آخری بود، آخر شبان یلدا را!
ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز ۳٠ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

شب چله، که مانند بسیاری از دیگر آیین‌ها و جشن‌های ایرانی، با رویدادی طبیعی پیوند دارد، بر همگان خجسته باد. شب‌نشینی امشب را فرصتی بدانیم برای زدودن کینه‌ها و غم‌ها، و نیز دمی برای گفتن از طبیعت که مادر بزرگ همه‌ی ما است.

هنوز با همه دردم امید درمان است

که آخری بود، آخر شبان یلدا را

                                             سعدی

 


 
زارعی، فدراسیون، انجمن، هیات،... همدلی!
ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ روز ٢٧ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

به قول خارجی‌ها: "چرا که نه؟!" همیشه، گفتگو تفاهم و خوش‌رویی بهتر از قهر و بداخلاقی بوده است؛ باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی و انجمن‌های مردمی، سنگ‌بناهای یک فدراسیون هستند و فدراسیون، هم توان خود را از آن‌ها می‌گیرد و هم می‌تواند برای آن‌ها اعتبار قایل شود و به آنها نیرو بدهد، و هر دو سو می‌توانند از این رهگذر به کوه‌نوردی و به کوهستان خدمت کنند.

با اخلاق خوب و پیشینه‌ی کوه‌نوردی و کار تشکیلاتی که در رضا زارعی سراغ داریم، فدراسیون کوه‌نوردی حتما خواهد توانست چهره‌ی خوشایندی را از خویش نزد کوه‌نوردان بسازد. حضور او در نشست دوستانه‌ی مدیران چند باشگاه و گروه کوه‌نوردی و چند شرکت طبیعت‌گردی، در دفتر انجمن کوه‌نوردان ایران در بعد از ظهر 25 آذر و به بهانه‌ی روز جهانی کوهستان، نوعی سنت‌شکنی مثبت بود که از سوی یک رییس فدراسیون انجام شد. گزارشی از این نشست را می‌توانید در تارنمای انجمن کوه‌نوردان ایران بخوانید. (همچنین پیشنهاد می‌کنم که سخنان نویدبخش وزیر کشور در مورد سازمان‌های مردم‌نهاد را در روزنامه‌ی ایران بخوانید).

من در آن نشست گفتم که ما (غیردولتی‌ها) نمی‌گوییم که وضع  گذشته، بد بوده و حال خوب خواهد شد، بلکه می‌گوییم که وضع بهتر خواهد شد! یعنی که خانواده‌ی کوه‌نوردی، همبستگی بیشتری خواهد یافت. چنان‌که وضع هیات کوه‌نوردی استان تهران، با مدیریت کاوه‌ کاشفی بهتر شد، و اکنون که او پست ریاست هیات را ترک می کند، انجمن کوه‌نوردان ایران به او لوح قدردانی می دهد (با متن زیر:)


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
جامعه‌ی کوه‌نوردی، سرمایه‌ی اجتماعی برای دفاع از طبیعت
ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ روز ٢٦ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- کوه نیوز

امروزه در ایران صدها هزار نفر، به شکل‌های گوناگون و در سطح‌های بسیار متفاوت، به کم و زیاد کوه‌پیمایی یا کوه‌نوردی می‌کنند. می‌توان گفت که فصل مشترک همه‌ی این کوه‌پیمایان و کوه‌نوردان، "طبیعت‌دوستی" است که البته شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است، اما در هر صورت بعید است که کسی به کوه برود و از این ویژگی بی‌بهره باشد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تخریب؛ دستاورد حضور انسان در کوهستان
ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ٢۳ آذر ۱۳٩٢ : توسط : محمود بهادری

با ویلاسازی های متعدد در مناطق کوهستانی در کنار آلودگی های گسترده منابع آبی و خاکی این انسان تنها مامن و ماوای خویش را نیز از بین می برد و طولی نخواهد کشید که جایی برای فراغت و آبی پاکیزه و غذایی سالم نخواهد یافت مگر اینکه تجدیدنظری جدی در رویکرد امروز خود قرار دهد.

