حمایت از رودخانه‌ها، در دستور کار کوه‌نوردان
ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

 شش هفت سال پیش، بحث درباره‌ی ضرورت حمایت از رودخانه‌ها در برابر سدسازی، فقط در محفل‌های کوچک طبیعت‌دوستان صورت می‌گرفت؛ حتی می‌توان گفت که نقد سیاست‌های مدیریت منابع آب در ایران، به نوعی، عبور از "خط قرمز" تلقی می‌شد! این بحث و  نقدها، تا حد زیادی در جمع‌های کوه‌نوردان طرفدار محیط زیست پا گرفت و به‌ویژه گروه دیده‌بان کوهستان با جدیت آن را دنبال کرد. خوشبختانه، آن پیگیری‌ها به آن‌جا رسیده است که امروزه وزیر نیرو می‌گوید در سدسازی افراط کرده‌ایم، و بسیاری از کارشناسان مشغول در شرکت‌های دولتی مدیریت آب هم ، کم و بیش به نقد سیاست‌های گذشته ورود کرده‌اند. در مجلس و "ستاد احیای دریاچه‌ی اورمیه" و صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها نیز مطالب زیادی در این زمینه بیان می‌شود.

 یادداشت زیر را به مناسبت "روز ملی حمایت از رودخانه‌ها در برابر سدسازی" به همشهری داده بودم که دیروز چاپ شد.

 

در روز 29/2/87 یکی از نخستین نشست‌های کارشناسانه و مردمی در نقد سدسازی‌های بی‌رویه که سبب تخریب کوهستان‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها، و موجب اختلال در زندگی صدها هزار انسان ذینفع در جریان طبیعی رودها شده، در تهران برگزار گردید. در چند سال گذشته، 29 اردیبهشت از سوی طبیعت‌دوستان و منتقدان سدسازی، به عنوان "روز ملی حمایت از رودخانه‌ها در برابر سد سازی" معرفی و فعالیت‌هایی به این مناسبت انجام شده است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
به مناسبت 29 اردیبهشت، روز ملی حمایت از رودخانه‌ها
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

تراژدی دریاچه‌ی اورمیه، به نظر بسیاری از کارشناسان و ناظران دریاچه، نتیجه‌ی سد زدن بر رودخانه‌های ورودی به دریاچه بوده است؛ سدهایی که سازندگان آن مدعی بودند که "تامین آب" می‌کنند، اما یکی از بزرگ‌ترین بیابان‌زایی‌های معاصر را رقم زدند.

بازگردانی دریاچه‌ی اورمیه به وضع طبیعی، نیازمند مشارکت مردم محلی و سازمان‌های مردم‌نهاد است. در این مورد یادداشتی با عنوان دریاچه‌ی اورمیه و ضرورت مشارکت مردمی نوشته‌ام که می‌توانید در خبر آنلاین بخوانید.


 
انتخاب هیات مدیره و بازرس جدید انجمن کوه‌نوردان ایران
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

مجمع عمومی انجمن کوه‌نوردان ایران در روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت در محل سالن خاقانی با حضور بیش از ۱۷۰ نفر از اعضاء (اصالتا و وکالتا) از شهرهای آمل، ساری، تهران، هشتگرد، مهاباد، بابل، کرج، درود، سمنان،... و با حضور نماینده‌ی وزارت کشور، برگزار شد. در این مجمع، پس از ارایه‌ی گزارش مالی دوره‌ی پیشین، انتخابات دوره‌ی جدید هیات مدیره و بازرس انحمن انجام شد و نتیجه‌ی شمارش آراء دریافتی به ترتیب تعداد رای کاندیداها، توسط هیات رییسه‌ی مجمع به شرح زیر اعلام شد. هفت نفر اول هیات مدیره، به عنوان اعضای اصلی و دو نفر بعدی به عنوان اعضای علی‌البدل فعالیت خواهند کرد. نفر اول بازرسی هم به عنوان بازرس اصلی، و نفر دوم به عنوان بازرس علی‌البدل انجام وظیفه خواهد داشت.

