تدبیر و امید در کوه شاه
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۳٠ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبزپرس

شعار کلیدی دولت کنونی در روند انتخابات، "تدبیر و امید" بود. به نظر می رسد که تدبیرگرایی، اینک حتی به مدیرانی که از سوی دولت پیشین به کار گمارده شده بودند، نیز تسری یافته است. در موضوع معدن کاوی در کوه شاه (کوشا) که مورد مخالفت شدید روستانشینان و عشایر اطراف کوه، جامعه‌ی کوه‌نوردی، و همه‌ی دوستداران آب و خاک کشور است، دستور استاندار کرمان برای توقف عملیات معدن و اعلام این که با احترام به افکار عمومی، کمیته‌ای بی‌طرف مرکب از خبرگان محیط زیست و منابع طبیعی و آب تشکیل خواهد شد تا در این مورد تصمیم‌گیری کند، نشانه‌ای فرخنده از تدبیرگرایی امیدبخش است. دیگر نشانه‌ی این چنینی را در شب پنج شنبه 21 شهریور در روستای باغ فخروییه در پای کوشا دیدیم که نماینده‌ی مردم بافت در مجلس (که پیش‌تر، مخالفت جدی با کار معدن سنگ آهن در آن کوهستان نداشت) فروتنانه به میان جمع حدودا هزار و سیصد نفره‌ی مخالفان معدن آمد و از دل سوزی آنان برای طبیعت منطقه قدردانی کرد و قول داد که خواسته‌ی آنان را پیگیری کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
فراخوان پاک سازی کوه ها و رودها
ساعت ۸:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢٩ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی
به مناسبت روز پاک سازی کوهستان (4 مهر ماه) و روز جهانی رودها (7 مهر ماه)
 
با سپاس از همنوردانی که در چند هفته ی گذشته برنامه هایی برای زدودن اثر زشت زباله از چهره ی کوهستان های ارزشمند کشورمان برگزار کرده اند، درخواست داریم که همه ی دفترهای نمایندگی انجمن کوه نوردان ایران و گروه های همکار در یکی دو هفته ی آینده نیز چنین برنامه هایی اجرا کنند. 
 
بدیهی است که بخش دیگری از کار می تواند انجام کارهای آموزشی، کار رسانه ای، ارایه ی پیشنهاد به شوراهای شهر و روستا و اداره های محیط زیست، و مشارکت در برنامه های پاک سازی که دیگران مدیریت می کنند، باشد.
 
لطفا گزارش برنامه های خود را برای ما بفرستید.

 
مناظره ی تلویزیونی درباره ی دریاچه ی اورمیه
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ٢٩ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

برنامه ی امروز شبکه ی یک سیما با عنوان "مناظره" را امروز حتما ببینید! از ساعت چهار و نیم بعد از ظهر...

و یادداشت محمد درویش را در این زمینه، در اینجا بخوانید.


 
پاک سازی کوهستان با گرامیداشت یاد جان باختگان برودپیک
ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز ٢٧ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

انجمن دوستداران دماوند

  به همت انجمن کوه نوردان ایران دفتر نمایندگی قائمشهر، برنامۀ پاکسازی قله و مسیر ارفه کوه در تاریخ 22 شهریور 1392 به مناسبت فراخوان سراسری پاکسازی جنگل های شمال کشور، با حضور جمعی از گروه های کوهنوردی و دوستداران طبیعت و محیط زیست قائمشهر، همزمان با دیگر مناطق جنگلی شمال ایران، برگزار گردید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه نوردان، در خط مقدم...
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ٢٥ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

