یک مشت خاک بی ارزش؟!
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ٢٩ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

کوشان مهران- پس از پیروزی بزرگ اتیوپی در نبرد سرنوشت ساز آدوا در سال 1896 بر قوای متجاوز استعمارگر نوپا، ایتالیا، منلیک دوم امپراتور کشوری که پس از دویست سال حکومت ملوک الطوایفی دوباره یکپارچه شده بود، دریافت که تنها راه پیشگیری از هجوم بیگانگان ( چه خدیوان مصری و یاغیان سودانی، و چه اروپاییان) نوسازی کشور است. در کنار ایجاد آرتش نوین و پایه گذاری مدارس و بیمارستان ها، یکی از مهم ترین نیازهای یک کشور بزرگ و کوهستانی داشتن نقشه های دقیق از راه ها و عوارض طبیعی می باشد. به این دلیل، از دو کارشناس نقشه کشی فرانسوی دعوت شد که برای انجام این پروژه به اتیوپی بیایند. پس از پایان برنامه ی نقشه کشی و هنگامی که آن دو فرانسوی تصمیم داشتند از مسیر نیل آبی به سودان بروند، ماموری از سوی منلیک دوم هدایایی از خاک ی طلا و عاج به آن دو هدیه نمود و سپس درخواست عجیبی کرد؛ لطفا کفش های خود را پیش از سوار شدن بر قایق درآورید!

آن دو فرانسوی با کمال تعجب شاهد پاک شدن دقیق کفش ها از گرد و خاک شدند، و آنگاه پیام منلیک برای انها خوانده شد:

 

من راضی نیستم که حتی ذره ای از غبار ناچیز کشورم به وسیله یک بیگانه از کشور خارج گردد!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
محیط زیست و سینما
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز ٢۸ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

با نگاهی به فیلم نارنجی پوش

عباس محمدی- سبزپرس  

 

در جامعه ی روشنفکری ایران، چونان کل جامعه، امر محیط زیست هنوز جایگاه درخوری نیافته است. بهبود اوضاع محیط زیست درمانده ی کشور در گروی افزایش آگاهی و عمل همگانی است، و از آن جا که روشنفکران –در این جا: سینماگران- می توانند در شکل دادن شعور همگانی نقش برجسته ای داشته باشند، جا دارد که هر دلسوز محیط زیست، از این قشر درخواست کند که بیش از این ها به موضوع حفاظت محیط زیست بپردازند. چنین است که نارنجی پوش با تمام سادگی اش (و از قضا، به نظر من، به خاطر همین سادگی اش) رویدادی برجسته و شاید نقطه ی عطفی در تاریخ سینمای ایران باشد. ساده گویی و صراحت فیلم (که داستان "فنگ شویی" کمی به آن آسیب می زند) به اضافه ی ساختار ملودرامیک، طنزآمیز، و همه پسند آن، و البته نام مهرجویی که به تنهایی پشتوانه ی خوبی برای جذب مخاطب است، سبب شد که یک فیلم مستندگونه، بینندگان زیادی هم بیابد و از این راه، موضوعی حیاتی که در جامعه ی ما تا حد زیادی مغفول مانده، بازتاب شایسته ای بیابد ونظر خاص و عام را جلب کند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دو کلام هم از نماینده ی مجلس بشنوید...
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ٢٧ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در یادداشتی که با عنوان مجلس و محیط زیست، به مناسبت انتخابات مجلس نهم نوشته بودم، اشاره کرده بودم به  "پی گیری سماجت بار شماری از نمایندگان در مورد اجرای طرح های عمرانی مخرب محیط زیست در حوزه های انتخابیه... برای جذب بودجه به منطقه ی خود" و اظهار امیدواری کرده بودم که "نمایندگان دوره ی نهم نقش فعال تری در حفظ و ارتقای وضع محیط زیست کشور داشته باشند". اما گویا در همچنان بر همان پاشنه می چرخد!

یادداشت کوشان مهران، پژوهشگر محیط زیست، در این زمینه است:

 در خبرگزاری فارس آمده است که مهناز بهمنی نماینده ی مردم سراب و مهربان در مجلس شورای اسلامی گفته: مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در اعلام منطقه حفاظت شده "بزقوش" سراب، فاقد وجاهت علمی و غیرکارشناسی است.

  وی با درخواست لغو این مصوبه تصریح کرد: به اذعان خود مسئولان محیط زیست این مصوبه بدون مطالعات لازم و حتی بدون اطلاع مدیران استان و شهرستان تصویب شده است.

