شب چله و سرمایه‌ی اجتماعی
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۳٠ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

سنت زیبای شب‌نشینی و گفتگوهای صمیمانه را پاس بداریم، و در این درازترین شب سال به جای سر فرو بردن در گوشی‌های همراه یا هرگونه ارتباط مجازی دیگر، با خانواده و دوستان شنید و گفت داشته باشیم. اختلاف‌ها را کنار بگذاریم، صمیمیت‌ها را تعمیق بخشیم، و نقشه‌راهی برای افزایش ارتباط‌ها و یاری رساندن به ضعیف‌ترها و گرفتاران طرح‌ریزی کنیم.

از زیبایی‌های طبیعت بگوییم، و از ضرورت تلاش برای حفاظت از آن. قدردان باشیم که در سرزمینی با تنوع آب و هوایی، و با تغییرات فصلی چشم‌گیر زندگی می‌کنیم؛ سرزمینی که دامنه‌ی تغییر شب‌ها و روزهایش در طول سال به شش هفت ساعت می‌رسد.

شب چله، شب دیدار، بر شما خجسته باد.


 
برنامه‌ی صعود زمستانی یخار
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز ٢٩ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

گرو ه کوچکی از کوه‌نوردان فنی کشور در نظر دارند نخستین صعود زمستانی به دماوند از طریق دره‌ی یخچالی یخار را در روزهای آینده به انجام رسانند. این گروه، از اعضای باشگاه کوه‌نوردی تهران و کوه‌نوردان استان زنجان تشکیل شده و کار خود را از ۹۳/۹/۲۹ با حرکت به سوی گزانه آغاز کرده ‌اند. برنامه‌ی شناسایی نهایی و بارگذاری برنامه، در آذر ماه صورت گرفته و قرار است صعود در مدت تقریبی ۸ روز به انجام رسد.

این برنامه با حمایت باشگاه کوه‌نوردی تهران، هیات کوه‌نوردی استان زنجان، انجمن کوه‌نوردان ایران، نمایندگی زنجان انجمن کوه‌نوردان ایران ، شرکت گایا، وب سایت یخچال‌های ایران، و موسسه‌ی تصویری آنامِد شکل گرفته است. 

ضمن آرزوی پیروزی برای این دوستان، امیدواریم که روند گرم شدن زمین تا به آن‌جا پیش نرود که یخچال‌های ما فقط در زمستان برف و یخ داشته باشند!


 
نامه به پرندگان مهاجر!
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ٢٥ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- خبرآنلاین

در رثای آشوراده

عزیزان دورپرواز من، دیگر به سرزمین من نیایید! اگرچه دیدن بال‌گشایی عاشقانه‌تان در آسمان زمستانی میهن، امیدبخش دل من بوده است، اما دیگر نیایید... این‌جا امن نیست! گویا هم‌میهنان من دیگر رویای پرواز را خوش نمی‌دارند!

 آشوراده و میانکاله هم می‌رود؛ به همان‌جا که اورمیه را فرستادیم، به همان شوره‌زار یأسی که از بختگان ساختیم، به همان گورستانی که از زاینده‌رود و گاوخونی برجا نهادیم، و به همان بیابان وحشتی که از جازموریان پدید آوردیم.

نیایید! از فراز البرز که می‌گذشتید، قهقهه‌ای که با آن به هم‌پروازان‌تان دل‌گرمی می‌دادید، مرا هم شور زندگی می‌بخشید. می‌توانستید از چکادهای پربرف و از میانه‌ی تندر و آذرخش بگذرید، اما، دیگر نمی‌توانید از میانِ پرده‌های شوم رگبار گلوله جان به در برید.

نیایید! ما دروغ گفتیم؛ در آبگیرهای سرخرود دانه افشاندیم و گفتیم که ایمن فرود آیید. با خیالی آسوده پایین آمدید، و در دام‌چاله‌های مرگ‌ به بندتان کشیدیم و زنده زنده بال و پاهای ظریف و خسته‌تان را گره زدیم و بر سینی‌های طمع‌ورزی در فریدونکنار به اسکناس تاخت‌تان زدیم.