جامعه ی کوه نوردی کشور را هم اینک می توان پیشتاز مطالبه های محیط زیستی و دفاع از طبیعت کشور خواند. مستندات بسیاری در تایید این مدعا هست: چندین سال پیش، در مقاله ی «نظری بر فعالیت های حفاظت محیط کوهستان در ایران» (مجله ی "صلح سبز" شماره ی 2و3، پاییز و زمستان 1378) شرحی از کارهای فرهنگی (مانند انتشار مقاله) و اقدام های عملی (مانند پاک سازی کوهستان) داده ام که در آن ها، کوه نوردان نقش پیشگامان جامعه را داشته اند. طرح موضوع ثبت ملی کوه های شاخص کشور، به ویژه دماوند که در آن مقاله به آن اشاره شده بود را نیز می توان در زمره ی میراث محیط زیستی کوه نوردان دانست. محمد درویش، چهره ی برجسته ی محیط زیست ایران، همایش روز ملی دماوند را «بزرگ ترین اجتماع دوستداران طبیعت ایران» خوانده است. در اقدام های عملی برای حمایت از حیات وحش مانند برنامه های "علوفه پراکنی" و حمایت از پرنده های مهاجر، دیده بانی کلی کوهستان ها و گزارش کردن تخریب ها و آلوده سازی های طبیعت کشور، رویارویی با پروژه های سد سازی، برگزاری تجمع برای جلوگیری از تخریب باغ گیاهشناسی نوشهر، ، راه اندازی "گنجه" (صندوق) پشتیبانی از زیستبوم، و ... بسیاری از دیگر چالش های زیست محیطی، ردپای مشخص و موثر کوه نوردان را می توان دید.

 در تشکیل "کمیته ی مردمی نجات کوه شاه"، و گردهمایی های بزرگ 21 شهریور (در روستای باغ فخروییه) و 22 شهریور در محل معدن پلی متال کوه شاه نیز کوه نوردان نقش اصلی را داشته اند. در پی این دو گردهمایی و اعتراض بود که استاندار کرمان دستور توقف کار معدن را داده است.

 تجمع کوهنوردان در کوه شاه بافت در اعتراض به معدن‌کاوی

 امید آن که گروه ها و باشگاه های کوه نوردی، با حضور باز هم قوی تر در عرصه های حمایت از طبیعت ستمدیده ی کشور و با کاربست بهینه ی توان تشکیلاتی زیاد خود بتوانند به دستاوردهای بزرگ تر برسند. در عین حال جا دارد که مقام های دولتی در سازمان های جنگل ها و مراتع، محیط زیست، و میراث فرهنگی، با برقرار ساختن ارتباط بهتر با جامعه ی کوه نوردی کشور، از این پتانسیل سترگ که چندین برابر نیروی میدانی آن سازمان ها است، بتوانند در راه حفظ و باززنده سازی طبیعت کشور اقدام کنند.

 عکس هایی از گردهمایی های نجات کوه شاه را در اینجا و اینجا ببینید.


 
اینک، کوه شاه؛ پهنه‌ی بی‌قانونی!
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ٢۳ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- سبزپرس

دیگر همگان می‌دانند که کوه‌ها از حساس‌ترین زیست‌بوم ها، و اصلی‌ترین منابع تامین کننده‌ی آب کشور هستند و دستکاری در آن‌ها پیامدهای جبران ناپذیری دارد. این پیامدها، شامل از بین رفتن یا آسیب دیدن آبخیزها، تخریب مراتع، آسیب دیدن اقتصادهای محلی که بیشتر برپایه‌ی دامپروری و کشاورزی است، افزایش فرسایش خاک، بیشتر شدن خطر سیل، و نابودی تنوع زیستی می‌شود.

از سال 1358 مطابق اصل پنجاهم قانون اساسی، محیط زیست بستر حیات اجتماعی نسل‌های امروز و فردای کشور به شمار رفته و هرگونه فعالیت اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع بوده است. اما تا پیش از سال 84 زدن عنوان "طرح ملی" بر طرح‌های معدن‌کاوی و راه‌سازی و مانند آن، توجیه کننده‌ی تمامی اثرات منفی طرح بر محیط زیست بوده و پس از سال 84 هم با چند درجه ارتقا(!) نه فقط طرح‌های به اصطلاح ملی، بلکه تقریبا هرگونه عملیات عمرانی و بهره‌برداری از منابع طبیعی، از هفت دولت آزاد گردیده و کوه و صحرا و دریا آماج کند و کاوها و ساخت و سازهای بی‌ملاحظه شده است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
پاک‌سازی جبهه‌ی جنوبی دماوند و برنامه‌های دیگر
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ٢٠ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

انجمن کوه‌نوردان ایران، دفترهای نمایندگی آن، و گروه دیده‌بان کوهستان و همکاران آن، به مناسبت "روز پاک‌سازی کوهستان" (چهارم مهر) و "روز جهانی رودها" (آخرین یکشنبه‌ی سپتامبر که امسال مصادف 7 مهر خواهد بود)، برنامه‌هایی برای پاک‌سازی مسیرهای کوهستانی و دره‌ها و کناره‌ی رودها برگزار خواهد کرد یا در چنین برنامه‌هایی مشارکت خواهد کرد.

