آلودگی هوا؛ از کوهستان تا شهر
ساعت ٢:۳٩ ‎ب.ظ روز ۳۱ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

امروز خبرگزاری شانا (شبکه‌ی اطلاع‌رسانی نفت و انرژی) یک گفتگوی تلفنی درباره‌ی آلودگی هوا با من داشت که بخشی از آن را در تارنمای خودشان آورده‌اند:

  عباس محمدی، در گفت وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کوهستان‌های کشور با معضل آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند،گفت: هوا اولین عنصر زندگی و ضرورت هر موجود زنده‌ای است، این در حالی است، که در شرایط فعلی بسیاری از شهرهای بزرگ کشورمان با معضلی به نام آلودگی هوا مواجه هستند.

 وی با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر پوشش کوهستان‌های کشور افزود: متاسفانه آلودگی هوا باعث شده تا پوشش برفی کوهستان‌های کلان شهرها تغییر شکل دهد و لایه‌ای خاکستری رنگ روی برف تشکیل شود که این موضوع در گذشته وجود نداشت.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
آش هیزمی، و مدیریت منابع آب!
ساعت ٦:۱٤ ‎ق.ظ روز ۳۱ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

 سفرنامک جاده‌ی چالوس

یکی از بهترین منابع کسب اطلاعات در مورد هر گونه مساله‌ی اجتماعی: از مظنه‌ی زمین، گرانی مواد خوراکی، کرایه‌ی خودرو، قیمت مواد غیرمجاز، و حتی وضع محیط زیست، رانندگان خطی جاده‌ها و کارکنان خوراکخانه (رستوران)های بین‌راه هستند که در گپ و گفت با ایشان، معمولا به مخزنی از "حکمت عامه" دست می‌یابیم! در این سفرنامک به چند دیده و شنیده در طول سفر اخیری که با دوست پژوهشگرم کوشان مهران در جاده‌ی چالوس داشتیم، می‌پردازم. دیده و شنیده‌های مستند که بیان‌گر سوءمدیریت منابع آب است، و البته مشابه آن را در تمام منطقه‌های کوهستانی کشور می‌توان دید:  

* به هنگام ساخت سد سیا‌بیشه که در محدوده‌ی منطقه‌های حفاظت شده‌ی البرز مرکزی و چهارباغ انجام شد، جنگل‌تراشی‌های گسترده و تخریب مراتع در مراحل دسترسی به ساختگاه و قرضه‌برداری (برداشت خاک و سنگ برای احداث بدنه‌ی سد) سبب گل‌آلود شدن رودخانه‌ی حفاظت شده‌ی چالوس و آسیب‌دیدگی همیشگی آن شد.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز دماوند؛ روز همه‌ی کوه‌ها!
ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢۸ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

موضوع اصلی میزگرد این همایش که پیش از ظهر، با حضور کارشناسان دولتی و غیردولتی برگزار می‌شود، تلاش برای ثبت جهانی دماوند است.

از همه‌ی دوستان درخواست داریم به منظور حساس‌سازی همگان نسبت به موضوع حفاظت کوهستان‌ها و جلب توجه مسوولان به ضرورت اقدام موثر در این زمینه، با کار رسانه‌ای، برگزاری برنامه‌های مشابه، و با گرفتن عکس در کنار پوستر دماوند در کوهستان‌های کشور و انتشار آن در فضای مجازی... در مورد "روز ملی دماوند" خبررسانی کنند.


 
سد سازی؛ رویکرد دولت روحانی چیست؟
ساعت ٢:۳٩ ‎ب.ظ روز ٢٧ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

این یادداشت در خبرآنلاین هم کار شده است.

 جاناتان هارینگتون در کتاب شیوه‌ی زندگی سازگار با آب و هوا(1) در بحث درباره‌ی تغییر آب و هوای زمین، به خطر غرق شدن کامل کشور کوچک تووالو (Tuvalu) در سده‌ی کنونی اشاره می‌کند؛ بلندترین نقطه‌ی این جزیره‌ی واقع در اقیانوس آرام، فقط سه متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد و گرم شدن زمین که سبب بالا رفتن آب دریاها شده، هراس و تردید تراژیک "بودن یا نبودن" را بر دل باشندگان این سرزمین کوچک چیره ساخته است. هارینگتون می‌پرسد: «می‌توانید تصور کنید که اگر خانواده‌ی شما جای این مردم بودند، چه می‌کردید؟» کشور تووالو، 2600 هکتار مساحت و حدود ده هزار تن جمعیت دارد.

 در هر یک از سدهای متوسط تا بزرگ ایران، چندصد تا چندین هزار هکتار مرتع و باغ و کشتزار، و در بیشتر موارد چندین اثر و محوطه‌ی باستانی و خاطره‌ی جمعی غرق، و چند هزار نفر بی‌خانمان یا مجبور به مهاجرت به نقاط نامطلوب شده‌اند. فقط به سه مورد از چند صد سد بزرگ ساخته شده در دو سه دهه‌ی اخیر اشاره می‌کنم:

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز ملی دماوند و جشن تیرگان در پیش است!
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز ٢٥ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

دهمین جشن فرهنگی- زیست‌محیطی- کوه‌نوردی "روز ملی دماوند" را که در نزدیک‌ترین جمعه به  13 تیر (جشن تیرگان) برگزار می‌شود، امسال در روز ششم تیر خواهیم داشت.

انجمن دوستداران دماوندکوه، امسال نیز همچون سه سال گذشته، پای اصلی اجرای این جشن بزرگ است. انجمن کوه‌نوردان ایران، گروه دیده‌بان کوهستان، شورای شهر رینه، بخشداری لاریجان، و دانشگاه پیام نور رینه، دیگر سازمان‌های همکار در برگزاری مراسم هستند.

مراسم، از ساعت 9 صبح در محوطه‌ی دانشگاه پیام نور رینه آغاز خواهد شد. در این محوطه، غرفه‌های نمایشگاهی گوناگونی برقرار خواهد شد که به معرفی محصولات و خدمات فرهنگی اختصاص خواهد داشت. برگزاری میزگرد علمی زیست محیطی با حضور استادان:  دکتر اسماعیل کهرم و مهندس محمد درویش، و جمعی از فعالان محیط زیست؛ اجرای موسیقی نواحی (مازندرانی، آذربایجانی، بختیاری، کردی، لری، فارس)؛ اجرای رقص های میدانی نواحی کشور: بختیاری، آذری، لری، لزگی با کرنا و دهل؛ سخن‌رانی‌هایی در زمینه‌ی مشکلات زیست‌محیطی منطقه‌ی دماوند؛ گرامی‌داشت یاد آیدین بزرگی، پویا کیوان، و مجتبی جراهی، گشایندگان "مسیر ایران" روی قله‌ی 8047 متری برودپیک؛ و معرفی چهره‌ی برجسته‌ی محیط زیست کشور در سال 92، از دیگر برنامه‌های این روز است.

 روز ملی دماوند، جشن تجدید پیمان برای حفاظت از میراث کوهستانی کشور؛

کوه‌نوردان و  طبیعت‌دوستان را  به برگزاری مراسم مشابه در نقاط گوناگون کشور دعوت می‌کنیم

برنامه‌های "نگاهبانی دماوند" نیز در "دشت شقایق" و دیگر نقاط مسیر پلور- رینه، از نیمه‌ی خرداد آغاز شده و در تمام روزهای تعطیل تا آخر تیرماه ادامه خواهد داشت. علاقمندان به حضور در این برنامه‌ها می‌توانند با دفتر انجمن تماس بگیرند.

مطالب دیگر در این زمینه:

گزارش نهمین دوره‌ی جشن تیرگان و روز ملی دماوند

مطالب گوناگون در مورد جغرافیا، تاریخ، و اسطوره‌های دماوند (در ویکی پدیا)

مقاله‌ی محمد جوادیان کوتنایی درباره‌ی جشن تیرگان

یادداشت محمد درویش، با عنوان: بزرگترین اجتماع دوستداران طبیعت ایران

یادداشت‌هایی دیگر، در : دیده‌بان کوهستان

 جشنواره‌ی حفاظت از شقایق‌ها، در پلور

 


 
بدا به حال اخلاق؛ ماجرای بنزین آلوده
ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ٢۱ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

حمیدرضا زاهدی- شبکه‌ی اطلاع‌رسانی نفت و انرزی

داستان بنزین و حواشی آن همچنان از سوی رسانه هایی خاص به گونه ای دنبال می شود که مردمی که بخار آلوده به بنزن را استنشاق کرده اند، از یاد ببرند که با اقدامی ناپخته، جان و زندگی مردم قربانی منافع عده ای خاص شد. حالا هم دروغ را چنان بزرگ جعل می کنند که انرژی دولتمردان هر روز صرف تکذیب داستانهایی شود که نقشی در آن نداشته اند.

داستان بنزین این روزها باوجود توضیحات و بحثهای کارشناسان و مسئولان همچنان توسط جریانی خاص به نحو عجیبی دنبال می شود و هر روز آهنگ جدیدی ساز می شود تا در این زمینه دولت و اقدامات آن را تضعیف کنند.

گوبلز وزیر تبلیغات هیتلر بود که گفته بود دروغ را چنان بزرگ بگو که همه باورش کنند. به گمانم داستان بنزین اکنون می تواند دنباله ای بر اظهارات گوبلز ناکام باشد!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دریای خزر می‌تواند دریاچه‌ی ارومیه را نجات دهد؟
ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ٢٠ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

روزنامه‌ی ایران

اصرار برای  انتقال آب دریای خزر یا آب شیرین ارس و زاب به دریاچه ارومیه همچنان ادامه دارد. اصرارهایی که با توجه به تبعات سنگین  آن، واکنش «کارگروه نجات اکولوژیکی دریاچه ارومیه»*  را در پی داشته است. آنها تاکید کردند که بازگردانی دریاچه‌ ارومیه به وضع طبیعی، فقط باید با اتکا به استعداد طبیعی خود حوزه‌ ارومیه و کم کردن از فشارها و تنش‌های خارج از ظرفیت منطقه که به آن تحمیل شده، صورت گیرد. این کارگروه همچنین معتقد است که دستکاری در سامانه‌ رودخانه‌ها و پهنه‌های آبی دیگر با عنوان«نجات‌بخشی ارومیه» می‌تواند سبب بروز مشکلات زیست‌محیطی و اجتماعی دیگری در حوزه‌های مبدأ و مقصد شود.

  در زیر به چند خطر عمده‌ای که انتقال آب خزر به دریاچه‌ی اورمیه می‌تواند پدید آورد، اشاره می‌کنیم:


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
گرامی باد یاد گغام!
ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۸ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

گغام میناسیان، متولد 1301، یکی از بزرگان پایه‌گذار کوه‌نوردی نوین ایران، درگذشت.

 گغام میناسیان، آمریکا، زمستان 1391. عکس از عباس ثابتیان

 

در مقاله‌ی نقش ایرانیان ارمنی در کوه نوردی کشور، اشاره‌هایی به کارنامه‌ی درخشان گغام داشته‌ام.

همچنین شما را به خواندن مقاله‌ی پیوندهای ریشه‌دار و دیرپای فرهنگ ارمنی با فرهنگ ایرانی  در تارنمای ایران‌بوم دعوت می‌کنم.

 


 
روز محیط زیست، سد داریان، و یک درخواست از مقام‌ها
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۸ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

یادداشت مرا با این عنوان می‌توانید در خبر آنلاین بخوانید.

سد داریان، در حال ساخت

 

                     نمونه ا‌ی از جنگل‌های زاگرسی که در ساختگاه و زیر دریاچه‌ی سد نابود می‌شوند

 


 
نشست آموزشی کوه‌نوردی سازگار با محیط زیست
ساعت ٥:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱٧ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی


 
پوستر و اطلاعات تکمیلی درباره نخستین برنامه حراج لوازم دست دوم کوهنوردی
ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱٤ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : مریم عطاریه

نخستین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی

پنج‌شنبه 22 خرداد 1393

به نفع طرح‌های محیط‌زیستی در دماوند و علم‌کوه

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
آبگیری سد داریان ضروری است؟!
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

این یادداشت، با کمی تلخیص در همشهری امروز چاپ شده است.

 چندی پیش، استاندار کردستان از وزیر نیرو خواست که تا پیدا شدن راهی برای "نجات‌بخشی" کانی بل (چشمه‌ی بل) سد داریان آبگیری نشود. از سوی دیگر وزیر نیرو، به تازگی گفته است که «در سدسازی افراط کرده‌ایم». هر دوی این سخنان، در نظر دوستداران محیط زیست و توسعه‌ی پایدار، امیدبخش بوده است؛ پس از چند دهه ستایش از "مهار رودخانه‌ها" و حماسی قلمداد کردن طرح‌های سدسازی، اینک به نظر می‌آید که در این زمینه‌ نگرشی اعتدالی و معقول در میان مسوولان در حال شکل‌گیری است.

 سد داریان، بر روی رودخانه‌ی سیروان در منطقه‌ی اورامان استان کردستان در حال ساخت است. این سد، تا کنون سبب تخریب مستقیم صدها هکتار جنگل بلوط و بنه شده و صدها هکتار باغ و بخش‌هایی از چند روستا و محوطه‌هایی تاریخی را غرق خواهد کرد. سد داریان همچنین موجب تخریب‌های ثانویه‌ی جنگل‌های زاگرسی، به علت نیاز به احداث خانه و باغ و کشتزارهای جدید از سوی مالکان کنونی خواهد شد. همچنین راه‌های دسترسی به ساختگاه سد، رانش‌های ایجادشده،  و محوطه‌های تصرف شده‌ی جدید، باعث آسیب‌دیدگی باز هم بیشتر محیط زیست کوهستانی و حساس منطقه خواهد شد. و دیگر این که سد داریان، "کانی بل" را که چشمه‌ای است عظیم با آب‌دهی سالانه در حدود یکصد و پنجاه میلیون متر مکعب، در زیر یکصد متر آب دریاچه‌ی سد غرق خواهد کرد.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
زمان، محل برگزاری و فرم ثبت نام جشنواره حراج لوازم دست دوم کوه نوردی
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

نخستین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی

به نفع طرح‌های محیط‌زیستی در دماوند و علم‌کوه

زمان: پنج‌شنبه 22 خرداد 1393، از ساعت 14 تا 18

محل برگزاری: تهران، خیابان انقلاب، جنب لاله زارنو، شماره ۵۹۰، طبقه سوم، خانه کوه‌نوردان تهران

------------------------------------------------------

گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران با حمایت و همیاری کارگروه محیط‌زیست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، نخستین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی را برگزار می‌کند.

درآمد این حراج که از محل ده درصد از کالاهای فروش رفته است، به

"طرح آموزش و ساماندهی محیط‌زیست در کوهستان دماوند و علم‌کوه"

اختصاص می‌یابد

                                                                                                       

اهداف

آموزش، ترویج و اقدام عملی برای کاهش پسماند (reduce)و استفاده دوباره از وسایل(reuse) به عنوان دو گام مهم از چرخه‌ی سه گانه‌ی مدیریت پسماند

  1. تمرین و همبستگی دوباره‌ی کوه‌نوردان برای حفاظت طبیعت
  2. جذب حمایت مالی برای طرح‌های محیط زیست کوهستان با برداشت 10 درصد از مبلغ فروش اقلام
  3. حمایت از کوه‌نوردان و طبیعت‌گردان در بازار گران تجهیزات طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی

روش مشارکت شما

  1. وسایل و تجهیزات طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی را که استفاده نمی‌کنید و فکر می‌کنید برای استفاده‌ی دیگران کارکرد دارد، مرتب، تمیز و تعمیر بکنید و برای عرضه در حراج بفرستید. نود درصد مبلغ فروش به شما تقدیم می‌شود.
  2. برای تکمیل پوشاک و تجهیزات خود، با حضور در این جشنواره، از وسایل متنوعی که عرضه می‌شود با مشاوره کارشناسان جشنواره خرید بکنید.

سایر موارد

  • به دلیل اهمیت ایمنی در کوه‌نوردی فنی، وسایل فنی کوه‌نوردی پذیرفته نمی‌شود.
  • شما می‌توانید با اهدای اختیاری چند قلم از اقلام دست دوم خود به این حراج، از طرح‌های محیط‌زیستی کوهستان حمایت بکنید.

 

اگر می‌خواهید وسایل شما عرضه شود؟

روز چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا 5 عصر وسایل را به نشانی زیر بیاورید یا بفرستید.

تهران، خیابان انقلاب، جنب لاله زارنو، شماره ۵۹۰، طبقه چهارم، انجمن کوه‌نوردان ایران.

                    

اگر می‌خواهید حضورتان در برنامه روز پنج‌شنبه را رزرو کنید؟

نام و نام خانوادگی خود را به شماره 09119052785 پیامک بزنید.

 

اگر پس از مطالعه کامل متن فراخوان و فرم ثبت نام پرسشی دارید؟

با شماره 09123197379 تماس بگیرید. 

فرم ثبت نام را در ادامه مطلب ببینید


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نخستین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱٢ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

آخرین مهلت فرستادن مقاله برای این همایش: 30 خرداد

توضیح بیشتر در: وبلاگ امین معین


 
تجمع اعتراض به جاده در پارک ملی گلستان
ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۱ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

روزنامه‌ی ایران

25 دانشجوی دانشگاه تهران و جمعی از فعالان محیط زیست در مسیر جاده آسیایی پارک ملی گلستان اقدام به برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز کردند و خواستار خروج جاده از بزرگترین پارک ملی ایران شدند. این دانشجویان با طی 500 کیلومتر راه، از تهران آمده بودند تا در همان جایی که یک ماه پیش یک قلاده پلنگ ماده بر اثر برخورد با کامیون له شده بود درخواست خود را اعلام کنند. حیوان بیچاره دومین پلنگی بود که از اول امسال براثر تصادف با وسیله نقلیه تلف می‌شد، اما تأسف بارتر آن بود که پس از کالبد شکافی جسد پلنگ مشخص شد شیر در سینه دارد و به احتمال زیاد همین امسال توله‌هایی به دنیا آورده بود. به این ترتیب در همان منطقه‌ای که پلنگ و توله‌هایش تلف شدند دانشجویان آمده بودند تا شاید صدای اعتراض‌شان بهتر شنیده شود. آنان روی پلاکاردهایی که در دست داشتند عباراتی نوشته بودند که «ما دانشجویان دانشگاه تهران خواستار خروج جاده مرگ از بهشت تنوع زیستی ایران هستیم، پلنگ هم حق زندگی دارد و ما خواستار اجرای مصوبه هیأت دولت برای خروج جاده از پارک ملی گلستان هستیم.» جاده آسیایی از ابتدای تأسیس از قلب پارک ملی گلستان رد شده و از همان دهه 50 نیز مورد اعتراض بود اما سیل‌های مرداد 80 و 81 که باعث کشته شدن تعدادی از هموطنان در این مسیر و تخریب نقاطی از جاده پارک ملی گلستان شد وزارت راه را بر آن داشت تا تعریض جاده را آغاز کند که با وجود تمام اعتراضات دوستداران محیط زیست و درخواست تغییر مسیر، همین جاده اولیه با دیواره‌هایی به ارتفاع 8 متر تعریض شد.

 


 
جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها؛ در آذر ماه
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ٩ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

بنیاد محمدی‌فر، و جایزه‌ی کتاب کوه

فراخوان کمک به بنیاد، و

اعلام برگزاری نخستین دوره‌‌ از "جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" در آذر ماه 1393

آقای داود محمدی‌فر، مولف و نویسنده‌ی چندین جلد کتاب و فرهنگ‌نامه‌ی کوه‌نوردی، در تیر ماه 1391 به انجمن کوه‌نوردان ایران پیشنهاد دادند که برای تشویق و معرفی نویسندگان و مترجمان و ناشرانِ کتاب‌ها، مجله‌ها، و مقاله‌هایی که در زمینه‌ی کوه‌نوردی یا موضوع‌های مرتبط با حفاظت محیط کوهستان منشر می‌شود، هر دو سال یک‌بار، یک برنامه‌ی اهدای جایزه‌ برگزار گردد. هیات مدیره‌ی انجمن با سپاسگزاری از آقای محمدی‌فر، با این پیشنهاد موافقت کرد و آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در این امر اعلام نمود.

ادراه‌ی امور اجرایی بنیاد، مطابق "تفاهم‌نامه"ی اولیه‌ای که میان آقای محمدی‌فر و هیات مدیره‌ی انجمن نوشته شد، تا آخر پاییز 1395 به یک هیات امنای سه نفره شامل: خانم افسر شاندیز، و آقایان عباس ثابتیان و عباس محمدی سپرده شده است. در نشست‌های بعدی، هیات امنا نام این تشکیلات را "بنیاد محمدی‌فر" گذاشت و تصویب کرد که آن را به شکل یک موسسه‌ی حقوقی غیرتجاری که زیر نظر انجمن کوه‌نوردان ایران فعالیت خواهد کرد، به ثبت برساند.

بنیاد هم اکنون دارای بیش از سیصد میلیون ریال سرمایه و موجودی است که بخش عمده‌ی آن با کمک سخاوتمندانه‌ی آقای محمدی‌فر، و بخشی از آن هم از سود بانکی سپرده و کمک‌های گردآوری شده توسط هیات امنا تامین شده است.

هیات امنای بنیاد، دوستان علاقمند به ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان را به کمک مالی و فکری دعوت می‌کند؛

شماره‌ی کارت بانکی: 6281571000796745 به نام افسر فراحی شاندیز، ثابتیان، محمدی

نشانی برای فرستادن نظر و پیشنهاد: تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی 590، واحد 12، کد پستی: 1145774454، انجمن کوه‌نوردان ایران.

تلفن: 66712243  ، نمابر: 66712421 ،  info@alpineclub.ir

 

نخستین دوره‌ی معرفی کتاب و مقاله‌های برگزیده در زمینه‌ی کوه‌نوردی و حفاظت محیط کوهستان، با عنوان جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها، در آذر ماه 1393 برگزار خواهد شد.

همگان می‌نوانند کتاب یا مقاله‌های خود یا دیگران را که به صورت چاپی یا در فضای مجازی منتشر شده است، برای شرکت در جشنواره معرفی کنند.

مهلت فرستادن آثار: تا آخر شهریور 1393


 
نخستین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ٧ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : مریم عطاریه

نخستین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی

پنج‌شنبه 22 خرداد 1393

به نفع طرح‌های محیط‌زیستی در دماوند و علم‌کوه

------------------------------------------------------

گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران با حمایت و همیاری کارگروه محیط‌زیست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، نخستین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی را برگزار می‌کند.

درآمد این حراج که از محل ده درصد از کالاهای فروش رفته است، به

"طرح آموزش و ساماندهی محیط‌زیست در کوهستان دماوند و علم‌کوه"

اختصاص می‌یابد


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
رودخانه‌ها، غرقه در زباله!
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ٥ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

انبوه زباله‌های پلاستیکی و جز آن، در کرانه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دریا در تنکابن و دلتای رودخانه‌ی "چشمه‌کیله"  (سه هزار) بیش از هر چیز، نشان از نبود اراده‌ در میان مسوولان (شهرداری، شورای شهر، اداره‌های محیط زیست،...) برای گردآوری از مبدا یا تفکیک پس از گردآوری، و فروش پسماند دارد.

به گفته‌ی کوشان مهران، ساکن تنکابن، ظاهرا درآمدهای حاصل از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، یا مرتع و جنگل، و تبدیل آن‌ها به ویلا و ساختمان‌های دیگر، آن‌قدر برای مسوولان (و گروه‌های محدودی از مردم) سهل‌الوصول و فراوان است که اندیشیدن به تفکیک زباله و بازیافت برایشان جذابیتی ندارد! این طور که اوضاع پیش می‌رود، چه بسا تا چند سال دیگر سرانه‌ی فضای سبز شهری تهران بیشتر از تنکابن شود!

در تنکابن میان هر دو تا بانک، یک "صندوق سرمایه گذاری" هم سبز شده و آن‌چه که رواج کامل دارد، گرفتن و دادن بهره، و وام برای ساخت و سازهای غیرمولد و خوردن از سرمایه‌های ملی است. کشتزار و باغ و جنگل شده ساختمان و خیابان، و خیابان هم پر شده از انواع خودرو .

 

چشمه‌کیله، فقط نمونه‌ای است بیانگر وضع فاجعه‌بار دیگر رودخانه‌های کشور... .

چشمه کیله؛ چه نعمت باشکوهی است، داشتن چنین رودخانه‌ای در شهر!

 

                                        و چه ناسپاسی عظیمی است، چنین رفتاری با رود!

کوهستان باشکوه تخت سلیمان، در آن دور دست‌ها آب الماس‌گون را برای ما فراهم می‌سازد، و ما با آن چنین رفتار می کنیم!

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
در این دربند، دلم می‌گیرد!
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۳ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

پس از چند دهه آشنایی با خیابان دربند، خیابانی که  بخشی از بهترین خاطره‌های کوه‌پیمایی و عشق‌های زندگی‌ام را رقم زده، دیگر دلم نمی‌خواهد به آن‌جا بروم!

بساز و بفروشی وقیحانه به کجا رسیده؟! هتل دربند را هم خراب کردند تا به جای آن باز هم مجتمع تجاری بسازند... چشم تنگ این دنیادوستان دریده چشم را چه چیز پر خواهد کرد؟!

 چه خوش‌خیال بودم که یازده سال پیش، با ثبت "محور تاریخی و طبیعی دربند" به عنوان اثر ملی، یادداشت "دربند، خاطره‌ی جمعی تهرانی‌ها" را نوشتم.

گزارش ایسنا از تخریب هتل دربند را در اینجا بخوانید.

آخرین ویلا از مجموعه‌ی هتل دربند که در اسفند گذشته تخریب شد

 

پس از تخریب


 
کوهستان، ذخیره‌گاه تنوع زیستی و ژنتیکی کشور
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱ خرداد ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

کوشان مهران و عباس محمدی- خبر آنلاین

22 می (اول خرداد)، از سوی سازمان ملل "روز تنوع زیستی" نامیده شده است. ادوارد ویلسون،در کتاب ارزنده‌ی خود با عنوان تنوع حیات می‌گوید چرا باید موضوع تنوع زیستی برای ما مهم باشد؟ چه تفاوت می‌کند اگر برخی از گونه‌ها و یا حتی نیمی از آن‌ها از زمین محو شود؟ سپس خودش پاسخ می‌دهد: «سرچشمه‌های جدید اطلاعات علمی خواهد خشکید. ثروت‌های بالقوه‌ی زیست‌شناختی بزرگی منهدم  می‌شود، داروها، محصولات کشاورزی و پزشکی، چوب، الیاف و خمیر، گیاهان حفاظت‌کننده‌ی خاک، جایگزین‌های نفت و سایر محصولات و امکاناتی که هنوز در راه است، منتفی می‌شود. در بعضی محافل رسم چنین است که به کوچک‌ها و گمنام‌ها، این کُخ‌ها و علف‌های هرز وقعی نمی‌نهند و فراموش می‌کنند که یک شب‌پره‌ی گمنام آمریکای لاتین مراتع استرالیا را از بلای رشد بیش از حد کاکتوس نجات داد، که گیاه پریوش قرمز درمان بیماری سرطان هاجکین و لوسمی لنفتیک کودکان را فراهم آورد، که سرخدار پاسیفیک امید قربانیان سرطان سینه و تخمدان شد، که یک ماده‌ی شیمیایی در بزاق زالو لخته‌های خون را در حین جراحی حل می‌کند، و این سیاهه از پیش نیز، علیرغم تحقیقات محدود، طولانی و برجسته بوده است... . برای فراموش‌کاران آسان است که خدمات اکوسیستم‌ها به انسان را نادیده بگیرند. این سیستم‌ها خاک را حاصلخیز و هوا را قابل تنفس می‌کنند...».

کوه‌ها، به دلیل تنوع ریخت‌شناسی و متفاوت بودن شرایط طبیعی در ترازهای ارتفاعی گوناگون، در هر منطقه‌ای که باشند، سبب چند برابر شدن تنوع زیستی زیست‌بوم می‌شوند. به علاوه، در سرزمین‌هایی مانند ایران که پیشینه‌ی دراز زیست انسان موجب تصرف گسترده‌ی دشت‌ها شده، کوهستان نقش پناهگاه را هم برای گونه‌های جانوری و گیاهی بازی می‌کند. در میان رشته‌کوه‌های ایران، کوهستان زاگرس که عرض‌های جغرافیایی گوناگون و رژیم‌های بارشی متنوعی را در بر می‌گیرد، به واقع گنجینه‌ی ژنتیکی کشور است.

 

نمایی از منطقه ی پاپی. عکس از رضا شکاری


ادامه مطلب را مطالعه کنید