نیایید! آب‌بندان‌ها دیگر برایمان اندوختگاه مایه‌ی حیاتی نیست که شالیزارهامان را پر برکت می‌کرد؛ شالیزار در نظر ما فقط "ملک مرغوبی" است که می‌توانیم برای ساخت ویلا در آن، آگهی کنیم. برنج را کشتی‌های غول‌آسا از آن‌سوی آب‌ها برایمان می‌آورند. ما، خستگی را بر خاکریز کنار کشتزار از تن نمی‌گیریم؛ صندلی خودرویی را که با فروش زمین پدری به دست آورده‌ایم، بر آن خاک ترجیح می‌دهیم.

نیایید! ما، چنان دریده‌چشم شده‌ایم که ارث پدر را هنوز که او زنده است، می‌طلبیم - بس که برای به چنگ آوردن پول شتاب داریم-  و به چشمان خیس او و به دستان پینه بسته‌اش نگاهی نیز نمی‌افکنیم. دستان ماهر مادر هم که برگ‌های چای "لاجان" را چنان عمل می‌آورد تا گواراترین چای را برایمان دم کند، دیگر نمی‌خواهیم؛ "یارانه" را چونان نواله‌ای شاید به او دهیم تا چای سیلان را از "سوپری" سر کوچه بخرد.

نیایید! ما و بزرگان ما دروغ گفتیم؛ ما را پروای آیندگان این خاک نیست. سخن از محیط زیست گفتیم، چنان که از اجرای "پروژه" می‌گوییم به بهای تاخت زدن خاک و زیر خاک‌هامان با سوله و اسفالت و خودروهای وارداتی. بر زبان، از حفظ محیط زیست سخن راندیم و با دست امضا گذاشتیم بر توافق‌نامه‌ای که تالاب و جزیره‌ی آرامش شما را به دوستان واگذار می‌کند.

نیایید! شما را به خدا نیایید، شاید که جایی دیگر مهمان‌نواز تر باشند... و شاید که ما به خود آییم.

 


 
جشن روز جهانی کوهستان در باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ٢۳ آذر ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

کارگروه محیط زیست باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند جشن روز جهانی کوهستان را  روز دوشنبه 24 آذرماه  1393 از ساعت 19 تا 20:30 به شرح زیر برگزار خواهد کرد:

 • گزارش صعود به قله کلوگان به مناسبت روز جهانی کوهستان، علی جعفری
 • گزارش کارگروه محیط زیست باشگاه کوهنوردی واسکی دماوند، پگاه مظفری
 • نمایش عکس ، محمود بهادری
 • معرفی روز جهانی کوهستان، عباس محمدی
 • پرسش و پاسخ و گفتگوی زیست محیطی


 


 
سخنان محمد درویش در روز کوهستان
ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ٢٢ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

با سپاس از محمد درویش، کنشگر برجسته‌ی محیط زیست و مدیر کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، دوستان را به خواندن متن سخنرانی او در همایش روز جهانی کوهستان دعوت می‌کنم: وبلاگ مهار بیابان‌زایی


 
متن سخنرانی سرج ناکوزی در همایش روز کوهستان
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

متن سخنرانی آقای سرج ناکوزی

نماینده  سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران

گرامیداشت روز جهانی کوهستان

11 دسامبر 2014

 

خانم ها و آقایان گرامی،

 

افتخار بزرگی نصیب بنده شده است تا در این مراسم که توسط انجمن کوه نوردان ایران به مناسبت روز جهانی کوهستان با همکاری و حمایت فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی جمهوری اسلامی ایران، هیأت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان تهران و همچنین انجمن حفظ محیط کوهستان برگزار شده است، شرکت نمایم.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دومین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی
ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

دومین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی

به نفع طرح‌های محیط‌زیستی در دماوند و علم‌کوه

با گرامیداشت روز جهانی کوهستان

------------------------------------------------------

پس از برگزاری نخستین جشنواره حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی، که با استقبال طبیعت دوستان و همیاری دوستان با موفقیت برگزار شد. جشنواره‌ی دوم را در دی ماه 1393 برگزار خواهیم کرد.

گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران با حمایت و همیاری کارگروه محیط‌زیست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، و همکاری  باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند، گروه کوهنوردی دانش تهران، خانه کوهنوردان تهران و باشگاه کوهنوردی اسپیلت، دومین جشنواره‌ی حراج لوازم دست دوم طبیعت‌پیمایی و کوه‌نوردی را برگزار می‌کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
گزارش جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها و بیانیه‌ی هیات داوران
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز ٢۱ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

این گزارش و بیانیه را در "ادامه‌ی مطلب" بخوانید.

همچنین می‌توانید یک گزارش همراه با تصویر را در کوه‌نامه ببینید.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دفترک همایش روز کوهستان
ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱٩ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

دفترک (بروشور) همایش روز جهانی کوهستان و نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها را از اینجا دریافت کنید.

 

عکس از تارنمای انجمن دوستداران دماوندکوه


 
روز کوهستان و کوه‌نوشته‌ها؛ فرصت دیدار
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

«جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها» فرصتی است برای معرفی نوشتارهایی که به آموزش و ارتقای کوه‌نوردی، و به حفاظت از محیط زیست کوهستان کمک کرده‌اند. این جشنواره که نخستین دوره‌ی آن در 20 آذر ماه 1393 از سوی بنیاد محمدی‌فر و انجمن کوه‌نوردان ایران، هم‌زمان با «روز جهانی کوهستان» برگزار می‌شود، از این پس هر دو سال یک‌بار برگزار خواهد شد.

در این جشنواره به پدیدآوردندگان کتاب‌ها و مقاله‌ها، تندیس، لوح سپاس، و جایزه‌ی نقدی داده می‌شود.

روز جهانی کوهستان

از سال 2002  سازمان ملل متحد، 11 دسامبر را به عنوان روز جهانی کوهستان (International Mountain Day) نام‌گذاری کرده است. انجمن کوه‌نوردان ایران از سال 1384 با همکاری باشگاه‌های ورزشی و فرهنگی مختلف، همه ساله به این مناسبت، همایش‌ها و صعودها و برنامه‌های پاک‌سازی کوهستان، و همچنین کارهای رسانه‌ای چندی به انجام رسانده است. انجمن، این روز را روز «تجدید پیمان کوه‌نوردان برای حفاظت از کوهستان‌ها» می‌داند. در عین حال، این روز، همیشه فرصتی بوده است برای دیدارهای دوستانه و تلاش برای تعمیق سرمایه‌ی اجتماعی از این رهگذر.


 
آشوراده را واگذار نکنید!
ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱٧ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

یادداشت مرا درباره‌ی طرح واگذاری جزیره‌ی آشوراده برای اجرای طرح‌های گردشگری، می‌توانید در خبرآنلاین بخوانید:

آشوراده جای گردشگری نیست!

 

همچنین یادداشت دکتر حسین آخانی، استاد دانشکده‌ی علوم دانشگاه تهران:

ادامه دوران احمدی نژاد در محیط زیست: تیر خلاص به طبیعت گلستان و آشوراده

 


 
نامه به رییس جمهور در حمایت از کوه بهرآسمان
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

به نام خالق کوه‌ها

11/9/1393

 جناب آقای روحانی                                                                                                       

ریاست محترم جمهور

 به استحضار عالی می‌رساند که منطقه‌ی کوهستانی بهرآسمان در شمالی‌ترین نقطه‌ی شهرستان جیرفت، یکی از سرچشمه‌های اصلی رودخانه‌ی هلیل‌رود و از کم‌مانندترین پهنه‌های زیست‌محیطی استان کرمان است. تنوع زیستی چشمگیر، و وجود گونه‌ی بسیار کمیاب و تحت حمایت "خرس سیاه" سبب شد که منطقه از دهه‌ی 1350 به عنوان یک زیستگاه با ارزش مورد حفاظت قرار گیرد و از سال 1389 نیز با عنوان "منطقه‌ی حفاظت‌شده" در وسعت حدود 120000 هکتار توسط سازمان حفاظت محیط زیست مدیریت شود.

