مدفوع خود را از کوهستان برگردانیم!
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۳٠ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

با زیاد شدن شمار کوه‌نوردان، موضوع ریخت و پاش مدفوع انسانی در نطقه‌هایی که مکان "استفاده‌ی متمرکز" است مانند بندیخچال (در شمال تهران) که محل تجمع سنگ‌نوردان است، و علم‌چال که چادرگاه دیواره‌نوردان است، و در مسیرهای کوهستانی پر رفت و آمد مانند مسیرهای صعود به دماوند و ساوالان...، به معضلی جدی بدل شده است.

در جاهایی که توالت ساخته شده است (مثلا در بارگاه جنوبی دماوند)، موضوع باید مورد ارزیابی جدی و در صورت لزوم مورد تجدید نظر قرار گیرد؛ این توالت‌های کوهستانی به نقطه‌هایی نفرت‌انگیز بدل شده و گذشته از آسیب‌رسانی جدی به محیط زیست، جذابیت کوهستان را سخت به خطر انداخته‌اند.

در ایران، بسیار کم در زمینه‌ی دفع فضولات انسانی در کوهستان و دیگر منطقه‌های طبیعی چیز گفته یا نوشته شده است(1) و ضرورت دارد که جامعه‌ی کوه‌نوردی به جای نادیده گرفتن مشکل و درهم کشیدن چهره به هنگام بحث درباره‌ی آن، به شکلی مسوولانه‌ به قضیه بپردازد. فراموش نکنیم که حدود بیست و پنج سال پیش، موضوع برگرداندن زباله‌ها از کوه هم به نظر غیرعادی می‌رسید و اندک کسانی که به اجرای برنامه‌های پاک‌سازی می‌پرداختند، گاه مورد تمسخر قرار می‌گرفتند. اما، امروزه تقریبا همه‌ی کوه‌نوردان جدی (به ویژه اعضای باشگاه‌ها و گروه‌ها) زباله‌های خود را به پایین برمی‌گردانند. باشد که موضوع دفع درست، که گاه فقط  با بازگرداندن مدفوع امکان‌پذیر است، بسیار زودتر از موضوع بازگرداندن زباله‌ها جا بیفتد!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢۸ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

بنیاد محمدی‌فر، و جایزه‌ی کتاب کوه

فراخوان کمک به بنیاد، و

اعلام برگزاری نخستین دوره‌‌ از "جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها" در بیستم آذر ماه 1393

آقای داود محمدی‌فر، مولف و نویسنده‌ی چندین جلد کتاب و فرهنگ‌نامه‌ی کوه‌نوردی، در تیر ماه 1391 به انجمن کوه‌نوردان ایران پیشنهاد دادند که برای تشویق و معرفی نویسندگان و مترجمان و ناشرانِ کتاب‌ها، مجله‌ها، و مقاله‌هایی که در زمینه‌ی کوه‌نوردی یا موضوع‌های مرتبط با حفاظت محیط کوهستان منشر می‌شود، هر دو سال یک‌بار، یک برنامه‌ی اهدای جایزه‌ برگزار گردد. هیات مدیره‌ی انجمن با سپاسگزاری از آقای محمدی‌فر، با این پیشنهاد موافقت کرد و آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در این امر اعلام نمود.

ادراه‌ی امور اجرایی بنیاد، مطابق "تفاهم‌نامه"ی اولیه‌ای که میان آقای محمدی‌فر و هیات مدیره‌ی انجمن نوشته شد، تا آخر پاییز 1395 به یک هیات امنای سه نفره شامل: خانم افسر شاندیز، و آقایان عباس ثابتیان و عباس محمدی سپرده شده است. در نشست‌های بعدی، هیات امنا نام این تشکیلات را "بنیاد محمدی‌فر" گذاشت و تصویب کرد که آن را به شکل یک موسسه‌ی حقوقی غیرتجاری که زیر نظر انجمن کوه‌نوردان ایران فعالیت خواهد کرد، به ثبت برساند.