 

 فاطمه باباخانی، زیست نیوز- فرقی نمی کرد چه فصلی از سال باشد،‌ حتی در هرم گرمای اواخر تیر هم یال منتهی به گردنه پر برف بود و با عبور از آن و سرازیری،‌ جز یخچال هایی که ممکن بود تو را به درون خود بکشد،‌ هیچ دیده نمی شد. تا به ییلاق ها برسیم،‌ زباله ای به چشم نمی خورد، تنها حیات وحش بود و انبوه درختان و دره هایی پرآب که لذتی وافر را در دل هر کوهنوردی ایجاد می کرد. اما این بار انبوه زباله ها اعم از تنقلات‌ وکنسروهایی که  با رسیدن ما دره به چشم می خورد نشان از حضور انبوه افرادی داشت که پیشتر آنجا را برای فراغت و تفریح آخر هفته برگزیده بودند. این بار حتی  گاه پوسته های نازک تنقلات را در یال منتهی به قله نیز می دیدیم. اما آیا زباله تنها تهدید کوهستان های ایران است؟  و آیا با پاکسازی عرصه های طبیعی می توان به آینده ای روشن برای حفظ آنها امید بست؟

محمود بهادری؛ مدیر آموزش گروه دیده بان کوهستان(انجمن کوهنوردان ایران) در این باره به زیست نیوز گفت: یکی از عوامل تهدیدکننده کوهستان های ایران،‌ بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی است. وی معدن کاری بی رویه و غیراصولی را یکی از این نمونه بهره برداری ها توصیف و اضافه کرد: به عنوان مثال ما چندی پیش شاهد احداث یک معدن سنگ آهن در کوه شاهو کرمان بودیم که این امر اعتراض گسترده جامعه کوهنوردی را به همراه داشت؛‌کوهنوردان سراسر کشور در اعتراض به این حرکت در این منطقه برنامه ای اعتراض آمیز اجرا کردند که خوشبختانه تا حد زیادی موجب توقف این کار شد.

وی کوه دماوند را از دیگر کوه های در معرض تهدید عنوان کرد و گفت: دماوند هم به لحاظ بام ایران و خاورمیانه و هم به لحاظ اساطیری برای ما اهمیت زیادی دارد، ‌با این حال ما شاهدیم دور تا دور این کوه معدن احداث شده است. البته با اعتراض هایی که صورت گرفته چند معدن از جمله در اطراف رینه تعطیل شدند اما همچنان در گزنه ما شاهدیم روزانه 10 تا 15 کامیون  از معدن سرازیر شده و بخشی از کوه دماوند را با خود می‌برند.

محمود بهادری جاده کشی را از دیگر تهدیدات کوهستان های ایران برشمرد و اضافه کرد: احداث جاده های متعدد و عبور از آن مناطق کوهستانی در کنار تعریض جاده های کوهستانی مناطق روستایی از جمله مسائل صدمه زننده به محیط زیست کوهستان هستند.ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
International Mountain Day in Iran
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

On the occasion of International Mountain Day, Mountain Watch Group of the Alpine Club of Iran organized some meetings, climbs, and media activities in Tehran, Sari, Ghaemshahr, Nazarabad, Ilam, and Yazd.

We hope that the great mountaineering community of Iran can help increasing the environment awareness in the country, and can prevent or modify "development" projects which are dangerous to the fragile environment of mountains.


 
روز کوهستان، روز تجدید پیمان!
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ٢٠ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

ما کوه‌نوردان می‌توانیم روز جهانی کوهستان را روزی بدانیم برای تجدید پیمان میان خودمان به منظور حفاظت و حمایت از محیط‌های بی‌مانندی که رنگ و شور زندگی‌مان را مدیون آن‌ها هستیم.

