شهرک زیتون و درماندگی مسوولان
ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز ۳٠ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

در گزارشی که از منطقه‌ی سرخه حصار و شهرک پرمساله‌ی زیتون در سبزپرس درج شده، مژگان عبدی (عضو دیده بان کوهستان) به یک موضوع کم‌تر شناخته شده در مباحث محیط زیستی ایران، یعنی موضوع درماندگی دولت ها در رویارویی با چالش‌های زیست محیطی اشاره کرده است.

 موضوع "دولت های بی اقتدار و وامانده" را لستر براون ابتدا در مجله‌ی فارین پالیسی و سپس در کتاب ارزنده‌ی "طرح امید" (انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، 1387، صص 130 و 242) مطرح کرده است. او می نویسد: "شاید مشوب کننده‌ترین تحولی که اخیرا ایجاد شده افزایش دولت‌های بی اقتدار و وامانده است... شصت کشور هستند که در حال ورشکستگی‌اند یا در خطر ورشکستگی قرار دارند... این دولت ها پیوسته در برابر فشارهای جمعیتی و زیست محیطی درمانده‌تر می‌شوند... و رهبران آنها دیگر قادر نیستند جواب جمعیت فزاینده‌ی کشور را بدهند... و خدمات اجتماعی روز به روز بیشتر سقوط می کنند". شهرک زیتون در پارک ملی سرخه‌حصار

 

در یک فهرست شصت تایی از کشورهای درمانده، نه تنها به نام هایی مانند کنگو، سودان، چاد، هائیتی... برمی خوریم، بلکه کشورهایی مانند روسیه و عربستان و پاکستان را هم می بینیم. به نظر من، در ایران هم نشانه های برجسته ای از درماندگی دولت در زمینه ی مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست به چشم می خورد... .

دوستان را به خواندن گزارش یادشده دعوت می کنم.


 
پنجمین جشنواره‌ی دو سالانه‌ی فیلم و گزارش‌های کوه‌نوردی
ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ٢٩ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

پنجمین جشنواره‌ی فیلم وگزارش‌های در آذز ماه ۱۳۹۲ برگزار خواهد شد.

انجمن ‌کوه‌نوردان ایران از همه‌ی کوه‌نوردان و مستند سازان درخواست دارد که فیلم و گزارش‌های خود را تا آخر آبان ماه ۹۲ به نشانی دفتر انجمن (دبیرخانه ی جشنواره- تهران، خ انقلاب، جنب لاله زار، شماره ی 590، واحد 12، تلفن 66712243) بفرستند.

   در مورد جشنواره‌ی پنجم به چند ویژگی باید اشاره کرد.

 ۱- بخش فیلم جشنواره‌ی پنجم برای نخستین بار به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود، در این دوره فیلم‌سازانی از کشور فرانسه و آلمان قرار است فیلم‌های خود را برای ما بفرستند و بنابراین رقابت سنگین‌تر و کیفیت جشنواره بالاتر از پیش خواهد بود.

۲- یکی از هدف‌های شکل‌کیری این جشنواره، تشویق کوه‌نوردان و طبیعت دوستان و ایجاد انگیزه برای آنان بوده است تا بنوبسند، عکس و فیلم بگیرند و سفر خود را ماندگار سازند، نگاهی به آنچه که از ما و دیگران در طول دست کم ۷۶ سالی که از تشکیل فدراسیون کوه‌نوردی در ایران می‌گذرد و مقایسه‌ی آن با کارهای پرشماری که در غرب منتشر می‌شود (کتاب، مجله، فیلم و عکس)، ما را از فقر بزرگ‌مان در این عرصه آگاه می‌سازد.

۳- ضرورت دیگری که پرداختن به آن هدف مهم جشنواره بوده است، ایجاد انگیزه کافی برای آموختن و دانستن است، آموختن درست و پاکیزه نوشتن، فارسی نویسی، خوب و باهدف عکاسی کردن و فیلم گرفتن و چگونه ویرایش کردن و تدوین آن. انجمن تاکنون چند دوره‌ی آموزشی برای عکاسی، فیلم‌نامه نویسی و مستند سازی برگزار کرده است که حتما در آینده هم تکرار خواهند شد. بنابراین داوران دوره‌ی پنجم بیش از پیش به اصول حرفه‌ای ساخت مستند تصویری و نیز تهیه یک گزارش نوشتاری خوب اهمیت می‌دهند.

مطلب زیر ، بخشی از "یادداشت" گاهنامه ی ۱۰ انجمن (شهریور ۱۳۸۳) است که از شما دعوت می‌کنیم آن را مطالعه کنید:


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
چیستی کوه‌نوری و نقدی کوتاه بر مقاله‌ی کوه‌نوردی حماسی
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز ٢٧ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

مسعود مولانا- کوه نیوز

چیستی کوه‌نوری و نقدی کوتاه بر مقاله‌ی "کوه‌نوردی حماسی" نوشته مهدی فرهادی در روزنامه شرق در تاریخ نهم مردادماه 92

 در جهان امروز، میلیون‌ها نفر در رشته‌های مختلف کوه‌نوردی، همچون: کوه‌گردی، طبیعت‌گردی، صخره‌نوردی، کوه‌نوردی نیمه‌حرفه‌ای، کوه‌نوردی حرفه‌ای، صعودهای بلند، غارنوردی و ... به این ورزش می‌پردازند.

 تنوع و جذابیت موجود در این ورزش، طیف وسیعی از قشرهای گوناگون اجتماع را با انگیزه‌های متفاوت، به سوی خود جلب کرده است؛ تحرک و تأمین سلامت، هم‌نشینی با طبیعت، حفاظت از محیط‌های کوهستانی، رشد خودباوری و اعتماد به نفس، ارتقاء سطح توانایی‌های فردی و اجتماعی، پاسخ منطقی به نیازهای ماجراجویانه و ... .

 می‌توان گفت که طیف‌ متنوع اجتماعی با انگیزه‌های گوناگون، کوه‌نوردی را به امری ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، و به ویژه زیست‌محیطی تبدیل کرده است. اگرچه اهمیت موارد فوق برای همه‌ی کوه‌نوردان یکسان نیست و براساس تفاوت ذهنیت و نیازهای فردی، بخش‌هایی ارحج‌اند، اما تاریخ این ورزش و منشِ کوهنوردان، مؤید آن است که تعادلی تقریبی میان گرایش‌های مختلف برقرار گشته است.

 «بیانیه‌ی تیرول» که در دسامبر 2002 در تیرول اتریش تدوین گردیده، به مثابه منشور جهانی کوه‌نوردان، به نوعی نشانه‌ی چنین تعادلی است.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
آشپزی و محیط زیست
ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ٢٦ مهر ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران، جلسه‌های هفتگی‌اش را روزهای
دوشنبه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ د ر دفتر انجمن برگزار می کند.
 روز دوشنبه ۲۹ مهرماه ۱۳۹۲ در باره‌ی آشپزی و محیط زیست گفتگو می‌کنیم.
در این نشست عباس ثابتیان از تجربه‌ای در یک آشپزخانه‌ی بزرگ در کشور آلمان و
چگونگی اجرای پروژه‌های همانند در ایران خواهد گفت.

 

 


 
برنامه‌ی ‌برودپیک، مسیر ایران؛ صعودی ممتاز
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ٢۳ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

در فصل‌نامه‌ی کوه 72 (پاییز 92) پرونده‌ای درباره‌ی برنامه‌ی گشایش "مسیر ایران" روی قله‌ی 8047 متری برودپیک وجود دارد که در بر گیرنده‌ی چند گزارش و نقد و نظر است. یادداشتی از من هم در آن پرونده آمده است که در زیر می‌بینید:

 گشایش "مسیر ایران" بر روی قله‌ی برودپیک، دو جنبه از کوه‌نوردی جدی را به نمایش گذاشت: نخست، جنبه‌ی عمومی‌تر و باارزش که همانا فرارفتن از مرزهای متداول توانایی، و معرفی معیارهای نو است. دوم، جنبه‌ی تراژیک که کم‌تر رخ می‌دهد اما بنا به ماهیت خود، جلب توجه بیشتر می‌کند.

 تردیدی نیست که از این پس کوه‌نوردی ایران، دست‌کم در حوزه‌ی "برنامه‌های بزرگ" (expedition)، به دو دوره‌ی پیش از مسیر ایران و پس از مسیر ایران تقسیم خواهد شد، و نام‌های آیدین بزرگی، پویا کیوان، و مجتبی جراهی به عنوان گشایندگان آن مسیر و آغازگران عصر نوین صعودهای بزرگ ایرانی، در تاریخ کوه‌نوردی ثبت خواهد شد.

  این صعود، ویژگی‌های ممتازی داشته است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه‌پیمایی پاییزی و پاکسازی جنگل الیمستان
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ٢۱ مهر ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

کوه‌پیمایی پاییزی و پاکسازی جنگل الیمستان

بازدید علمی جنگل‌های هیرکانی 10 آبان 1392ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کتاب هواشناسی و طبیعت گردی
ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز ٢۱ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

 معرفی کتاب: هواشناسی و طبیعت‌گردی، تالیف جعفر سپهری، نشر بهشت (تلفن 88705954)، چاپ اول: 1392

آقای سپهری از آن دسته استادانی هستند که جامعه‌ی کوه‌نوردی سخت به آنان نیاز دارد؛ شخصیت و منش ایشان آمیزه‌ای ارزنده است از دانش‌دوستی یک دانشگاهی، نقدپذیری یک پژوهشگر، و مردم‌داری و فروتنی صادقانه‌ی یک استاد راهنما. این صفت‌ها سبب شده که دوره‌های "هواشناسی و طبیعت‌گردی" که در دو سه سال گذشته ایشان عهده‌دار آموزش آن بوده‌اند، با اقبال فزاینده‌ای در میان کوه‌نوردان روبرو شود. در این چند سال نوشته‌ها و کلاس‌های هواشناسی ایشان تاثیر محسوسی در ارتقای بینش کوه‌نوردان و دیگر طبیعت‌پیمایان نسبت به فضا و محیط کوهستان داشته است. قطعا این کتاب که در برگیرنده‌ی پایه‌ای ترین مبحث‌های هواشناسی کوهستان است، گام بلند دیگری خواهد بود در گذر از گردش‌گری سرسری به طبیعت‌گردی اندیشه‌ورز.

 


 
به آزادی فعالان صلح سبز کمک کنیم!
ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

در روز 27 شهریور، کشتی صلح سبز جهانی به نام "سپیده دم قطبی" (Arctic Sunrise) در نزدیکی سکوی نفتی شرکت روسی گازپروم مشغول یک اعتراض مسالمت آمیز بود. این سکو قرار است نخستین عملیات اکتشاف و بهره برداری نفت در اقیانوس منجمد شمالی را به انجام رساند.

روز بعد، ماموران مسلح گارد ساحلی روسیه وارد کشتی صلح سبز شدند و آن را به بندر مورمانسک بردند و همه‌ی سرنشینان آن، شامل 28 فعال صلح سبز، و یک عکاس و یک فیلم‌بردار غیرحرفه‌ای  را به زندان افکندند. روسیه اکنون این افراد را به دزدی دریایی متهم کرده است که می‌تواند مجازاتی تا 15 سال حبس را در پی داشته باشد. این اتهام به کلی غیرواقعی است و اساسا با نوع فعالیت صلح سبز همخوانی ندارد.

شما می‌توانید با امضای این طومار، به بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر دیگر که تاکنون به این اقدام روسیه اعتراض کرده اند، بپیوندید. 

 پیشنهاد می‌کنم که فعالان محیط زیست ایران، نامه‌ای در این باره به سفیر روسیه در ایران و به سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان بنویسند و آزادی سرنشینان کشتی "سپیده دم قطبی" را بخواهند، و نیز ترتیب یک برنامه‌ی اعتراضی در جلوی سفارت روسیه را بدهند.

اطلاعات کامل را در تارنمای صلح سبز ببینید.

 


 
نامه ای به خانم ابتکار
ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

چند روز پیش، خانم دکتر ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، و مشاور ایشان آقای دکتر کهرم در کرج نشستی با سازمان های مردم نهاد داشتند. کامبیز بختیاری، یکی از کوه نوردان خوب کشورمان که در کارهای زیست محیطی نیز بسیار فعال است، نامه ی زیر را در آن جلسه خوانده است. در این نامه، به چند خواسته ی دوستداران محیط زیست اشاره شده است:

 سرکارخانم دکتر معصومه ابتکار

 باسلام و درود

 ضمن سپاس و تقدیر از آن مقام محترم به خاطر حضور در بین سازمانها و تشکلهای مردم نهاد و زیست محیطی استان البرز، ما گروه های کوهنوردی و دوستداران محیط زیست بخشی ازمشکلات ودغدغه های زیست محیطی خود را درسطح ملی و محلی (استان البرز) بشرح ذیل بیان نموده و امیدواریم برای برون رفت ازاین مشکلات از وجود این تشکلها و نهادهای مستقل زیست محیطی درتصمیم گیریهای کلان و محلی استفاده نموده و برای حفظ محیط زیست سالم و قابل قبول ، حضورفعال این تشکلها را یک ضرورت بشمارید.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مرگ‌های اعلام نشده از هراز تا کارون!
ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱٥ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

محمد درویش- خبر آنلاین

مزارع پرورش ماهی از هراز تا کارون با بحرانی مرگبار روبرو شده‌اند که نه فقط دود این بحران به چشم تولیدکنندگان و آبزی‌پروران منطقه می‌رود، بلکه محیط زیست و مردم مصرف کننده از آب و محصول این مزارع هم به شدت در معرض خطر و بیماری قرار گرفته‌اند. یادداشت پیش رو، کوشیده است تا ابعاد این خطر بزرگ را شرح دهد...


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نشست همگانی انجمن کوه‌نوردان ایران
ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱٥ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

پس از مدتی تاخیر که ناشی از دشوار شدن شرایط گرفتن سالن بوده، "نشست ماهانه"ی انجمن، فردا سه شنبه از ساعت 2 تا 5 بعد از ظهر  در خیابان خاقانی، ستاد سازمان‌های مردم‌نهاد شورای شهر، برگزار می شود.

 گزارش فعالیت های کارگروه کوه نوردی ستاد سامان دهی سمن های گزارش فعالیت های انجمن - فاطمه زند حبیبی

خبرهای کوه نوردی - عباس ثابتیان

گزارش پیوستن انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران به اتحادیه جهانی غارنوردان و غارشناسان و گزارش برنامه پاکسازی غار پراو - جواد نظام دوست

گزارزش همایش بین المللی دره نوردان ایران - محمدرضا احمدیان


زمان - سه شنبه شانزده مهر نود و دو از ساعت چهارده تا هفده

مکان - تالار خاقانی

نشانی - خیابان انقلاب، بین بهار و مفتح، خیابان خاقانی، ستاد سامان دهی سمن های شورای اسلامی شهر تهران


 
تا دوشنبه...
ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز ٩ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

به کوه نوردی می روم و تا دوشنبه ی آینده در اینجا یادداشتی نخواهم داشت. درود و بدورد!


 
پاک‌سازی کوه و رود در لواسان و شمال تهران
ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ روز ٧ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

این یادداشت، با کمی تغییر در همشهری امروز چاپ شده است.

 کوه‌نوردان ایرانی، به مناسبت چهارم مهر روز پاک‌سازی کوهستان، و همچنین
به مناسبت "روز رودخانه‌ها" (آخرین یکشنبه‌ی سپتامبر) در روزهای تعطیل
چند هفته‌ی گذشته، چندین برنامه‌ی پاک‌سازی برگزار کرده اند. از جمله
می‌توان به برنامه‌های پاک‌سازی در دماوند، رودخانه‌ی کرج و جاده‌ی کرج-
چالوس، مسیرهای پنج‌گانه‌ی توچال در شمال تهران، ارفه کوه، کوه‌های
هشتگرد، و پاک‌سازی غارهای گل زرد و دانیال و پراو اشاره کرد. این گونه
فعالیت‌ها، گذشته از آن که به بازیابی چهره‌ی پاک کوهستان در مسیرهای پر
رفت و آمد کمک می‌کند، همچنین نوعی آموزش ورود مسوولانه به طبیعت نیز
هست.

در روز جمعه پنجم مهر، دو برنامه‌ی دیگر از این گونه برنامه‌ها با
سازماندهی "گروه دیده‌بان کوهستان" انجمن کوه‌نوردان ایران و همیاری
گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی تهران و لواسان  برگزار شد: یکی پاک‌سازی
بخشی از حاشیه‌ی رودخانه‌ی جاجرود در حوالی سد لتیان (لواسان) و دیگری
پاک‌سازی منطقه‌ی سنگ‌نوردی "بندیخچال" و بخشی از مسیر رودخانه‌ی پس قلعه
در شمال تهران. در هریک از این دو برنامه، ده‌ها کیسه و گونی زباله
جمع‌اوری و به پایین برده شد. استقبال در خور توجه عموم کوه‌پیمایان از
این برنامه‌ها، نشانگر ارتقای آگاهی زیست‌محیطی همگان، و امیدبخش وضعیت
بهتر محیط‌های کوهستانی کشور است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
درود بر انجمن غارنوردان ایران!
ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز ٦ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

انجمن غارنوردان ایران، نمونه ای برجسته از یک سازمان مردم نهاد است که هم در زمینه ی فنی- تخصصی خود (پیمایش و نقشه برداری و شناسایی غارها) عالی کار کرده، و هم توانسته در زمینه ی ارتباط با دستگاه های دولتی ایران و محافل غارنوردی بیرون از کشور به شکل شایسته ای عمل کند. در عین حال، این انجمن در پیمایش غارها رفتاری کاملا مسوولانه داشته و برای مثال توانسته است ده ها غار کشور را پاک سازی کند که این حجم کار زیست محیطى در غارهای ایران پیش از این سابقه نداشته است. گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران، وظیفه ی خود می داند به خاطر این همه تلاش در حراست از غارهای کشور، از انجمن غارنوردان ایران قدردانی کند.

گزارشی از فعالیت های انجمن غارنوردان ایران در زمینه ی پاک سازی کوهستان را در همشهری بخوانید.

 


 
پاک سازی کوه و رود با یاد گشایندگان مسیر ایران
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز ٤ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

 


 
یک نامه به خانم ابتکار
ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ٤ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

دلاور نجفی که در زمان  ریاست خانم جوادی بر سازمان حفاظت محیط زیست، معاون محیط طبیعی آن سازمان بود، نامه ی سرگشاده ای به خانم ابتکار نوشته است که خواندنی است:

  

بسمه تعالی

 سرکار خانم دکتر ابتکار

 رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست

 سلام علیکم

 

 ضمن تبریک انتصاب سرکار عالی و آرزوی موفقیت در راستای حفظ ، صیانت و دفاع از محیط زیست کشور ، اینجانب با توجه به اینکه مدت چند سالی مسئولیت معاونت محیط طبیعی  سازمان را در اختیار داشتم ، ضروری دیدم در راستای مساعدت به سازمان و سرکار عالی ، نکاتی چند را خدمت تان اعلام نمایم . امیدوارم صراحت لهجه اینجانب ،سرکار و سایر افرادی را که نامشان در ادامه برده خواهد شدآزرده نکند و این نکات در قالب نقد منصفانه و نصیحت مشفقانه قلمداد گردد :

 

1 ـ در سال پایانی مسئولیت سرکار عالی در دولت هشتم خصوصاً چند ماه آخر مجوزهایی صادر گردیدکه در دوره مدیریتی بعد از آن باعث بروز بحرانهای زیست محیطی در کشور گردید و علی رغم تلاش سازمان جهت رفع آنها، دستگاههای اجرایی با استناد به مجوزهای صادره از گذشته ، اغلب نظرشان را در دولت به کرسی نشاندند و کاری از دست ما به عنوان متولیان حفظ محیط زیست کشورساخته نبود . به جهت آنکه سرکار عالی خاطرات آن سالها را مرور کنید به چند مورد آن فهرست وار اشاره می کنم :

 

 

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه شاه، همچنان در خطر!
ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ روز ٢ مهر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

همشهری

مدیر گروه دید‌بان کوهستان در گفت‌وگو با همشهری ضمن تأکید بر حفاظت از محیط‌های کوهستانی نسبت به ازسر‌گیری تخریب «کوه‌شاه» در کرمان هشدار داد و گفت: کوه‌شاه که در گویش کرمانی «کوشا» نامیده می‌شود کوهی است با ارتفاع حدود ۴۴۰۰متر در رشته کوه لاله‌زار در شهرستان بافت استان کرمان.

چشمه‌ها و جویبارهای جاری از کوشا، کشاورزی و باغداری پررونقی را در منطقه پدید آورده که فقط یکی از جلوه‌های آن، وجود بیش از 50هزار درخت گردو است که معیشت صدها خانوار را تأمین می‌کند.

کوشا همچنین زیستگاه صدها گونه گیاهی و چندین نوع جانور و نیز عامل اصلی تلطیف هوای ده‌ها روستا و شهر بافت است. به‌خاطر همین ویژگی‌ها، مناطق اطراف کوشا یکی از مقصد‌های پرطرفدار گردشگران و کوهنوردان است. با این حال، این کوه به‌خاطر فعالیت معدنکاری درمعرض تخریب قرار گرفت.

عباس محمدی افزود: ماه‌ها تلاش اهالی روستاهای حوزه کوشا، همراه با اعتراض کوهنوردان و فعالان محیط‌زیست برای جلوگیری از فعالیت‌های معدنی در این کوهستان، به‌ویژه گردهمایی اعتراضی حدود 1300 نفر در روستای باغ فخروییه سبب شد تا استاندار کرمان 22شهریورماه امسال دستور توقف کار معدن را صادر کند. ضمن آنکه استاندار ادامه کار معدن را منوط به‌نظر گروه ویژه‌ای کرد که متشکل از کارشناسان خبره و بی‌طرف در زمینه منابع طبیعی، محیط‌زیست و آب منطقه‌ای از تهران و کرمان است. این گروه باید مراحل صدور مجوز بهره‌برداری معدنی، مسائل زیست‌محیطی و انسانی آن و تأثیر معدن بر منابع آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه را بررسی کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
برنامه پاکسازی بندیخچال و بخشی از رودخانه پس قلعه
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱ مهر ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

ما شما را به برنامه کوه پیمایی پاییزی و پاکسازی منطقه ی بندیخچال و بخشی از رودخانه پس قلعه به مناسبت روز پاکسازی کوه ها (4 مهر) و روز جهانی رودها  (7مهر)، در تاریخ پنجم مهر ماه 1392 دعوت می کنیم. این برنامه یک روزه است و برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانید پس از ساعت پنج عصر هر روز با آقای قاسم اصغری به شماره ی 09119052785 تماس بگیرید. سرپرست این برنامه آقای عزت عمرانی است. زمان حرکت ساعت هفت و نیم صبح روز جمعه پنج مهر از میدان سربند (ابتدای رود-دره ی دربند) است.