به هزل، بیشتر تمایل داریم... !
ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز ۳٠ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

کوشان مهران-

مارک تواین، داستانی به نام زارع شیکاگو نگاشته که می توان آن را به گونه ای شرح حال کنشگران امروز محیط زیست ایران و وبلاگ ها یا سایت هایشان دانست. در شهر شیکاگو برای مدت ها، یک هفته نامه ی مربوط به کشاورزی به زور دخل و خرج خود را به هم می آورد. مالک و سرمایه گذار به این نتیجه رسیدند که راهکار خروج از بحران انتخاب سردبیری جدید برای نوآوری و دمیدن روحی تازه به نشریه است. گذشت... تا شخص زبان بازی خودش را به عنوان سردبیر به مجموعه تحمیل کرد، و مالک هفته نامه به خیال خود با آرامش خاطر به سفر رفت. در طی سفر تلگراف های ارسالی از شیکاگو نشان دهنده بالا رفتن تصاعدی فروش و به ویژه اشتراک هفته نامه بود. اما داستان به همین جا ختم نشد. مدتی بعد تلگراف خشم آلودی از یکی از مشترکان قدیمی مبنی بر فسخ اشتراک رسید. همچنین، با وجود افزایش تعداد مشترکان، عده ای از خوانندگان با سابقه با اعتراض به شیوه جدید نشریه، اشتراک خود را فسخ کردند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نافرمانی در کوه... و بروز حادثه
ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز ٢٦ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

این مقاله، نخستین بار به تاریخ 1/6/1387 در تارنمای انجمن کوه نوردان ایران درج شد و در این جا، با اندکی ویرایش، افزودن یکی دو مورد خاطره، و اضافه کردن پی نوشت آمده است. در آن زمان، که بسیاری از کوه نوردان در گرماگرم گفتگو درباره ی مرگ زنده یاد سامان نعمتی در نانگاپاربات بودند، من اشاره ی مستقیمی نداشتم که این مقاله را با نگاه به رفتار سامان در آن برنامه نوشته ام... اما شماری از دوستان نکته را دریافتند و در موافقت و مخالفت با مضمون آن یادداشت هایی نوشتند.

دکتر علیرضا بهپور، در مقاله ی گزارش یک مرگ ساده، (مجله ی کوه،شماره ی 64، پاییز 1390) پس از شرح حادثه ی مانسلو که به مرگ عیسی میرشکاری منجر شد، می نویسد: "... با توجه به مجموع گفته ها به نظر می رسد که در این مورد برای تشخیص وضعیت خطرناک اصلا نیازی به حضور پزشک، متخصص، فوق تخصص، و... نبوده است، بلکه نیاز به وجود همنوردی مسوول بیش از همه حس می شود". من نیز معتقدم که احساس مسوولیت همراهان، و پایبندی به اصول کهنه شده ای (؟!) همچون گذشتن از منافع و علایق خود برای نفر همراه، بسیار ضروری است. حتی معتقدم که باید یک سازوکار قانونی برای برخورد با افرادی که در کوه می توانسته اند به کسی کمک کنند، و چنین نکرده اند، طراحی شود. اما (و این بسیار مهم است) که سکه روی دیگری هم دارد؛ اگر سرپرست یا همراهان دیگر، حریف دوستی که می خواهد به هر قیمتی به صعود خود ادامه دهد، نشدند چه؟! در زیر، به ذکر موردهای مستندی در این زمینه پرداخته ام.

 نافرمانی در کوه

12/3/65 روی دیواره های جنوبی قله ی سه قپه در منطقه ی دنا بودیم. سرپرست برنامه، من بودم اما فریدون فرد باتجربه تر و سرطناب تیم ما بود. فکر نکرده بودیم که این دیواره ها چنین پرشیب و پیوسته باشند، و به همین دلیل وسایل فنی کمی آورده بودیم. فریدون، یک طول طناب کامل را بدون حمایت میانی صعود کرد و حتی با تمام شدن طناب، به من گفت که آن را آزاد کنم تا بتواند به جای مناسبی برسد! به او گفتم که با این وضع، صعود ما و بالا آمدن دیگر بچه ها به صلاح نیست. اما او اصرار داشت که کار را ادامه دهیم، و من درنهایت او را ملزم به پایین آمدن کردم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بررسی حادثه ی گاشربروم یک و مرگ زنده یاد اوراز
ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز ٢٥ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

(تارخ نگارش مقاله: اردیبهشت 1383)

کوه­نوردی و خطر

ورزش کوه­نوردی، با خطر همراه است. معمولا بخشی از هر کتاب آموزش کوه­نوردی، اختصاص به شناخت خطرهای کوهستان و راه­های مقابله با آن دارد. همچنین، در بیشتر شماره­های هر مجله­ی کوه­نوردی، اخباری از حادثه­های مرگ­بار یا دردناک به چشم می­خورد. و در صفحه­ی شناسنامه بسیاری از نشریه های کوه­نوردی، (و برگه­های درخواست عضویت باشگاه­های کوه­نوردی و بروشورهای همراه وسایل کوه­نوردی) به "خطرهای ذاتی" این فعالیت به صراحت اشاره و به خواننده تذکر داده شده است که مسوولیت عواقب ناشی از حادثه­های کوهستان و استفاده ی نادرست از وسایل، برعهده­ی خودش خواهد بود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بازخوانی دو حادثه
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ٢٥ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

از دیرباز، موضوع حادثه در کوهستان ذهن مرا کم و بیش مشغول داشته است؛ حادثه با ماجراجویی پیوندی ناگسستنی دارد و کوه نوردی بدون ماجراجویی، دست کم برای آنان که خیلی جدی به کوه می روند، لطفی ندارد! آن چه که به صورت تجربی و چهره به چهره از دیگران در کوهستان یاد گرفته ایم، به اضافه ی دوره های گوناگون کارآموزی و مربی گری و امداد و نجات، و همچنین مطالعه هایی که داشته ایم، فقط کمک می کنند که "تا حدودی" از خطر دور شویم و یا ساده تر بگویم خیلی مفت گرفتار حادثه و آسیب نشویم. اما، هیچ کدام از این آموزه ها نمی تواند حادثه را به کلی دور کند!  از سال 1389 در چند تایی از همایش ها و کارگاه های شهرداری منطقه ی یک تهران، در ارتباط با برنامه ی این منطقه برای پیوستن به "شبکه ی جهانی جوامع ایمن" شرکت داشته ام. هدف این شبکه که وابسته به سازمان بهداشت جهانی است، «پیشگیری از آسیب ها و کاهش بروز حوادث، مرگ ها و ناتوانی های ناشی از آن، و ارتقای ایمنی شهروندان و شهر است»(1). مطابق تعریف های این شبکه، «گروه های پرخطر» یعنی گروه هایی از جامعه که بیشتر در معرض خطر و آسیب هستند، «می تواند شامل این موارد باشد: افراد فقیر، گروه های کم درآمد، گروه های اقلیت، افراد مسن، کودکان، زنان، افراد مبتلا به بیماری های روانی، افراد در محل های ورزشی و تفریحی، [...]»(2). بدین ترتیب، مطابق تعریف، ورزش و تفریح ذاتا در بر گیرنده ی خطر هست، چه رسد به آن که در مکان های دور از دسترس و در شرایط پیش بینی ناپذیر (مانند کوهستان) هم انجام شود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
لطفا امضا کنید!
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز ٢٤ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

همبستگی جهانی در برابر سد ایلی سو در ترکیه

همه ی طبیعت دوستان، ‌کسانی که از ریزگردهای ناشی از خشک شدن تالاب ها در رنج اند، آنان که نابودی میراث های فرهنگی را بر نمی تابند، و کسانی را که در غم "سد زدگان" شریک اند... به امضای تومار در اعتراض به ساخت سد عظیم ایلیسو در ترکیه که تیر خلاصی به منطقه ی تاریخی حسن کیف و بر حیات رودخانه ی دجله و شط العرب خواهد زد، فرا می خوانیم.

لطفا نامه به کمیته ی جهانی یونسکو را در اینجا امضا کنید؛ حدود 17000 امضای دیگر لازم است تا این دادخواست در یونسکو مورد توجه قرار گیرد.

توضیحات بیشتر را در مهار بیابان زایی، و متن فارسی دادخواست را در "ادامه ی مطلب" بخوانید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
فلامینگوها هم می روند به امارات!
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢٢ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

کوشان مهران- آلوده شدن ساحل ابوظبی در سال 1998 به دلیل سرریز پساب واحد پالایش، جرقه ای را در ذهن امیر طبیعت دوست و درگذشته ی ابوظبی، شیخ زاید آل نهیان روشن نمود. امروزه می توان به فاصله 45 دقیقه رانندگی از شهر ابوظبی به زیستگاه  تالابی حفاظت شده ی Al Wathba به مساحت 5 کیلومتر مربع رسید. اکنون این زیستگاه ساحلی از دیدگاه پرنده شناسان ارزش بی همتایی یافته است. درفصل زادآوری سال 2012 تعداد 17 قطعه جوجه فلامینگوی بزرگ سر از تخم بیرون آوردند. شواهد حاکی از مشاهده یک کلونی زادآوری فلامینگوی بزرگ در جزیره بوبیان کویت در سال 1922 به  عنوان آخرین رکورد زادآوری این گونه در جنوب خلیج فارس می باشد.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
پردیسان را هم بنگاه های واگذاری اراضی ملی به باد می دهند؟!
ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱٩ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

چند بار گفته ام که شوربختانه، تب تملک زمین و ویلا داری به هر قیمت و دست اندازی به زمین های ملی، در میان گروه های بزرگی از جامعه ی ایران (از قشرهای ساده تا دستگاه های دولتی و مدیران ارشد) دیده می شود، و حتی آن دسته از سازمان های دولتی که باید حافظ منابع طبیعی و منطقه های حفاظت شده باشند، به نوعی جایگاه شان بدل به "بنگاه های واگذاری اراضی ملی"(!) شده است (نکاه کنید به اینجا و اینجا). 

اینک، زمزمه های واگذاری مرکز فرماندهی حفاظت محیط زیست کشور و حومه ی این مرکز، یعنی پارک پردیسان تهران، گویا برای هتل سازی و ساخت و سازهای دیگر، به گوش می رسد... . واقعا هم اگر خودمان را جای بساز و بفروش های گرامی "گرانقدر" بگذاریم، حتما به این نتیجه می رسیم که چرا باید "ملک" به این مرغوبی با این "بر" عالی در وسط تهران که زمین هایش از متر مربعی 4-3 میلیون تومان کمتر نیست، در اختیار سازمانی باشد که نه در حفظ محیط زست کشور موفق بوده و نه حتی توانسته است "منطقه های چهارگانه" ی زیر مدیریت خودش را در گوشه و کنار مملکت نگاه دارد؟!

و بخوانید نامه ی چند فعال و متخصص محیط زیست را در این مورد، به نقل از سبز پرس:

 

با فروش پردیسان، تیر خلاص به آینده زیستبوم تهران نزنید!

 انتشار شایعاتی درباره فروش پارک طبیعت پردیسان نگرانی های بسیاری را در بین کارشناسان محیط زیست، دلمشغولان طبیعت ایران و همچنین شهروندان کلانشهر تهران برانگیخته است. اطلاع رسانی ها در این باره مخدوش و ناقص است و سازمان حفاظت محیط زیست که انتظار میرفت، خود حافظ و نگاهبان این عرصه باشد تاکنون از هر واکنشی درباره این شایعات خوددداری کرده است. اخیرا رسانه های مستقل، خبری حیرت آور منتشر کردند با این مضمون که بخش بزرگی از پارک مذکور با بهایی نازل فروخته شده و خریدار قصد تغییر کاربری اراضی پارک را دارد.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
همایش ایرانیان و صعودهای برون مرزی
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱٩ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

کوه نوشت

 اولین جلسه‌ی هسته‌ی مشورتی و راهبردی همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی؛ تجربه‌ها، چالش‌ها، افق‌ها» در روز 15 شهریور برگزار شد.

 پیرو برنامه‌ریزی صورت گرفته، و به دلیل ضرورت‌ برگزاری همایشی در حوزه‌ی صعودهای برون مرزی، معطوف به هم‌اندیشی و بهره‌برداری‌های عمومی در این عرصه، اولین جلسه‌ی هسته‌ی مشورتی و راهبردی این همایش با حضور تنی چند از افراد با تجربه، صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران، در محل فدراسیون برگزار شد و محورهای مختلف همایش مذکور، زمان و نحوه‌ی برگزاری آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 اعضای حاضر در اولین جلسه عبارت بودند از: محمود شعاعی، دکتر علی‌رضا بهپور (دبیر همایش)، عباس‌محمدی، رضازارعی، هادی صابری، محمد نصیری، حسین رضایی، پروانه کاظمی و لیلا بهرامی. هم‌چنین کاوه کاشفی و پوریا پرچمی هم دعوت شده بودند که در این جلسه‌ حضور نداشتند.

 شایان ذکر است: به زودی زمان برگزاری، محورها و فراخوان مشارکت عمومی این همایش اعلام خواهد شد.

 


 
آب در کوزه... و ما، کوزه را با لگد می شکنیم!
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱٥ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

نگاهی به برخورد ما و دیگران با پارک های جنگلی

کوشان مهران- شایعه ی فروش پردیسان به بهایی ناچیز، در کنار نابودکردن باغ های اراج، به جای دل به درد آوردن، موی بر تن راست می کند. این نوشتار، درباره ی سابقه ی مدیریت و بهره برداری پایدار  از پارک های جنگلی شهری در کشورهای دیگر است... و تنها باید افسوس خورد و افسوس خورد (و دیگران زمین بخورند و عرصه و اعیان تهران را به حراج گذارند).

در سال 1624 لوئی سیزدهم پادشاه فرانسه، کوشکی کوچک در شکارگاه جنگلی ورسای در نزدیکی پاریس بنا نهاد که در دوران پسر او لوئی چهاردهم،  بزرگ ترین مجموعه کاخ های سلطنتی جهان یعنی ورسای درآن ایجاد گردید. در بسیاری از کشورهای اروپایی پارک های جنگلی شهری سابقه ای دیرینه به عنوان شکارگاه سلطنتی داشته اند. تا سال 1637 محوطه ی جنگلی که اکنون به عنوان هایدپارک (یکی از مهم ترین دیدنی های کلان شهر لندن است) به عنوان شکارگاه سلطنتی دربار مطرح بوده و از این سال، استفاده ی عموم از آن آزاد گردید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
اعلام تعلیق فعالیت انجمن کوه نوردان ایران
ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱٤ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

انجمن کوه نوردان ایران

همان‌گونه که در نامه‌ی زیر می‌بینید، انجمن کوه‌نوردان ایران باید کلیه‌ی فعالیت‌های خود را به مدت ۳ ماه قطع کند. هیات مدیره‌ی انجمن از تمامی اعضا و دفترهای نمایندگی درخواست می‌کند تا اطلاع بعدی و تا برطرف شدن مشکلات پیش آمده از فعالیت خوداری کنند.

بدیهی است که انجمن، حق اعتراض به این مصوبه و انچام پی‌گیری‌های دیگر را برای خود محفوظ می‌داند.


 
پاک سازی مشارکتی جنگل
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱٤ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

دوستان کوه نورد را به مشارکت در برنامه ی زیر، و همچنین به برنامه ریزی برای فعالیت های مشابه در استان های گوناگون دعوت می کنیم؛

سبز پرس

دومین برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل در پاسداشت دهه تنوع زیستی ملل متحد روز جمعه 24 شهریورماه جاری با همکاری سازمانهای دولتی و غیر دولتی فعال زیست محیطی برگزار می شود.  بزرگنمایی

 به گزارش خبرنگار سبز پرس، موسسه توسعه پایدار هرمد در اطلاعیه ای اعلام کرد که در پی اجرای موفقیت آمیز برنامه پاکسازی جنگل در سال گذشته در 5 استان کشور، این برنامه در روز جمعه 24 شهریورماه جاری در استانهایی که آمادگی خود را از طریق تماس با 09361323617  به دبیرخانه برنامه پاکسازی مشارکتی جنگل اعلام دارند برگزار می شود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نمایش فیلم مستند درباره ی ببر مازندران
ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

 نمایش فیلم در خانه ی هنرمندان


 
غارت حیات وحش مصر
ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۱ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

غارت حیات وحش مصر، دریغی بر شکوه زیگونگی ازدست رفته

  کوشان مهران- اگر یکی از فرعون های مصر علیا و یا سفلای 3100 سال پیش از میلاد مسیح ( در ابتدا مصر به دو کشور مجزا تقسیم می شد: مصر "علیا" که شامل دلتای نیل بود، و مصر "سفلی" که اسیوط و اسوان و شمال نوبی را شامل می شد) امروزه به بیابان ها و کرانه های رود نیل در مصر سال 2012 می آمد، به سختی شگفت زده می شد. چرا که از گاو اوروش شمال آفریقا و غزال اسمووگین و گوزن زرد میان رودان و سگ شکاری کیپ (لیکائون) هیچ اثری برجای نمانده و بیابان های غربی که تا اواخر قرن نوزدهم مملو از گله های هارته بیست بوبال، آداکس، اوریکس شاخ شمشیری، گورخر نوبی و شترمرغ بود، پاک از حیات وحش روبیده شده بودند.

"شب شکار" یا کشتار در شب


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تسلیت به عزیز خلج
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱٠ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

کوه نورد پیش کسوت، راهنمای کوهستان، و مربی گرانقدر کوه نوردی؛ عزیز خلج، همسر خود را از دست داد. به او تسلیت می گوییم و برایش آرزوی شکیبایی و سلامتی داریم.

 

مراسم یادبود: شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۱، ساعت ۱۷ تا ۱۹ - شمیران، میدان تجریش، جنب امام زاده صالح، مسجد همت تجریش

 


 
پیروزی مخالفان یک سد
ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ٩ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در روز 16 آگوست (26 مرداد)، پس از حدود ده سال کارزار بر ضد سد لا پورتا (La Porta Dam)، ساخت این سد رسما لغو شد. این، یک پیروزی شگفت آور برای جامعه های محلی در مکزیک، به ویژه برای "شورای صاحبان زمین های مشترک" و "جوامع مخالف سد لا پورتا" که از ابتدا با این پروژه مخالف بودند؛ و نیز یک پیروزی برای جنبش بزرگ تر آمریکای لاتین برای حفاظت رودخانه ها و حقوق بشر است. قرار بود که سد لا پورتا نهصد مگاوات برق تولید کند و در 28 کیلومتری شهر آکاپولکو، روی رودخانه ی پاپاگایو ساخته شود. این سد در صورت ساخته شدن، هفده هزار هکتار زمین را غرق و 25000 نفر را جابجا می کرد و بر زندگی 75000 نفر در پایین دست تاثیر می گذاشت.Rodolfo (far left) speaking with activists from Mexico, Uganda, Colombia and the Philippines during Rivers for Life 3.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مقوله ی محیط زیست؛ در اسکاندیناوی، در ایران
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ٦ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

موسسه ی کوه نوردی اسپهبدان

دوست عزیزم فرهــود فرهادی که یک کوه نورد و مربی کوه نوردی توانا و پرکـار است، در این گزارش، ضمن آشناسـازی خواننده بـا عــوارض طبیعی کشورهای اسکــاندیناوی با نگـــاهی تامـل برانگیــز به مقایسه ی چند مــورد رفتـــار مــردم آن منطقه و مـا، با داشته های طبیعی و فرهنگی ســـرزمین هایمان می پردازد. امـــروزه، کشورهای ســوئد و نــروژ و دانمـــارک به لحـــاظ رعایت استانداردهای محیط زیستی و همچنین استـانداردهای آموزشی و رفـــاهی، بالاترین رتبه های جهــانی را دارند و بدیهی است که از بسیاری جهــات میتوانند الگوی رفتاری ما قرار گیرند.

 اما، شاید بد نباشد بدانیم که مسایل محیط زیستی بسیاری، از جمله مشکل ریخت و پاش غیرمسوولانه ی زباله، در این کشور ها هم وجـود دارد. واقعیت این است که اثــر منفی بسیاری از کشـورهای پیشرفته و قدرتمند بر محیــط زیست جهان، بیش از کشورهایی مانند ایران و بسیار بیشتر از کشورهای فقیر است. "رد پای اکولوژیکی" کشورهای صنعتی بر کره ی زمین، به صورت انتشار دی اکسید کربن، جنگل زدایی، ماهی گیری بی رحمانه از اقیانوس ها، برداشت بی رویـه از منابع معدنی، و مصرف گرایی دیوانه وار، قابل مشاهده است و جهان را به سوی نابودی ثروت های زیستی و به سـوی تعمیق فاصله ی فقیر و غنی می برد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه نوردی، حادثه، قانون
ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ٤ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

حشمت حیدریان- عباس محمدی*

اهمیت ورزش. ورزش از مهم­ترین عوامل زیر بنایی یک جامعه است، و معمولا در قوانین اساسی و مدنی و جزایی کشورها مذکور است. تحقق هدف های والای انسانی با پرورش جسم و روان افراد جامعه ممکن می­گردد، و ورزش راهی است برای رسیدن به این منظور.

ورزش فقط برای پر کردن اوقات فراغت نیست، بلکه ضامن برومندی نسل­های حال و آینده­ی یک جامعه­ی بانشاط و سرزنده است و می­تواند با پرورش انسان­های سالم و قوی، آنان را در حرکت به سوی آینده­ای تابناک و نزدیک شدن به هدف های نهایی انسانیت یاری رساند.

در قانون اساسی کشور ما، ورزش از ارزش والایی برخوردار است و در اولین فصل و در صدر اصول کلی مشهود است. به گونه­ای که در عرض آموزش و پرورش، و مقدم بر آموزش عالی آمده است. اصل سوم قانون اساسی اشعار می­دارد:"دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم، همه­ی امکانات خود را برای امور زیر به کار برد: 1-...2-...3- آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه، در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی...".

حقوق ورزشی. آگاهی از "حقوق" که جایگاه ویژه­ای در حفظ نظم جامعه دارد، می­تواند تا حد زیادی از وقوع حادثه که منجر به از میان رفتن سرمایه­های انسانی و مالی  می­گردد، جلوگیری کند و به این دلیل می­توان گفت که حقوق ورزشی یکی از ارکان علوم ورزش است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
ده رویداد برای امیدواری
ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز ۳ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

محمود بهادری- این یادداشت از تارنمای www.wanttoknow.info برداشت شده است.

وقتی به‌ اخبار گوش می‌دهیم، به‌ نظر می‌رسد دنیا آکنده از جنگ، وحشت، فقر،
حرص و تنفر است‌. این‌ مسائل چالش‌‌هایی در زندگی هستند، اما رویدادها و
پیشرفت‌‌های حیرت‌انگیز و امیدبخشی هم در حال وقوع‌اند که‌ رسانه‌ها کمتر
گزارش‌ می‌کنند. بسیاری از رسانه‌‌های حرفه‌ایِ دنیا، مروج ترس و پُررنگ‌کنندة
تفاوت‌ها و اختلافاتِ قومی، مذهبی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی‌؛ و
تحریک‌کنندة احساساتند.
ده رویداد زیر، برخلافِ روندِ چالش‌ها، دلایلی پُررنگ برای‌ امید و خوش بینی
ارائه‌ می‌دهند. این‌ رخدادها می‌گویند ما در دورانی از تحولات سریع و گسترده
هستیم که‌ می‌تواند رفاه و خوشی را برای‌ همه انسان‌ها فراهم سازد.

1-*رشد کَمّیِ جمعیت جهان، تعدیل شده‌*: طی 40 سال گذشته، متوسط جهانیِ تعدادفرزند از 4.8 به‌ 2.5 نفر کاهش یافته‌ و فرضیه‌‌های انفجار جمعیت و فقر و
کمبود ناشی از آن رد شده‌اند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مراقبت از خود و طبیعت در تنگ پیمایی*
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز ٢ شهریور ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

 به مناسبت همایش تنگ پیمایی (دره نوردی) در کرج؛ 2و 3 شهریور

 تنگ ها (canyons) مکان هایی ویژه برای دیدن و شناسایی هستند. آن ها چالش های خود را دارند و به همین خاطر، برای کاستن از خطر برای خودتان و همچنین کم کردن تاثیر بر محیط زیست، نکته های ایمنی و اصول اخلاقی زیر را به کار بندید، و دیگران را هم به آن ترغیب کنید.

 

عکس از: www.irancanyon.com


ادامه مطلب را مطالعه کنید