دفترهای نمایندگی انجمن و دیگر دوستان کوه‌نورد را به برگزاری برنامه‌های مشابه، و انجام کارهای رسانه‌ای و آموزشی در این زمینه دعوت می‌کنیم.

چند تایی از این برنامه‌ها که تاکنون برگزار شده یا برگزار خواهد شد:

پاک‌سازی جبهه‌ی جنوبی دماوند در 15 شهریور، مشارکت با هیات کوه نوردی آمل و انجمن دوستداران دماوند

همکاری با برنامه‌ی "پاک‌سازی مشارکتی جنگل" جمعه 22 شهریور

مشارکت در برنامه‌ی هیات کوه‌نوردی استان تهران، ولنجک 22 شهریور

پاک‌سازی بندیخچال، جمعه 5 مهر؛ دیده بان کوهستان، دفتر تهران

نمایش فیلم و پاک‌سازی ساحل بابلسر؛ دفتر نمایندگی انجمن در بابل


 
از صعود اعتراضی به کوشاه حمایت می‌کنیم
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۸ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

 از تمام گوشه و کنار کشور خبر تعرض‌های دلخراش به کوهستان‌ها و دیگر منطقه‌های طبیعی به گوش می‌رسد!

اما، تجاوز گسترده و بی‌رحمانه به "لاله‌زار" جنوب شرق کشور، به کوشاه گرانقدر که حیات‌بخش زمین‌های کشاورزی چندین روستا و شهر منطقه، گردشگاه هزاران هزار شهرنشین استان کرمان، و از نقطه‌های هدف کوه‌نوردان سراسر کشور است، ابعادی کم‌مانند دارد و اعتراض‌های گسترده در پی داشته است.

کوه‌نوردان کشور را به حضور در برنامه‌ی پنج‌شنبه و جمعه (20 و 21 شهریور) در منطقه‌ی کوشاه که با هدف اعتراض به معدن‌کاوی در این کوهستان انجام خواهد شد، دعوت می‌کنیم.

در این زمینه می‌توانید بخوانید:

زخمی که سنگ آهن به کوشاه می زند

صعود کوشاه در اعتراض به تخریب زیست محیطی منطقه 

تخریب مراتع در کوه شاه توسط معدن کاوان

 

 


 
به مناسبت روز پاک سازی کوهستان
ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۸ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

انجمن کوهنوردان ایران – دفتر بابل برگزار می کند؛ 

 نمایش فیلم گذر شهر بر آب اثر فرهاد ورهرام و نمایش فیلم کوتاهی از حوادث کوه نوردی ایران، به مناسبت روز جهانی پاکسازی کوهستان – سه شنبه 19 شهریور 92 ساعت 19 ، بابل، سالن نمایش بنیاد علمی حریری

به همین منظور برنامه پاکسازی ساحل دریای بابلسر روز جمعه 22 شهریور توسط انجمن کوه نوردان ایران – دفتر بابل با همکاری دوستداران محیط زیست برگزار خواهد شد.

 


 
جنگل هیرکانی و دنیای خاطره‌ها
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱٦ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

سفر علمی و کارگاه آموزشی جنگل‌ هیرکانی ما، در روزهای 14 و 15 شهریور در جنگل سی‌سنگان و جنگل خیرود (هر دو در نزدیکی نوشهر) با حضور 26 نفر برگزار شد. سفری بود پربار و خاطره انگیز که با همکاری "اکو کافه" (کافه ای در خیابان فاطمی که قصد دارد بدل به پاتوق طبیعت دوستان شود) برگزار شد. 

بارها گفته‌ام که یکی از ارزنده‌ترین دستاوردهای کوه‌نوردی و طبیعت‌پیمایی (و حاشیه‌های آن) برای من، یافتن دوستان گوناگون بوده است. و این سفر، به یکی از  خاطره‌ساز ترین گردش‌هایم  بدل شد؛ دوستان گفته بودند که آموزشگر اصلی برنامه، دکتر وحید اعتماد خواهد بود، و من او را به جا نیاورده بودم. هنگامی که در ساعت شش و چند دقیقه‌ی بامداد پنج شنبه به محل قرار در سر خیابان لاله‌زار رسیدم، دیدم که مرد خوش چهره ای با خوشرویی جلو آمد و سلام گرمی به من کرد و به روبوسی پرداخت. او که بسیار زودتر از ساعت مقرر، خود را از کرج به آن‌جا رسانده بود، از من پرسید که او را نمی‌شناسم؟! با شرمندگی گفتم که نه، و او گفت که آیا به یاد نمی‌آورم که او را در دانشکده‌ها‌ی کشاورزی و منابع طبیعی و خوابگاه‌های آن دیده باشم؟ سپس شروع کرد به گفتن خاطره‌هایی از رفتارهای من در دوران دانشجویی در دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه تهران... و از خودش گفت، و کم کم لایه‌های غبارآلود از روی بخش‌های زنگارگرفته‌ی ذهن من کنار رفت و آن جوان قدبلند الیگوردزی را به یاد آوردم که در سال 1355 (هفده سالگی من و نوزده سالگی او) و سه چهار سال پس از آن، بارها در خوراک‌خانه و در خیابان‌های دانشکده، یا در حالی که پیژامه پوش در راهروهای خوابگاه بودیم ، با او از کوه و کوه‌پیمایی و بسیار چیزهای دیگر سخن گفته بودم و پس از "انقلاب فرهنگی" دیگر ندیده بودمش. 

وای از خاطره‌! چقدر خوب است که ما آدمیان چیزی به این نام در درون خویش می‌پروریم! اگر خاطره‌ها نبودند، زندگی چه اندازه کم‌فروغ می شد!

اینک اور ا می‌دیدم که تا دکترای جنگل خوانده بود و استاد دانشگاه شده بود، و خودم را که در کشاکش روزگار با وجود عشقم به کشاورزی و گیاه و طبیعت، در نیمه‌راه تحصیل مانده بودم. به او گفتم که خوشا به حالش! و او هم گفت: من هم به بیشتر چیزهایی که می‌خواستم، نرسیده‌ام... خوشی بر تو نیز باد که عشقت به طبیعت و ادای دینت به آن را از راهی دیگر پیش گرفته‌ای. و باز من که گفتم: آری، اگر خوشی‌های دنیا و نعمت‌های آن را تقسیم کنند، به من (و تو) بیشتر از این نمی‌رسد... چنان که اگر اندوه آن را نیز تقسیم کنند، کم‌تر از این سهم ما نخواهد شد! در کوتاه زمانی بعد، سی و هفت سال زمان چنان که گویی لحظه‌ای بوده، به امروز پیوست و دو روز پرگفتار و شیرین را با هم سپری کردیم.

چقدر خوشحالم که دوستی را از دوران مابین نوجوانی و جوانی، دوباره یافته‌ام!                     

 

 دکتر وحید اعتماد و من


 
تلاشی دوباره برای تشکیل شبکه‌ی سازمان‌های غیردولتی
ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۱ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

در نیمه‌ی دوم دهه‌ی هفتاد،  سازمان‌های غیردولتی (مردم‌نهاد) بسیاری شکل گرفتند. در آخرهای آن دهه، شبکه‌های سازمان‌های غیردولتی، در سطح استان‌ها و یک شبکه‌ی ملی هم شکل گرفت. اما، از میانه‌های دهه‌ی هشتاد، فعالیت بسیاری از "سمن" ها به سردی گرایید و شبکه‌ها هم تعطیل شدند.

اینک، تلاشی دوباره در حال انجام است تا "شبکه‌ی سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیستی" شکل گیرد. گزارش نخستین نشست هیات موسس این شبکه را در تارنمای انجمن کوه‌نوردان ایران بخوانید.


 
این یادگارهای زشت!
ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۱ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

با نوشتن یادگاری و یادداشت بر سنگ کوه‌ها یا بر تنه‌ی درختان یا بر دیوار پناهگاه‌ها، چه چیز را می‌جوییم؛ اثبات حضورمان؟ که با چند خط یادداشت یا یک عکس در وبلاگ یا صفحه‌مان در شبکه‌ای اجتماعی، یا در دفتر یادبود راهنمایان محلی بهتر ممکن می‌شود! پیامی برای آیندگان؟ که غالبا با دیدن این خط‌های کجژ و مژ از ما به بدی یاد خواهند کرد! ماندگار ساختن خویش؟ این رنگ‌ها که دوام تاریخی ندارند! پس زدن گمنامی؟ گمنامی که از بدنامی بهتر است! دادن درسی به دیگران؟ با وسیله‌ی بد که نمی‌توان به هدف خوب رسید! نشان دادن راه؟ ما که به عشق یافتن راه‌های کم‌شناخته و باور کردن توان خود به کوه زده‌ایم! شریک ساختن دیگران در لذتی که از پیمایش خود برده‌ایم؟ این که با یک برنامه‌ی نمایش عکس و فیلم بهتر فراچنگ می‌‌آید! یا شاید لج‌بازی با پاکیزگی کوهستان...؟!

بیاییم، به‌راستی هیچ رد و نشانی از حضورمان در کوهستان برجا نگذاریم تا چند سال بعد که به همان نقطه بازگشتیم، حس باشکوه و نوستالژیک دیدار یار، ما را لبریز از عطر زندگی سازد!

 

 


 
برنامه‌ی پاک‌سازی رخ جنوبی دماوند
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱٠ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

انجمن دوستداران دماوندکوه

به همت هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی آمل، انجمن کوهنوردان ایران نمایندگی شهرستان آمل و انجمن دوستداران دماوندکوه، در تاریخ 14 و 15 شهریور ماه، پاکسازی جبهۀ جنوبی کوه دماوند تا بارگاه سوم انجام خواهد شد.

از تمامی علاقه مندان دعوت به عمل می آید در این همایش شرکت نمایند.

مکان حرکت: خیابان طالب آملی، دفتر هیات کوهنوردی

 زمان حرکت: 14 شهریور 1392، ساعت 15


 
برنامه‌ی تجمع اعتراضی در کوه‌شاه
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۸ شهریور ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

دوستان کوه‌نوردمان  که هر سال چند برنامه برای پاک‌سازی "کوشا " (کوه‌شاه) در بافت کرمان برگزار می‌کنند، اینک باید تخریب آن کوه دل‌ربا را در زیر چرخ و زنجیرهای سنگین‌ترین ماشین‌های معدن‌کاوی ببینند!

باز هم ادعای دروغین یا اغراق‌آمیز اشتغال‌زایی، توجیه‌گر یک تخریب بی‌ملاحظه شده است؛ آیا ارزش آب‌زایی کوه‌شاه در استان خشک کرمان به حساب آمده است؟ آیا ارزش مراتع و کشتزارهایی که آسیب خواهند دید، به حساب آمده است؟ آیا جایگاه این کوه در گردش‌گری و سلامت جسمانی شهروندان در نظر گرفته شده است؟ آیا تاثیر منفی این معدن بر سلامت مردم به حساب آمده است؟ چند نفر از این معدن سود خواهند برد و چه شماری بیکار خواهند شد و آسیب خواهند دید؟

شکی نیست که هیچ ارزیابی و بررسی دقیقی برای پاسخ به این پرسش‌ها انجام نشده است. به تجمع اعتراضی کوه‌نوردان استان کرمان، در اعتراض به عملیات معدن‌کاوی در کوه‌شاه کرمان بپیوندیم؛ پنج‌شنبه 21 شهریور ماه، کوه‌شاه

توضیح بیشتر را در "ادامه‌ی مطلب" بخوانید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید