روز ملی حمایت از رودخانه ها، و موضوع بازده نیروگاه ها
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبزپرس  niroga

پس از "مهار آب"، بزرگ‌ترین توجیه سدسازی در ایران، تامین برق است. از آن‌جا که کشور ما دارای یکی از بزرگ‌ترین منابع گازی و نفتی جهان و دارنده‌ی پتانسیل بسیار بالا برای تولید برق از نیروی خورشید است، جا دارد که موضوع تامین برق از سد مورد بررسی جدی قرار گیرد. اهمیت این امر از آن جا است که نه تنها به نظر طرفداران محیط‌زیست و مدافعان حقوق بشر، در کمتر رشته‌ای همچون صنعت سدسازی، «بی احترامی به زمین و بی اعتنایی به زیست‌بوم‌ها و نادیده گرفتن حقوق اکثریت به ویژه، حقوق جامعه‌های بومی» به چشم می‌آید(1)، بلکه حتی سدسازانی که فقط قایل به رعایت یک اصولی هستند، می‌گویند: «سدها سهم قابل توجه و مهمی در توسعه‌ی بشری داشته‌اند [اما همچنین موجب شده‌اند که] در بسیاری از موارد، هزینه‌های غیر قابل قبول و اغلب غیرضروری ... به ویژه در زمینه‌ی مسایل اجتماعی و اقتصادی از سوی مردم جا‌به‌جاشده، جوامع پایین‌دست، مالیات‌دهندگان و محیط‌زیست پرداخت» شود(2).

سرانه‌ی مصرف انرژی در ایران، بسیار بالاتر از میانگین جهانی است؛ شماری از محافل، این سرانه را حدود سه برابر میانگین جهانی(3) هم می‌دانند، اما رقم دقیق‌تر سرانه‌ی مصرف انرژی در ایران باید در حدود شصت درصد بالاتر از میانگین جهانی باشد. البته، شاخص "شدت انرزی" یعنی مقدار انرژی مصرف شده برای افزایش تولید ناخالص داخلی، در ایران برای مثال بیش از چهار برابر شدت انرژی در آمریکا و بیش از شش برابر شدت انرژی در ژاپن است. همچنین در مورد مصرف بنزین خودروها، اگر مصرف سوخت کل کشورهای صنعتی را بر تعداد خودرو های آن‌ها تقسیم کنیم، به ازای هر  خودرو در اروپا روزانه 2 لیتر و در آمریکا 4 لیتر بنزین مصرف می شود، اما اگر این ضرب و تقسیم ساده را درخصوص کشور ایران صورت دهیم به رقم مصرفی 11 لیتر در روز برای هر خودرو خواهیم رسید(4). با این مصرف بالا، طبیعی می‌نماید که دل‌سوزان پیشرفت اقتصادی کشور، باید به جای سدسازی و عرضه‌ی بیشتر انرژی، به اصلاح روند مصرف انرژی روی بیاورند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز ملی حمایت از رودخانه ها
ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

گروه دوستداران محیط زیست دانشگاه شریف

در حال حاضر از هر هفت نفر انسان روی کره زمین یک نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارد و از سوی دیگر آب به عنوان یکی از عوامل کلیدی صنایع گوناگون، سیاست گذاری های کلان کشور ها و تصمیم گیری های شخصی، رفته رفته به یک فاکتور مهم تبدیل می شود.

 از این رو گروه دوستداران محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف با همکاری کرسی یونسکو در مدیریت آب و محیط زیست، نشستی را تحت عنوان

 " طلای بی رنگ  آینده آب در ایران، پایدار یا ناپایدار؟"

در تاریخ 29 ام اردیبهشت مصادف با روزملی حمایت از رودخانه ها از ساعت 16 الی 20 در سالن آمفی تاتر مرکزی دانشگاه شریفبرگزار خواهد کرد تا مروری بر وضعیت فعلی منابع آبی کشور از دیدگاه توسعه پایدار داشته باشیم.