بنیاد هم اکنون دارای بیش از سیصد میلیون ریال سرمایه و موجودی است که بخش عمده‌ی آن با کمک سخاوتمندانه‌ی آقای محمدی‌فر، و بخشی از آن هم از سود بانکی سپرده و کمک‌های گردآوری شده توسط هیات امنا تامین شده است.

هیات امنای بنیاد، دوستان علاقمند به ارتقای فرهنگ کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان را به کمک مالی و فکری دعوت می‌کند؛

شماره‌ی کارت بانکی: 6281571000796745 به نام افسر فراحی شاندیز، ثابتیان، محمدی

نشانی برای فرستادن نظر و پیشنهاد: تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی 590، واحد 12، کد پستی: 1145774454، انجمن کوه‌نوردان ایران.

تلفن: 66712243  ، نمابر: 66712421 ،  info@alpineclub.ir

 نخستین دوره‌ی معرفی کتاب و مقاله‌های برگزیده در زمینه‌ی کوه‌نوردی و حفاظت محیط کوهستان، با عنوان جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها، در  بیستم آذر ماه 1393 (هم‌زمان با روز جهانی کوهستان) برگزار خواهد شد.


 
چشم خیال‌باز کشتکار
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ٢٦ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

نمایشگاه عکس‌های کم‌مانند اسماعیل کشتکار، کوه‌نورد و طبیعت‌پیمای اهل سپیدان (استان فارس)، تا 29 آبان در همدان برقرار است.

علاقمندان می‌توانند صبح‌ها از ساعت 9 تا 12 و بعداز ظهرها از  15 تا 18 از این نمایشگاه بازدید کنند.

نشانی: همدان- جنب شهرداری مرکزی، طبقه‌ی زیرین ساختمان آبادگران، نگارخانه‌ی نگاه نو

گزارش مصوری از مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه را می‌توانید در وبلاگ آقای اخضری ببینید.

متن سخن‌رانی من هم در مراسم، به شرح زیر است که البته در آن سالن، فقط به بخش‌هایی از آن پرداختم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نمایشگاه عکس تندیس خیال در همدان
ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ٢۳ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

همدان نیوز

معاونت امور اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهرداری همدان گفت: نمایشگاه "تندیس خیال" در نگارخانه نگاه نو شهرداری همدان از 24 آبان ماه برپا خواهد شد.

به گزارش "همدان نیوز"، محمد رضابیاناتی گفت: این نمایشگاه با مشارکت معاونت اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهرداری همدان و انجمن کوهنوردان ایران در محل نگارخانه نگاه نو شهرداری همدان (جنب شهرداری مرکزی، طبقه زیرین ساختمان آبادگران) از تاریخ 24 الی 29 آبان ماه برگزار خواهد شد.

مراسم افتتاحیه این نمایشگاه روز 24 آبان ساعت 15:30 در مجتمع فرهنگی هنری تالار  فجر شهرداری خواهد بود.

در این نمایشگاه آثار عکس و شعر آقای اسماعیل کشتکار برای عموم مردم به نمایش در خواهد آمد.

علاقمندان می توانند در تاریخ های مذکور صبح ها از ساعت 9 تا 12 و بعداز ظهر ها 15 لغایت 18 از این نمایشگاه به صورت رایگان بازدید نمایند.


 
نمایشگاه عکس‌های کشتکار در همدان
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ٢٠ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

عکس‌های اسماعیل کشتکار که در مجموعه‌ا‌ی با عنوان "تندیس خیال" منتشر شده (چاپ پرواز، 1391) با نگاهی ویژه، اجزای طبیعت را چنان نشان می‌دهد که به رویا می‌مانند.

نمایشگاهی از این عکس‌ها، در روز شنبه  24 آبان در آمفی‌تیاتر شهرداری همدان، با همکاری مرکز فرهنگی هنری شهرداری و انجمن کوه‌نوردان ایران افتتاح می شود. این نمایشگاه، پیش از این، در زنجان هم از سوی انجمن برگزار شده است.

قرار است در برنامه‌ی افتتاحیه‌ی این نمایشگاه که از ساعت 16 آغاز می‌شود، عباس محمدی درباره‌ی ویژگی‌ عکس‌های کشتکار سخن‌رانی کند.

 

نمایشگاه زنجان

 


 
باید درباره‌ی آب گفتگو کنیم
ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱٩ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

دبیرخانه‌ی سلسله نشست‌های آب، فرهنگ، جامعه

اندیشکده تدبیر آب ایران، انجمن جامعه‌شناسی ایران، و انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات،به عنوان نهادهای مدنی، و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، با توجه به اهمیت راهبردی بحران آب، قصد دارند سلسله نشست­هایی را با شعار «باید درباره آب گفت‌وگو کنیم» در شش‌ماهه دوم سال 1393 برای بررسی ابعاد مختلف بحران آب در ایران برگزار نمایند تا بدین وسیله ضمن مشخص شدن ابعاد راهبردی بحران آب، گفتمان‌سازی برای سیاست‌‌گذاری راهبردی در این حوزه تقویت شود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
صرفه‌جویی در آب؛ وظیفه‌ای ملی!
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۸ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی
 
اخبار انجمن
ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

علاقمندان به آگاهی از فعالیت‌های انجمن کوه‌نوردان ایران و گروه دیده‌بان کوهستان  (دفتر مرکزی و نمایندگی‌ها) می‌توانند خلاصه‌ای از خبرهای مربوط به سال 92 تا نیمه‌ی تابستان 93 را در ادامه‌ی مطلب بخوانند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نظرخواهی در مورد چگونگی صعود مسوولانه به دماوند؛ یادآوری
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱٠ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

همه‌ی کوه‌نوردان طبیعت‌دوست کشور، از ریخت و پاش زباله در مسیرهای صعود به دماوند، و همچنین از فرسایش شدید خاک که ناشی از رفت و آمد مفرط در خارج از مسیرهای پاکوب است و  به‌ویژه در اطراف پناهگاه جنوبی به چشم می‌خورد، آگاهی دارند.

 این آلودگی‌ها و فرسایش‌ها، در کنار مشکلات دیگری مانند چرای مفرط دام، رفت و آمد سنگین و چرای حیوانات باربر، آمد و شد خودروها تا ارتفاع 3000 متری مسیر جنوبی و 4000 متری غرب قله، معضل دفع فضولات انسانی، و...  به سیمای طبیعی این میراث ملی آسیب رسانده است.

در شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک کشور ما، آسیب‌دیدگی طبیعت اثرات بسیار سختی دارد و بازگشت محیط‌های آسیب‌دیده به وضع طبیعی بسیار زمان‌بر و حتی ناممکن است.

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، انجمن کوه‌نوردان ایران، و انجمن دوستداران دماوندکوه در نظر دارند راهکارهایی برای کاستن از اثرات منفی کوه‌نوردی و گردشگری در دماوند بیابند.

از این رو، از جامعه‌ی کوه‌نوردی و دیگر دوستداران محیط زیست درخواست داریم نظر و پیشنهادهای خود را در مورد چگونگی دست یافتن به این هدف با ما در میان بگذارند. امید است که با استفاده از این نظرها، و با جلب همکاری مردم محلی و کارشناسان دانشگاهی و مسوولان رسمی در سطوح گوناگون، بتوانیم گام‌های موثری برای حفاظت از برجسته‌ترین چشم‌انداز سرزمین خود برداریم.


 
پیشنهادهای محیط زیستی برای ماه محرم
ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز ٦ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- خبرآنلاین

با تسلیت به مناسبت ایام عزاداری امام حسین(ع)، از آن‌جا که در فرهنگ ما اسراف کاری ناپسند و در حد گناه است، چند نکته و پیشنهاد برای کاستن از فشار بر محیط زیست در روزهای پیش رو، ارایه می‌گردد:

 

 غذاهای نذری و ظرف های یک‌بار مصرف

 چند سالی است که استفاده از ظرف‌های یک بار مصرف ، برای دادن غذای نذری به شدت رواج یافته است. متاسفانه، نه تنها برای کسانی که در محل هیات‌ها غذا می‌خورند، بلکه برای کسانی که غذا می‌گیرند و می‌برند نیز چنین ظرف‌هایی را می‌دهند. از همه بدتر این که  استفاده از سفره‌های یک‌بار مصرف هم در این گونه مراسم و حتی در رستوران‌ها (به عنوان رومیزی) متداول شده است.

 ظرف‌های دورانداختنی، گذشته از آن که غالبا تجزیه‌ناپذیر اند و سبب آلودگی جبران‌ناپذیر محیط زیست می‌شوند، از نظر بهداشتی هم زیان‌آور هستند. چرا که اولا شسته نمی‌شوند و در جریان تولید و حمل، معلوم نیست که چقدر آلودگی بر آن‌ها می‌نشیند و در ثانی، به علت نفوذ ملکول‌های سنگین پلاستیک به داخل غذا می‌توانند موجب بیماری‌های گوناگون ازجمله سرطان شوند. ظرف‌های تجزیه‌پذیر نیز با صرف منابع بسیار (از جمله: آب، سوخت، مواد اولیه) تولید می‌شوند و تجزیه‌شان هم سبب رها شدن دی اکسید کربن (عامل اصلی گرم شدن زمین) می‌گردد.

 

  سفرها و بی مبالاتی ها

 در روزهای محرم، بسیاری از مردم برای شرکت در مراسم عزاداری سنتی، به شهرها و روستاهای زادگاه خود می‌روند. سعی کنید در این سفرها، حامل پیام‌های زیست‌محیطی برای همشهریان خود باشید . همچنین سعی کنید که آداب " سفر مسوولانه" را به کار بندید و آن را به دیگران یاد بدهید؛ تا حد امکان با قطار و اتوبوس به سفر بروید و از بردن خودروهای شخصی خودداری کنید. از ظرف‌های یک‌بار مصرف استفاده نکنید، و در صورت استفاده، آن ها را در جاده و بیابان رها و با زباله‌های دیگر مخلوط نکنید . از آلوده‌سازی و تخریب محیط های طبیعی خودداری کنید، شکار نکنید و با شکارچیان صحبت کنید و آنان را از شکار منصرف کنید. در جاده‌ها مراقب باشید که حیوانات را زیر نگیرید و درصورت مواجهه با آن‌ها فقط دور شوید.

 

 برخورد فعال داشته باشید

 * به همسایه‌های خود بگویید که ظرف‌های یک بار مصرف، برای محیط زیست و سلامتی زیان آور اند.

 * تجهیز هیات‌ها به ماشین‌های ظرف‌شویی بزرگ، یا استخدام کارگر برای شستن ظرف های استیل و ملامین می تواند بخشی از ادای نذر خیرین باشد.

 * به هیات‌ها و دیگران آموزش دهید که درصورت استفاده از ظرف‌های یک‌بار مصرف، آن‌ها را از باقی‌مانده‌ی غذا پاک کنند و در کیسه‌های جداگانه تحویل ماموران شهرداری بدهند.

 * به مدیران رستوران‌ها بگویید که استفاده از ظرف‌های چینی زیباتر و بهداشتی‌تر است و انداختن رومیزی‌های نایلونی یک‌بار مصرف، نمای میز را زشت و محیط زیست را آلوده می‌کند .

 * از گرفتن غذا در ظرف‌های دورانداختنی خودداری کنید  و بکوشید که استفاده از ظرف‌های دایمی را دوباره احیا کنید.

 


 
بازدید علمی‌- آموزشی جنگل‌های هیرکانی
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز ٥ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

گردش علمی در جنگل الیمستان (آمل)- پنج‌شنبه 15 آبان 1393

با حضور دکتر هومن روانبخش (دکترای جنگل‌شناسی و اکولوژی جنگل از دانشگاه تهران، عضو هیات علمی گروه جنگلداری دانشگاه سمنان) و شماری از فعالان و آموزشگران محیط زیست

سرپرست: محمود بهادری           

زمان                           

  • حرکت از تهران: راس 6 صبح پنج‌شنبه 15 آبان (حداقل 15 دقیقه زودتر در محل قرار حاضر باشید(
  • رسیدن به تهران:  حداکثر تا ساعت 10 شب پنج‌شنبه 15 آبان

 جاذبه‌های سفر

  • کوه‌پیمایی در خزان پاییزی و افسون رنگ‌های جنگل
  • آشنایی با اکوسیستم و درختان جنگل‌های هیرکانی در منطقه‌ی الیمستان
  • تماشا و عکاسی از چشم‌انداز زیبای دماوند و کوه‌های البرز از فراز جنگل

 برنامه و خدمات

برنامه‌ریزی و هماهنگی اجرای سفر  -  بیمه‌ی سفر و مسوولیت مدنی -  آشنایی با گونه‌های درختی جنگل‌های هیرکانی - آموزش ضمنی محیط‌زیست  - آموزش ضمنی طبیعت‌گردی و کوه‌پیمایی –-  حمل و نقل توریستی با توجه به ظرفیت

هزینه

45 هزار تومان (برای کودکان و اعضای انجمن 40 هزار تومان)

 ثبت‌نام

لطفا برای ثبت نام از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت 10 تا 17 با شماره 66712243 تماس بگیرید.

مهلت ثبت‌نام تا یکشنبه 11 آبان است و اولویت با افرادی است که زودتر ثبت‌نام می‌کنند.

iranmountainwatch@gmail.com 

شرایط سفر


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
پاک‌سازی بهرآسمان و حمایت از این کوهستان
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز ٢ آبان ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- همشهری

در روز 25 مهر ماه، ده‌ها کوه‌نورد و همچنین مدیر و محیط‌بانان اداره‌ی محیط زیست جیرفت از مسیر ساردوییه (شمال غربی شهر جیرفت، استان کرمان) به پای کوه بهرآسمان رفتند تا ضمن پاک‌سازی بخشی از این کوهستان، ضرورت رفتار مسوولانه در برنامه‌های گردشگری و طبیعت‌پیمایی را یادآور شوند. نقطه‌ی شروع این برنامه، روستای زیبای  بُن‌درسیبا بود که انبوه درختان گردو و تبریزی آن، رنگارنگی خیال‌انگیز پاییز را به زیبایی تمام به نمایش گذاشته بود. خوشبختانه در این منطقه، ریخت و پاش زباله بسیار ناچیز بود که این امر حکایت از فرهنگ هم‌زیستی درست با طبیعت در این منطقه‌ی حفاظت شده دارد.

کوه‌نوردان، پارچه‌نوشت‌هایی در دست داشتند که شعارهایی مانند «با طبیعت باشیم، نه در برابر آن» بر آن‌ها نقش بسته بود. همچنین شعارهایی در حمایت از توقف هرگونه عملیات معدن‌کاوی در بهرآسمان به چشم می‌خورد. توضیح این که از یکی دو سال پیش، صحبت از بهره‌برداری از ذخیره‌های معدنی بهرآسمان (شامل مس، سنگ‌های تزیینی، و...) می‌شود؛ امری که با مخالفت عشایر و روستانشینان منطقه، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان آب منطقه‌ای استان، جامعه‌ی کوه‌نوردان کشور، و دیگر طرفداران محیط زیست روبرو شده است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید