روز پاک‌سازی گردشگاه‌های طبیعی- 2
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ۳٠ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

پنج‌شنبه و جمعه‌ی گذشته، در پارک ملی گلستان بودیم و به همراه سمن‌های محیط زیستی استان‌های گلستان، خراسان شمالی، سمنان، گیلان، مازندران، تهران، و... چند فعالیت به بهانه‌هایی منفاوت داشتیم:

مراسم چهلم زنده‌یاد سید باقر غفوری، محیط‌بان سخت‌کوش پارک ملی گلستان، در روستای تنگ‌راه (ابتدای ورودی غربی پارک) در روز 27 شهریور، فرصتی بود برای گردهمایی و دیدار ده‌ها فعال و خبرنگار محیط زیست و شماری از مدیران این حوزه. در این مراسم ضمن آن‌که به شکل شایسته‌ای از تلاش‌های غفوری تقدیر شد، دعوتی از شرکت‌کنندگان انجام گرفت برای مشارکت در پاک‌سازی بخشی از پارک ملی گلستان در روز بعد. پس از مراسم چهلم، مطابق برنامه‌ای که دکتر حسین آخانی استاد دانشگاه تهران پیش‌بینی کرده بود، کودکان دبستانی تنگ‌راه به مدرسه آمدند تا در یک "مسابقه"‌ی محیط زیستی شرکت کنند. در این فعالیت دوستانه و شاد، از بچه‌ها خواسته شد که جمله‌هایی درباره‌ی اهمیت جنگل و جانوران و گیاهان آن بگویند؛ یا صدای جانوران را تقلید کنند؛ یا نظر خود را درباره‌ی شغل محیط‌بانی بیان کنند؛ یا نقش‌های کوتاه محیط زیستی را بازی کنند. در پایان، به همه‌ی بچه‌ها، کتاب و نوشت‌افزار و پوستر جایزه داده شد.

 در روز جمعه، ده‌ها تن از طبیعت‌دوستان استان‌های گلستان، مازندران، تهران، سمنان، گیلان، خراسان شمالی، و... به مناسبت"روز پا‌ک‌سازی گردشگاه‌های طبیعی" در اطراف موزه‌ی حیات وحش پارک، اقدام به پاک‌سازی محیط و گفتگو با مردم کردند. این برنامه همچنین فرصتی شد برای یادکرد از زنده‌یاد یاسر انصاری فعال پرشور محیط زیست که در عمر کوتاه خود تلاش زیادی برای جلب توجه مردم و مسوولان به موضوع حراست از پارک ملی گلستان انجام داده بود. شرکت‌کنندگان در این برنامه، پس از جمع کردن چند صد کیسه زباله، کاغذنوشته‌هایی با شعارهای حمایت از پارک ملی گلستان و ضرورت مشارکت همگانی در حفظ محیط زیست در دست گرفتند، و به طرح شعارهای مربوط به راه‌پیمایی بزرگ جهانی در روز 21 سپتامبر (30 شهریور) هم پرداختند. بهانه‌ی اصلی این روز، تغییرات اقلیمی است و شعار کلیدی آن، Action Not Words است که فعالان محیط زیست، آن را چنین ترجمه کردند: به عمل کار برآید، به سخندانی نیست... .

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز پا‌ک‌سازی گردشگاه‌های طبیعی
ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز ٢٩ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

کنشگران محیط زیست (به پیشنهاد حسین عبیری گلپایگانی، مدیر موسسه‌ی کوهستان سبز) تصمیم گرفته‌اند که آخرین جمعه‌ی تابستان را "روز پا‌ک‌سازی گردشگاه‌های طبیعی" بنامند. به این مناسبت، در روز جمعه 28 شهریور، یک برنامه‌ی پاک‌سازی در پارک ملی گلستان داشتیم. گزارش‌ها و عکس‌هایی از این برنامه را می‌توانید در پیوندهای زیر ببینید:

خبرگزاری مهر

 

خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری ایسکانیوز


 
گزارشی از برنامه‌ی ایران من، با شعار: مین، دشمان انسان و زمین
ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز ٢۳ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

سید مهدی حسینی کوه‌نورد و صحراگرد پرتلاش کشورمان، بیش از دو ماه است که با امکاناتی کم، در هوایی که بیشتر روزها بسیار گرم بوده، و با وجود مشکلات بی‌شمار... با موتورسیکلت از شهری به شهری و از روستایی به روستای دیگر می‌رود تا توجه مسوولان و عموم مردم را به خطرات مین‌گذاری و به مشکلات محیط زیستی جلب کند.

جزییات بیشتری از هدف‌های برنامه‌ی سید مهدی را می‌توانید در یادداشت 23 تیر دیده‌بان کوهستان بخوانید. همچنین می‌توانید شماری ازعکس‌هایی را که او در کنار محیط‌بانان، اداره‌های میراث فرهنگی، و با مسوولان و دوستان کوه‌نورد گرفته، در کوه‌نامه ببینید.

 این برنامه ی بزرگ و ارزشمند، از حمایت سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت محیط زیست، و گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران برخوردار است و هماهنگی‌های لازم را نیز با مرکز مین‌زدایی کشور به انجام رسانده است.

 


 
چهارمین برنامه‌ی پاک‌سازی مشارکتی جنگل
ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز ٢٠ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

دوستان کنشگر محیط زیست در پروژه‌ی "بکاریم برای زمین"، چهارمین برنامه‌ی پاک‌سازی مشارکتی جنگل را در روز جمعه 21 شهریور در چند استان کشور برگزار خواهند کرد.

 دفترهای نمایندگی و اعضای انجمن کوه‌نوردان ایران در چند شهر، در این برنامه مشارکت دارند.

 اطلاعات بیشتر را می‌توانید در تارنمای بکاریم برای زمین بخوانید.

این برنامه‌ها، گذشته از ارزش ذاتی خود، فرصتی هستند برای جلب مشارکت مردم در حفظ محیط زیست، و نیز موقعیتی فراهم می‌سازند برای رسانه‌ای کردن مشکلات طبیعت کشور و ودرخواست از مسوولان برای انجام اقدام‌های لازم. بدیهی است که محدود ساختن کار به یک برنامه‌ی پاک‌سازی، و وارد نشدن به گود مطالبه‌های اساسی یا ارایه‌ی راهکارهای ریشه‌ای، نمی‌تواند راهگشای حل مشکل باشد... .


 
جایزه 10000 دلاری UIAA برای حفظ محیط زیست کوهستان
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱٧ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

هرساله،  فدراسیون جهانی کوهنوردی UIAA پروژه‌های ویژه و برجسته در عرصه حفاظت از کوهستان را شناسایی کرده و این پروژه‌ها شامل جایزه حفظ محیط زیست این فدراسیون می‌گردند.


برندگان این جایزه توسط هیات داوران متشکل از کارشناسان خارجی، نمایندگان کارگروه حفاظت از کوهستان UIAA و همکاران این پروژه انتخاب می‌شوند. جایزه در نظر گرفته شده برای سال 2014 مبلغی معادل 10 هزار دلار است.

این جایزه به سازمان‌های غیر انتفاعی، انجمن‌ها و یا شرکت‌هایی که حداقل در یکی از زمینه های زیر فعالیت می‌نمایند، تعلق خواهد گرفت:

-         انجمن و یا یک آژانس مسافرتی باشند

-         در یک منطقه کوهنوردی مشغول به کار باشند

-         حداقل در یکی از زمینه‌های زیر فعالیت کرده باشند:

-         حفاظت از تنوع زیستی – گونه‌های گیاهی و جانوری

-         انرژی پایدار و مدیریت منابع

-         مدیریت زباله و دفع پسماند

-         انطباق با / کاهش اثرات تغییر اقلیم

-         فرهنگ و آموزش و پرورش

-         توسعه دهنده‌ی فعالیت‌های ماجراجویانه و نوآورانه سازگار با محیط زیست، برای الهام بخشیدن به بازدید کنندگان.

-         همکاری و حمایت از جوامع محلی / منطقه ای

-         اسپانسرهای این طرح

http://www.wu.edu.az/ 

http://www.goldenrocktravel.com/index.php/en/  

متقاضیان شرکت در این طرح برای سال 2015 می‌توانند با امین معین (نماینده ایران در کمیسیون حفاظت از کوهستان فدراسیون جهانی کوه‌نوردی) تماس بگیرند. 


 
گزارش شب عباس جعفری
ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱٧ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

این گزارش (و متن سخنرانی من) را می‌توانید در تارنمای مجله‌ی بخارا بخوانید.


 
شبی از شب‌های بخارا، به یاد عباس جعفری
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱٥ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

علی دهباشی، مدیر مجله‌ی بخارا، و رامین نوری، کوه‌نورد روزنامه‌نگار، شب یادبودی را در گرامی‌داشت زنده‌یاد عباس جعفری (1388- 1341) ترتیب داده‌اند.

عباس، کوه‌نورد و صحراگرد و عکاس و طبیعت‌نویسی توانا بود که در دهم شهریور 1388 در رودخانه‌ای در نپال غرق شد و پیکرش نیز یافت نشد.

در شب عباس جعفری، دوستان و همراهان او: عباس محمدی، حمید مؤذن جامی، رسول نقوی، حمید اسلامی، جواد نظام دوست، و علی دهباشی سخن خواهند گفت و فیلمی مستند نیز به نمایش درخواهد آمد.

زمان: یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ ـ ساعت ۵ عصر

مکان: خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره ۱۲


 
نیاز به نقد؛ در کوه‌نوردی، در حفاظت کوهستان
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱٥ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

"همایش تحقیقی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در فضای مجازی" از سوی فدراسیون کوه‌نوردی در روز پنج‌شنبه 12 شهریور برگزار شد که گزارشی از آن را می‌توانید در کوه‌نوشت بخوانید.

یکی از محورهای همایش، "نقد" بود و من هم مقاله‌ای در این زمینه برای همایش فرستاده بودم که جزو مقاله‌های انتخاب شده، ارایه شد. متن این مقاله را می‌توانید در ادامه بخوانید.

 

نیاز به نقد؛ در کوه‌نوردی، در حفاظت کوهستان

اشاره

این مقاله نخستین بار در در فصل‌نامه‌ی کوه، شماره‌ی 67، تابستان 1391 چاپ شد که در این‌جا با کمی اصلاح و گسترش ارایه می‌شود. درآن زمان آن‌چه که مرا به نوشتن مطلبی درباره‌ی نقد واداشت، بیشتر این بود که توجه وبلاگ‌نویسان را به تعریف، ضرورت، و چگونگی نقد جلب کنم. فضای وبلاگی، برخلاف محیطی که در آن مطالب به "زیور طبع آراسته می‌شود"، ضمن آن‌که فرصت بزرگی را برای هر کس که چیزی برای طرح دارد فراهم ساخته، ساده‌گیری و آشفته‌گویی را هم بیش از پیش ممکن کرده است. در این فضا، سردبیر و ویراستار ندارید، بیشتر مواقع، کس دیگری هم نیست که مطلب شما را بازخوانی کند، ایرادهای آن را بگیرد، یا ویرایش نگارشی کند. به این علت، ممکن است که نوشته‌ای پراشتباه از جنبه‌ی مضمون، یا پر غلط از جنبه‌ی آیین نگارش، یا مغرضانه، با سوگیری، پیش‌داورانه، سطحی‌نگرانه، نادقیق، نامرتبط، و پراکنده‌گویانه هم منتشر شود.

