخیص در آن به چاپ رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روز زمین و مسوولیت ما

زباله، در همه جا!

حضور همه جایی پسماندهای جامد، اگر بزرگ ترین مشکل محیط زیست ایران نباشد، دست کم آشکار ترین نشانه ی بی مبالاتی ما در حفظ محیط زیست کشورمان هست. از چکاد 5670 متری دماوند تا ساحل های زیر صفر متر دریای خزر و کناره ی جزیره های کوچک و نامسکون خلیج فارس، از جنگل های پرآبادی شمال تا نقاط بسیار کم جمعیت حاشیه ی بیابان لوت، و از کوهستان های دور دست کرمان تا دره ی پر رفت و آمد هراز... همه جا  در چشم انداز خود زباله های رها شده را می توانیم دید. آیا چنین است رسم مهر ورزی به آب و خاک میهن؟! آیا مدیران بخش های آموزش، حفاظت محیط زیست، و منابع طبیعی با دیدن چنین صحنه ها، از قصور خود شرمسار نمی شوند؟! آیا تک تک ما در رویارویی با این چشم اندازهای مخدوش، به مسوولیت خویش و به بستری که برای فرزندان و آیندگان مان ساخته ایم، می اندیشیم؟!

دیدن انبوه زباله در منطقه های گردشگری مانند کوهپایه های نزدیک شهرها، ساحل دریای خزر، محدوده ی پارک های جنگلی، و نقاطی که در چند سال اخیر به عنوان "منطقه ی ویژه ی گردشگری" معرفی شده اند، گویا به امری عادی بدل شده و چندان حساسیتی برنمی انگیزد(!) اما، برای آن که ابعاد فاجعه آمیز ریخت و پاش زباله در طبیعت و محیط های انسانی را دریابیم، چند نمونه را از دور دست ترین نقطه های کشور مثال می آورم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز زمین، و کوه نوردان
ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

نه به خاطر آن که من خودم را کوه نورد می دانم، بلکه به دلیل ثابت قدمی کوه نوردان در پی گیری خواسته های طبیعت دوستانه، به خاطر عمل گرایی شان که آستین بالا می زنند، و از آن جا که در این شرایط سخت و نومیدکننده هم نا امید نمی شوند... امروز یک "خسته نباشید" کوه نوردانه می گویم به دوستان دیده و ندیده ی کوه نوردم که نگذاشتند چراغ "روز زمین" امسال در ایران خاموش بماند!

در اوضاعی که از بسیاری سازمان های مردم نهاد محیط زیستی، "عمل" که هیچ، شوربختانه حتی سخنی هم به مناسبت روز زمین ندیدیم... این جامعه ی کوه نوردی بود که ده ها برنامه ی پاک سازی،  آموزش چهره به چهره، و کار رسانه ای اجرا کرد: از پاک سازی کامل دشت گرچان (دشت هویج) لواسان و مسیرهای صعود پرسون و ریزانکوه و ساکا در استان تهران تا پاک سازی منطقه ی هفت برم استان فارس، و از پاک سازی اطراف دریاچه ی چورت در کیاسر مازندران تا پاک سازی کوه شاه استان کرمان... .

درود بر اعضای انجمن کوه نوردان، گروه کوه نوردی لواسان، باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند، دیده بان کوهستان هیات کوه نوردی فارس، گروه کوه نوردی آلپ بابل، و انجمن پاک سازان کوهستان کرمان که کارهای یاد شده را به انجام رساندند، و درود بر دیگرانی که حتما بعد از این از کارهایشان خبردار خواهیم شد. دریاچه ی چورت کیاسر، جمعه 1/2/91

 عکس از: کوه نیوز