نشستی دیگر به مناسبت روز کوهستان
ساعت ٤:٠٩ ‎ب.ظ روز ٢۸ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

امروز، در باشگاه کوه نوردی تهران نشستی خواهیم داشت در ارتباط با روز جهانی کوهستان. دوشنبه ی گذشته نیز نشستی در باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند، و در جمعه ی گذشته همایش بزرگ کوه نوردان مازندرانی را با همین موضوع داشتیم در سیاه بیشه ی آمل. همچنین اعضای دفترهای نمایندگی انجمن کوه نوردان ایران در ساری و قائم شهر با همکاری هیات کوه نوردی ساری و انجمن دوستداران دماوند و... یک نشست و راه پیمایی به همین مناسبت، برگزار کرده اند.

قطعا این همدلی ها و هم اندیشی ها، گام های موثری را در جهت تحقق شعار "همکاری کوه نوردان، راهی برای حفاظت کوهستان" در پی خواهد داشت.

 Celebration of the International Mountain Day, in Iran

 

The fourth meeting organized by the Alpine Club of Iran and  the Mountain Watch of Iran, on the occasion of  the International Mountain Day


 
همایش ایرانیان و صعودهای برون‌مرزی؛ تجربه‌ها، چالش‌ها، افق‌ها
ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢٧ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

اطلاعات بیشتر درباره ی این همایش را در تارنمای فدراسیون کوه نوردی (اینجا و اینجا) بخوانید.


 
شرکت در نمایشگاه محیط زیست
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ٢٧ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

گروه دیده بان کوهستان در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود، شرکت می کند. اطلاعات بیشتر درباره ی این نمایشگاه را که از 29 آذر تا 2 دی در محل دائمی نمایشگاه ها (تهران- بزرگراه چمران) برگزار می شود، می توانید در تارنمای سازمان ببینید.

 


 
رفع تعلیق از انجمن کوه نوردان ایران
ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ٢٥ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

نامه ی رفع تعلیق انجمن کوه نوردان ایران (تعلیقی که به نظر من، بیش از هر چیز ناشی از سوء تفاهم بوده است) را می توانید در "ادامه ی مطلب" ببینید.

من به سهم خودم، در مقام یکی از پایه گذاران انجمن و یکی از کسانی که ده سال مداوم  (از 1378 تا 1388) در مدیریت و بازرسی این سازمان مردم نهاد حضور داشته است، لازم می دانم از مقام های محترم و از دوستانی که در زیر نام می برم، به خاطر حسن نظرشان و به خاطر پیگیری هایشان سپاسگزاری صمیمانه داشته باشم:

جناب آقای احمدی نژاد، رییس جمهور محترم

جناب آقای محمدی زاده، معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست

جناب آقای عباسی، وزیر محترم ورزش

جناب آقای  محمدنجار، وزیر محترم کشور

جناب آقای امینی، معاون محترم وزارت کشور در امور سازمان های مردم نهاد

جناب آقای افشار، رییس محترم مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور

جناب آقای ملک زاده، کارشناس محترم سمن ها در وزارت کشور

جناب آقای رغبتی، در معاونت ورزش های قهرمانی وزارت ورزش

دوست عزیزم، عباس ثابتیان رییس انجمن

دوست عزیزم بهزاد ترکاشوند، بازرس انجمن

سرکار خانم فاطمه حبیبی، عضو هیات مدیره ی انجمن

سرکار خانم افسر شاندیز، از اعضای اولیه و فعال انجمن

دوست عزیزم عزت عمرانی، عضو دفتر انجمن در آمل

... و دیگر مقام ها و دوستان گرامی که پیگیر رفع تعلیق بودند.