 در این نشست، اساتید زیر سخنرانی خواهند داشت:

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
انتخابات و محیط زیست
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبزپرس

یک نامزد ریاست جمهوری یا نامزد عضویت در شورای شهر یا روستا، باید موضع‌گیری مشخصی در امر محیط‌زیست که مهم‌ترین مساله‌ی کشور است، داشته باشد. می‌گوییم "مهم‌ترین مساله" زیرا چیزی حیاتی تر از هوا و آب و خاک برای زیست انسان و هر جان‌دار دیگر وجود ندارد، و وضعیت هر سه‌ی این عناصر در ایران امروز سخت بحرانی است. سلامت شهروندان کشور، زیست پایدار در این سرزمین، و پیشرفت اصولی اقتصاد کشور در گروی حفظ محیط زیست است.

نامزدان ریاست جمهوری، می‌توانند در سه دسته‌ اقدام‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت، برنامه‌ی خود را در جهت اصلاح وضع بحرانی محیط زیست کشور اعلام کنند (و نامزدان شوراها نیز می‌توانند در همین زمینه‌ها، در حد اختیارات شوراها اقدام کنند):


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
29 سپتامبر روز جهانی حفاظت از رودخانه ها
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

میلیون­ ها نفر از مردم در بیش از 60 کشور دنیا در روز جهانی رودخانه ­ها شرکت می­کنند.

روز جهانی رودخانه ­ها جشن تمام آب­راهه ­های جهان است. گرامی ­داشت این روز بسیاری از ارزش­ های رودخانه­ ها و تلاش برای افزایش آگاهی عمومی و بهبود نظارت بر رودخانه­ ها را در سراسر جهان، تشویق می ­کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
برای یک هفته، نیستم!
ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

از فردا تا آخر هفته، من (عباس محمدی) به دلیل سفر، در این تارنما یادداشت نخواهم داشت.

سبز باشید!


 
گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم راه‌اندازی شد
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

در یادداشت‌های 16 فروردین و 22 اسفند نوشته بودم که قرار است صندوقی راه بیاندازیم برای گردآوری کمک‌های مالی مردمی تا هر گاه که لازم شد، از آن برای کمک به محیط‌زیست خرج کنیم. اکنون این صندوق راه‌اندازی شده و دارای حساب و نیز یک تارنما است.

تارنما: http://edfi.ir/

به سه روش می‌توانید کمک‌های نقدی خود را به حساب گنجه‌ی پشتیبان زیست بوم ایران (یا همان صندوق حامی طبیعت ایران) واریز فرمایید:

1- از طریق شماره حساب مشترک (به نام محمد حسین ایزدی، عباس محمدی و محمد درویش) نزد بانک پارسیان، شعبه‌ی بیمارستان پارسیان (کد شعبه: 1070):  7-2092253-800

2- از طریق شماره ی شبا: IR330540107080002092253007 (به صورت اینترنتی)

3- از طریق شماره کارت: 6221061055662060 (به وسیله عابر بانک) به نام محمد درویش

اینک، چشم انتظار کمک‌های دوستان هستیم... و مطابق آن شعار معروف؛

منتظر یاری سبزتان هستیم!


 
صعودهای شاخص زنجانی ها
ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

همایش گزارش خوانی صعودهای شاخص زنجانی ها در سال 1391

دوشنبه 23 اردیبهشت؛ ساعت 17- آمفی تئاتر سهروردی زنجان (خیابان سعدی)

 


 
نتیجه‌ی انتخابات انجمن
ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

انجمن کوه‌نوردان ایران

بعد از ظهر دیروز، مجمع عمومی انجمن کوه نوردان ایران برگزار شد. در این مجمع، پس از ارایه ی گزارش هیات مدیره، و شنیدن گزارش مالی و بازرسی، انتخابات دوره‌ی جدید هیات مدیره و بازرس انحمن انجام شد.
نتیجه ی شمارش آراء دریافتی به ترتیب تعداد رای نامزدان، توسط هیات رییسه مجمع به شرح زیر اعلام شد:

