11 پیشنهاد عملی برای احترام به روز جهانی محیط زیست
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز ٢٢ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

روز جهانی محیط‌زیست پنجم ژوئن یا پانزدهم خرداد بود، روز جهانی محیط زیست رویدادی سالانه است که از سوی سازمان ملل متحد وارد تقویم شده و یکی از مهم‌ترین بهانه‌ها برای افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط‌زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیم‌هایی برای رویارویی با تخریب محیط‌زیست است.
اراده جهانی برای حفظ محیط زیست در سال ۱۹۷۲ با تشکیل نخستین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد درباره انسان و محیط زیست که به کنوانسیون استکهلم معروف است، جنبه کاربردی پیدا کرد. در این سال مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب ماده‌ای، پنجم ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد. ۱۵ تا ۲۱ خرداد هر سال در ایران به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تا هفته‌ی آینده...
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱٩ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

به دلیل سفر، من تا یکشنبه ی آینده یادداشتی در اینجا نخواهم داشت. البته، دوستان دیگر حتما کارهایی خواهند کرد... .

به امید دیدار

عباس محمدی


 
این محیط ‌زیستی‌های احساساتی؟!
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۸ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبزپرس

در بیشتر نشست‌هایی که طرفداران محیط زیست با مدیران بخش‌های عمران دارند، یکی از ترجیع‌بندهای گفتار ساخت و سازگرایان این است که «شما طرفداران محیط زیست، با موضوع‌های اجتماعی احساساتی برخورد می‌کنید!» از آن‌جا که این گونه سخنان بسیار تکرار و "احساسات" بیچاره(!) بدل به دشنام شده است، بسیاری اوقات افرادی از درون طیف مدافع حفظ هوا و آب و خاک هم به دوستان خود سفارش می‌کنند که «مراقب باشید، احساس بر عقل‌تان چیره نشود!»

گویا، این اصالت قائل شدن به "عقل" یکی از دستاوردهای مدرنیزاسیوندر ایران است؛ مدرنیسمی که فن‌سالاری، ریاضیات، فیزیک، علم توپخانه، و ماشین را در فرهنگ غرب دید، اما مدرنیته را که سبب‌ساز توسعه‌ی فنی و در واقع بن‌مایه‌ی پیشرفت مادی غرب بود، ندید(1). مدرنیته، شیوه‌ی نگریستن منتقدانه، چالش‌برانگیز، شکاکانه، و نوجویانه به جامعه و محیط اطراف بوده است. این صفت‌ها، بیشتر با دنیای حسی انسان – و نه عقل "دو دو تا چهار تا" - سر و کار دارد، چرا که مرزشکن است و در خود جوهر ماجراجویی، شور، و عشق را دارد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نمایش فیلم تاب آب و گفتگو پیرامون شعار روز جهانی محیط زیست 2013 را در تاریخ 20 خ
ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱٦ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

گروه دیده بان کوهستان به مناسبت روز جهانی محیط زیست نشستی در روز 20 خرداد 1392 از ساعت 18 تا 20 برگزار می‌کند.

در این نشست ابتدا فیلم تاب آب ساخته مانی میر صادقی با موضوع اکوسیستم و تنوع زیستی تالاب‌ها به نمایش درمی‌آید و پیرامون آن گفتگو می‌کنیم. در بخش دوم شعار روز جهانی محیط‌زیست 2013 یعنی "بیاندیش، بخور، صرفه جویی بکن" معرفی می‌شود و درباره آن پیشنهاد می‌دهیم.

حضور برای علاقه مندان آزاد است، لطفا وقت شناس باشید.

 

نشانی: تهران، خیابان انقلاب، جنب لاله زارنو، شماره590، طبقه4، واحد12

Email: iranmountainwatch@gmail.com

Join us to protect Mountains

Iran Mountain Watch


 
بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن
ساعت ٩:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱٥ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

" بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن" موضوع امسال جشن­ های روز جهانی محیط زیست است. " بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن" کمپینی است برضد زباله ­های مواد غذایی و کمبود غذا، که شما را به کاهش اثرات خود بر طبیعت و محیط ­زیست تشویق می­­ کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تقویم دکا در سال 1392
ساعت ۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱٢ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

گروه دیده بان کوهستان هر ساله برنامه های گوناگون مناسبتی، آموزشی و پژوهشی را انجام می داده است. این گروه به دنبال درخواست دوستان و متقاضیان برای تنظیم و انتشار یک تقویم یک ساله، در بهار 1392 تقویم پیوست را تهیه کرده است.
البته این نسخه ابتدایی است و احتمال افزوده شدن برنامه هایی دیگر یا تغییر اندک در شرایط برنامه های فعلی وجود دارد. لطفا برنامه هایی را که مایل به شرکت در آن هستید، پیشاپیش با ارسال به ایمیل دکا مشخص کنید. همچنین از پیشنهاد و مشارکت شما برای تکمیل و یا برگزاری بهتر تقویم در چهارچوب اهداف و روش های دیده بان کوهستان استقبال می کنیم.
Email: iranmountainwatch@gmail.com


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز جهانی محیط زیست نزدیک است!
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ٦ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

دوستان کوه‌نورد و طبیعت‌دوست را به تدارک برنامه‌هایی به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست (5 جون / 15 خرداد) فرا می‌خوانیم.

مطابق آن‌چه که در تارنمای یونپ (برنامه‌ی محیط زیست ملل متحد) آمده، روز جهانی محیط زیست رویدادی سالانه است با هدف بدل شدن به بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین مراسم محیط زیستی. فعالیت‌های مرتبط با روز جهانی محیط زیست، در حوالی 5 جون توسط همگان و در همه‌جا انجام می‌پذیرد.

روز جهانی محیط زیست، از سال 1972 وارد تقویم شده و یکی از مهم‌ترین بهانه‌های سازمان ملل برای برانگیختن آگاهی زیست‌محیطی و تشویق به انجام اقدام‌های سیاسی مرتبط است.

یونپ از طریق روز جهانی محیط زیست، می‌تواند مسایل زیست‌محیطی را شخصی‌سازی کند، و کمک کند که نه تنها همه به مسوولیت خود پی ببرند، بلکه توان خود را در بدل شدن به عامل‌های حمایت از  توسعه‌ی پایدار و عادلانه دریابند.

کارهایی مانند پاک‌سازی محله یا مناطق طبیعی، خودداری از به کاربردن کیسه نایلون، کم کردن پسماندها، تفکیک زباله، جلوگیری از  دورریز خوراک‌ها، پیاده‌روی یا استفاده از دوچرخه برای رفتن تا محل کار، و تشویق دیگران به این گونه کارها، از فعالیت هایی است که می‌توان انجام داد.

شعار امسال روز جهانی محیط زیست " بیاندیش، بخور، صرفه‌جویی کن" است. هدف، ترغیب مردم است به کمتر دور ریختن مواد غذایی، و تشویق آنان به کمتر کردن "رد پای اکولوژیک" . کارهایی را که انجام خواهید داد، برای تارنمای یونپ بفرستید (اینجا).


 
خبرنامه‌ی انجمن دوستداران دماوندکوه
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ٥ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

این خبرنامه را می توانید در تارنمای انجمن ببینید.

همچنین، فراخوان طراحی پوستر روز ملی دماوند را در اینجا ببینید.


 
22 می، 1 خرداد روز جهانی تنوع زیستی
ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز ۳ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

آب برای زندگی ضروری است. هیچ موجود زنده ­ای بر روی کره زمین نمی ­تواند بدون آب زنده بماند. آب شرط لازم  برای سلامت و رفاه انسان و هم ­چنین برای حفاظت از محیط ­زیست است.

موضوع آب و تنوع ­زیستی هم­ زمان با تعیین سال 2013 از سوی سازمان ملل متحد، به عنوان سال بین المللی همکاری های آب انتخاب شد. آب و تنوع ­زیستی موضوع روز بین ­المللی تنوع ­زیستی (IDB) در سال 2013 است. تعیین موضوع آب برای روز بین ­المللی تنوع­ زیستی در سال 2013، برای اعضای کنوانسیون تنوع ­زیستی (CBD) و جامعه فرصت بزرگی را به منظور ارتقا آگاهی درباره این موضوع حیاتی و افزایش اقدامات مثبت پیرامون آن فراهم می­سازد.

دوره 2015 – 2005 دهه­ی بین ­المللی اقداماتی پیرامون موضوع «آب برای زندگی» است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
سالبه به انتفای موضوع!
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱ خرداد ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

این اصطلاح را در جاهایی به کار می‌برند که گفتگو از تاثیر یا ویژگی ها یا لازمه‌های چیزی است که دیگر وجود ندارد، و سودی از آن گفت و شنید متصور نیست. برای مثال، اگر از این بگوییم که خوب است آقای الف با دیگران به زبانی خوش سخن بگوید، اما خود آقای الف بمیرد، در این صورت قضیه "سالبه به انتفای موضوع" می‌شود.

نشانه‌های بسیاری به چشم می‌آید که در دهه‌های اخیر، به ویژه در هشت سال گذشته، گرایشی قوی در میان مدیران کشور وجود داشته که قضیه‌ی محیط زیست و "مانع بودن آن برای توسعه" را حل نهایی کنند. انحلال شورای عالی محیط زیست، راه‌سازی و عملیات اکتشاف نفت و‌ کشیدن خط‌های انتقال نیرو و گاز و نفت در منطقه‌های حفاظت شده، مجاز شمردن و بلکه تشویق عملیات معدن‌کاوی در این گونه منطقه‌ها، کم کردن بودجه‌ی سازمان حفاظت محیط‌زیست (که کل آن، کمتر از یک چهلم اعتبار 3500 میلیارد تومانی پیش‌بینی شده برای سد بختیاری است!)... و اینک مجاز شمردن هرگونه احداث واحدهای تولیدی کشاورزی، صنعتی و معدنی بدون نیاز به گرفتن مجوز "تغییر کاربری" توسط مجلس، چندتایی از این نشانه‌ها هستند.

مدیران ما، برخلاف گرایش همگانی در جهان امروز که دست‌کم در تصویب قانون و مقررات، روز به روز بیشتر بر حفظ محیط زیست و ارتقای وضع آن تاکید می‌کنند، رودربایستی را کنار گذاشته و می‌خواهند کاری کنند که هیچ چیز مانع عملیات به اصطلاح عمرانی‌شان نشود و اصلا قضیه ی محیط زیست سالبه به انتفای موضوع شود! ایشان، ابتدا موضوع حیاتی و چندجانبه‌ی محیط زیست را به  "چند تا گورخر یا چهار تا درخت" تقلیل می‌دهند، سپس یک عبارت میان‌تهی "رعایت ضوابط محیط‌زیستی" به مصوبه‌های خود می‌افزایند، و در آخر دستور یورش به هرجا را که بخواهند برای "عمران و توسعه" صادر می‌کنند.

یادداشت تامل برانگیز محمد درویش را درباره‌ی «تیر خلاص» مجلس به عرصه‌های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در خبر آنلاین بخوانید.