نامزدان هیات مدیره           
۱- عباس محمدی ۱۶۳ رای
۲- عباس ثابتیان ۱۶۰ رای
۳- مازیار اتوکش ۱۳۴ رای
۴- لطیفه بقراط ۱۳۳ رای
۵- مهدی کاسبیان ۱۲۲ رای
۶- مریم عطاریه ۱۰۴ رای
۷- شهناز قلیزاده ۹۶ رای
۸- ارژنگ محسنی ۷۶ رای
۹- سیامک شایان پور ۲۱ رای

نامزدان بازرسی
۱- یونس رضاخانی ۱۰۷ رای
۲- روح الله بداقی ۳۷ رای


 
نشست آموزشی به مناسبت روز ملی حمایت از رودخانه‌ها در برابر سدسازی
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

در روز 29/2/87 به همت جمعی از معترضان به آب گیری سد سیوند، نشستی در تهران در نقد سدسازی‌های بی‌رویه که سبب تخریب کوهستان‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها، و موجب اختلال در زندگی صدها هزار انسان ذینفع در جریان طبیعی رودها شده، برگزار گردید. در چند سال گذشته، 29 اردیبهشت از سوی طبیعت‌دوستان و منتقدان سدسازی، به عنوان "روز ملی حمایت از رودخانه‌ها در برابر سد سازی" معرفی و فعالیت‌هایی به این مناسبت انجام شده است.

نشست هفتگی دکا (گروه دیده‌بان کوهستان) در روز دوشنبه 29 اردیبهشت، اختصاص به این موضوع دارد. در این نشست، عباس محمدی مدیر گروه دیده‌بان کوهستان و عضو "کارگروه احیای اکولوژیک دریاچه‌ی ارومیه" (زیرمجموعه‌ی "ستاد احیای دریاچه‌ی ارومیه") به بیان دلایل خود برای مخالفت با سدسازی‌های گسترده در کشور خواهد پرداخت. در این نشست، تنی چند از دیگر فعالان محیط زیست و منتقدان سیاست‌های مدیریت منابع آب نیز حضور خواهند داشت.

محل نشست: تهران- خ انقلاب، جنب لاله زار، شماره‌ی 590، واحد 12

از ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر

علاقمندان می‌توانند جهت هماهنگی برای حضور در نشست، با ای میل زیر تماس بگیرند:

                                 iranmountainwatch@gmail.com 

 

 


 
کارگاه آموزشی سد و اثرهای آن بر محیط زیست و جامعه‌های محلی
ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

بازدید علمی از کانی‌بل و منطقه‌ی اورامان کردستان

به مناسبت 29 اردیبهشت روز ملی حمایت از رودخانه‌ها در برابر سدسازی

 کارشناسان

 فاطمه ظفرنژاد، پژوهشگر حوزه‌ی آب

محمد درویش، مدیر کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست

 عباس محمدی، مدیر گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران

 سرپرست: مریم مرادی

 زمان

حرکت از تهران: شب دوشنبه 5 خرداد از ترمینال بیهقی

رسیدن به تهران: صبح روز جمعه 9 خرداد

 جاذبه‌های سفر

 

  • بازدید از روستاهای هجیج، بلبر، سلین، ژیوار و اورامان تخت
  • بازدید از  ساختگاه سد داریان و چشمه‌ی کانی بل (که در صورت آبگیری سد داریان، به زیر آب خواهد رفت)
  • بازدید از رودخانه‌ی سیروان

 

 خدمات

 برنامه‌ریزی و هماهنگی اجرای سفر،  بیمه‌ی سفر و مسوولیت مدنی، آموزش محیط‌زیست، آموزش طبیعت‌پیمایی، حمل و نقل با اتوبوس و تاکسی، اقامت شبانه در خانه‌ی سنتی.

وسایل لازم: کفش ورزشی، پوشاک راحت، بادگیر، کیسه خواب، قمقمه، عینک آفتابی

 توضیحات دیگر و ثبت نام

 ظرفیت: 12 نفر

 هزینه: 220 هزار تومان

مواد خوراکی، برعهده‌ی شرکت‌کنندگان است که در طول مسیر نیز قابل تامین خواهد بود.