نامزدان هیات مدیره

1) فاطمه زند حبیبی ۱۷۲ رای
2) محمد نوری ۱۳۳ رای
3) محمد تقی بهره ور ۱۳۲ رای
4) عزت الله عمرانی ۱۲۹ رای
5) سیامک شایان پور ۱۱۳ رای
6) شهناز قلی زاده ۷۶ رای
7) افسر شاندیز ۶۶ رای


8) عماد قهرمانیان ۶۳ رای
9) ارژنگ محسنی ۴۹ رای
10) علیرضا حاصلی مشهدی ۹ رای
11) اسماعیل رضایی ۳ رای

 

نامزدان بازرسی


1) بهزاد ترکاشوند ۱۶۴ رای


2) محمد تهرانی ۲۷ رای

هفت نفر حائز بیشترین رای، اعضای اصلی هیات مدیره در این دوره و  نفرات هشتم و نهم اعضای علی البدل خواهند بود. بازرس اصلی نیز بهزاد ترکاشوند، و بازرس علی البدل محمد تهرانی خواهد بود.

هیات مدیره‌ی  جدید، ظرف دو هفته‌ی آینده در نخستین نشست خود، رییس و نایب رییس و خزانه‌دار و دیگر مسوولان را تعیین خواهد کرد.


 
دعوت به حضور در مجمع عمومی انجمن
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

دوستان گرامی عضو انجمن کوه نوردان ایران

برای آن که انجمنی پویا و پرکار داشته باشیم، لطفا در مجمع عمومی ۱۸اردیبهشت ۱۳۹۲ شرکت کنید!

 همچنین از شما دعوت می شود برای عضویت در هیات مدیره‌ی بعدی که در مجمع عمومی انتخاب خواهد شد،  نامزد شوید یا افرادی را برای نامزدی پیشنهاد دهید.

تا این تاریخ تعدادی از اعضای انجمن برای عضویت در هیات مدیره نامزد شده‌اند که نام آنان در زیر درج می‌شود، از این دوستان خواسته‌ایم تا خلاصه ای از فعالیت هایشان را هم برای ما بفرستند تا با انتشار آن، دیگر اعضای انجمن، با سابقه‌ی آنان و برنامه‌شان برای دوره‌ی بعدی آشنا شوند.

کاندیداهای عضویت در هیات مدیره تا امروز عبارتند از:

خانم افسر شاندیز - عضو دفتر تهران انجمن و باشگاه کوه‌نوردان آرش

خانم فاطمه زندحبیبی- عضو دفتر تهران انجمن

سیامک شایان‌پور - عضو دفتر تهران انجمن و باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند. خلاصه ی فعالیت های شایان پور را در اینجا ببینید.

محمدتقی بهره ور- عضو دفتر تهران انجمن

ارژنگ محسنیعضو انجمن در دفتر اسلام‌ شهر

محمد نوری - عضو دفتر تهران انجمن و باشگاه کوه‌نوردان آرش

علی‌رضا حاصلی مشهدی - عضو دفتر تهران انجمن و باشگاه کوه‌نوردی اسپیلت

اسماعیل رضایی - عضو دفتر تهران انجمن و باشگاه کوه‌نوردان آرش

عزت عمرانی - عضو انجمن در دفتر آمل

 

کاندیدای بازرسی

بهزاد ترکاشوند -   عضو دفتر تهران انجمن و باشگاه کوه‌نوردان آرش

 از همه ی اعضای انجمن در تهران و شهرستان‌ها، و از باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی درخواست می‌کنیم تا نماینده‌ی خود را برای عضویت در هیات مدیره آینده به همراه یک رزومه برای درج در سایت انحمن و چاپ بروشور انتخابات به دفتر انجمن بفرستند.


 
دعوت به مناظره!
ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

توجه! توجه! مسوولان پاسخ گو می شوند... مسوولان مناظره می کنند...