باشد که انجمن کوه نوردان ایران بتواند همچون گذشته، و بیش از آن، در خدمت فرهنگ کوه نوردی و حفاظت از کوهستان های کشور باشد.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
همکاری کوه نوردان، راهی برای حفاظت کوهستان
ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز ٢٥ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در شرایطی که شمار محیط بانان کشور، حتی برای حفاظت منطقه های زیر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست (چه رسد برای دیده بانی بقیه ی عرصه های کشور) کفاف نمی کند و شاید کمتر از یک سوم تعداد استاندارد باشد، کوه نوردان کشور می توانند در مقام بازوهای این سازمان، و به عنوان جنگل بان، و به طور کلی به عنوان چشم های مراقب و حساس، به پاسداری از ثروت های طبیعی کشور بپردازند.

یادداشت زیر که مضمون آن در روزنامه های قانون (20/9/91) و همشهری (22/9/91)، و در خلال برنامه های تلویزیونی کوتاهی که در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ی گذشته داشتیم، در نشست باشگاه دماوند (دوشنبه شب گذشته)، و همچنین در همایش چند صد نفره در منطقه ی سیاه بیشه ی آمل (جمعه 24 آذر) بازتاب داشته است، با این منظور نگاشته شده که کوه نوردان را به تلاش بیشتر برای حفاظت از سرمایه ی کوهستانی سرزمین مان فراخواند.

سال 2002 از سوی سازمان ملل به عنوان سال جهانی کوه ها نامیده شده بود و در سال پس از آن، مجمع عمومی سازمان ملل روز یازدهم دسامبر را «روز جهانی کوهستان» نامید. این روز و برنامه هایی که به مناسبت آن برگزار می شود، فرصتی فراهم می کند برای ایجاد آگاهی در مورد اهمیت کوهستان در چرخه ی زیست، روشن ساختن فرصت ها و محدودیت ها در موضوع توسعه در کوهستان، و انجام همکاری هایی که می تواند سبب تغییرهای مثبت در کوه های جهان شود.

 هر سال، موضوعی به عنوان شعار این روز انتخاب شده است، مانند کوه ها و جنگل ها، اقلیت های کوه نشین، مدیریت بلایا در کوهستان، امنیت غذایی در کوهستان... . برای امسال که دهمین سال اعلام روز جهانی کوهستان است، سازمان غذا و خواربار ملل متحد (FAO، هماهنگ کننده ی این روز)  "پاسداشت زندگی کوهستانی" (Celebrating Mountain Life) را موضوع روز کوهستان اعلام کرده است. در عین حال، قرار شده است که در برنامه های امسال، به جای تمرکز روی یک موضوع خاص، مسایل گوناگون مربوط به محیط های کوهستانی مانند موضوع آب، تنوع زیستی، گرمایش جهانی، و توسعه ی پایدار طرح گردد.

 گروه دیده بان کوهستان، همچون چند سال گذشته، همگام با دیگر کنشگران محیط زیست و دست اندر کاران سازمان های کوه نوردی، همه ی طبیعت دوستان را به فعالیت در این زمینه حول شعار "همکاری کوه نوردان، راهی برای حفاظت کوهستان" دعوت می کند. 

 چند پیشنهاد به کوه نوردان و فعالان محیط زیست


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
Partnership amongst Mountaineers, A Way to Protect Mountains
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ٢۳ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

In Mountain Watch Group, we beleive that mountaineers can form a social power to monitor the mountainous environments, and to prevent polluting and destructing these valuable ecosystems. They can also help rangers and guards of environment in fulfilling their duties.  

We, mountaineers, should not be just “beneficiaries” of mountains; we should also become patrons of these valuable natural heritages. 

On the occasion of the International Mountain Day we have already a meeting in Damavand Mountaineering Club (in Tehran city), and we will have a climb on  Mt. Alvand (in Hamadan province) on Friday 14 December, a hiking in a mountainous region named Siabisheh (Mazandaran province) on the same day, and another meeting on 19 December in Tehran. In all these gatherings, we will discuss about the International Mountain Day, and its theme and goals. We will also introduce our motto; "Partnership Amongst Mountaineers; A Way to Protect Mountains". By this motto, we intend to encourage mountaineers to become engaged in mountain protection activities.

We have also had three short television programs, and some short articles and posts in Iranian journals and sites, regarding IMD.

On the map of FAO, You can see the name of Iran and our group as an active partner of this year’s IMD: http://www.fao.org/forestry/internationalmountainday/78428/en/                       

ِِِAbbas Mohammadi                                                                                                                                 Manager, Mountain Watch Group of Iran                           am.kouh@gmail.com

 

 


 
21 آذر، روز کوهستان و روز تولد شاملو
ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز ٢٢ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

 احمد شاملو، متولد 21 آذر 1305 و درگذشته به تاریخ 2 مرداد 1379 در کنار همسرش آیدا سرکیسیان

     من به هیات ما زاده شدم

                                   به هیات پر شکوه انسان

  تا در بهار گیاه به تماشای رنگین کمان پروانه بنشینم

  غرور کوه را دریابم و هیبت دریا را بشنوم

  ...

  دستان بسته ام آزاد نبود تا هر چشم انداز را به جان در برکشم

  هر نغمه و هر چشمه و هر پرنده

  هر بدر کامل و هر پگاه دیگر

  هر قله و هر درخت و هر انسان دیگر را


 
کتاب های کوه نوردی، و روز کوهستان
ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ٢٢ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

حسین زندی، کوه نورد همدانی که نقش فعالی در راه اندازی کتابخانه ی کوه یخچال

نمایی از اهدای کتاب به کتابخانه کوهستان قله یخچالداشته، در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران، به نکته هایی در مورد بازار نشر کتاب های کوه نوردی و همچنین نقش کوه در فرهنگ ایران اشاره کرده است. شما را به خواندن این یادداشت دعوت می کنیم.


 
با پوزش، همایش روز کوهستان برگزار نمی شود!
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱٩ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

از همه ی دوستانی که یادداشت پیشین را خوانده اند، پوزش می خواهم و امیدوارم که از این پس خطاهای این چنین نداشته باشیم؛ همایش روز سه شنبه در باشگاه آرارات لغو شد!

پارسال هم سورن سپانیان که در واقع تنها رابط ما با باشگاه آرارات است، درست در روزی که قرار بود همایش روز جهانی کوهستان را داشته باشیم، به من تلفن کرد و گفت که به علت قطع برق باشگاه نمی توانند پذیرای ما باشند، و ما را وادار به عذرخواهی کرد! در آن روز با سختی بسیار توانستیم به خیلی ها اطلاع دهیم که مراسم برگزار نمی شود و البته عده ای هم از راه های دور و نزدیک و حتی شهرهای دیگر آمدند و  دیدند همایشی در کار نیست.

پیدا است که سورن و باشگاه آرارات مشکلی دارند و به جای اعلام صریح آن و گفتن این که نمی خواهند این همایش را میزبانی کنند، موجب برهم خوردن برنامه ی ما و خدشه دار شدن اعتبارمان می شوند. این رفتار به هیچ وجه پذیرفتنی نیست، و غرض از بیان این سخنان، این است که دوستان یاد بگیرند چگونه باید با یک تشکیلات کار کنند.

هر کسی که کار تشکیلاتی (به ویژه از نوع داوطلبانه اش) کرده باشد، می داند که این گونه فعالیت ها چقدر دشوار و گاه چقدر اعصاب خرد کن است! اما، سالی یک بار همایش ما در باشگاه آرارات، به تنهایی به اندازه ی ده همایش برای ما اعصاب خردکردن داشت(!) و "شاهکار" آقایان هم این دو کارشان در پارسال و امسال بود. انتظار دارم که رسما از کوه نوردانی که قصد داشتند در همایش حضور یابند، و از انجمن کوه نوردان ایران و گروه دیده بان کوهستان معذرت خواهی کنند.


 
دعوت به مراسم روز کوهستان
ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱٩ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در روز سه شنبه 21 آذر، همایش کوه نوردان و دیگر طبیعت دوستان، از ساعت 18 در ساختمان قدیمی باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات (تهران- خیابان جمهوری، نرسیده به خ. سی تیر، کوچه ی نوبهار، شماره ی 17) برگزار خواهد شد.

اعضای گروه ها و باشگاه های کوه نوردی، فعالان محیط زیست، و دوستان اهل رسانه را به حضور در این همایش دوستانه دعوت می کنیم.

برنامه ها

  • معرفی روز جهانی کوهستان و طرح موضوع امسال
  • سخن رانی هنریک مجنونیان، پژوهشگر، نویسنده و مترجم برجسته ی محیط زیست
  • معرفی و تقدیر از یک چهره ی برجسته ی محیط زیستی
  • موسیقی و پذیرایی

 
کتاب کوهستان پاک و ایمن
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه


دوستان عزیزم عباس محمدی و محمود بهادری از گروه دیده بان کوهستان (دکا)/ انجمن کوهنوردان در نوشتن و انتشار این کتاب نقش داشتند. بنده هم ویرایش بروشور محیط‌زیست را انجام دادم.

لینک دانلود کتاب:

http://tdmmo.tehran.ir/default.aspx?tabid=67&ArticleId=5274


 
11 دسامبر (21 آذر)، روز جهانی کوهستان در باشگاه آرارات
ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱٧ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

اگرچه FAO چند روز پیش موضوع امسال "روز جهانی کوهستان" را نکوداشت زندگی کوهستانی (Celebrating Mountain Life) اعلام کرد (اینجا) اما در ای میلی که شبکه ی همکاری کوهستان (Mountain Partnership) در پاسخ به من برایم فرستاده، آمده است که شبکه، امسال در نظر دارد به جای پرداختن به یک موضوع یا تم، مسایل گوناگون مربوط به کوهستان را طرح کند. مسایلی همچون توسعه ی پایدار در کوهستان، تنوع زیستی، تغییرات اقلیمی، مسایل آب، تغذیه، و... . من هم در پاسخ نوشتم که در ایران، کوه نوردان و دیگر طبیعت دوستان همچون چند سال گذشته، همایش ها، برنامه های کوه پیمایی، و کارهای رسانه ای گوناگونی را به این مناسبت، با شعار "همکاری کوه نوردان؛ راهی برای حفاظت کوهستان" به انجام خواهند رساند.

علاوه بر آن که دوستان مان در همدان اعلام کرده اند که در روز سه شنبه 21 آذر همایشی را در شهر همدان خواهندداشت، و کوه نوردان آملی و بابلی گفته اند که یک برنامه ی کوه پیمایی را در سیابیشه (جاده ی هراز) برگزار خواهند کرد، همچنین دوستان عزیزمان در باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات آمادگی خود را برای میزبانی "همایش کوه نوردان" در بعد از ظهر سه شنبه 21 آذر اعلام کرده اند. این همایش، از سال 1385 برگزار شده و فرصتی است برای دیدار کوه نوردان و طرح پاره ای از مشکلات کوهستان ها و تجدید پیمان برای حفاظت میراث کوهستانی کشور.

شما را به مشارکت در این برنامه ها و انجام فعالیت های دیگر به مناسبت روز جهانی کوهستان دعوت می کنیم.

برای مطالعه ی بیشتر، لطفا نگاه کنید به:

http://www.un.org/en/events/mountainday/

        http://www.fao.org/forestry/internationalmountainday/78428/en/


 
Celebrating the International Mountain Day
ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

 

On the occasion of the International Mountain Day, the Mountain Watch Group of the Alpine Club of Iran, will hold some meetings in various cities and will organize two climbs (on Alvand near Hamadan city, and on Siabisheh near Amol city) to draw public attention to the importance of mountain ecosystems. The Mountain Watch will also try to provide the press with articles and news regarding the mountain issues. In our meetings, we will have lectures and slide shows in which different problems of mountains like overgrazing, unsustainable development projects, none- responsible mountaineering and tourism will be discussed.Farmers in a mountainous area of Sapa, Viet Nam

Mountains are home to 12% of the world's population.
Sustainable mountain development is key to improve
the livelihood of these often poor and isolated people.
UN Photo/Kibae Park

This will be the seventh annual celebration of IMD in Iran, by the Mountain Watch. It is hoped that with this kind of activities, we step towards preserving our precious natural heritage, i.e. magnificent mountains.

For this year, we have chosen “Partnership Amongst Mountaineers; A Way to protection of Mountains” as the theme of the International Mountain Day. We will also introduce UN programs and themes on this occasion.   

For more reading, please see:

http://www.fao.org/forestry/internationalmountainday

http://www.fao.org/forestry/internationalmountainday/78428/en/

http://www.un.org/en/events/mountainday/


 
در اندیشه ی روز جهانی کوهستان باشیم!
ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱٤ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در سال 2003 (1382) یازدهم دسامبر (بیستم آذر) از سوی سازمان ملل به عنوان "روز جهانی کوهستان" معرفی شد، و از آن پس،  دست کم سالی یک یادداشت(!) در تارنمای سازمان غذا و خواربار جهانی (FAO) به این مناسبت نوشته می شد. انجمن کوه نوردان ایران و گروه دیده بان کوهستان هم از سال 1385 تا 1389 هر سال در روز بیست آذر یک همایش بزرگ در باشگاه آرارات برگزار می کردند، و در سال 90 نیز چند همایش و حرکت به این مناسبت داشتند. همچنین یادداشت هایی به رسانه ها می دادیم و دوستانمان در شهرهای دیگر فعالیت هایی به این مناسبت داشتند (برای مثال، نگاه کنید به اینجا و اینجا و اینجا و اینجا و...).

امسال اما، تازه دیروز در تارنمای FAO یک پارگراف کوتاه و تکراری درباره ی این روز آمده است (شاید به خاطر همایشی که دیروز در دوحه با عنوان "روز جهانی کوهستان 2" برگزار شد) و  ما و دوستان کوه نوردان مان هم تا به امروز چیزی در این زمینه نگفته ایم... و  خبری از شهرداری منطقه ی یک تهران هم که دو سه سالی بود به این مناسبت یک نمایشگاه با همکاری سمن ها برگزار می کرد، نیست !

ولی ماهی را هر وقت از آب بگیریم، تازه است! بنا بر این شما دوستان گرامی طبیعت دوست را (که گویا در فشارهای اقتصادی و اجتماعی، از رمق افتاده اید) به برگزاری همایش، اجرای صعود، و کار رسانه ای به مناسبت روز کوهستان فرا می خوانیم. از آن جا که نهادهای وابسته به سازمان ملل تا به امروز "تم"  یا موضوعی برای این روز اعلام نکرده اند، خودمان آستین همت بالا می زنیم(!) و یک تم برای این روز اعلام می کنیم:

موضوع روز کوهستان

همگرایی و همکاری کوه پیمایان، راهی برای نجات کوهستان


 
یاری گری
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱٤ آذر ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه

درود دوستان

ما (اعضای گروه دیده بان کوهستان)، مبلغی برای کمک به زلزله زدگان
آذربایجان جمع آوری کردیم و قرار بود سفری به منطقه زلزله زده داشته باشیم که
متاسفانه میسر نشد.
می‌خواهیم با کمک‌های نقدی پتو بخریم و همراه کمک‌های غیرنقدی برای
دوستان کوهنوردی که در منطقه داریم بفرستیم تا هر چه سریع تر به دست مردم برسد
دست های یاری گر شما را می فشاریم.
در فرصتی دیگر، سفری برای بازدید و همدردی خواهیم داشت، کسانی که علاقه
مند به همسفری هستند، اعلام کنند تا ارزیابی داشته باشیم.

همچنین تعدادی از نوجوانان بهزیستی شهر تهران برای کوه‌پیمایی به کفش،
دستکش، جوراب، پوشاک و کوله قدیمی ما نیاز دارند؛
نوجوانانی که در بهترین حالت، تنها دو دست لباس شهری دارند و درگیر این
پرسش بودیم که در تکاپوی پوشاک شهری باشیم یا پوشاک کوهپیمایی؟!


 
خورشید چون دشنامی برمی آید (بخش آخر)
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۱ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

هر اندازه بارش به شکل برف کم­تر شود، به میزانی بس بیشتر خطر فصلی شدن رودخانه­ها و آبگیرها فزونی می­گیرد. می­توان گفت که یک نقش مهم برف و یخ در جریان داشتن رودخانه­ها، نقشی است که "چرخ لنگر" در موتورها دارد؛ به این معنا که به حرکت منظم آب کمک می­کند و جلوی نوسان­های شدید را می­گیرد. با تبدیل بارش­ها از برف به باران، ممکن است میانگین بارندگی کم­تر نشود، اما توزیع بهینه­ی آب در طول سال مشکل می­شود، ضمن آنکه ممکن است خطر سیل  و از دست رفتن مقدار زیادی آب که ذخیره شدنی نیست هم افزایش یابد. متاسفانه، تمامی مشاهده های صحرایی – که به چند نمونه از آنها اشاره شد – و نیز گزارش منابع رسمی حکایت از آن دارد که حتی در یک دوره بارندگی خوب اخیر (مهرماه 80 تا اردیبهشت 81) «ریزش­های جوی در حوزه­های آبگیر کشور به جای برف، بیشتر به صورت روان­آب (جریان سطحی) بوده» است(24). گرم­تر شدن پیوسته­ی هوا درجندسال اخیر (به طوری که مثلا در تهران در روز 25 اردیبهشت 80 دما به 36 درجه رسید که در آمار سی سال پیش از آن بی­سابقه بوده25) زنگ خطری است که برای همه­ی مدیران کشور و شهروندان ساده به صدا درآمده است. همه باید بدانند که در ایران جای هیچ گونه خوش خیالی در مورد آب نیست و اکنون حتی نمی­توان امیدی به "ترسالی"ها داشت. مثلا در همین دوره­ی پرآب مهرماه 80 تا اردیبهشت 81 که میانگین بارندگی کشور حدود هفت درصد از میانگین سی ساله بالاتر بوده است(24) از اوایل تابستان نشانه­های کم­آبی در استان فارس بروز کرد، چنان که مدیرکل امور عشایر این استان گفت: «به رغم بارندگی­های سال گذشته و اوایل سال جاری، به دلیل خشک­سالی­های ممتد و برداشت فزاینده­ی آب­های زیرزمینی، جامعه­ی عشایری فارس همچنان در معرض خطر خشک­سالی و کم­آبی قرار دارد(26). این همان استان فارس است که تا چهار پنج سال پیش، دریاچه­ها و تالاب­هایی گسترده مانند، بختگان، مهارلو، کافتر، ارژن... همچون نگینی در دشت­های کم ارتفاع آن می­درخشید، و از کوه­های بلند آن رودهای خروشان دایمی جاری بود. در زمان­های دورتر، جغرافی­دانان، فارس راسرزمین بسیار پرآب خوانده­اند؛ اصطخری (قرن چهارم) در فارس یازده رود بزرگ را نام می­برد «که هرگاه کشتی بر آن روان نمایند، تحمل آن­ها را می­کنند(27) و می­گوید: «رودهای کوچک­تر چندان به وفور یافته می­شود که از عهده­ی شمردن آن­ها بر نمی­آید.» مقدسی (قرن چهارم) می گوید: «آب در فارس فراوان است و تعداد تقریبا زیادی رود در آن ناحیه هست(27).


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
محیط زیست در همایش راهنمایان کوهستان
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۱ آذر ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده: نگار صاحب اختیاری عضو گروه دیده بان کوهستان

همایش راهنمایان کوهستان  در ساعت 17:30 روز 24/08/1391 در فرهنگسرای اندیشه با حضور کوهنوردان و مسئولان انجمن­های کوهنوردی و گردشگری آغاز شد.

مجری برنامه هدف از تشکیل گردهمایی را بحث پیرامون آموزش طبیعت گردی و اهمیت آموزش برای راهنمایان کوهستان اعلام نمود .

در ابتدای همایش آقای شادلو مسئول گردشگری گروه ارسباران در مورد آموزش و اهمیت این امر در پیشگیری از بروز حوادث برای راهنمایان کوهستان و صنعت گردشگری صحبت کرند؛ ایشان همچنین به افزایش سرمایه گذاری در جذب توریست داخلی اشاره نموده و در پاره ای از صحبت هایشان بیان نمودند که سازمان گردشگری در حال مذاکره با دانشگاه علمی کاربردی، جهت ایجاد رشته های طبیعت گردی و کوهنوردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی با همان سرفصل­های مهارت­های عمومی کوهنوردی و مهارت­های پیشرفته کوهنوردی و طبیعت گردی، می باشند .


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
خورشید چون دشنامی بر می آید (3)
ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز ٩ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

در سال های اخیر، این یخبرف در تابستان ها از میان می رود و به جای آن یک شیب پوشیده از سنگ های ریز و درشت بسیار سست و خطرناک، کف یخچال را به ابتدای دیواره وصل می کند. سابقا در حد فاصل شکاف یخی پای دیواره و ابتدای شیب یخبرفی، یک توده سنگ محکم وجود داشت که در میان کوه نوردان به "گل سنگ" معروف بود. در روز 19/5/80 قطعه های عظیمی از این گل سنگ (قطعا به دلیل ذوب شدن یخ و برف های زیر و لابلای آن) فرو ریخت و یوسف مرزبانی، کوه نورد کرمانشاهی زیر صدها تن سنگ مدفون شد. می دانیم که در یخچال های کوهستانی، یخبرف (neve)ها منشا "تغذیه" ی یخچال، یعنی تامین کننده ی برف برای بقای یخچال دره ای در تابستان هستند، و با از میان رفتن یخبرف باید منتظر مرگ سریع یخچال باشیم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تغییرات جنگل و مرتع، فراخوان همکاری
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز ٦ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

تغییرات جنگل و مرتع، در چشم انداز طبیعت پیمایان

فراخوان همکاری

 گروه دیده بان کوهستان در نظر دارد با استفاده از عکس های قدیمی، پژوهشی را در زمینه ی تغییر وضع جنگل ها و مراتع، و به طور کلی محیط های طبیعی کشور، به انجام رساند. هدف از این پژوهش این است که تغییرات جنگل و مرتع بر اثر عامل هایی همچون چرای دام، پاک تراشی جنگل، برداشت چوب، اجرای طرح های جنگل داری، فرسایش خاک، سد سازی، و اجرای دیگر طرح های عمرانی، به صورت عینی و قابل تشخیص مستند گردد. همچنین، مستند سازی تغییرات مثبت مانند احیای جنگل، بهبود پوشش گیاهی مرتع، و تثبیت شن های روان که در پی اجرای شیوه های اصولی جنگل داری و مرتع داری، مهار بیابان زایی، و فعالیت های زیست محیطی حاصل شده نیز از هدف های طرح به شمار می رود.

از این رو، از دوستان کوه نورد و دیگر طبیعت دوستان علاقمند درخواست داریم  یک کپی از عکس های خودشان یا دیگران را با توجه به شرایط زیر، برای ما بفرستند:

1- موضوع عکس باید مقایسه پذیر باشد؛ به این معنا که فرستنده ی عکس، یا خود دو عکس قدیمی و جدید از یک نقطه را ارایه دهد، و یا عکسی قدیمی از نقطه ای را که دستخوش تغییر شده ارایه نماید و با ذکر نام محل و نقطه ی عکاسی، ما را برای گرفتن عکس جدید از همان زاویه، راهنمایی کند. (مثال: شخص، عکسی را از کوه مدوبن پیش از ساخته شدن تله کابین نمک آبرود ارایه می کند و با ذکر محل عکاسی، ما را در گرفتن عکس جدید از همان کوه و همان زاویه راهنمایی می کند.)


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مناظر (چشم‌اندازها) در ژن‌های ما
ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز ٦ آذر ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه
مناظر (چشم‌اندازها) در ژن‌های ما: 
مردم تبت همیشه سریع‌ترین تغییرات ژنتیکی مشاهده شده در میان انسان‌ها 
را نشان می‌دهند. این کشف در تابستان 2012، هنگامی که دانشمندان ژنوم‌شناس
 آن دسته از موتاسیون‌ها (جهش‌های) DNA را در ژن‌های مردم تبت یافتند که به آن‌ها
 اجازه می‌دهد به آسانی به ارتفاع خو بگیرند؛ رخ داد.
در مطالعه‌ای که توسط زیست‌شناسان تکامل‌شناس در دانشگاه برکلی کالیفرنیا بر روی
 50 انسان تبتی و 40 چینی (منطقه هان)صورت گرفت؛ نشان داد که نژاد تبتی
 طی حداقل 3000 سال پیش، از نژاد هان منشعب شد و پس از آن با سرعت به سمت
 کسب توانایی منحصر به فرد پیرامون بقا در ارتفاعات بالا و سطح اکسیژن پایین،
 تکامل پیدا کرد.

منبع: goodnature

http://goodnature.nathab.com/landscapes-in-our-genes-tibetans-exhibit-the-fastest-genetic-change-ever-observed-in-humans/?goback=.npe_*1_*1_*1_*1_*1_*1_true_*1_*1_*1_*1.anb_1233137_*2_*1_*1_*1_*1_*1


 
برگزاری کارگاه آموزشی حفاظت از محیط‌ زیست کوهستان در باشگاه اسپیلت
ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ٤ آذر ۱۳٩۱ : توسط : مریم عطاریه

متن خبر را در سایت باشگاه اسپیلت بخوانید:

http://espilat.com/new/?p=3742


 
تغییر اقلیم، در چشم انداز کوه نورد (2)
ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز ٢ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

خورشید چون دشنامی برمی آید...

                                              و زمین گرم تر می شود(2)

 

در مورد تغییر میزان ابرناکی می­توان به گزارش­های گوناگون کوه­نوردی رجوع کرد؛ زنده­یادجلال فروزان، در گزارش صعود خود به علم­کوه در زمستان 1364 اشاره کرده است که در آن منطقه: «...به طور معمول یک روز هوای گرم خوب داشتیم و دو روز هوای بد یا متوسط...»(12) و مطابق گزارش خودم از علم­کوه در زمستان 1368، از مجموع 16 روز برنامه، 5/4 روز هوای خراب(ابری) داشتیم(13).

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
راه های ما... راه های آنان!
ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱ آذر ۱۳٩۱ : توسط : عباس محمدی

عکس زیر را چندی پیش (18/4/1391) در وبلاگ "محیط زیست غرب" دیدم:

ببینید که برای نگاهداشت یک درخت، چگونه مسیر جاده را تغییر داده اند؛ مقایسه کنید با جاده سازی آقایان مدیران وطنی که برایشان پارک ملی و منطقه ی حفاظت شده و دریاچه و جنگل و کوه و هر چیز دیگر پشیزی ارزش ندارد!

تازه ترین دسته گل از این دست را در پارک ارزشمند جهان نما در کرج می بینیم که این روزها به خاطر عریض تر کردن اتوبان کرج در حال تخریب آن هستند (گزارش در جام جم). و پیش از این ها هم ده ها مورد فاجعه بار دیگر را در ذخیره گاه زیستکره ی دنا، منطقه ی حفاظت شده ی البرز مرکزی، جنگل ابر، پارک ملی خجیر، پارک ملی دریاچه ی اورمیه، پارک ملی کویر، و... دیده ایم.

تخریب ها در زاگرس (عکس از دیده بان طبیعت بختیاری)