 مهلت ثبت‌نام تا 1خرداد است و اولویت با همکاران دیده‌بان کوهستان و افرادی است که زودتر ثبت‌نام می‌کنند. در صورت انصراف از شرکت در برنامه تا سه روز پیش از سفر، 50 درصد از هزینه سفر برگشت داده می‌شود.

  لطفا با خانم مریم مرادی تماس بگیرید: 09163678410

 


 
11 دلیل برای آغاز استفاده از دوچرخه
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : مریم عطاریه

لینک مطلب را اینجا در زیست نیوز می توانید ببینید.

ما باید نگاهمان را به سمت روش های درستی معطوف کنیم که منجر به آغاز استفاده از دوچرخه و تحمیل آن در حمل و نقل عمومی شود.

بی شک سازگاری استفاده از دوچرخه با محیط ­زیست را در حمل و نقل عمومی را درک کرده­ایم.  اما اگر می­خواهیم شروع کنیم – یا شاید می­خواهیم کسانی را متقاعد کنیم که رفت و آمد با دوچرخه چیز خوبی است –11 دلیل برای ماندن ماشین­ ها در پارکینگ و شروع حرکت  دوچرخه­ها وجود دارد. بیایید با هم برانیم!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مجمع عمومی انجمن فراموش نشود!
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

در روز پنج شنبه 25 اردیبهشت، از ساعت 5 بعد از ظهر، نشست مجمع عمومی انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار می‌شود.

دستور کار اصلی این مجمع، انتخاب هیات مدیره و بازرس است؛ حضور هرچه بیشتر اعضا موجب انتخابی بهتر خواهد بود!

تهران- خیابان انقلاب، خیابان خاقانی، ستاد سازمان‌های مردم‌نهاد شورای شهر


 
بوسه‌ی خونین کوه‌نوردان بر زمین لوت
ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

      یاد باد آن بوسه‌ها/ که یاران/ با دهان سرخ زخم‌هاشان/ بر بیابان لوت نهادند.*

 کوه‌نوردان نه تنها در ایران، بلکه در بسیار از کشورهای دیگر هم، پیشگام فعالیت‌های زیست‌محیطی و طبیعت‌پیمایی بوده و هستند. به جرات می‌توان گفت که در کشور ما، منسجم‌ترین و پرشمار ترین فعالان محیط زیست، کوه‌نوردان هستند که در قالب صدها گروه و باشگاهِ سازمان‌یافته (که در عین حال، با هم مرتبط نیز هستند) کنار و گوشه‌های این سرزمین را می‌پیمایند و می‌پایند. آنان در این پویش و پایش‌ها، هم جان و تن خود را صفا می‌بخشند، هم مراقب تخریب‌ها و آلوده‌سازی‌ها هستند و آن را گزارش می‌کنند، و هم چرخ‌های یک اقتصادِ اگرچه هنوز کوچک را که همانا طبیعت‌گردی باشد، می‌چرخانند.

 تنها کوه‌ها نیستند که قدمگاه کوه‌نوردان‌اند؛ دره‌ها، تنگ‌ها، غارها، دشت‌ها، تالاب‌ها، جنگل‌ها، کویرها و بیابان‌های کشور هم در رهگذر این عاشقان طبیعت‌اند. کوه‌نوردان، نوعا دوستدار جلوه‌های طبیعی گونه‌گون هستند و روح ماجراجو دارند. در نزدیک به چهل سالی که من به شکلی کم و بیش جدی کوه‌نوردی کرده و با کوه‌نوردان نشست و برخاست داشته‌ام، دریافته‌ام که گروهی از بهترین و پرکار ترین بیابان‌گردان کشورمان هم در اصل، کوه‌نورد بوده‌اند. برای مثال، زنده‌یاد جلال فروزان که یکی از برجسته‌ترین افراد در تاریخ کوه‌نوردی ایران به شمار می‌رود، در یک دوره از فعالیت‌های خود (1364- 1354) راه‌پیمایی‌های طولانی در کویرهای ایران انجام داد. یا بهمن ایزدی که کوه‌نوردی باسابقه و چهره‌ای به‌ویژه شناخته شده در کوهستان دنا است، در سال‌های اخیر با پیمایش‌های مکرر و طولانی در بیابان لوت، به یکی از شخصیت‌های مطرح در حوزه‌ی شناخت لوت بدل شده است.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
.کار داوطلبانه را گرامی می‌داریم
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

شهناز قلیزاده*

روز کار داوطلبانه (Give and Gain Day) یک رویداد جهانی است که براساس آن کارکنان شرکت‌ها و سازمان‌ها، یک روز از سال، در طول ساعت کاری خود فعالیت‌های داوطلبانه‌ انجام می‌دهند. در ایران نیز از طرف مرکز ترویج مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها روز 16 اردیبهشت روز کار داوطلبانه نامگذاری شده است.

 

دفتر انجمن کوه نوردان ایران- چند تن از فعالان "دیده بان کوهستان"

برنامه‌های کار داوطلبی بخشی از استراتژی مسئولیت‌های اجتماعی افراد هستند که جهت مشارکت داوطلبانه در جامعه و تلاش در جهت رفع چالش‌ها و مشکلات آن، تعریف و سازماندهی می‌شوند. این برنامه‌ها طیف وسیعی از فعالیت‌ها را شامل می‌شوند. هر چه برنامه داوطلبی با علایق افراد همسوتر باشد میزان ارزش مشترک خلق شده و اثربخشی برنامه داوطلبی بیشتر خواهد بود. این برنامه‌ها می‌توانند به دو صورت فردی و گروهی سازماندهی شوند که حاصل آن موجب منتفع شدن جامعه محلی و افراد خواهد شد. افراد تحت عنوان "روز کار داوطلبانه " یک روز در سال، فعالیت‌های داوطلبانه‌ای را انجام می‌دهند. مثلا افراد می‌توانند به شکل گروهی در پروژه‌هایی در اجتماع محلی خود همکاری کنند. مثل فعالیت‌های آموزشی، هنری، محیط‌ زیستی، اجتماعی، بهداشت و سلامت.

این برنامه‌ها یکی از فاکتورهای مهم در تقویت ارزش‌ها و فرهنگ‌های اخلاقی حاکم بر جامعه به شمار می‌رود. هر چه افراد نسبت به چالش‌های اجتماعی جامعه آگاه‌تر شوند نتایج حاصل از کار داوطلبانه مفیدتر خواهد بود.

برنامه‌های داوطلبی انواع مختلفی دارند. از مشارکت یک روزه افراد داوطلب در برنامه‌های تعریف شده در حمایت از جامعه محلی و برای پرداختن به یک مسئله و چالش خاص تا برخورداری از یک برنامه منظم هدفمند بلندمدت و مستمر که طی آن افراد دانش و مهارت‏های تخصصی خود را در راستای ظرفیت‌سازی سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد در اختیار آنان قرار می‌دهند. این شیوه مشارکت و این نوع از برنامه داوطلبی از متداول‌ترین، اثربخش ترین و ارزش آفرین‌ترین نوع آن به شمار می‌رود که روز به روز هم محبوبیت بیشتری می‌یابد. 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
جنگل‌های ایران در گذشته، و چند نمونه‌ی تاریخی از جنگل‌زدایی در کشور
ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی و کوشان مهران- خبر آنلاین

در این یادداشت، نگاهی گذرا داریم به وضع جنگل‌های ایران در زمان‌های گذشته، و موضوع جنگل‌زدایی که هیچ‌گاه متوقف نشده است.

کره‌ی زمین به صورت طبیعی تمایل شگفت‌انگیزی به پوشاندن خود با گیاهان دارد! جنگل‌ها که از پیچیده‌ترین و پرحجم‌ترین پوشش‌های گیاهی هستند، هنوز با وجود تخریب گسترده‌ی آن‌ها در چند دهه‌ی اخیر، حدود یک سوم سطح زمین (40 میلیون کیلومتر مربع) را می‌پوشانند. در ایران، طی دوره‌های تاریخی (که در مقیاس زمین‌شناختی، "دوران معاصر" تلقی می‌شود) مساحت جنگل‌ها بسیار بیشتر از امروز بوده است. آن‌گونه که در اسطوره‌ها آمده، ایختوویگو پادشاه ماد و پدر ماندانا دستور داده بود که نوزاد دخترش در جنگلی رها و طعمه‌ی درندگان شود، اما آن نوزاد به دست جنگل‌بانی پرورش یافت و کورش نام گرفت و بعدها پادشاه بزرگ ایران شد. از این اسطوره برمی‌آید که اطراف همدان امروز که هیچ پوشش درختی طبیعی انبوه ندارد، در حدود 2500 سال پیش، جنگلی و پر از جانوران درنده بوده است. ناصرخسرو قبادیانی که در نیمه‌ی قرن پنجم هجری از خوزستان عبور کرده، از فضاهایی جنگلی منطقه نوشته که در آن‌جا نمی‌شده آسمان را دید. امروزه، سالم‌ترین پوشش‌های جنگلی خوزستان که در کناره‌های رود دز قرار دارند، بسیار تُنُک و در برگیرنده‌ی درختان کوتاه و درختچه است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کارگاه آموزشی حفظ محیط‌زیست برای سلامت غذایی برگزار می شود
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

گروه دیده‌بان کوهستان برگزار می‌کند

کارگاه آموزشی حفظ محیط‌زیست برای سلامت غذایی

یکشنبه 21 اردیبهشت 1393

ساعت 5 تا 8 عصر

With the environment for healthy food

آموزشگر: مهندس حسین حیدری

مشاور و مدیر پروژه "برنامه مدیریت تلفیقی آفات" سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در منطقه‌ی خاور نزدیک


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مجمع عمومی انجمن
ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

در روز 25 اردیبهشت، از ساعت 5 بعد از ظهر، نشست مجمع عمومی انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار می‌شود.

دستور کار اصلی این مجمع، انتخاب هیات مدیره و بازرس است؛ حضور هرچه بیشتر اعضا موجب انتخابی بهتر خواهد بود!

تهران- خیابان انقلاب، خیابان خاقانی، ستاد سازمان‌های مردم‌نهاد شورای شهر


 
پاره‌ای گاهنامه‌ها و فعالیت‌های اخیر انجمن
ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

کوله‌پشتی، چهارمین شماره‌ی گاهنامه‌ی انجمن، نمایندگی گچساران

شماره‌ی نهم آغ داغ، نشریه‌ی داخلی دفتر نمایندگی زنجان

همایش گزارش‌خوانی صعودهای شاخص زنجانی‌ها؛ دفتر نمایندگی زنجان

همایش کشوری با عنوان "جنگل‌های بلوط ومحیط زیست استان ایلام"، نمایندگی ایلام

حضور نمایندگان دفترهای ساری و قایم‌شهر در گردهمایی سمن‌های زیست‌محیطی استان مازندران

مشارکت گسترده‌ی اعضای مازندرانی انجمن در پاک‌سازی منطقه‌ی چلاو آمل

پاک‌سازی حاشیه‌ی ‌سد مهاباد به مناسبت روز زمین؛ دفتر نمایندگی مهاباد

ادامه‌ی فعالیت چند ساله برای حفاظت "چمن سلطانیه"؛ نمایندگی سلطانیه

حضور خانم محمدپور و عباس محمدی از گروه دیده‌بان کوهستان (دکا) در "ستاد احیای دریاچه‌ی اورمیه"، و همکاری موثر با "کارگروه احیای اکولوژیکی" این ستاد

 مشارکت دفتر تهران دکا در برنامه‌ی موسسه‌ی تحقیقات جنگل‌ها و مراتع برای کاشت درختان ارس در کوهستان سیراچال، 5 اردیبهشت 93


 
برای دریاچه‌ی اورمیه نسخه های گران‌قیمت نپیچیم
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۸ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

فاطمه ظفرنژاد*- روزنامه‌ی ایران

احیای دریاچه ارومیه از لحظه آغاز به کار دولت یازدهم به یکی از اولویت های نخست مدیریت اجرایی کشور تبدیل شد. با اینکه برخی از کارشناسان به طور کلی نجات دریاچه را غیرممکن ارزیابی می کردند و گاه صحبت از این بود که باید باقی مانده دریاچه را هم خشکاند و با جمع آوری نمک صنعتی و مواد معدنی بستر آن را به پارک ملی ارومیه تبدیل کرد، دولت و سازمان حفاظت محیط زیست کمر همت به احیای دریاچه بست و نخستین گام نیز تشکیل «کارگروه نجات دریاچه ارومیه» بود. راهبری این کارگروه ویژه نیز عیسی کلانتری وزیر کشاورزی دولت اصلاحات و تحصیلکرده کشاورزی دانشگاه ارومیه است که به طور مستقیم زیر نظر رئیس جمهوری فعالیت دارد تا جنبه های فرابخشی و فرا وزارتی کارگروه حفظ شود. با این همه هنوز بسیاری از پژوهشگران حوزه آب به ساختار کارگروه، برنامه ها یا اساساً امکان پذیر بودن احیای دریاچه ارومیه به دیده تردید می نگرند. اگرچه عیسی کلانتری در تازه ترین خبرها نیز اعلام کرد: بسته پیشنهادی احیای دریاچه ارومیه خردادماه سال جاری تقدیم دولت می شود و هنوز عملاً چیزی برای نقد روی میز نیست، روزنامه ایران از تضارب آرا و درج دیدگاه های کارشناسان و منتقدان استقبال می کند. نوشته پیش رو نیز به قلم فاطمه ظفرنژاد پژوهشگر آب و توسعه پایدار با همین رویکرد منتشر می شود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دریاچه‌ی اورمیه و یکی دو پرسش از باقرزاده کریمی
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ٧ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- خبرآنلاین

دوست پژوهشگرم کوشان مهران که یادداشت‌ها و مقاله‌های ارزنده‌ای در زمینه‌ی محیط زیست دارد، نکته‌ای را به من یادآور شده که مفید می‌دانم در این‌جا با کمی توضیح، مطرح شود؛ در تاریخ 30 اردیبهشت 1390 پایگاه خبری سبز پرس نوشت: «مسعود باقر زاده کریمی، کارشناس دفتر زیستگاه‌های سازمان محیط زیست معتقد است در هیچ دولتی مانند دولت کنونی چه از نظر قانون گذاری، چه اعتبارات تخصیص داده شده و چه اراده در اجرای مصوبات زیست محیطی، تا این اندازه به تالاب ها توجه نشده بود.» اما در اول اردیبهشت 93 پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران نوشت که عیسی کلانتری (دبیر "ستاد ملی احیای دریاچه‌ی ارومیه") گفته است که تنها هفت درصد از آب دریاچه ی اورمیه باقی مانده است

باقرزاده کریمی، در آن زمان گفته بود که دریاچه‌ی اورمیه به علت «خشکسالی های پیاپی ، کمبود بارش در چند سال اخیر ، و برداشت های بی رویه آب از منابع آبی دریاچه» در خطر است، اما اضافه کرده بود که «هم اکنون دریاچه‌ی ارومیه در وضعیت خوبی است و آبهایی که از ذوب شدن برف‌ها جاری شده به سمت دریاچه سرازیر شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم آب قابل توجهی وارد این حوضه آبی شود.» در این سخن، باقرزاده کریمی از سه عامل تهدید کننده‌ی دریاچه، عامل‌های اول و دوم را طبیعت دانسته و عامل سوم را هم به شیوه‌ی "افعال مجهول" بی‌فاعل گذاشته و نگفته که چه کسانی به برداشت‌های بی‌رویه‌ی آب مجوز و امکان داده‌اند. در واقع، باقرزاده کریمی، نقش سوء مدیریت در منابع آب کشور را نادیده گرفته است و به همین دلیل، با خوش‌خیالی و رویکرد "تلطیف فاجعه" که ویژه‌ی مدیران دولتی ما است، ذوب شدن برف‌ها را پیش‌نشانه‌ی بهتر شدن وضع دریاچه عنوان کرده بود. اکنون که به تعبیری، "بزرگ‌ترین بیابان‌زایی قرن" در یکی از پر بارش‌ترین حوزه‌های آبخیز ایران شکل گرفته، لازم است آقای باقرزاده کریمی که همچنان معاون امور تالاب‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست، از کارشناسان "برجسته"ی دولتی در موضوع تالاب‌ها، و یکی از کارشناسان مدعو در "ستاد احیای دریاچه‌ی ارومیه" هستند، بفرمایند که آیا بزرگ‌ترین تالاب ایران، در فاصله‌ی سه سال، از وضعیت رو به بهبودی مورد ادعای ایشان به وضعیت تمام‌فاجعه‌ی کنونی رسیده است؟!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
لزوم جلب همکاری مردم محلی برای حفظ محیط زیست
ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

در این یادداشت، کوشان مهران با یادآوری این نکته که مسلح بودن عشایر، ضرورت‌های گذشته‌ی خود را از دست داده، پیشنهاد می‌دهد که این نیروی مردمی برای حفاظت عرصه‌های طبیعی و حیات وحش کشور به کار گرفته شود.

 یکی از افسران فرانسوی که به همراه گروه اعزامی نظامیان فرانسوی به سرپرستی ژنرال گاردان در سال 1808 به ایران آمده بود، تعریف کرده است که در سال 1808 که فتحعلیشاه فرمان گردآوری سالانه‌ی قشون را در دشت سلطانیه برای نبرد با روس داده بود، سیل سواران ایلیاتی از طوایف گوناگون به سوی زنجان روان بودند. این افراد، همگی سراپا مسلح به نیزه و سپر  و شمشیر و زره و چهارآیینه و کلاهخود و تپانچه و تفنگ، و سواره بودند و عملا پیاده نظامی وجود نداشت.

 برای قرن‌ها، عمده‌ی نیروی مسلح ایران را سواران ایلات تشکیل می‌دادند که به هنگام نیاز از سوی دولت احضار می‌شدند و به آنان، مواجب پرداخت می شد. البته، بسیاری مواقع حقوق آن‌ها درست پرداخت نمی‌شد و این سواران ناگزیر، به چپوی خودی و بیگانه می‌پرداختند.

 تا هنگامی که دشمنان ما از نظر تجهیزات هم‌ردیف ما بودند این شیوه کارایی داشت، ولی از دوران صفوی و یورش‌های ترکان مجهز به توپخانه و پیاده نظام کارآزموده‌ی "ینی چری"، دیگر شیوه گردآوری موقت سواران ایلیاتی جوابگو نبود.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تقویم برنامه های شش ماه اول 1393 گروه دیده بان کوهستان
ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ روز ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

    در اینجا جدول تقویم برنامه‌های شش ماهه‌ی اول 1393 گروه دیده‌بان کوهستان را می‌بینید. فعالیت‌های دیده‌بان کوهستان طیفی متنوع شامل دیده‌بانی طبیعت، آموزش و پژوهش را در برمی‌گیرد. ما با فعالان محیط زیست و کوه‌نوردان ارتباط داریم و با سازمان‌های غیردولتی و دولتی همکاری می‌کنیم. ما سفر را به عنوان رخدادی کارا برای انس با طبیعت و آموزش محیط زیست آزموده ایم و در برنامه ریزی دکا سفر نقش پررنگی دارد. از همه‌ی دلسوزان ایران و علاقه‌مندان طبیعت، برای شرکت در برنامه‌ها دعوت می‌کنیم و از پیشنهادها و همیاری شما استقبال می‌کنیم.

تماس با ما

Email: iranmountainwatch@gmail.com

 آشنایی بیشتر با دیده بان کوهستان

www.alpineclub.ir/fa/mountain_watch

 
روز زمین، روز همگان!
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ٢ اردیبهشت ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

دوم اردیبهشت، "روز زمین" بر همگان خجسته باد

 

شما را به خواندن یادداشتی در این مورد، در تارنمای دفتر نمایندگی انجمن کوه‌نوردان ایران در ساوجبلاغ، طالقان، و نظرآباد دعوت می‌کنیم.