تارنمای انجمن علمی موسسه ی تحقیقات جنگل ها و مراتع

میزگرد بررسی چشم اندازها و چالش‌های منابع طبیعی کشور در سال 1392

    به آگاهی کارشناسان، پژوهشگران، دانشجویان، خبرنگاران و دیگر فعالان و هموطنان عزیز علاقه مند به منابع طبیعی و محیط زیست کشور می‌رساند، انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در صدد برگزاری یک میزگرد تخصصی با عنوان: « بررسی چشم اندازها و چالش‌های منابع طبیعی کشور در سال 1392» در روز دوشنبه، 16 اردیبهشت ماه 1392 است. در این میزگرد، سه شخصیت دولتی مؤثر در حوزه مدیریت زمین؛ آقایان دکتر احمدعلی کیخا (معاون سازمان حفاظت محیط زیست)، مهندس علیرضا دائمی (معاون وزارت نیرو) و دکتر گرشاسبی (معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور) در حضور نمایندگانی از دانشگاه (آقای دکتر تقی شامخی، استاد دانشگاه تهران)، و تشکل‌های تخصصی غیر دولتی (آقای مهندس کاظم نصرتی، رییس جامعه جنگلبانی ایران)، به صورت رودرو با یکدیگر به گفتگو و مناظره خواهند پرداخت. مجری برنامه و طرح موضوع را هم آقای مهندس محمّد درویش برعهده خواهند داشت. همچنین، آقای دکتر حسین میرزایی ندوشن (رییس مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور) در آغاز برنامه، ضمن خوشامدگویی به مدعوین محترم، به مدت 15 دقیقه در باره وضعیت پژوهش در حوزه منابع طبیعی و چالش‌های پیش رو سخنرانی خواهند کرد.

    در انتهای مراسم هم به مدت 45 دقیقه جلسه پرسش و پاسخ با حضور پژوهشگران، فعالان و نمایندگان رسانه‌های گروهی در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست برگزار خواهد شد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
ایرادهای قانونی مصوبه‌ی دولت
ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز ٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- ایرن

بند ب ماده‌ی 2 تصویب‌نامه‌ی 27 /12/ 91 هیات دولت "در خصوص تشکیل هیات اجرایی استان به منظور توسعه‌ی بخش معدن" که هرگونه فعالیت معدنی در منطقه‌های حفاظت شده، پارک های ملی، پناهگاه‌های حیات وحش، و آثار طبیعی ملی (معروف به منطقه‌های چهارگانه) را مجاز ساخته و تصمیم‌گیری درباره‌ی آن را به چند مدیر استانی (به جای شورای عالی محیط زیست) سپرده، از جنبه‌ی حفظ منافع ملی، دارای ایرادهای اساسی بسیار است که تاکنون کارشناسانی به آن پرداخته‌اند. در این جا، به چند اشکال قانونی این مصوبه‌ی خطرآفرین اشاره می‌کنیم.

نخست این که منطقه‌های چهارگانه در واقع میراث‌های ملی هستند که هرگونه بهره‌برداری از آن‌ها باید با در نظر داشتن اهمیت «حیات اجتماعی نسل‌های امروز و نسل‌های بعد» صورت گیرد. اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بر حفظ این حیات اجتماعی تاکید کرده و «هرگونه فعالیت اقتصادی و غیر آن را که با آلودگی محیط زیست و تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند» ممنوع ساخته است. فعالیت‌های معدنی از مصداق‌های آشکار تخریب جبران ناشدنی محیط زیست هستند که لازم است دست‌کم در منطقه‌های حفاظت شده انجام نشوند یا با شرایط بسیار سخت‌گیرانه‌ای اجرا شوند. فلسفه‌ی نگاهداشت این گونه منطقه‌ها این است که نسل‌های آینده هم بتوانند از چشم‌اندازهای طبیعی و منافع آن‌ها که بسیاری از آن‌ها ممکن است برای نسل کنونی ملموس نباشد، برخوردار شوند.

مطابق بند 3 ماده‌ی 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، «صدور هرگونه پروانه‌ی اکتشاف و بهره‌برداری از مواد معدنی برای مناطقی که تحت عنوان پارک ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش، و منطقه‌ی حفاظت شده تعیین گردیده‌اند، موکول به موافقت شورای عالی محیط زیست می‌باشد». گذشته از این که دولت کنونی، شورای عالی محیط زیست را منحل ساخته (و این خارج از اختیارات آن بوده) و "کمیسیون امور زیربنایی" را جایگزین آن شورا ساخته، در تصویب‌نامه‌ی یادشده، حتی نظر این کمیسیون هم برای فعالیت معدنی در منطقه‌های چهارگانه در نظر گرفته نشده است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
فراخوان مخالفت با تخریب منطقه‌های حفاظت شده
ساعت ۳:٠٥ ‎ب.ظ روز ۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

در دو سه هفته‌ی گذشته، همگام با دیگر کنشگران محیط زیست کشور، کوشیده‌ایم که جلوی اجرایی شدن مصوبه‌ی 27/12/91 هیات دولت را که اجازه‌ی معدن‌کاری در منطقه‌های حفاظت شده‌ی کشور را می‌دهد، بگیریم. کار رسانه‌ای در این زمینه (مثلا: در سبزپرس و همشهری)، برگزاری نشست هم اندیشی با نمایندگان چند سمن محیط زیستی در روز 27 فروردین، مطالعه‌ی قوانین ناظر بر منطقه‌های حفاظت شده و مشخص ساختن موارد مغایرت مصوبه‌ی یاد شده با این قوانین، امضای بیانیه با چند سمن دیگر در نشست کمیته‌ی ‌محیط زیست شورای شهر تهران، تلاش برای درگیر کردن مدیران بخش محیط‌زیست در این موضوع (مثلا در مراسم روز زمین در منطقه‌ی چلاو آمل)، و طرح موضوع در سخن‌رانی به مناسبت روز زمین در "دانشگاه شمال" (آمل، 7 اردیبهشت)... بخشی از این کوشش‌ها بوده است.  بزرگنمایی

دوستداران محیط‌زیست کشور را به مطالعه‌ی یادداشت‌های مربوط به این موضوع، پیگیری قضیه، و تلاش جدی برای متقاعد کردن مدیران محیط زیست و مقام‌های بالادستی برای جلوگیری از تخریب میراث‌های طبیعی باقی‌مانده‌ در کشور، فرامی خوانیم.


 
کارهایی که برای زمین نباید انجام دهیم!
ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

محمد درویش، به چند نکته اشاره کرده که رعایت آن ها می تواند به بهتر شدن وضع زمین کمک کند:

 به نظرم مهم‌ترین کاری که باید کرد، آن است که تلاش کنیم تا مردم و دولت‌های متبوع‌شان برخی عادات طبیعت‌ستیزانه را به کناری نهاده و در حقیقت، سلسله کارهایی را که تاکنون انجام می‌دادند، متوقف کرده و انجام ندهند.

به عنوان مثال، باید به استعمال دخانیات پایان دهیم و از پرتاب ته سیگار به طبیعت ممانعت به عمل آوریم. با همین کار ساده، منابع آب و خاک جهان را از 400 میلیون کیلوگرم زباله‌ای به نام ته سیگار در سال محفوظ داشته و افزون بر آن، مانع تزریق چند هزار کیلوگرم مواد سمی خطرناک چون آرسنیک و نیکوتین به زمین و آب و هوا خواهیم شد. بدین‌ترتیب، زنجیره غذایی را از یک خطر بزرگ و پیش‌برنده که در هیبت افزایش هزینه‌های درمانی و بهداشتی، در نهایت بار خود را بر جوامع انسانی هم تحمیل می‌کند، می‌رهانیم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
سرگشته و عاشق...
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ۳ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

شماری از زیباترین چمش ها و عشوه گری ها در میان درختان را در توت دیده ام. این دو سه عکس را با گوشی همراه از توت های تهران گرفته ام.

خیابان خاقانی


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
چیز دیگری برای واگذاری هست؟!
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبزپرس

بند ب ماده‌ی 2 تصویب‌نامه‌ی  27 /12/ 91 هیات دولت "در خصوص تشکیل هیات اجرایی استان به منظور توسعه‌ی بخش معدن" اگر جلوی اجرای آن گرفته نشود، دیگر کمترین سپر حفاظتی برای گوشه و کنار این آب و خاک در برابر برنامه‌های توسعه‌ی زودبازده و بد‌عاقبت، حتی در منطقه‌های حفاظت شده، باقی نخواهد گذاشت. تا چند سال پیش، می‌گفتیم که ترکیب شورای عالی محیط زیست باید تغییر یابد تا دولت‌هایی که سریعا می‌آیند و می‌روند نتوانند تصمیم‌هایی را به اجرا گذارند که سیمای سرزمین و سرنوشت درازمدت آن را تغییر می دهد. اکنون، دیگر کار از این سخنان گذشته است؛ در عمل نه تنها افرادی از قوه‌ی قضاییه و مجلس و دانشگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد به شورای عالی محیط زیست اضافه نشده اند تا سرنوشت محیط زیست کشور فقط در دست هیات مستعجل دولت (در عمل، فقط رییس دولت) نباشد، بلکه از همان نهاد که کمی (فقط کمی) دوراندیشانه‌تر از تقسیم بودجه، و بالاتر از بریدن نوار سه رنگ افتتاح را می‌دید نیز چیزی برجا نمانده است.

رییس دولت کنونی تا به حال چند بار باافتخار گفته است که کشور به کارگاه ساختمانی بدل شده است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
پاک‌سازی بزرگ در آمل
ساعت ٧:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

با برنامه‌ریزی "ستاد پاک‌سازی طبیعت چلاو و سنگ‌چال" که شامل افرادی از روستاهای این منطقه‌ی ‌کوهستانی‌ (در نزدیکی آمل) است، و با حضور صدها نفر از اعضای گروه‌های کوه‌نوردی آمل و انجمن کوه‌نوردان ایران (دفتر آمل) و دیگر طبیعت‌دوستان، کیلومترها از جاده‌ی منطقه‌ی چلاو پاک‌سازی شد. در روز جمعه 30 اردیبهشت 92 ، به مناسبت "روز زمین"، سومین همایش پاک سازی این منطقه از ساعت 8 صبح آغاز شد و تا حدود 2 بعد از ظهر، به اندازه‌ی دو کامیون از زباله ها‌ی رها شده در کناره‌ی جاده جمع‌آوری شد. لازم به یادآوری است که این منطقه، در پی کارهای فرهنگی و عملیات پاک‌سازی که در دو سال گذشته انجام شده، اکنون بسیار پاکیزه‌تر از گذشته است.

در این همایش، اکبرزاده، فرماندار آمل، محمودی راد مدیرکل محیط زیست مازندران، بخشدار منطقه، و عباس محمدی هم سخن‌رانی و مصاحبه‌هایی با صدا و سیما داشتند. من، در گفتگو با گزارشگر شبکه ی سیمای مازندران، از محمودی راد درباره‌ی مصوبه‌ی هیات دولت در مورد بهره‌برداری از معدن در منطقه‌های حفاظت شده پرسیدم و گفتم که آیا فکر نمی‌کنید این گونه مصوبه‌ها سبب دلسردی طبیعت دوستان می شود. ایشان، با تشکر از سمن‌ها که پیگیر موضوع هستند، گفت که سازمان محیط زیست هم با این مصوبه مخالف است و حتما آن را اصلاح خواهیم کرد.

در ادامه، عکس هایی از این برنامه را می بینید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید