تقویم برنامه‌های شش ماهه‌ی دوم 1393 دیده‌بان کوهستان
ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ٢٩ مهر ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

 دیده‌بان کوهستان سفر را برای انس با طبیعت و آموزش محیط زیست آزموده است. در اینجا جدول تقویم برنامه‌های شش ماهه‌ی دوم 1393 گروه دیده‌بان کوهستان را می‌بینید. فعالیت‌های ما طیفی متنوع شامل دیده‌بانی طبیعت، آموزش و پژوهش را در برمی‌گیرد. ما با فعالان محیط زیست و کوه‌نوردان ارتباط داریم و با سازمان‌های غیردولتی و دولتی همکاری می‌کنیم. 


 
نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسوولانه به دماوند
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ٢٦ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

همه‌ی کوه‌نوردان طبیعت‌دوست کشور، از ریخت و پاش زباله در مسیرهای صعود به دماوند، و همچنین از فرسایش شدید خاک که ناشی از رفت و آمد مفرط در خارج از مسیرهای پاکوب است و  به‌ویژه در اطراف پناهگاه جنوبی به چشم می‌خورد، آگاهی دارند.

 این آلودگی‌ها و فرسایش‌ها، در کنار مشکلات دیگری مانند چرای مفرط دام، رفت و آمد سنگین و چرای حیوانات باربر، آمد و شد خودروها تا ارتفاع 3000 متری مسیر جنوبی و 4000 متری غرب قله، معضل دفع فضولات انسانی، و...  به سیمای طبیعی این میراث ملی آسیب رسانده است.

در شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک کشور ما، آسیب‌دیدگی طبیعت اثرات بسیار سختی دارد و بازگشت محیط‌های آسیب‌دیده به وضع طبیعی بسیار زمان‌بر و حتی ناممکن است.

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، انجمن کوه‌نوردان ایران، و انجمن دوستداران دماوندکوه در نظر دارند راهکارهایی برای کاستن از اثرات منفی کوه‌نوردی و گردشگری در دماوند بیابند.

از این رو، از جامعه‌ی کوه‌نوردی و دیگر دوستداران محیط زیست درخواست داریم نظر و پیشنهادهای خود را در مورد چگونگی دست یافتن به این هدف با ما در میان بگذارند. امید است که با استفاده از این نظرها، و با جلب همکاری مردم محلی و کارشناسان دانشگاهی و مسوولان رسمی در سطوح گوناگون، بتوانیم گام‌های موثری برای حفاظت از برجسته‌ترین چشم‌انداز سرزمین خود برداریم.


 
درباره‌ی مشارکت مردمی نظر دهید!
ساعت ٦:٠٢ ‎ق.ظ روز ٢۳ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

محمد درویش- خبر آنلاین

طرحی که هم منتقدانی جدی و هم طرفداران پرشماری داشت، سرانجام تصحیح، تکمیل و آماده‌ی انتشار شده است. لطفا در باره آن اظهار نظر فرمایید و به سازمان حفاظت محیط زیست برای نهیه‌ی یک طرح کامل‌تر و بی‌نقص‌تر در حوزه‌ی جلب مشارکت شهروندمحور کمک کنید ...

سرانجام پس از ماه‌ها بررسی و آسیب‌شناسی طرح‌های مبتنی بر آموزه‌ی «مشارکت شهروندمحور» در سازمان حفاظت محیط زیست، مانند طرح همیار محیط زیست، محیط یار، زیست‌بان افتخاری، پلیس محیط زیست و نظایر آن، پیش‌نویس طرحی فراهم شد که در نگارش آن کوشیده شده تا نظر اغلب کارشناسان ذیصلاح مرتبط اخذ شود. اینک شما هموطن عزیزی که مایلید به عنوان یک شخصیت حقیقی و به صورت فردی با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کنید، می‌توانید پیش‌نویس طرح همیاران محیط زیست را در این نشانی مطالعه کرده و چنانچه در مورد آن نظری اصلاحی یا انتقادی دارید، تا روز دوشنبه هفته آینده - 28 مهر 1393 - پیشنهادها و انتقادهای خود را به رایانامه hamyar@doe.ir ارسال فرمایید.

 
امان از بنرنویسی‌های شهرداری، و ظرف‌های یک‌بارمصرف!
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱٩ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- خبرآنلاین

شهرداری، چه‌کاره‌ی شهروندان است که با پول ایشان به هر مناسبت - و بی‌مناسبت - صدها بنر بر در و دیوار شهر می‌آویزد؟!

  درس اخلاق دادن‌های بی‌محتوا یا تکراری، تسلیت‌گویی‌های پرشمار، تغییر فصل‌ها، اعلام مراسم بزرگداشت و نکوداشت، شروع یا پایان یافتن یک پروژه، مناسبت‌های مذهبی و ملی، آغاز سال تحصیلی، و مانند این‌ها هرکدام بهانه‌ای است برای آن که شهردای تهران، تیرهای برق و تیرهای میانه‌ی خیابان‌ها یا بدنه‌ی پل‌های عابرپیاده را با پارچه‌نوشت‌ها بپوشاند. پرسش این‌جا است که حتی اگر چنین پیام‌رسانی‌هایی ضروری باشد (که در بسیاری موارد نیست) آیا شهرداری نمی‌تواند با استفاده از روزنامه‌ی همشهری یا رادیوی خودش این کار را انجام دهد؟ چرا باید برای پیامی که حداکثر چند روزی ارزش ماندگاری دارد، صدها و هزاران مترمربع پارچه‌ی ضخیم نایلونی که برای واردات آن ارز از کشور خارج شده و به سرعت به زباله‌ای ماندگار بدل می‌شود را مصرف کنند؟ آیا این هم به کسب و کاری برای یک عده بدل شده و مشوق شهرداری در انجام آن هستند، و عواملی هم در شهرداری ذینفع در کار؟!

 شهرداری تهران با این کار نه‌تنها به منابع مالی و محیط زیست این شهر آسیب می‌رساند، بلکه الگویی پر ایراد برای دیگر شهرها و نهادها، و برای شهروندان فراهم می‌سازد. این الگو، سرمشق یا تاییدی می‌شود برای کار مردمی که برای تسلیت گفتن به دیگران یا خوشامدگویی به حاجیان، به در و دیوار یک خانه یا مسجد، چندین بنر می‌زنند. همچنان که مشوق مدیران دستگاه‌های دولتی و غیردولتی می‌شود که برای خوشامدگویی به یک مدیر بالاتر و یا شرکت‌کنندگان در یک همایش و...  بنر نصب می‌کنند.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تور گردشگری و پاک‌سازی
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱٥ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

شرکت اسپیلت البرز در اقدامی کم‌سابقه، یک تور پاک‌سازی غار اجرا کرده است. گزارش و عکس‌های این برنامه‌ی ارزنده را می‌توانید درتارنمای شرکت ببینید.

امید آن که اجرای چنین برنامه‌ها در دستور کار دیگر تورگردانان هم قرار گیرد.


 
آموزش مبانی محیط زیست کوهستان
ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱٤ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

 لازمه‌ی کوه‌نوردی مسوولیت‌پذیر، به نحوی که به محیط زیست کوهستان آسیب نرسانیم، یادگیری است!

 

دوره‌ی آموزشی "مبانی محیط زیست کوهستان" در  ماه‌های آبان و آذر 1393 توسط انجمن حفظ محیط کوهستان با همکاری دانشکده‌ی محیط زیست دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

 استادان: مهندس هنریک مجنونیان، دکتر برهان ریاضی، دکتر احمدرضا یاوری، دکتر مرتضی شریفی، دکتر محمد مهدوی، مهندس عسگر علیزاده و ... .

برای اطلاعات بیشتر، نگاه کنید به تارنمای انجمن حفظ محیط کوهستان


 
دردنامه‌ی مردم کوه‌پایه نشین بهرآسمان
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۱ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

جلوی معدن‌کاوی در بهرآسمان را بگیرید!

به فاصله‌ی چهل کیلومتری جیرفت، با 50 درجه حرارت، منطقه‌ای خنک و حتی سرد قرار دارد که بهره‌ای از آسمان است؛ بهرآسمان. در دل گرمای جیرفت منطقه‌ی بهرآسمان را برف گرفته، به نحوی که مردم زمستان‌ها منطقه را ترک می‌کنند.

 اما اکنون مدت‌هاست که فعالان محیط زیست در این منطقه‌ درگیر حفاظت از منطقه‌ی خود برای جلوگیری از تخریب توسط سودجویان هستند. بهانه‌ی تخریب، پیدا کردن معدن و استخراج است که می‌رود یکی از نادرترین مناطق در دل کویر را به نابودی کشاند؛ منطقه‌ای که طبیعتش طی میلیون‌ها سال شکل گرفته و در صورت تخریب، غیرقابل بازسازی و تجدید است.

 در سال 90 عده‌ای آمدند و گفتند برای راه‌سازی آمده‌ایم؛ جلو آن‌ها را گرفتیم. بعد از مدتی عده‌ای دیگر به بهانه‌ی گیاهان دارویی آمدند؛ جلو آن‌ها را هم گرفتیم. بعد، گروهی دیگر در سال 91، برای اکتشافات معدن، آمدند. با پی‌گیری‌ها معلوم شد که از آقای فلاح، مدیرکل حوزه‌ی ریاست سازمان ــ در زمان ریاست آقای محمدی‌زاده ــ مجوز اکتشافات گرفته‌اند. توانستیم دستور توقف موقت معدن را بگیریم. دیدارهای متعددی با مقامات داشتیم: از جمله، آقای کیخا، که جهت توقف کامل عملیات معدن‌کاوی به استانداری کرمان نامه زدند. اما آن گروه و گروه‌هایی دیگر امسال هم آمدند که حضورشان منجر به تنش محلی شد. خانم ابتکار برای آقای جهانگیری نامه زدند، که به‌دلیل زیست‌محیطی نباید در منطقه کار اکتشافی انجام گیرد. جدا از مسائل طبیعی و جانوری، این منطقه سرچشمه‌ی آب‌رسانی به سدهای منطقه و تأمین‌کننده‌ی آب‌های زیرزمینی منطقه‌ی کرمان است. منطقه‌ی بهرآسمان تنها زیست‌گاه حفاظت‌شده‌ی خرس سیاه آسیایی و هم‌چنین پلنگ است. پیران محل تعریف می‌کنند که در گذشته‌ای نه چندان دور جمعیت حیات وحش منطقه بسیار زیاد بوده است. 

اما این گروه‌ها مانده‌اند... برای ما روشن نیست که این متجاوزان پشت‌شان به کجا گرم است و چرا برخی مسؤولان دولتی چنین آشکار از آن‌ها و تخریب تنها منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی جنوب کرمان حمایت می‌کنند. تخریب منطقه‌ای با پنچ رودخانه‌ی دائمی و سرچشمه‌های آب در استانی که دچار بحرانی‌ترین وضعیت آب در کشور ــ آن‌هم در این وانفسای خشک‌سالی ــ است برای همه‌ی اهالی و دوستداران محیط زیست تعجب‌آور است. حرص و آز این گروه‌های سودجو و از آن مهم‌تر حمایت‌های برخی مقام‌های دولتی مایه‌ی شگفتی و تأسف است.

 

ادامه در: ایران‌بوم

 


 
با رحیم دانایی، در حمایت از کتاب‌خوانی بچه‌ها
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ۸ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

رحیم دانایی، مترجم و مولف چندین جلد کتاب کوه‌نوردی، عکاسی، و... در حال گردآوری کمک برای تجهیز چند مدرسه‌ و کتابخانه‌ در استان سیستان و بلوچستان است. دوستان را به مشارکت در فعالیت او دعوت می‌کنم؛ یادداشت او را در این زمینه بخوانید:

مشکلات تحصیل و آموزش و سایر محرومیت‌ها در استان سیستان و بلوچستان ما را بر آن داشته تا با کمک‌هایی که در حد و توان ماست بتوانیم شرایط تحصیلی را برای تعدادی از این بچه‌‌ها بهتر کنیم. ما تصمیم داریم در این سال تحصیلی، در حداقل پنج روستای این منطقه کتابخانه مدرسه درست کنیم و به کمک دوستان وسایل کمک آموزشی مثل نقشه، کره، پوستر و ... برای آن‌ها تهیه کنیم.

اگر شما هم با این بچه‌ها اظهار همدردی می‌کنید و علاقه‌مند کمک به آن‌ها هستید می‌توانید کمک‌های خود را به این حساب‌ها واریز کنید: حساب جاری بانک تجارت 24304-00622 شعبه ولیعصر بزرگمهر کد 182. کارت بانک مسکن به شماره 4385-1190-2314-6280 هر دو حساب به اسم رحیم دانایی.

و اگر کتاب‌های غیر درسی علمی و داستان و ... در گروه سنی کودک و نوجوان دارید که در منزل شما بلا استفاده مانده‌اند، آن‌ها را به ما برسانید تا از طرف شما به بچه‌های بلوچ هدیه کنیم. به شماره تلفن 09192695876 زنگ بزنید تا ترتیب انتقال آن‌ها داده شود.

لطفاً برای کمک به این اقدام خیر اطلاع‌رسانی کنید.


 
چهارم مهر، برنامه آموزشی-پاکسازی بندیخچال اجرا شد
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ٥ مهر ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

چهارم مهر در ایران روز کوه‌های پاک است. به همین مناسبت گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران با همکاری باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند، برنامه‌ی آموزشی و پاکسازی در منطقه‌ی بندیخچال واقع در کوه‌های شمال تهران را اجرا کردند.

چهارم مهر زادروز تولد زنده یاد "پویا کیوان" از فاتحان مسیر ایران در بروپیک است، و همچنین از آنجا که بندیخچال خاستگاه آشنایی فاتحان برودپیک با کوه‌نوردی فنی است، و بارها این عزیزان برای تمرین و آموزش به این منطقه رفته اند، برنامه با گرامیداشت "آیدین بزرگی"، "پویا کیوان" و "مجتبی جراحی" اجرا شد.

در این برنامه افزون بر گفتگوی آموزشی درباره‌ی مسایل محیط زیست، با تعامل با کوه‌نوردان حاضر در منطقه پاکسازی این منطقه‌ی ارزشمند کوهستانی صورت گرفت.  


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تسلیت به دوست عزیز، همایون بختیاری
ساعت ٧:۳٧ ‎ق.ظ روز ٢ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

درگذشت پدر گرامی همایون بختیاری (عضو پرسایقه و دبیر کنونی باشگاه کوه‌نوردان آرش / نایب رییس فدراسیون کوه‌نوردی) را به او تسلیت می‌گوییم.

برای همایون و دیگر اعضای خانواده‌اش آرزوی شکیبایی و سلامت داریم.


 
برنامه گفتگوی آموزشی و پاکسازی در منطقه بندیخچال
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱ مهر ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری


 
چهارم مهر؛ روز پاک‌سازی کوهستان
ساعت ٦:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱ مهر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

چهارم مهرماه، در ایران به عنوان روز پاک‌سازی کوهستان شناخته شده است. این روز هم مانند دیگر مناسبت‌ها، فرصتی است برای طرح دوباره‌ی مشکلات محیط زیستی کوه‌ها و گام برداشتن برای تخفیف این مشکل‌ها.

از دوستان کوه‌نورد، به‌ویژه اعضای انجمن، درخواست داریم که چند ساعتی از برنامه‌های آخر این هفته را به کار پاک‌سازی کوهستان اختصاص دهند. همچنین، کار رسانه‌ای و آموزش چهره به چهره را فراموش نکنند!

عکس از: http://hematshemiran.ir/?p=3153