International Mountain Day in Iran

یادداشت زیر را که در همشهری امروز چاپ شده، به مناسبت این روز نوشته‌ام.

از سال 2003، روز یازدهم دسامبر از سوی سازمان ملل، "روز جهانی کوهستان" نامیده شده است. هدف از این نام‌گذاری و اجرای برنامه‌های گوناگون به این مناسبت، دامن زدن به بحث‌ اهمیت کوهستان در چرخه‌ی حیات است. کوه‌ها، تامین‌کننده‌ی بخش بزرگی از آب شیرین جهان، فراهم‌کننده‌ی مواد  معدنی و چوب، پناه‌دهنده به حیات وحش، ایجاد کننده‌ی جریان‌های هوایی، پدید آورنده‌ی فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌های ارزشمند، و  بستر انواع ورزش‌ها و تفریح‌های طبیعی هستند.

 با تمام ارزش‌هایی که کوه‌ها برای "زیست پایدار" جامعه‌های انسانی دارند، اما انواع بهره‌برداری‌ها و برنامه‌های عمرانی بی‌ملاحظه سبب تخریب و آلودگی این سرمایه‌های گرانفدر و بی‌جایگزین شده است. برای نمونه، در ایران استفاده‌ از جنگل‌‌ها و مراتع های کوهستانی در حد بالاتر از ظرفیت تحمل آن‌ها، برای چراندن دام و برداشت چوب و بوته، موجب فرسایش شدید خاک شده که این خود به ناباروری خاک، بروز سیل‌های ویرانگر، تخریب بستر رودها، پر شدن مخزن سدها و کوتاه شدن عمر مفید آن‌ها شده است. همچنین، طرح‌های پرشمار سد سازی که بی توجه به ملاحظات زیست‌محیطی و بسیار فراتر از نیاز کشور به این سازه‌ها، اجرا شده یا در دست اجرا هستند، سبب نابودی مراتع و جنگل‌های کوهستانی، تغییر مخرب بوم‌سازگان (اکوسیستم) رودخانه‌ها، تغییر سامانه‌های دیرپای بهره‌برداری از آب رودها، بروز اختلاف‌های محلی و منطقه‌ای، خشک شدن تالاب‌ها، و مشکلات دیگر شده است.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تبریک به رضا زارعی و یک انتقاد...
ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ روز ٢٠ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

 انجمن ‌کوه‌نوردان ایران

انجمن کوه‌نوردان ایران، به آقای رضا زارعی تودشکی که در انتخابات 19 آذر عهده‌دار ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی شدند، تبریک می‌گوید.

یقینا آقای زارعی که کوه‌نوردی پرکار و برخاسته از جامعه‌ی کوه‌نوردی کشور هستند، خواهند توانست سبب‌ساز دگرگون‌های کیفی در فدراسیون شوند و روابط پرتفاهمی را میان این دستگاه و سازمان‌های مردم‌نهاد پایه‌گذاری کنند. همچنین امیدواریم که ایشان گام‌هایی را در جهت اصلاح اساسنامه‌ی فدراسیون‌های ورزشی بردارند، به نحوی که مدیریت فدراسیون‌ها به معنای واقعی، از سوی نمایندگان جامعه‌ی ورزشی مربوطه انتخاب شود.
انجمن، کنار گذاشتن دو نفر از رای‌دهندگان را در روز پیش از انتخابات، عملی خلاف اخلاق و مغایر با رویه‌ی متعارف ارزیابی می‌کند و امیدوار است که رسیدگی لازم به این موضوع صورت گیرد.