 متاسفانه در چند سال گذشته، نگرش‌های اقتصادی ناپایدار موجب شد که مجوز اکتشاف و بهره‌برداری معدن در این منطقه صادر شود که در صورت عملیاتی شدن می‌تواند به معیشت مردم و به باغ‌ها و کشتزارهای منطقه آسیب بسیار جدی وارد سازد. عملیات معدنی موجب تخریب رودخانه‌های رمون، دلفارد و بهرآسمان که سرشاخه‌های هلیل‌رود و تامین‌کننده‌ی آب سد جیرفت هستند، خواهد شد و دشت حاصلخیز جیرفت مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

 با توجه به وضعیت بحرانی آب در استان کرمان، نگرانی شدید عشایر و دیگر اهالی منطقه و تمامی دوستداران محیط زیست کشور، و با عنایت به نظر سازمان آب منطقه‌ای استان که بهره‌برداری معدنی را موجب آلوده‌ شدن مخزن سد جیرفت دانسته، همچنین با توجه به مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست، و با در نظر داشتن اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که تخریب و آلوده‌سازی جبران ناپذیر محیط زیست را ممنوع دانسته است، از آن مقام محترم درخواست دارد که مجوز بهره‌برداری از معادن بهرآسمان را لغو فرمایید.

 با سپاس از توجه حضرت‌عالی

 

از سوی انجمن‌های (بدون ترتیب):

انجمن کوه‌نوردان ایران، کارگروه محیط زیست فدراسیون کوه‌نوردی، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست، موسسه‌‌ی توسعه‌ی پایدار و محیط زیست، کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، پایشگران محیط زیست ایران (پاما)، دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران، دیده‌بان کوهستان ایران، بنیاد حرمت حیات، جمعیت همیاران استان سبز (گیلان)، انجمن محیط زیستی تسنیم (چهارمحال و بختیاری)، انجمن رفتگران طبیعت استان اردبیل، انجمن پیشگامان خورشید استهبان، انجمن حفظ محیط کوهستان، جمعیت پراو (کرمانشاه)، انجمن زیست‌بان (تهران) و کانون آرتاویل (اردبیل)، انجمن جوانان حافظ زمین (دامون)، گروه‌های کوه‌نوردی استان کرمان.


 
کارزاری برضد تباه‌کنندگان محیط زیست راه بیاندازیم!
ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱٥ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

یادداشت ارزنده‌ی محمد درویش را در خبرآنلاین بخوانید.


 
جنگل ابر را تخریب نکنید!
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱٢ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

زمین آنلاین

 در پی درخواست 151 نماینده‌ی مجلس از رییس جمهور مبنی بر اجرای جاده‌ی جنگل ابر، تشکل های زیست محیطی کشور با امضای طوماری خطاب به دکتر حسن روحانی خواستار ارتقای جنگل ابر به عنوان منطقه‌ی حفاظت شده شدند.

 

جمعیت دیده‌بان طبیعت شاهرود، موسسه‌ی شاهوار زیست، رفتگران طبیعت استان سمنان، گروه کوه‌نوردی پدیده شاهرود، انجمن صلح آب شاهرود، رفتگران طبیعت استان گلستان، دیده‌بان میانکاله بهشهر، موسسه‌ی دیده بان کوهستان تهران، انجمن کوه‌نوردان ایران، موسسه‌ی سبزاندیشان اراک، رفتگران طبیعت استان مازندران، انجمن دوستداران دماوند کوه، گروه مهرگان طبیعت نکا، گروه فرهنگی ورزشی گرگان، موسسه‌ی کوهستان سبز تهران، کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست تهران، و صدها شخصیت حقیقی دیگر از جمله امضا کنندگان هستند.

متن این نامه به شرح زیر است: 

جناب آقای دکتر حسن روحانی 
ریاست محترم جمهور و رییس شورای عالی حفاظت محیط زیست

با سلام


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روز جهانی کوهستان و جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها
ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱٢ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

 دوستان کوه‌نورد را به برگزاری برنامه‌های مشابه، کار رسانه‌ای در مورد مشکلات کوه‌ها، و یادآوری ضرورت حفاظت از کوهستان ‌ها دعوت می‌کنیم.


 
دعوت به همایش روز جهانی کوهستان
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۱ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

دعوت به همایش روز جهانی کوهستان

و

مراسم نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها

از کوه‌نوردان و دوستداران محیط‌های کوهستانی دعوت می‌شود در همایش روز جهانی کوهستان (11 دسامبر/ 20 آذر) شرکت کنند. این همایش با همکاری فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، انجمن کوه‌نوردان ایران، بنیاد محمدی‌فر، هیات کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران، و انجمن حفظ محیط کوهستان در روز پنج‌شنبه 20 آذر از ساعت 17 تا 20 برگزار خواهد شد.

روز جهانی کوهستان را فرصتی می‌دانیم برای دیدار با پیش‌کسوتان و فعالان عرصه‌ی کوه‌نوردی، و تجدید پیمان برای حفاظت از میراث کوهستانی کشورمان.

برنامه‌ها:

* آشنایی با موضوع امسال روز جهانی کوهستان

* سخنرانی محمد درویش، مدیر کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست

* معرفی برگزیدگان جشنواره‌ی کوه‌نوشته‌ها (کتاب‌ها و مقاله‌های برگزیده در زمینه‌ی کوه‌نوردی و حفاظت کوهستان)

* پذیرایی و گفتگو

 نشانی: تهران- خیابان انقلاب، جنب خیابان بهار، سالن اسوه


 
آب و جمعیت
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ۸ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

یادداشت مرا با این عنوان می توانید در خبرآنلاین بخوانید.


 
باز هم درباره‌ی مدفوع در طبیعت
ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز ٧ آذر ۱۳٩۳ : توسط : عباس محمدی

 این نوشتار، برگردان بخشی از کتاب زیر است:

Harmon, Will. Leave No Trace, Minimum Impact Outdoor Recreation, American Hiking Society, Falcon Publishing Inc., 1997

در بهترین شرایط، فضولات انسانی ممکن است به یک سال زمان برای تجزیه‌ی کامل نیاز داشته باشد. دفع آن در بیابان یا کوهستانی یخ‌زده، عمر یادگار کوچک شما را به بیشتر هم می‌سازد. همچنین، بیماری‌زاها (پاتوژن‌ها)ی مدفوعی حتی اگر در چاله‌ای دفن شوند، یک سال یا بیشتر دوام می‌آورند. بیش از نیم میلیارد نفر روز دیدار سالانه‌ی مردم از منطقه‌های عمومی را در نظر بگیرید تا بزرگی مشکل دفع فضولات را که پیش روی مسوولان این منطقه‌ها است، دریابید.

با مدفوع انسانی چه باید کرد؟ دو گزینه داریم: آن را از محیط بیرون ببریم، یا در همان محل بگذاریم؛ با دفن درون چاله یا - در منطقه‌های دور افتاده و کم‌بازدید- با پخش کردن روی زمین.

 

بیرون بردن فضولات


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دعوت به سفر علمی کویر تا کوهستان
ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱ آذر ۱۳٩۳ : توسط : محمود بهادری

گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران برگزار می‌کند

سفر علمی کویر تا کوهستان

آشنایی با اکوسیستم کویر و بیابان و اکوتون کوهستانی حاشیه‌ی
کویر، بازدید میراث طبیعی و تاریخی اطراف سمنان، دامغان و شاهرود

27 و 28 آذر 1393

همراه با آموزش‌های مهندس محمد درویش

(کارشناس و فعال محیط زیست، مدیر وبلاگ مهار بیابان زایی)

راهنما: عباس محمدی، مازیار اتوکش

سرپرست: محمود بهادری

زمان                           

 • حرکت از تهران: راس 6 صبح 27 آذر (حداقل 15 دقیقه زودتر در محل قرار حاضر باشید)
 • رسیدن به تهران:  حداکثر تا ساعت 10 شب 28 آذر

 جاذبه‌ها و برنامه‌ی سفر

روز اول

 • بازدید از کاروانسراهای ساسانی و شاه عباسی آهوان
 • بازدید از مسجد تاریخانه‌ی دامغان
 • پیاده روی در کویر دق حاج علی‌قلی؛ عکاسی و تماشای غروب و شب کویر
 • استقرار و شب‌مانی در خانه‌ی سنتی در روستای دهملا (بین دامغان و شاهرود)
 • کارگاه آموزشی آشنایی با کویر و بیابان در محل استراحت

 روز دوم

 • خرید محصولات بومی و سوغاتی
 • بازدید از چشمه علی دامغان
 • بازدید از منطقه‌ی حفاظت شده‌ی پرور و جنگل‌های فینسک
 • بازدید از شهمیرزاد سمنان

ادامه مطلب را مطالعه کنید