نماینده ی سراب با ابراز نگرانی از این مصوبه افزود: با این مصوبه مشکلات عمده‌ای برای منطقه ی سراب از لحاظ توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش معادن و صنایع ایجاد خواهد شد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
گزارش پروانه کاظمی از صعود اورست و لوتسه
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ٢٦ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

باشگاه کوه نوردی اسپیلت

با هماهنگی‌های انجام شده در باشگاه کوه نوردی اسپیلت، گزارش صعود سرکار خانم پروانه کاظمی به قلل اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر و لوتسه ۸۵۱۶ متر که در یک فصل برای اولین بار توسط یک بانوی کوه نورد در سطح جهان صورت گرفته، در روز چهارشنبه ۱۳۹۱٫۴٫۲۸ از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۲۰:۰۰ به جامعه کوه نوردی و دوستان و علاقه‌مندان به این‌گونه صعودها ارایه خواهد شد.

باشگاه کوه نوردی اسپیلت از کلیه ی همنوردان، مسئولین محترم ورزش کوه نوردی و اعضای باشگاه‌ها و گروه‌های کوه نوردی، به ویژه پیشکسوتان گرامی جهت حضور در این مراسم دعوت به عمل آورده، امیدوار است با همکاری جمعی بتواند گزارش برنامه‌ای درخور شأن این صعود را به جامعه کوه نوردی ارائه نماید.

مکان: تهران، خیابان انقلاب، بین بهار و مفتح، خیابان خاقانی، سالن اجتماعات ستاد سامان‌دهی سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران


 
صعود برای زاینده رود
ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز ٢٥ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

محمود بهادری- مطابق بند 3 ماده‌ی دوم اساسنامه‌ی انجمن، یکی از هدف‌های این سازمان «تلاش برای حفظ محیط‌های کوهستانی، گونه های گیاهی و جانوری و فرهنگ بومی این مناطق، و کمک به بهسازی مناطق تخریب شده» است. کارگروه دیده بان کوهستان، در راستای بند یاد شده در بالا، تشکیل شده است. گروه دیده‌بان کوهستان از تابستان 1390 طرح پژوهش و مستندسازی تغییراقلیم در محیط‌های کوهستانی با تاکید روی یخچال‌های طبیعی را با همکاری موسسه توسعه پایدار و محیط‌زیست  (www.cenesta.org) آغاز کرد. یکی از اقدامات این طرح، سفر و مطالعه ی میدانی در مناطق کوهستانی با بهره بردن از روش‌ها و تجربه های سایر کشورها است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نخستین صعود ایرانی ترانگو!
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ٢٤ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

برج "بی نام" ترانگو، چه در عکس ها و چه در چشم انداز یخچال بالتورو، با چنان هیبتی به چشم می آید که هیچ سنگ نورد متوسطی نمی تواند فکر صعود آن را به سر راه دهد!  فقط باید "عالی" بود تا بتوان بر این ستون گرانیتی صدها متری دست زد... و گروه ایرانی که امسال به ترانگو رفت و امروز خبر صعود پیروزمندانه اش را دریافت کردیم، به راستی گروهی عالی و خوب تمرین کرده بود.

بچه ها! خسته نباشید، و دست تان درد نکند! چشم به راه بازگشت تان هستیم... .

خبرها و عکس های مربوط به این تلاش جانانه را  که نقطه ی عطفی در کوه نوردی ایران به شمار می رود، در تارنگار ترانگو ببینید.


 
یادواره ی زنده یاد لیلا اسفندیاری
ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢٤ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند اعلام کرده است که برای گرامی داشت یاد لیلا اسفندیاری، در روز جمعه 30 تیر صعودی به قله ی توچال برگزار خواهد شد.

علاقمندان می توانند با مراجعه به تارنمای این باشگاه و پر کردن فرم مربوطه در این برنامه شرکت کنند.


 
انحصار طلبی تا به کجا؟!
ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز ٢٢ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی، با یک رییس و سه چهار نفر کارمند و البته تعدادی علاقمند داوطلب که بیشترشان آموزش دیده در گروه ها و باشگاه های غیردولتی هستند و داوطلبانه در آن کار می کنند، هر جا که به "به صرفه اش" باشد، خود را دستگاه دولتی انحصاری، و ناظر و حاکم بر صدها سازمان غیردولتی کوه نوردی و رشته های نزدیک به آن اعلام می کند. این اداره، گذشته از آن که برخلاف فدراسیون جهانی کوه نوردی (UIAA)، صعودهای مسابقه ای را از ساختار خود جدا نکرده، کار را به جایی رسانده که در مورد غارنوردی، دوچرخه سواری کوهستان، راهنمایی در کوهستان، و حتی پزشکی کوهستان هم فقط و فقط خودش را قبول دارد و لاغیر!

این رویه، نه برای فدراسیون کوه نوردی (که علی القاعده، مطابق آن چه از معنای "فدراسیون" برمی آید، باید نماینده ی باشگاه ها و گروه ها و مربیان و جامعه ی کوه نوردی -و نه یک سازمان دولتی- باشد)، نه برای گروه ها و باشگاه ها و انجمن ها که زیرساخت کوه نوردی کشور را شکل می دهند، و نه برای پیشرفت کوه نوردی کشور، مفید نیست.

 چند روز پیش، کارگروه (کمیته ی) پزشکی فدراسیون، اطلاعیه ای صادر و اعلام کرد: «کلیه ی کلاس های دوره ی پزشکی ارتفاع بایستی با هماهنگی و مجوز فدراسیون کوه نوردی برگزار شود تا مدارک این دوره ها معتبر و قابل ارایه در سایر کلاس های تخصصی فدراسیون باشد». انجمن پزشکی کوهستان ایران، در این ارتباط یادداشت هایی نوشته است که می توانید در اینجا بخوانید.


 
کیسه نایلون نگیریم!
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز ٢٠ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

شهرداری تهران، فردا (21 تیر ماه) را "روز بدون نایلکس" اعلام کرده (در همشهری بخوانید) و قرار است که در پنج میدان میوه و تره بار، و در هفت فروشگاه شهروند، به مشتریان کیسه ی نایلونی داده نشود.

تلاش کنیم که همیشه و در همه جا، از گرفتن کیسه نایلون خودداری کنیم... کار سختی نیست!


 
"از آلپ تا دماوند" در خانه ی هنرمندان
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱٩ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

مستند پژوهشی و زیبای "از آلپ تا دماوند" کار ارزنده ای است از مستند ساز برجسته، فرهاد ورهرام. این مستند، در روز سه شنبه 20 تیر ماه از ساعت شش بعد از ظهر، در "خانه ی هنرمندان" (تهران- خیابان طالقانی، خیابان ایرانشهر) نمایش داده خواهد شد.

در این فیلم، بیننده با تاریخ، جغرافیا، مردم شناسی، و جاذبه های کوه دماوند آشنا می شود.

شما را به تماشای این فیلم دعوت می کنیم.


 
سمفونی کارون؛ نوای ناساز
ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱٩ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبز پرس

  دوست مفروش به دنیا که بسی سود نکرد

   آن که یوسف به زر ناسره بفرخته بود

                                                حافظ 

از ابتدا نیز چندان امیدوار نبودیم که مجید انتظامی، به خاطر رودخانه ی کارون از اجرای "سمفونی کارون" که سفارش شرکت توسعه ی منابع آب (کارفرمای اصلی سد سازی های بزرگ کشور) بوده است، سر باز زند. امروزه، اکثریت مردم عادی از نداری به محیط زیست بی اعتنا هستند، و داراها نیز گویی کاری ندارند جز این که به هر شیوه ای همچنان پول بر پول بگذارند تا مبادا از همگنان خویش عقب بمانند! در فضای این "مسابقه ی ملی برای تخریب"، و در این محیط زهرآگین از چرکابه ی پول پرستی، دور از ذهن می نماید که کسی پرداخت ده ها میلیون تومانی کاخ نشینان را، در اعتراض به نادیده گرفته شدن حقوق فرودستان جامعه یا تخریب طبیعت بی زبان، پس بزند!

اما می خواستیم، و تا حدودی توانستیم، که بر اندیشه ی بخشی از جامعه ی هنری و روشنفکری تاثیر بگذاریم و به آنان یادآور شویم که مساله ی حقوق جامعه های محلی، حفظ محیط زیست، و حفظ میراث فرهنگی، باید بسیار بیش از این ها در آثار و گفته های ایشان بازتاب داشته باشد. انتظامی، در نشست خبری 13 تیر گفت که روزها است که به خاطر «مسایل حاشیه ای سمفونی کارون» درگیر شده و خوابش به هم خورده است؛ آری، لازم است که خواب همه مان و همه شان کمی به هم بخورد!

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
اعتراض به اجرای سمفونی کارون
ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱٩ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

سمفونی کارون که به سفارش شرکت توسعه ی منابع آب و به دست مجید انتظامی ساخته شده بود، با وجود مخالفت های بسیار و درخواست چند صد کارشناس حوزه ی کشاورزی و آب و محیط زیست مبنی بر خودداری انتظامی از اجرا، در روزهای جمعه و شنبه ی گذشته در تالار وحدت تهران اجرا شد.

از ساعت 7 بعد از ظهر روز شنبه، چند نفر از منتقدان سد سازی، در جلوی تالار وحدت حضور یافتند و اعتراض خود را به گوش مدعوین و کسانی که بلیط خریده بودند رساندند. چند تایی از شعارهای نوشته شده بر روی کاغذهای معترضان، چنین بود:

آقای انتظامی، لطفا حساب خود را از مخربان سرزمین جدا کنید!

 هنر خوار شد، جادوی ارجمند   /  نهان راستی، آشکارا گزند (فردوسی)

هنر، فریب ساخت و سازگرایان را نمی خورد.

 آقای انتظامی، صدها هزار هموطن آسیب دیده از سد سازی، از شما انتظار دیگری دارند!

 سد سازی، کمکی به کشاورزی نمی کند.

 سد سازان، مسئول غرق شدن صدها هزار هکتار مرتع و جنگل، و صدها روستای کشور هستند.

 سد سازی، موجب بیکاری و آوارگی صدها هزار نفر از هم میهنان ما شده است.

گزارش هایی از این اعتراض را می توانید در زیر بخوانید:

سبزپرس       خبرگزاری مهر      خبرگزاری ایسنا   

 و سخنی از محسن رضایی:  ساخت سمفونی کارون نباید برای توجیه اشتباه مدیران باشد

اطلاعات بیشتر درباره ی سد گتوند و حواشی سمفونی کارون، در: ایبنا نیوز


 
گزارش هایی از جشن روز ملی دماوند
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۸ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

یک گزارش و تعدادی عکس از مراسم روز ملی دماوند را که با حضور چند هزار نفر در شهر رینه برگزار شد، می توانید در تارنمای انجمن دوستداران دماوند ببینید.

گزارش دیگری را نیز می توانید در خبرگزاری فارس بخوانید (در این گزارش، به اشتباه، از پروانه کاظمی به عنوان "نخستین کوه نورد دنیا که در یک فصل دو قله ی مرتفع جهان را صعود کرده" نام برده شده که در واقع، باید گفته می شد: او نخستین زنی است که دو قله ی اورست و لوتسه را در یک فصل صعود کرده است).

همچنین می توانید گزارش سبز پرس را از این مراسم که به ویژه به سخن رانی تاثیر گذار استاد دکتر کهرم پرداخته، در اینجا بخوانید.

 


 
عکس هایی از جشن روز ملی دماوند
ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱٧ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

دو روز دیدار دوستانه در فضای کوه نوردانه، هوای عالی، چشم انداز باشکوه دماوند، دیدار با استادان و فعالان و عاشقان طبیعت، گوش سپردن به موسیقی های جان بخش سنتی ایرانی و مازندرانی و گیلکی، و سرانجام برنامه ی شاد آب پاشان... در هشتمین جشن سالانه به مناسبت سیزدهم تیر؛ روز جشن تیرگان و روز ملی دماوند، برگ دیگری به خاطره های خوش ما افزود.

در زیر، چند عکس را می بینید و گزارشی از این همایش و جشن را بعدا تقدیم خواهیم کرد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نمونه ای از تاثیر فشار بر زیستگاه های شکننده
ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱٥ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

نابودی گراز در لیبی ومصر، نمونه ای از فشار بر زیستگاه های شکننده

 کوشان مهران- در سال 2009 روزنامه لیبیایی Oea خبرعجیبی را منتشر کرد: در 125 کیلومتری غرب شهر تریپولی لاشه ی یک گراز نر پیدا شد. ولی پیش از پژوهش بر روی لاشه، به دلیل احتمال شیوع بیماری آنفولانزای خوکی که در آن دوره بسیار رایج بود (و گراز های باغ وحش بغداد قربانی این پیشگیری شدند) آن نمونه ی نادر سوزانیده شد.

 در کتاب پستانداران لیبی نگاشته ی E. Hufnagl آخرین گزارش مستند گراز در سرزمینی که اکنون لیبی خوانده شده (و در آن دوره تا سال 1912 بصورت سه بخش مجزای فز، تریپولی و بنغازی جزو سرزمین های عثمانی بود) مربوط به سال 1883 می باشد. خلاف تصور همگان، در حاشیه ی دریای مدیترانه و به ویژه کوهستان جبل الاخضر(کوه سبز) پوشش ویژه مدیترانه ای زیستگاهی متفاوت با دریای سوزان شن ایجاد نموده و به همین دلیل از هزاران سال پیش و به ویژه به هنگام پایه گذاری شهرهای یونانی و پس از آن رومی، در آن جا به شدت از منابع طبیعی استفاده می شد.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
سیزدهم تیر ماه؛ جشن تیرگان و روز ملی دماوند
ساعت ٥:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱٤ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

هشتمین مراسم سالانه ی "روز ملی دماوند" (سیزدهم تیر/ جشن تیرگان)، امسال در روزهای پنج شنبه و جمعه 15 و 16 تیر در شهر رینه برگزار می شود. 

انجمن کوه نوردان ایران، انجمن دوستداران دماوند، و دیگر مشارکت کنندگان در برگزاری این مراسم، کوه نوردان و دیگر طبیعت دوستان را به حضور در آن دعوت می کنند.

برنامه، شامل برپایی غرفه های گوناگون برای ارایه ی وسایل کوه نوردی، محصولات فرهنگی، صنایع دستی، غذاهای محلی، کارگاه های آموزش نقاشی کودکان و آموزش محیط زیست، ... (در هر دو روز) و همچنین برنامه های موسیقی و نقالی و سخن رانی در بعد از ظهر جمعه خواهد بود.

 انجمن کوه نوردان ایران برای روز جمعه، وسیله ی رفت و آمد به رینه فراهم کرده است.

جمعه 7 صبح، خیابان انقلاب، جنب لاله زار (مقابل دفتر انجمن)

 

درخواست

 

 برای آن که از لیوان یکبار مصرف و بطری های  آب معدنی استفاده نشود، خواهشمندیم لیوان و  آب آشامیدنی و در صورت نیاز، ظرف غذاخوری به همراه داشته باشید.

 

 


 
رکوئیمی برای کارون (پیامی از فرهاد ورهرام به مجید انتظامی)!
ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

مقاله ای بسیار ارزنده و خواندنی از استاد فرهاد ورهرام، مستند ساز و مردم شناس برجسته ی کشور را در ارتباط با ساخت سمفونی کارون توسط مجید انتظامی (به سفارش شرکت توسعه ی منابع آب) در مهار بیابانزایی بخوانید.

 

 

 

ورهرام در یکی از نشست های انجمن کوه نوردان ایران


 
نیاز به نقد؛ در کوه نوردی و در حفاظت کوهستان
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

این مقاله، در فصل نامه ی کوه، شماره ی 67، تابستان 1391 چاپ شده است.

اشاره

زندگی عمل اندیشیدن است. این گفته ی سقراط را هر طبیعت پیمای جدی و هر کنشگر (فعال) محیط زیست، می تواند آویزه ی گوش و دستور کار خود قرار دهد. اندیشه و عمل، ارتباطی تنگاتنگ و دیالکتیک دارند و تصور یکی بدون دیگری ناممکن است. هیچ کنشگر فعالیت های اجتماعی (در این جا: کوه پیمایی و حفاظت کوهستان) نمی تواند بی اندیشه ورزی به هدف خود دست یابد، و مطالعه و پژوهش های هیچ اندیشمندی بی آن که در پهنه ی اجتماع و با سنگ "دانش همگانی" و آزمون، محک بخورد نمی تواند تاثیری مشخص در روند فرهنگ جامعه داشته باشد. نقد عمل و اندیشه، می تواند هموار کننده ی راه کنشگران و روشن کننده ی افق اندیشگی اندیشه ورزان باشد.

ثبت رخدادها همراه با اظهار نظر پیرامون آن ها، دیدن و  بیان کم و کاست های جامعه و جهان بزرگ تر "زیست سپهر"، تشخیص کیفیت و تمیز دادن کار با ارزش از کارهای کم ارزش یا صرفا کمّی، بررسی تاثیر منفی یا مثبت اشخاص بر جامعه های انسانی و غیرانسانی، ارزیابی سود و زیان رفتارها و اقدام های اجتماعی، کمک به ارتقای بینش همگانی، و کمک به حفظ داشته های ارزشمند طبیعی و فرهنگی... از جمله وظیفه های منتقد است. هیچ کنشگر و نظریه پرداز و دانشمندی نمی تواند خود را بی نیاز از نگاه انتقادی بداند و از این رو آشنایی با تعریف ها و مبانی نقد، همگان را به کار آید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بحران در مدیریت دماوند
ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۱ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

نخستین همایش ملی دماوند، در روز جمعه 9 تیر از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر در دانشگاه شمال (آمل) برگزار شد. در مجموع حدود سیصد نفر در همایش حضور داشتند که بسیاری از آنان از ابتدا تا به آخر، شنونده ی سخن رانی ها بودند که این نکته نشان دهنده ی آن است که اگر  "سمن" ها دست اندر کار برگزاری سمینارها باشند، استقبال از آن ها چشمگیر خواهد بود.

این همایش توانست برای نخستین بار، ده ها مقاله و پژوهش علمی درباره ی مسایل گوناگون دماوند: گیاه شناسی، جانور شناسی، محیط زیست، و مسایل فرهنگی و اجتماعی و کوه نوردی حوزه ی دماوند را که به دست استادان دانشگاه ها و دیگر پژوهشگران نوشته شده، در یک مجموعه فراهم آورد. در روز همایش، دوازده مقاله به صورت شفاهی و چندین مقاله به صورت پوستر ارایه شد. مجموعه مقاله های برگزیده ی همایش (بیش از یکصد مقاله) که از میان چند صد مقاله ی رسیده انتخاب شده بود، در یک سی دی، و چکیده ی آن ها در یک کتاب گردآوری شده است که علاقمندان می توانند آن ها را از انجمن دوستداران دماوند یا انجمن کوه نوردان ایران بگیرند.

به نمایندگی از گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران، لازم می دانم از تلاش چندین ماهه ی دوستان خوبم در انجمن دوستداران دماوند و دفترهای نمایندگی انجمن کوه نوردان در بابل و آمل، به ویژه از: مسعود مولانا، رضا طاهری، عزت عمرانی، همچنین از مرتضی حدادیان مسوول تارنمای انجمن دوستداران دماوند، از استاد گرامی و محبوب دکتر اسماعیل کهرم که در دو سال گذشته راهنما و همراه ما بوده است، و نیز دکتر نصرت الله صفاییان رییس همایش، دکتر عطا الله کاویان دبیر علمی همایش، مهندس داریوش عبادی دبیر اجرایی همایش، دکتر سید محسن حسینی مقدم رییس ستاد اجرایی همایش، دکتر عباسعلی رستمی رییس دانشگاه شمال، و استادان گرامی ای که در کمیته ی علمی و هیات داوران همایش، با تلاش چند ماهه، همایش را به بهترین شکلی برگزار کردند، سپاسگزاری کنم.

در اینجا فرصت نیست که نام تک تک کسانی را که در شکل گرفتن این رویداد ارزنده سهیم بوده اند نام ببرم. اما،نام آنان در تاریخ تلاش برای حفاظت دماوند، ماندگار خواهد ماند... درود بر همگی آنان.

در زیر می توانید مقاله ی من را که با عنوان بحران مدیریت در دماوند به صورت شفاهی در همایش ارایه شد، بخوانید.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
یک درخواست از استاد مجید انتظامی
ساعت ٦:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱٠ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

انجمن ها و دوستان گرامی

لطفا متن نامه به استاد مجید انتظامی (در ارتباط با اجرای "سمفونی کارون") را در تارنمای دیده بان طبیعت بختیاری بخوانید و امضا کنید.

و البته، لازم به یادآوری است که مجید انتظامی، امروز اعلام داشته است: سمفونی کارون را در حمایت از سد سازی نساخته ام


 
آقای انتظامی، لطفا مراقب باشید!
ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱٠ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبز پرس

بارها، ساخته ی کم مانند مجید انتظامی؛ موسیقی فیلم "از کرخه تا راین"، تار و پود روان مرا به خلجان درآورده است. با این نوا، اطمینان دارم که میلیون ها ایرانی همچون من به پهنای صورت اشک ریخته اند، چرا که در آن ترجمان و تسلای اندوه و حرمان های خویش را یافته اند. چنان که در موسیقی تاثر برانگیز "بایسیکل ران" رنج فقر را با جان خود شنیده اند.

هنر، در والاترین فرم ها و تجلی های خود، از طبیعت سرچشمه می گیرد و به انسان – گسترده ترین گروه های انسانی- خدمت می کند. و در میان هنرها، موسیقی با زبانی که در تمامی پهنه ی گیتی درک می شود، جایگاهی بس شکوهمند دارد. اگر بتهوون بیش از دویست سال است که برای همه ی نسل ها و برای شنوندگانی بس متفاوت؛ خاص و عام و از همه ی ملیت ها و قومیت ها در صدر قرار دارد، به این دلیل است که او عشق به انسانیت و آزادگی را با عشق و احترام به طبیعت، در بافتی هنرمندانه تقدیم جهانیان کرد. او که یقینا برای همه ی بزرگان موسیقی الگو و سرمشق است، سمفونی باشکوه اروییکا را ابتدا برای نکوداشت ناپلئون بناپارت (که مزورانه خود را آزادی خواه جا زده بود) ساخت، اما هنگامی که دریافت وی به راه امپراتوری و خودکامگی می رود، برگ پیشکش سمفونی به ناپلئون را پاره کرد. موومان دوم سمفونی پاستورال او، چنان که خودش در شرح آن قطعه نوشته، «جریان آرام نهر آب و نوای فاختگان» را توصیف می کند؛ آب و رودی که در این یادداشت، موضوع سخن ما با استاد مجید انتظامی است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
فردا؛ نخستین همایش ملی و علمی دماوند کوه
ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ روز ۸ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

فردا، جمعه 9 تیر ماه، نخستین همایش ملی و علمی دماوند کوه در دانشگاه شمال (آمل، کیلومتر 5 جاده ی هراز، سه راهی امامزاده عبدالله) برگزار خواهد شد.

اطلاعات بیشتر در این باره، و از جمله، گفتگو با دکتر کاویان دبیر علمی همایش، در مورد انگیزه های برگزاری همایش، شمار مقاله های رسیده و پذیرفته شده، و... را می توانید در تارنمای انجمن دوستداران دماوند ببینید.

مقاله ای از من هم با عنوان "بحران در مدیریت دماوند" در همایش پذیرفته شده که آن را ارایه خواهم کرد.


 
آقای انتظامی، لطفا انصراف دهید!
ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ٦ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

وزارت نیرو یا سازمان های وابسته، سفارش یک سمفونی به نام "کارون" را داده است تا (به نظر من) ماله ای بر زخم های بی شماری که بر طبیعت کوهستانی و بر مردم کوه نشین کشور وارد کرده اند بکشد.

من چند بار اشاره کرده ام که جامعه ی روشنفکری ایران، با محیط زیست بسیار بیگانه است؛ می توان استاد هنرمند، مجید انتظامی را هم در این مقوله جای داد. به سخنان او در گفتگو با خبرگزاری فارس توجه کنید‌(به نقل از فرارو):

همیشه این معنا وجود داشته که آب مایه حیات است اما در عین حال نیز می‌تواند نابود کننده باشد که این مقوله در سیل و بارندگی‌های بزرگ اتفاق می‌افتد. من در این اثر، عظمت کاری را که جوانان ما در پروژه سدسازی‌های کشور برای جلوگیری از این اتفاقات انجام می‌دهند، نیز به تصویر می‌کشم در واقع این جنگ بین انسان و طبیعت در طول کار خودش را به خوبی نشان می‌دهد. 

در کمال خاکساری، به این استاد مسلم موسیقی می گویم که دوره ی ضرورت "جنگ بین انسان و طبیعت" چندین دهه است که سپری شده و اینک انسان قدر قدرت باید به مراقبت از طبیعت - این مادر آسیب دیده ی خویش- بپردازد. همچنین به نمایندگی از سوی انجمن کوه نوردان ایران، و در مقام یک شهروند ساده که از دیدن صحنه های آوارگی مردم "سد زده" و به زیر آب رفتن جنگل ها و درختان کهنسال و صدها محوطه ی ارزشمند باستانی و فرهنگی... دلگیر و غم زده است، از ایشان درخواست می کنم از اجرای این سمفونی به نام وزارت نیرو، خودداری کنند.

همچنین بخوانید:

 

آقای انتظامی؛ لطفاً سمفونی مرگ کارون را بنوازید! از محمد درویش

 سمفونی کارون و سخنی با استاد مجید انتظامی از ایبنا نیوز

  انتقاد دانشجویان و دانش آموختگان خوزستان به مجید انتظامی

سمفونی کارون لغو شود؛ رییس مجمع ملی تشکل های کشاورزی کشور

 


 
سراب کیان و سلطان صاحبقران
ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ٤ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

مطالعه ی تاریخ، به ما کمک می کند که دریابیم وضع پوشش گیاهی و به طور کلی محیط زیست کشورمان تا چه حد طبیعی، و  چقدر حاصل رفتار انسانی است. در این زمینه، برای مثال، علاقمندان را توصیه به خواندن کتاب سیمای تاریخی جنگل های طبیعی و درختزارهای ایران نوشته ی هانس بوبک می کنم (یادداشتی از نگارنده درباره ی این کتاب را در اینجا بخوانید). 

دوست پژوهشگرم، کوشان مهران، از معدود فعالان محیط زیست ایران است که نوشته هایش پر از شاهد مثال های تاریخی است و به همین دلیل، خواندن آن ها بسیار دلنشین است. در زیر، یکی از یادداشت های او را می بینید: 

در سال 1309 هجری قمری ناصرالدین شاه درحین سفر به عراق عجم (اراک و مناطق مرکزی کشور) سفرنامه ای ترتیب داد. حال که به یمن سد سازی، سراب کیان و پوشش جنگلی آن نابود می گردد، بد نیست پیش از آن که عده ای پاچه ورمالیده مدعی شوند که از ابتدا آنجا دار و درختی نبوده (یا تغییرات اقلیم همه را نابود کرده) نیم نگاهی به بخشی از دیده های «شهریار جاده ها» بیافکنیم که ... تا سیه رو شود، هر که در او غش باشد!

روز پنجشنبه ... ذی الحجه الحرام سال 1309

امروز باید برویم به سراب کیان، یعنی به جهت سیاحت و تماشا رفته عصر مراجعت می کنیم. صبح زود برخاسته سوار شدیم.اکیرخان سردار هم چون اینجاها را بلدیت دارد در رکاب ما سوار شد و مرط (Meret)آدم او که ترکمان است، همه جا از جلو ما راه بلدی می کرد. از دره ی نهاوند به طرف صحرا راندیم. شهر نهاوند دست راست افتاده اما خیلی دور است. یک راهی هم از دامنه می رفت که خیلی خوب و خلوت بود. لکن ما به راهنمایی مرط از این راه رفتیم. از تپه بالا رفته جلگه دیگری پیدا شد که دهات نهاوند در این صفحه واقع است و تمام صحرا پوشیده از حاصل زراعت بوده جاده باریکی داشت که ما از کنار زراعات گذشتیم[ناصرالدین شاه، خودش خوب و یا بد، در سفرها بسیار دقت می کرد به کشاورزی مردم آسیبی نرسد و در صورت بروز خسارت دستور پرداخت نقدی آن را می داد] به اول دهی که رسیدیم، زراکون یا زراین است و راه رو به مغرب جنوبی است. در دست راست هم ده برزو و گیران بود و دست چپ ده کرک علی و سفلی و ما از وسط ده کرک گذشتیم. ده حاجی آباد هم دست چپ واقع بود. از کرک که گذشتیم جلگه وسیع شد و ده کیان از دور نمایان شد که روی تپه واقع است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بازدید از سد کارون 3
ساعت ٦:۱٧ ‎ب.ظ روز ٢ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

انجمن زیست محیطی برگ سبز زاگرس لرستان، به تازگی بازدیدی از دریاچه ی سد کارون 3 داشته و در پی آن نامه ی زیر را برای  نماینده ی ایذه در مجلس و استاندار خوزستان نوشته که بیانگر بی توجهی سدسازان به زندگی و سرنوشت جامعه های متاثر از سد سازی است:

 بسمه تعالی

  نماینده محترم مردم شهرستان ایذه در مجلس شورای اسلامی جناب آقای حجت الله درویشی

 استاندار محترم استان خوزستان جناب آقای حجازی

 موضوع: مشکلات زیست محیطی و محرومیت مردم منطقه دنباله رود شمالی از بخش ده دز شهرستان ایذه

  سلام علیکم؛ احتراماً به استحضار می رساند در اردیبهشت 1391 تعدادی از اعضای این انجمن جهت بازدید از سد کارون 3 و جاذبه های طبیعی منطقه به بخش «ده دز» از توابع شهرستان ایذه عزیمت نموده، بخشی که بسیاری از روستاهای آن مشرف به دریاچه این سد می باشد. هرچند وجود با ارزش این سد در سطح کلان دارای اهمیت است، ولی در سطح منطقه ای باعث بروز مشکلات عدیده ای برای ساکنین در این مناطق شده است. آنچه مسلم است ساخت چنین پروژه های عمرانی در یک منطقه می    بایست ابتدائاً برای جوامع بومی و محلی ایجاد انگیزه و رشد اقتصادی را به همراه داشته باشد. (از ارکان اصلی توسعه پایدار) متأسفانه آنچه را که ما از ساکنین روستای همجوار سد شاهد بودیم، رشد فقر و مهاجرت گسترده مردم این مناطق به حاشیه شهرهای همجوار و تخریب شدید محیط زیست بوده است. و علناً این مناطق بعد از آبگیری سد ،تنها جاده دسترسی این روستاها به شهر ایذه ،کاملاً زیراب رفته و دسترسی ماشینی مردم کاملاً قطع گردیده است. که جا داشت متولیان امر قبل از آبگیری سد جاده ای مناسب جهت ارتباط مردم احداث می نمودند. در حال حاضر با توجه به موقعیت طبیعی این مناطق که بیشتر پوشیده از جنگل بلوط می باشد و به علت مشکلات موجود و نبود سوخت کافی (نفت و گاز) به صورت گسترده مردم برای حل مشکلات روزانه خود با توجه به سردسیر بودن این مناطق کوهستانی رو به قطع درختان بلوط در سطح وسیع جهت تأمین سوخت مورد نیاز خود آورده اند. تا جائیکه با وضعیت دلخراشی در تخریب محیط زیست روبرو بودیم.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مجموعه برنامه های روز ملی دماوند
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱ تیر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

هشتمین مراسم سالانه ی "روز ملی دماوند" (سیزدهم تیر/ جشن تیرگان)، امسال در روزهای پنج شنبه و جمعه 15 و 16 تیر در شهر رینه برگزار می شود. 

انجمن کوه نوردان ایران، انجمن دوستداران دماوند، و دیگر مشارکت کنندگان در برگزاری این مراسم، کوه نوردان و دیگر طبیعت دوستان را به حضور در آن دعوت می کنند.

برنامه، شامل برپایی غرفه های گوناگون برای ارایه ی وسایل کوه نوردی، محصولات فرهنگی، صنایع دستی، کارگاه های آموزش نقاشی کودکان و آموزش محیط زیست، ... (در هر دو روز) و همچنین برنامه های موسیقی و نقالی و سخن رانی در بعد از ظهر جمعه خواهد بود.

دفترهای نمایندگی انجمن می توانند نشریه ها و بروشورهای خود، و وسایل نو و دست دوم کوه نوردی را برای فروش یا معاوضه، در غرفه ی انجمن ارایه کنند.  لطفا برای هماهنگی در این مورد، با دفتر انجمن (تهران- 66712243) تماس بگیرید.

همچنین به آگاهی می رساند که برنامه های "نگاهبانی دماوند" در دشت شقایق و دیگر نقاط مسیر پلور- رینه، از روز جمعه 19 خرداد آغاز شده و در تمام روزهای تعطیل تا 16 تیر ادامه خواهد داشت. علاقمندان به حضور در این برنامه ها نیز می توانند با دفتر انجمن تماس بگیرند.

همایش علمی دماوند، در روز جمعه 9 تیر ماه از ساعت 9 صبح در دانشگاه شمال (آمل- کیلومتر 5 جاده ی هراز- سه راهی امام زاده عبدالله) آغاز به کار خواهد کرد.

در این فرصت، دوستان کوه نورد و طبیعت دوست را به پاک سازی مسیرهای دماوند، گفتگو با گردشگران کوهپایه های دماوند و آموزش نکته های محیط زیستی، برگزاری همایش های مشابه، کار رسانه ای به منظور معرفی روز ملی دماوند، و طرح مسایل مربوط به محیط های کوهستانی دعوت می کنیم.