 
انتخابات «دمکراتیک» در فدراسیون فوتبال
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

یادداشت زیر، در تاریخ 21/10/1386 در همین وبلاگ منتشر شده است:

 روزنامه ی ابرار ورزشی ۲۰ دی ۱۳۸۶ در صفحه ی 4 نوشت : « سرانجام انتخابات رییس فدراسیون فوتبال برگزار شد تا شاهد پایان ماه ها خیمه شب بازی در صحنه ی فوتبال کشور باشیم ... با انتخاب کفاشیان ، درحقیقت انگار خود علی آبادی رییس فدراسیون است و بر تمام فعالیت ها اعمال نفوذ می کند . در همین روزنامه ، در صفحه ی 16 می خوانیم : « ... کدام انتخابات ؟ دو نامزد وابسته به سازمان [تربیت بدنی] آمدند و یکی از این دو نفر ، با دستور سازمان کنار کشید تا نفر دیگر «انتخاب» شود . این دیگر اسمش انتخابات که نیست ، هست ؟!»

 من ، چندی پیش در ارتباط با انتخابات فدراسیون کوه نوردی ، در روزنامه ی اعتماد نوشتم که پس از شش سال که از تصویب اساسنامه ی جدید فدراسیون های ورزشی می گذرد، هیچ کس نپرسید که این چه جور فدراسیون غیردولتی است که تقریبا همه ی اعضای مجمع عمومی آن دولتی هستند؟! و گفتم که خو کردن و تمکین عموم مردم مان را به شیوه ی مدیریت دولتی ، می توان در ماجراهای فدراسیون فوتبال هم دید که حتی دخالت فدراسیون جهانی نیزنتوانست دو سه نامزد غیردولتی را به رقابت برای ریاست فدراسیون بکشاند (نگاه کنید به یادداشت 28 آبان این وبلاگ) .

 اما جالب توجه است که جورج شامپانی ، ناظر فدراسیون جهانی فوتبال ، در انتخابات 19 دی گفته است : « انتخابات فوتبال ایران کاملا عادلانه و در آن دمکراسی حکم فرما بود» (همشهری 20 دی) . در مورد این سخن حکیمانه (!) پیش از هر چیز باید گفت که این سخنی است دیپلماتیک و آغشته به دروغ برای ختم به خیر کردن ماجرای تهدید وتحریم فوتبال ایران که دیگر حوصله ی آقایان فیفا نشین را سر برده بود .، و در عین حال خود را از تک و تا نیانداختن که مثلا فیفا سرانجام حرف خود را به کرسی نشاند . نکته ی دوم اما این است که اگر ما خود نخواهیم ، دمکراسی برای ما از خارج نخواهد آمد ، و آنان که دل به فشارهای خارجی بسته اند ، کمی بیش از حد خوش بین اند . نکته ی آخر – و از همه مهم تر -  این که انتخاباتی کردن فدراسیون های ورزشی ، مطابق نسخه های کمیته ی جهانی المپیک و دیگر تشکیلات مشابه جهانی ، اصلا کوششی برای استقرار دمکراسی به آن معنایی که ذهن ساده انگار ما می پندارد، نیست ! این گونه انتخابات ، فقط تلاش برای سپردن هرچه بیشتر ورزش به دست بخش خصوصی ( باشگاه های انتفاعی ) و دور ساختن آن از آماتوریسم است . به بیان دیگر تبدیل کردن هرچه بیشتر ورزش به " کالا " برای مبادله و سودجویی .

 


 
برنامه‌هایی به مناسبت روز جهانی کوهستان
ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱٧ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران، طبیعت‌دوستان را به اجرای برنامه‌های کوه‌نوردی خاص، برگزاری همایش، کار با رسانه‌ها برای معرفی این روز، بیان مشکلات کوهستان، و دادن پیشنهاد برای حفاظت کوه‌ها دعوت می‌کند.

تا کنون، دفترهای نمایندگی قائم شهر و ساری، دفتر ایلام، دفترهای یزد و تهران، و دفتر ساوجبلاغ و طالقان، برنامه‌های ویژه‌ای به مناسبت روز جهانی کوهستان معرفی کرده‌اند.

 


 
مدیریتی نو در فدراسیون لازم است
ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱٦ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

معتقد نیستم که "تغییر" به خودی خود خوب است؛ برعکس، بر این عقیده‌ام که حفظ داشته‌ها و ارتقای وضعیت آن‌ها، در بسیاری موردها می‌تواند بهتر از تغییر باشد. در مورد ریاست فدراسیون کوه‌نوردی، اما باید گفت که مانند هر مقام دولتی (و البته هر مقام انتفاعی دیگر) که مردم حقوق و مزایایی به دارنده‌ی آن پست می‌دهند، باید این ریاست چرخشی باشد تا از چند فساد احتمالی جلوگیری شود. این فسادها می‌تواند برقراری ارتباط با گروه‌های اقتصادی و استفاده از منابع مالی در جهت منافع خود یا حلقه‌ی دوستان باشد؛ می‌تواند جلوگیری از بازرسی اسناد و مدارک یا جلوگیری از نظارت مردمی بر عملکرد باشد؛ می‌تواند نادیده گرفتن حقوق سازمان‌هایی باشد که در تلقی رییس، رقیب دانسته می‌شوند؛ می‌تواند اصرار بر شیوه‌های کهنه و جلوگیری از نوآوری‌های مثبت باشد؛ و می‌تواند بازدارنده‌ی نیروهای منتقد یا اصلاح‌گر از راه‌یابی به دایره‌ی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی باشد.

با این دیدگاه، یادداشتی در کوه‌نیوز داشتم با عنوان "چه کسی نباید رییس شود؟!":‌‌

 انتخابات ریاست فدراسیون کوه‌نوردی نزدیک است؛ شاید در این مجال کوتاه که تا "انتخاب" رییس جدید مانده، فایده‌ای نداشته باشد که تکرار کنیم: باید ساختار این انتخابات – که لازمه‌ی نخست آن، تغییر اساسنامه‌ی فدراسیون‌ها است- دگرگون شود تا ورزش ما گامی در جهت غیردولتی شدن بردارد. اما می‌توان، چنان‌که عادت ما شده، گفت: بهتر است به جای رویاپردازی و توصیف "بهترین" رییسی که می‌خواهیم، درباره‌ی "بهترین گزینه‌ی ممکن" گفتگو کنیم.

با این پیش‌فرض، بیاییم دست برداریم از این تفکر که رییس باید ارتباط‌های خوبی با "بالایی‌ها" داشته باشد تا بتواند خوب بودجه بگیرد؛ یا رییس باید در پاره‌ای نهادها عضویت داشته باشد تا دیگران از او حساب ببرند و بتواند حق کوه‌نوردی را بگیرد؛ یا مدیری قوی در بخش‌های سیاسی و اقتصادی دولت باشد؛ یا حتی این که کوه‌نوردی قَدَر و آشنا با مسایل فنی این رشته باشد.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
گردهمایی با موضوع محیط زیست و سلامت در سرای محله تجریش برگزار می شود
ساعت ۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳٩٢ : توسط : محمود بهادری

  روز یکشنبه 17 آذر ماه 1392 گردهمایی با موضوع "محیط زیست و سلامت" در سرای محله تجریش برگزار خواهد شد. این نشست به اهتمام شرکت کیلا برگزار می شود و افرادی از "دیده بان کوهستان" در برنامه ریزی و اجرای آن مشارکت دارند، از جمله اینکه از ساعت 17تا 18:30 این نشست کارگاه آموزشی "سلامت و محیط زیست شهری" و تئاتر کاربردی با همین رویکرد  اجرا خواهد شد. حضور برای علاقه مندان آزاد است.

نشانی سرای محله تجریش: م قدس، ابتدای خ شریعتی، جنب داروخانه نگین
یکشنبه 17 آذر 1392 از ساعت 15 تا 19


 
Climb your Local Mountain, on the Occasion of the International Mountain Day
ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی
 
  It only requires few easy steps to join the enjoyable initiative organized by Welovemountains to mark IMD 2013. Download and print the IMD flag. Climb your favorite mountain. Take a picture of you with the flag. Upload your photo on Facebook, Whatsapp or Instagram with the hashtag #welovemountains followed by the name of the mountain. All the images collected will participate in a contest and be added to the " United Mountains Map 2013 ". [more]

from: FAO

به مناسبت روز جهانی کوهستان (11 دسامبر/ 20 آذر)، یکی از کوه‌های نزدیک به محل خود را صعود کنید و عکسی بگیرید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران، طبیعت‌دوستان کشور را به اجرای برنامه‌هایی برای جلب توجه همگانی به اهمیت محیط‌های حساس کوهستانی دعوت می‌کند. برگزاری همایش، اجرای برنامه‌های آموزشی، کار با رسانه‌ها، نامه‌نگاری با مسوولان حفاظت از کوه‌ها، و البته اجرای برنامه‌های کوه‌نوردی هدفمند، چند تایی از کارهایی است که می‌توانیم انجام دهیم.


 
آقای شعاعی، خدا نگهدارتان باد!
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱٢ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

من که به عقلم نمی‌رسد در فدراسیون (و کلا در پشت میزهای اداری) چه خبر است که مثلا یک شخص صاحب شرکت، یا یک تور گردان حرفه‌ای، یا فردی بازنشسته و در عین حال پرگرفتاری...، پس از چند سال ریاست یا پس از چند دوره مسوولیت‌های مختلف در آن اداره، باز هم حوصله و وقت می‌کند که در پشت میز مربوطه بنشیند؟! آیا اینان آدم‌های استثنایی و نابغه هستند که توان به دوش کشیدن چند مسوولیت همزمان را دارند؟! آیا آدم‌های عاشقی هستند که در قبال جامعه "احساس مسوولیت" می‌کنند؟! آیا می‌خواهند که دیگران را در استفاده از تجربه‌ها و دانش خویش شریک سازند؟!

هر طور که باشد، به نظر می‌آید که آقای شعاعی دین‌شان را ادا کرده‌اند؛ برای ایشان که سال‌ها است در سمت‌های ریاست و دبیری و ... به فدراسیون و جامعه‌ی کوه‌نوری  "خدمت" کرده‌اند، بهترین توصیه این است که : «بروید استراحت کنید... برایتان لازم است... .»


 
بعد از شیر نوبت به سوسیس و کالباس رسید
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱٢ آذر ۱۳٩٢ : توسط : محمود بهادری

کاهش بار میکروبی با «کلر»
بعد از شیر نوبت به سوسیس و کالباس رسید

نویسنده: مرضیه بیانی

پس از ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ از سوی موسسه استاندارد که از یک سال ونیم گذشته عملیاتی شد؛ تولید زیرپله ای این محصول افزایش یافت و تولیدکنندگان برای پایین نگه داشتن هزینه های تولیدشان خمیر مرغ را در فهرست مواد اولیه خود هنوز ثبت می کنند. تنها کاری که برای کاهش بار میکروبی در فرآورده های گوشتی انجام می شود استفاده از کلر است. هر چند استفاده از کلر در آب هم رواج دارد اما حد مجاز آن بین نیم تا یک PPN است. در حالی که تولیدکنندگان خمیر مرغ بیش از حد مجاز از این ماده برای کاهش بار میکروبی استفاده می کنند که برای سلامت انسان مخاطره آمیز و سرطان زا خواهد بود. از سه سال پیش به این طرف به صورت دوره ای استفاده از دستگاه های «بادر» و«لیما» را برای تولید خمیر مرغ در صنعت سوسیس و کالباس ممنوع اعلام کردند. ابتدا اداره نظارت بر بهداشت مواد غذایی خط توقف بر استفاده از خمیر مرغ کشید. مدتی گذشت و به دلیل اعتراضات گسترده تولیدکنندگان این اداره استفاده از این محصول را مشروط به گرفتن پروانه از اداره نظارت و درج جمله «تهیه شده با خمیر مرغ» دانست. مدتی نگذشت که این بار موسسه استاندارد وارد جریان شد و هرگونه استفاده چه با مجوز و چه بدون مجوز را ممنوع کرد. هرچند سازمان دامپزشکی تلاش کرد موسسه استاندارد را راضی کند و در برهه ای قول داد ناظران به طور مستقیم بر عملکردها نظارت کنند اما این موسسه زیر بار نرفت. با وجود اینکه ممنوعیت از یک سال ونیم پیش تا به حال از سوی موسسه استاندارد ادامه دارد؛ تولید زیرپله ای خمیر مرغ همچنان پابرجاست.

    


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
سمن‌ها، نظر دهید!
ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱٠ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

طرح نمایندگان مجلس برای تدوین قانون تاسیس و فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد (غیردولتی)، در مجلس اعلام وصول شده است. در دو سه سال گذشته، فعالان غیردولتی (از جمله نمایندگان انجمن کوه‌نوردان) نشست‌های بسیاری با مجلسیان داشته‌اند تا این طرح، درست پایه‌ریزی شود. به نظر من، کلیات این طرح معقول و قابل قبول است... . اما، برای بهتر شدن، نیاز به نظر دیگران دارد.

محمد درویش، چهره‌ی برجسته‌ی محیط زیست ایران که خوشبختانه به عنوان مدیر کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شده است، در تارنمای خود، فعالان سازمان‌های مردم نهاد را به اظهار نظر درباره‌ی طرح یادشده فراخوانده است. لطفا بخوانید و نظر دهید.

لطفا مشارکت فرمایید


 
یکصد و دوازدهمین نشست همگانی انجمن
ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز ٩ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی
یکصد و دوازدهمین نشست انجمن کوه‌نوردان ایران 
چهارشنبه ۱۳ آذر
 
این نشست، در تاریخ چهارشنبه ۱۳ آذر از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در تالار اسوه؛ تهران- خیابان انقلاب، نبش خیابان بهار برگزار می‌شود.
 
در این نشست، مروری خواهد شد بر رویدادهای کوه‌نوردی ایران و جهان، و همچنین گفتارهایی درباره ی سبک‌های هیمالیانوردی، جایگاه ورزش همگانی در ایران و جهان، و آناتومی مفاصل زانو و آسیب شناسی آن، ارایه خواهد شد.

 
آب معدنی، بلایی دیگر برای کوه‌ها
ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز ٩ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

روزنامه‌ی شرق نوشته است  که گروهی از اهالی پلور، به جاده‌کشی و تخریب کوهستان‌های منطقه که ظاهرا برای بهره‌برداری از آب یک چشمه صورت می‌گیرد، اعتراض کرده‌اند. در بخشی از گزارش آمده است: نا امیدی اهالی از پیگیری اداره‌های منابع طبیعی و محیط زیست مردم محلی را بر آن داشته است که نامه ای به دفتر مقام معظم رهبری بفرستند و رونوشتی از نامه را هم به دفتر رییس جمهوری، مجلس شورای اسلامی، استانداری مازندران، اداره کل منابع طبیعی استان مازندران، فرمانداری آمل و بخشداری لاریجان نیز بفرستند.

در گزارش، همچنین آمده است: عباس محمدی، مدیر گروه دیده بان کوهستان، در این باره می گوید: «در هفت سال گذشته جریانی به راه افتاد که [بانک‌ها با زمینه‌سازی] سازمان ها و ادارات دولتی، بابت طرح های گردشگری و صنعتی، وام های کلان دادند. البته یک بررسی اجمالی نشان می دهد که غالب این طرح ها نه گردشگری است و نه صنعتی و تنها به دلیل گرفتن وام ها، ارایه می شوند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
An Environmental Letter to Ban Ki Moon, Regarding the Sanctions
ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز ٤ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

 نامه‌ی زیست محیطی به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، درباره‌ی تحریم‌ها

 

متن فارسی را می‌توانید در ادامه‌ی مطلب بخوانید.

Mr. Ban Ki Moon 

Honorable Secretary-General of the United Nations

I have the honor to forward to you the following Declaration which was adopted unanimously by the Representatives of the Iranian Civil Society and NGOs Active in the Field of Sustainable Development on 18 Nov. 2013.

Sincerely,

Abbas Mohammadi

Manager, Iranian Mountain Watch Group

    Declaration

Noting that, the people of Iran, not its government, are the real victims who suffer most from the sanctions that threaten their lives, their livelihoods, their health and their environment and that the impacts of deterioration of environment as a result of these  sanctions go well beyond the country's borders and endanger the region and the whole world;

Stressing that,


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بروجرد شهری که دیگر سبز نیست
ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز ٤ آذر ۱۳٩٢ : توسط : عباس محمدی

یادداشتی در مورد تخریب آثار فرهنگی و طبیعی شهرستان بروجرد را در تارنمای انجمن کوه نوردان ایران بخوانید.

 


 
بازدید علمی کویر و بیابان‌های اطراف یزد و جاذبه‌های شهر یزد
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز ٢ آذر ۱۳٩٢ : توسط : مریم عطاریه

 

کویر یزد و شهر یزد

28 و 29 آذر 1392

 گروه دیده بان کوهستان با همکاری دفتر نمایندگی یزد انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار می‌کند

بازدید علمی کویر و بیابان‌های اطراف یزد و جاذبه‌های شهر یزد

کارگاه آموزشی کویر و بیابان و گرامیداشت روز جهانی کوهستان در اداره‌ی کل محیط زیست استان یزد

با حضور فعالان و کارشناسان محیط‌زیست استان یزد      

مسوول ثبت نام: قاسم اصغری          کارشناس: عباس محمدی        

سرپرست: محمود بهادری      

زمان

  • حرکت از تهران: عصر روز چهارشنبه 27 آذر با قطار
  • رسیدن به تهران:  قطار صبح زود شنبه 30 آذر به تهران می‌رسد

  جاذبه‌های سفر                                                                              

  • بازدید از جاذبه‌های شهر یزد (بافت تاریخی و مسجد جامع، باغ دولت آباد، موزه‌ی آب یزد، آتشکده و بازار سنتی)
  • بازدید علمی و آشنایی با بوم‌سازگان کویر و بیابان
  • پیاده‌روی و عکاسی در تپه‌های شنی
  • کارگاه آموزشی کویر و بیابان و گرامیداشت روز جهانی کوهستان در اداره‌ی کل محیط زیست استان یزد

 برنامه و خدمات

برنامه‌ریزی و هماهنگی اجرای سفر  -  بیمه سفر و مسوولیت مدنی -  آشنایی با بوم‌سازگان کویر و بیابان - آموزش ضمنی محیط‌زیست  - آموزش ضمنی طبیعت‌پیمایی –-  حمل و نقل با قطار تخت‌دار  –  اتوبوس و مینی‌بوس توریستی دربستی برای گشت‌ها –  اقامت شبانه در خانه‌ی سنتی در شهر یزد (کیسه خواب ضروری است)

سایر توضیحات

ظرفیت: 18 نفر   

هزینه: 138 هزار تومان  

مهلت ثبت‌نام تا 8 آذر است و اولویت با همکاران دیده‌بان کوهستان و افرادی است که زودتر ثبت‌نام می‌کنند

 ثبت‌نام

  • در صورت انصراف تا یک هفته پیش از سفر 40 درصد از هزینه سفر عودت می‌شود و پس از آن امکان عودت وجه امکان پذیر نیست.
  • لطفا برای ثبت نام بعد از ساعت 17 تماس بگیرید.

قاسم اصغری  09119052785

iranmountainwatch@gmail.com