بر این عقیده‌ام که در این محیط پر مطلب و پر اطلاعات، وبلاگ‌نویس وظیفه دارد که کار خود را جدی بگیرد؛ پیش‌نویس خود را چند بار بخواند، اگر امکانش را دارد با کس دیگری مشورت کند، و در هر صورت در زدن دکمه‌ی "انتشار" شتاب نکند. در غیر این صورت، فقط به شلوغ‌تر شدن محیط پرداخته و کمکی به ارتقای موضوع مورد علاقه‌اش نکرده است. این نکته‌ها به‌ویژه هنگامی اهمیت دارد که وبلاگ‌نویس بخواهد وارد حوزه‌ی نقد شود؛ آیا موضوعی را که می‌خواهد نقد کند، خوب می‌شناسد؟ به‌راستی، یک موضوع یا مطلبی را می‌خواهد نقد کند یا به دنبال بهانه‌ای بوده که کننده یا نویسنده را بکوبد؟ آداب نقد را می‌شناسد؟ تا چه حد توان تفکیک داوری‌هایی را که پیشاپیش از فاعل یک امر داشته، از عمل کنونی او که قرار است نقد شود دارد؟ اساسا آیا هدفی را برای خود تعریف کرده، یا فقط برای سرگرمی وارد فضای مجازی شده است؟

خرداد 1393

 

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کارگاه آموزشی پرورش و نگهداری بنفشه آفریقایی
ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار می‌کند 

" کارگاه آموزشی پرورش و نگهداری بنفشه آفریقایی"

17 شهریور 1393 از ساعت 5:30 تا 8 عصر در دفتر انجمن کوه‌نوردان ایران  

گروه دیده بان کوهستان (دکا) علاقه مندان را به شرکت در این کارگاه آموزشی دعوت می‌کند. این کارگاه یکی از برنامه های آموزشی تقویم دیده بان کوهستان است.         

 هدیه همیشه شادی‌بخش است و برای من گلدانی گل شادی‌بخش‌تر از هر هدیه‌ای است. همه چیز از یک گلدان بنفشه آفریقایی شروع شد که سه سال پیش از دوستی گرفتم و البته برای نگهداری آن از هیچ راهنمایی دریغ نکرد. اما امروز بیش از 100 گلدان بنفشه آفریقایی داریم. بنفشه آفریقایی در همه‌ی سال گل می‌دهد و این گل را می‌توان در داخل فضای آپارتمان و با نور کم نگهداری کرد. در این دوران دود و غبار برآن شدیم تا در این تنگنای محدودیت فضا و نور، گیاهی را با شما شریک شویم که در همه‌ی مدت سال در فضای آپارتمان غرق گل است و دانسته هایمان را با شما در میان بگذاریم.

 آموزشگر: مارینا رضایی 

پرورش دهنده‌ی بنفشه آفریقایی، همکار گروه دیده‌بان کوهستان، عضو انجمن کوه‌نوردان ایران 

مفاهیم و محتوای کارگاه

 • معرفی گیاه بنفشه آفریقایی
 • پرسش و پاسخ و تبادل تجربه
 • کاشت عملی بنفشه آفریقایی
 • هزینه: 10 هزار تومان
 • ظرفیت: 20 نفر

روش ثبت‌نام: برای ثبت‌نام می توانید از ساعت 10 صبح تا 5 عصر با دفتر انجمن تماس بگیرید 66712243


 
در برنامه‌های پاک‌سازی جنگل مشارکت کنیم
ساعت ٩:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱٢ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

دوستان کنشگر محیط زیست در پروژه‌ی "بکاریم برای زمین"، چهارمین برنامه‌ی پاک‌سازی مشارکتی جنگل را در روز جمعه 21 شهریور در چند استان کشور برگزار خواهند کرد. دفترهای نمایندگی انجمن کوه‌نوردان ایران در مازندران، ایلام، و مهاباد نیز در این برنامه مشارکت خواهند داشت.

این برنامه‌ها، گذشته از ارزش ذاتی خود، فرصتی هستند برای جلب مشارکت مردم در حفظ محیط زیست، و نیز موقعیتی فراهم می‌سازند برای رسانه‌ای کردن مشکلات طبیعت کشور و ودرخواست از مسوولان برای انجام اقدام‌های لازم.

دیگر دوستان را نیز به حضور در این برنامه و اجرای برنامه‌های مشابه دعوت می‌کنیم.

 


 
فراخوان کتاب و مقاله برای جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ٩ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

پیرو اطلاعیه‌‌ی خرداد ماه گذشته به آگاهی می‌رساند که نخستین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب کوه با عنوان "جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" با هدف ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان، در آذر ماه آینده از سوی بنیاد محمدی‌فر و انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار خواهد شد.

در این دوره، دو عنوان کتاب کوه‌نوردی، دو مقاله‌ی کوه‌نوردی، یک عنوان کتاب مرتبط با محیط زیست کوهستان، و دو مقاله در زمینه‌ی محیط زیست کوهستان برگزیده خواهند شد و به مولف یا مترجم آن‌ها تندیس جشنواره و جایزه‌ی نقدی داده خواهد شد. مجموع جایزه‌ی نقدی در نظر گرفته شده برای این دوره، شصت میلیون ریال است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
بهرآسمان برج آب است، نه معدن!
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ٩ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

امروزه از هر کس درباره‌ی مشکل محیط زیست ایران بپرسیم، حتما به دو موضوع کمبود آب و آلودگی هوا به گرد و غبار اشاره می‌کند. دو موضوعی که جدا از چالش‌هایی مانند آسیب دیدن تنوع زیستی و فرسایش خاک، که شاید مساله‌هایی مربوط به آینده تلقی شوند، به شکلی محسوس سلامت همین نسل امروزه‌ی انسان را به خطر انداخته است. به بیان دیگر، در ارزش‌گذاری روی محیط‌هایی مانند کوهستان‌ها که تامین‌کننده‌ی آب هستند، نیازی به بحث‌های پیچیده درباره‌ی ویژگی‌های این زیست‌بوم‌ها و جایگاه آن‌ها در حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری، و بیان مسایل علمی دیگر نیست؛ قضیه بسیار ساده‌ و روشن‌ است!

ایران روی "کمربند خشک" زمین قرار گرفته و میانگین بارندگی آن یک‌سوم یا یک‌چهارم میانگین جهانی، و میزان تبخیر در  این کشور چند برابر بارندگی است. هر قطره‌ی آب در این سرزمین، گوهری گران‌بها است و هر محیطی را که در آن آب تولید و نگهداری می‌شود، باید با تمام توان پاس بداریم. اگر کوهستان‌های ایران نبودند، کشور ما چشم‌اندازی پاک بیابانی داشت و در آن زندگی بسی کم رونق‌تر بود و از این همه رود و مرتع و جنگل و تنوع گونه‌ها و باغ و کشت و حوزه‌های تمدنی خبری نبود.

استان کرمان را می‌توان نمونه‌ی کوچک‌ و در خور مطالعه‌ای از اقلیم کلی ایران دانست؛ فلاتی کم ‌‌و بیش بلند با بارندگی کم و با کوهستان‌هایی که در بسیاری جاها تا حدود چهار هزار متر بلندی دارند. همه‌جا در این استان، روستاها و شهرها در سایه‌ی کوهستان پدید آمده‌اند: شهر کرمان در نزدیکی کوه‌های جوپار و پلوار، بم در نزدیکی کوهستان بارز، بافت در شمال کوه خبر، رفسنجان در شمال کوه سرچشمه، بردسیر در نزدیک‌های کوهستان لاله‌زار و هزار ...، و جیرفت و ساردوییه و عنبرآباد در پایین‌دست کوه بهرآسمان. زندگی نیازمند آب است، و تمام رودهای دایمی و فصلی و سفره‌های آب زیرزمینی استان، وابسته به آب روان از کوهستان هستند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی/۱۳ شهریور
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ٩ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

پیرو فراخوان صورت گرفته از طرف فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ و پس از داوری مقالات رسیده به دبیرخانه ی «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی» این همایش در روز ۱۳/شهریور/۹۳ از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ در محل سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات برگزار خواهد گردید.
شایان ذکر است؛ از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه خواهند شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.   
شرکت برای عموم علاقه مندان در این همایش آزاد است . بدین وسیله از کوه‌نویسان و سایر فعالان عرصه مجازی حوزه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور حضور در این همایش دعوت می‌گردد.

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان روبروی پارک اندیشه، سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات. 


 
برنامه صعود کوه گرین و بازدید از جاذبه های نهاوند
ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز ٧ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار می‌کند

صعود کوه گرین و بازدید از جاذبه های نهاوند

26 تا 28 شهریور 1393

راهنما: مارینا رضایی، امین معین       سرپرست: محمود بهادری

گروه دیده‌بان کوهستان (دکا) علاقه‌مندان را به شرکت در این سفر آموزشی دعوت می‌کند. این سفر یکی از برنامه‌های تقویم دیده‌بان کوهستان است.

زمان

 • حرکت از تهران: ساعت 11 شب سه شنبه 25 شهریور
 • رسیدن به تهران:  حدود ساعت 10 شب جمعه 28 شهریور   

جاذبه‌های سفر

 • بازدید از جاذبه‌های نهاوند (سراب گاماسیاب، بافت تاریخی، روستاهای زیبا و باغات نهاوند)
 • بازدید علمی بوم‌سازگان کوهستان و صعود کوه گرین
 • پیاده‌روی و عکاسی در کوچه باغ‌ها
 • خرید محصولات بومی و میوه چینی

برنامه و خدمات

برنامه‌ریزی و هماهنگی اجرای سفر،  بیمه سفر و مسوولیت مدنی،  آشنایی با بوم‌سازگان کوهستان، آموزش ضمنی محیط‌زیست، آموزش ضمنی طبیعت‌پیمایی، حمل و نقل با اتوبوس VIP از ترمینال جنوب تا نهاوند، اتوبوس و مینی‌بوس توریستی دربستی برای گشت‌ها،  دو شب اقامت در خانه‌ در نهاوند

وعده های غذایی

 • سه وعده صبحانه، دو وعده ناهار و دو وعده شام را تدارک خواهیم دید.
 • چای، دم نوش،میوه و شیرینی را تدارک خواهیم دید.
 • ناهار روز سوم (جمعه) شخصی است.
 • تنقلات و آجیل شخصی است. 

ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
قدر آب را بدانیم!
ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز ٤ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

امسال، یکی از کم‌آب‌ترین سال‌ها برای بیشتر استان‌های ایران است. در این وضع، صرفه‌جویی در مصرف آب وظیفه‌ای همگانی است که بیش از پیش باید رعایت کنیم.

 اگر طرح‌های بزرگ سدسازی و انتقال آب در چند دهه‌ی اخیر پیاپی اجرا شده و از این رهگذر، بوم‌سازگان‌های طبیعی سرزمین ما به شدت تخریب شده‌اند، بار بخشی از مسوولیت این آسیب بر دوش ما مصرف‌کنندگان آب است که در تمام بخش‌های کشاورزی و صنعت و خانگی، بیشتر از آن‌چه که سرزمین کم‌آب ایران اقتضا می‌کند و حتی بیشتر از میانگین جهانی، آب مصرف (در واقع: ریخت و پاش) می‌کنیم. این که حدود نود درصد آب شیرین کشور در کشاورزی مصرف می‌شود و مدیران این بخش و خود کشاورزان کار زیادی در ارتقای روش‌های آبیاری نکرده‌اند، یا شهرداری‌ها و پیمانکاران فضاهای سبز بسیار بی‌محابا آب مصرف می‌کنند... رافع مسوولیت ما مصرف‌کنندگان خانگی آب لوله‌کشی و تصفیه‌شده نیست. این آب، در روندی دشوار و پرهزینه آماده می‌شود و به پشت شیرهای خانه می‌رسد؛  بد نیست که دستورهای ساده (و بسیار تکرارشده‌ی) زیر را بر کاغذی بنویسیم، در تابلوی اعلان‌های ساختمان خود نصب کنیم، و هم خودمان آن‌ها را رعایت کنیم و هم کاربست آن‌ها را از دیگران بخواهیم.
 • هنگام شستن دست و رو، شستن ظرف‌ها، و یا حمام کردن، فشار آب را کم کنید؛ تا 90 درصد آبی که از شیر جاری است، صرف شستشو نمی‌شود بلکه فقط هدر می‌رود!
 • زمان حمام کردن را به پنج دقیقه و کم‌تر کاهش دهید.
 • در زمان شامپو زدن، در فاصله‌ی شستن تکه‌های ظرف یا دست و صورت، و هنگام مسواک زدن، شیر آب را ببندید.
 • هرگونه چکه کردن شیرها را رفع کنید.
 • فقط هنگامی ماشین رخت‌شویی را روشن کنید که تا حداکثر ظرفیت پر شده باشد.
 • ظرف‌ها را تا حد امکان با ماشین ظرف‌شویی بشویید.
 • اشکالی ندارد که خودروی شما کمی کثیف باشد! دیرتر به کارواش بروید یا با دستمال و کمی آب، خودرو را تمیز کنید.
 • هنگام نظافت ساختمان، به کارگر تذکر دهید که پارکینگ و جلوی ساختمان را با آب نشوید؛ جارو زدن و کشیدن تی کافی است.
 • توالت‌هایتان را به انواعی تبدیل کنید که دارای دو نوع سیفون کم‌فشار و پرفشار است.

 
کارگاه آموزشی پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ٢ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران برگزار می‌کند 

" کارگاه آموزشی پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی"

10 شهریور 1393 از ساعت 5:30 تا 8 عصر در دفتر انجمن کوه‌نوردان ایران

گروه دیده بان کوهستان (دکا) علاقه مندان را به شرکت در این کارگاه آموزشی  دعوت می‌کند. این کارگاه یکی از برنامه های آموزشی تقویم دیده بان کوهستان است.

مفاهیم و محتوای کارگاه

 • اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی امروزین
 • معرفی چند گونه از گیاهان آپارتمانی سازگار با شرایط تهران
 • کاشت و تکثیر عملی چند گیاه
 • تبادل تجربه و پیشنهاد برای حفظ گیاهان

 آموزشگر: عباس محمدی 

کارشناس کشاورزی، کنشگر محیط زیست، مربی کوه نوردی، مدیر گروه دیده بان کوهستان

 • هزینه: 10 هزار تومان
 • ظرفیت: 20 نفر
 • روش ثبت‌نام: برای ثبت‌نام می توانید از ساعت 10 صبح تا 5 عصر با دفتر انجمن تماس بگیرید 66712243 

 
جمع آوری زباله وظیفه نیست، نریختن آن وظیفه است!
ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ روز ٢ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

یادداشتی با عنوان بالا را در تارنمای انجمن دوستداران دماوند بخوانید؛ موضوع در خور تاملی است... .

همچنین یک گزارش انتقادی از همایش 22 مرداد پلور را نیز در این‌جا ببینید.


 
گزارش برنامه‌ی پاک‌سازی هم‌زمان چهار جبهه‌ی دماوند+عکس
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱ شهریور ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

تدارک و برنامه‌ریزی این برنامه، از حدود سه ماه پیش از سوی کارگروه محیط زیست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، با مشارکت و همکاری گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران آغاز شده بود.

در بعد از ظهر ۲۲ مرداد ۹۳، حدود یکصد تن از کوه‌نوردان دوستدار محیط زیست در سالن قرارگاه کوه‌نوردی پلور گرد هم آمدند تا ضمن هم‌اندیشی درباره‌ی حفظ دماوند، در دو روز بعد عازم پاک‌سازی این کوه از زباله‌های رهاشده شوند. همایش با خوشامدگویی محمود بهادری و نمایش تصاویری از ریبایی‌های طبیعت کوهستان آغاز شد. سپس امین معین مسوول کارگروه محیط زیست فدراسیون اقدام به معرفی کارگروه محیط‌زیست و برنامه‌ی پاک‌سازی همزمان چهار جبهه‌ی دماوند کرد.

سپس عباس محمدی مدیر گروه دیده‌بان کوهستان (دکا) صحبت کرد و گفت که جامعه‌ی کوه‌نوردی متشکل‌ترین و پرشمارترین قشر دوستدار محیط زیست ایران است و هم‌اینک به نیروی اجتماعی موثری در رویارویی با تخریب‌ و آلوده‌سازی طبیعت کشور بدل شده است. او همچنین گفت که کوه‌نوردان باید به مسوولیت خود در حفظ نقاط بکر و باارزشی که بر آن پا می‌گذارند، بیشتر آشنا شوند و لازمه‌ی این کار آن است که بیشتر بیاموزیم. محمدی گفت که همگان باید تمامی پسماندهای هر برنامه‌ی خود را، حتی در جاهایی که پناهگاه‌های بزرگ مانند بارگاه سوم دماوند وجود دارد، به شهر بازگردانند و نباید دچار این کژفهمی شویم که گویا در این نقاط سامانه‌ای برای بازگرداندن زباله‌های ما وجود دارد. او اضافه کرد که باید فکری هم برای دفع اصولی فضولات انسانی کنیم که اکنون وضع فاجعه‌باری در دماوند و علم‌کوه و ساوالان یافته است.

سپس فیلم مستند "از آلپ تا دماوند" به کارگردانی فرهاد ورهرام که یکی از مستندهای فاخر درباره‌ی کوه دماوند است پخش شد و پس از آن استراحت و پذیرایی داشتیم.

آغاز بخش دوم با اجرای موسیقی زنده توسط خواهر و برادر رینه ای، ماهور الهیان و ماهان الهیان آغاز شد. سپس رضا زارعی رییس فدراسیون در سخنان کوتاهی از کوشش‌ سازمان‌های غیردولتی مانند انجمن دوستداران دماوند کوه و گروه دیده‌بان کوهستان برای حفاظت از دماوند سپاسگزاری کرد و اهتمام فدراسیون برای حفط محیط‌زیست کوهستان را اعلام کرد. پس از آن سخنرانی کلیدی همایش را داشتیم، دکتر حسین آخانی استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران در خصوص اهمیت و مشکلات و تهدیدهای محیط‌زیستی مناطق مرتفع و همچنین ضرورت صرفه‌جویی در منابع سخنرانی کرد.

در ادامه، از سوی فدراسیون به چند تن از مسوولین، کوه‌نوردان و افراد محلی که نقش موثری در پاک‌سازی‌ها و حفاظت از دماوند داشته‌اند، تقدیرنامه‌ها و هدایایی داده شد. در پایان دو اجرای زنده موسیقی دیگر از ماهور و ماهان داشتیم.

 در روزهای ۲۳ و ۲۴ مرداد، تیم‌های مختلفی که در قالب این برنامه به منطقه آمده بودند، روی مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، و شمال‌شرقی به گردآوری زباله‌ها پرداختند و از قله تا ارتفاع ۴۰۰۰ متری را پاک‌سازی کردند. در ضمن، به گفتگو با کوه‌نوردان حاضر در منطقه پرداختند و مشارکت آنان را نیز جلب کردند. در مسیر جنوبی، به جز پاک‌سازی کل مسیر، دو توده‌ی بزرگ زباله که از سال‌ها پیش برجا مانده بود نیز جمع و در نزدیکی بارگاه ۳ گذاشته شد تا به تدریج با قاطر به پایین آورده شود. در مجموع ده‌ها گونی زباله در این برنامه، جمع‌آوری و بسته‌بندی شد.

 

گزارش تصویری را در ادامه‌ی مطلب ببینید.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید