گزارشی از نشست کارگروه صیانت از دماوند
ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز ۳۱ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

چند سال فعالیت پیوسته‌ی انجمن کوه‌نوردان ایران و انجمن دوستداران دماوند که با مشارکت سمن‌های محیط زیستی و گروه‌های کوه‌نوردی در قالب طرح "نگاهبانی از دماوند" انجام شده، نتیجه‌های در خور توجهی داشته است؛ از جمله می‌توان اشاره کرد به: مراقبت از دشت شقایق، برگزاری جشن‌های روز ملی دماوند (جشن تیرگان)، برقرار ساختن ارتباط‌ پیوسته با اهالی و مقام‌های منطقه و جلب مشارکت آنان (به‌ویژه در رینه و پلور) برای حفاظت دماوند، رسانه‌ای کردن مسایل دماوند، برگزاری همایش علمی دماوند در دانشگاه شمال، و دادن پیشنهادهای گوناگون برای مدیریت دماوند. در ادامه‌ی همین فعالیت‌ها، از سال 93 کارگروهی با عنوان "کارگروه صیانت از دماوند" شکل گرفته است که نشست‌های آن به طور معمول با حضور بخشدار گزنک، شهردار رینه، دهیار پلور، و نمایندگانی از: شورای شهر رینه، شورای روستایی پلور، اداره‌ی منابع طبیعی آمل، میراث فرهنگی مازندران، هلال احمر بخش لاریجان، انجمن دوستداران دماوند، انجمن کوه‌نوردان ایران، فدراسیون کوه‌نوردی، و هیات کوه‌نوردی آمل برگزار می‌شود.

کارگروه صیانت تاکنون توانسته طرح‌هایی را برای حفاظت محدوده‌ی دماوند، به‌ویژه دامنه‌ی پر رفت و آمد جنوبی، تصویب و عملیاتی کند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه شاهوار، برای آب یا ماده‌ی معدنی؟!
ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز ۳٠ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی*- همشهری

در گردهمایی فعالان معدن در روز 10 خرداد در تهران، مهدی کرباسیان وزیر صنعت، معدن، تجارت گفت(1) که کل سهم معدن در تولید ناخالص داخلی ایران یک درصد و سهم صنایع معدنی پنج درصد است. این رقم‌ها آشکارا نشان می‌دهند که ارزش بخش معدن برای اقتصاد کشور بسیار ناچیز است؛ با این حال، این بخش در تخریب محیط زیست کشور، به‌ویژه در نابودسازی منابع آب که حیاتی‌ترین ماده برای تمدن و طبیعت این سرزمین است، سهم بسیار بزرگی دارد.

برای نمونه، می‌توان به کوه 3950 متری شاهوار در شمال شهر شاهرود اشاره کرد که "کارخانه"‌ و برج آب اصلی این شهرستان است، اما از چند سال پیش برای برداشت ماده‌ی معدنی بوکسیت (سنگ آلمینیوم) به شدت آسیب دیده و تخریب آن همچنان ادامه دارد. پدید آمدن زخم‌های عمیق و گسترده بر پیکر این کوه، رانش‌های سنگین بخش‌هایی از کوه بر اثر سست شدن دامنه‌ها و جاده‌های دسترسی، و شدآمد ده‌ها کامیون سنگین در هر روز، تاثیر منفی سختی بر این کوهستان و زندگی اهالی منطقه گذاشته است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
کوه‌نوردی و بازدید از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی
ساعت ۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ٢۸ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : محمود بهادری

گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران

کوه‌نوردی و بازدید از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

صعود قله‌های یخچال، سرماهو و کمانکوه

17، 18 و 19 تیر 1394 (دو و نیم روزه)

صعود قله های یخچال, سرماهو و کمانکوه در البرز مرکزی، آشنایی با پستانداران و گیاهان  اکوسیستم کوهستان -مرتع و شب مانی در کنار برکه زیبای کاسه یخچال

 

سرپرست: مژگان عبدی

  • حرکت از تهران:ساعت 5:45 صبح 17 تیر
  • رسیدن به تهران:  عصر روز 19 تیر
  •  برنامه و خدمات: برنامه‌ریزی و هماهنگی اجرای سفر، آموزش ضمنیطبیعت گردی و کوهپیمائی, آموزش میدانی محیط‌زیست، حمل و نقل توریستی با توجه به ظرفیت،  

هزینه:  90 هزار تومان     

ثبت‌نام: لطفا برای ثبت‌نام از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت 10 تا 17 با شماره 66712243 تماس بگیرید.

وسایل مورد نیاز و شرایط سفر در ادامه مطلب


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
هشدار در مورد پارک ملی سرخه‌حصار
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز ٢٧ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

به‌نام خدا

بیانیه‌ی شماری از انجمن‌های محیط‌زیستی در اعتراض به راه‌سازی در پارک ملی سرخه‌حصار

توسعه‌ی لگام‌گسیخته‌ی شهرِ تهران این‌بار دامنگیرِ پارک ملی سرخه‌حصار، نزدیک‌ترین محیط طبیعی هزاران‌ساله در همسایگی شرقی تهران و قدیمی‌ترین منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی جهان، شده است و شهرداری تهران قصد دارد با ساختِ بزرگراهی این زیستگاه حفاظت‌شده را به دو نیم کند که، در عمل، به معنای نابودسازی آن است. شهرداری تهران جسارت را تا به آنجا کشانده که پیش از آن‌که گزارش ارزیابی محیط‌زیستی کار را به اداره‌ی کل محیط زیست استان تهران تقدیم کند اقدام به تجهیز کارگاه و آغاز عملیات اجرایی این طرح نموده است؛ اقدامی که حتا با ارایه‌ی گزارش ارزیابی هم غیرقانونی است، چرا که بنا بر ماده‌ی 8 آیین‌نامه‌ی اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست، قطع درختان و بوته‌کنی و تجاوز به محدوده و تخریب محیط‌زیست و به‌طور کلی هر عملی که موجب از میان رفتن رُستنی‌ها و دگرگونیِ بوم‌سازگان (اکوسیستم) باشد، در پارک‌های ملی و آثار طبیعی ملی ممنوع است. ساختِ بزرگراهی که به گفته‌ی مجری «طرح‌های بزرگراهی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران» از میان مناطق سخت‌گذر کوهستانی عبور می‌کند و نیازمند انفجار، عملیات سنگ‌برداری و ساخت تونل است، مصداق بارز ماده‌ی یادشده بوده و ممنوع است.

از آن‌جا که گفته می‌شود سازمان منابع طبیعی به‌طور موقت جلو کار را گرفته است ما امضاکنندگان بیانیه نسبت به پیامدهای این حرکت ضدمحیط‌زیستی، آن‌هم پس از اتمام حجت مقام معظم رهبری، هشدار می‌دهیم. ما به نمایندگی جامعه‌ی محیط‌زیستی کشور و به‌ویژه مردمان ابرشهر تهران که سال‌هاست با هوای آلوده زندگی می‌کنند و تاکنون کوچکترین اقدامی را از سوی شهرداری برای تغییر این وضع شاهد نبوده‌اند، خواهان توقف ساخت این بزرگراه در مسیر فعلی و استفاده از گزینه‌های جایگزین در بیرون از پارک ملی و منطقه‌ی حفاظت‌شده هستیم.

دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران

انجمن کوهنوردان ایران

جمعیت داوطلبان سبز

انجمن پایشگران محیط زیست ایران (پاما)

جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست

انجمن آشتی با زمین

انجمن دامون

موسسه مهرگان پرتو پژوه

انجمن میراث طبیعت

موسسه یاران سبز ژینگه

انجمن زیست محیطی کاریزه

احیاکنندگان تالاب بین‌المللی کمجان

انجمن احیای سریع هامون پاک (چورا)

انجمن پیشگامان خورشید استهبان

انجمن مهرگان (شیراز)

 بـازگـشـت


 
پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی
ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ٢٦ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

باشگاه کوه‌نوردان آرش

فدراسیون کوه‌نوردی، چندی پیش پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی شرایط تاسیس گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی را منتشر کرد. در روز سوم خرداد نیزنشستی در فدراسیون با حضور نمایندگانی از گروه‌ها و باشگاه ها برگزار شد تا در مورد این پیش‌نویس گفتگو شود که در آن نشست، باشگاه آرش نظر خود را طی نامه‌ی زیر به فدراسیون و دیگر حاضران ارایه کرد.

البته در چند روز گذشته، نظر یکی از دوستان دیگر را هم دریافت کردیم که اشاره کرده بود: ضروری است که در آیین‌نامه، پیش‌بینی تشکیل یک "اتاق داوری" هم بشود. این اتاق، متشکل از پیشکسوتان و مربیان ورزش کوه‌نوردی، می‌تواند نخستین مرجع رسیدگی به اختلاف در دعاوی میان اعضا یا خانواده‌های اعضا با مدیران باشگاه یا گروه، باشد.

 

به نام خدا

9/3/1394

 

جناب آقای زارعی

رییس محترم فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

با سلام؛

 

در خصوص پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی شرایط تاسیس گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی، با
سپاس از حسن نظر شما و همکاران‌تان در فدراسیون که تصویب آن را منوط به نظرخواهی ازنمایندگان گروه‌ها و باشگاه‌ها دانسته اید، نظر باشگاه کوه‌نوردان آرش را به شرح زیر تقدیم می‌دارد.

 1- کل متن نیازمند ویرایش ادبی و رفع ایرادهای تایپی است.

2- در بخش "اهداف"؛ فدراسیون یک نهاد «غیردولتی... تحت نظارت وزارت ورزش و جوانان» خوانده شده است. به نظر می رسد که قرار است در ایران فدراسیون‌ها
همچنان زیرمجموعه‌ی دستگاه‌های دولتی باقی بمانند و عبارت "غیردولتی" در
آیین‌نامه‌ی مورد بحث، فقط برای سازگار شدن با مصوبه‌های کمیته‌ی جهانی المپیک و
دیگر نهادهای جهانی عنوان شده است.

3- یکی از "اهداف" تدوین آیین‌نامه، «تقویت و توسعه بعد کنترل و نظارت بر نحوه‌ی عملکرد گروه‌ها و باشگاه‌های ورزشی توسط مراجه ذیصلاح» عنوان شده است. این عبارت گنگ و غیرضروری است، و موجب افزایش مداخله در کار سازمان‌های خصوصی و مردمی خواهد شد.

4- در ماده‌ی 2؛ به نظر ما بهتر است "اسکای رانینگ" حذف و به طور کلی از دستور کار فدراسیون کوه‌نوردی خارج شود. این فعالیت، مضر به حال محیط‌های کوهستانی است و باید محدود به منطقه‌هایی خاص و غیرحساس شود.

5- در تبصره‌ی ماده‌ی 3؛ مشخص نیست که آیا نماینده‌ی تام‌الاختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و شرکت‌ها هم باید شرایط متقاضی تاسیس را داشته باشد یا نه.

6- در ماده‌ی 5؛ مدرک تحصیلی چه ضرورتی دارد؟ چرا برای یک فعالیت ورزشی و خصوصی باید مدرک تحصیلی داشت؟

7 – در ماده‌ی 6؛ مشخص نیست که «مجوز فعالیت دو ساله» برای دوره‌ی اول فعالیت است، یا در دوره‌های بعدی هم مجوزها دو ساله خواهد بود. بهتر است مجوز فعالیت،
دائمی یا حداقل پنج ساله باشد، زیرا انجام تشریفات تمدید بسیار وقت‌گیر است.

8- در ماده‌ی 7؛ «تایید صلاحیت» مدیر عامل عبارت گنگی است که راه را برای هرگونه اعمال سلیقه باز می‌گذارد؛ لازم است مصداق‌های صلاحیت به صورت مشخص بیان شود. در این ماده، بی آن که حوزه‌ی مسوولیت دارنده‌ی پروانه مشخص شده باشد، او و مدیر عامل "مسوول" شناخته شده اند.

9- در ماده‌های 7 و 8؛ عبارت‌های «رعایت دقیق شعایر و شئون اسلامی» و «حسن انجام امور» و «رعایت مقررات فنی... و بهداشتی» گنگ هستند  و قابلیت تفسیر موسع دارند. ضروری است که این موارد به صورت دقیق (مثلا در چند پیوست) مشخص گردند.

10- ضرورت دارد در مورد مسوولیت مدنی مدیران و سرپرستان برنامه‌ها، وفق ماده‌ی
158 قانون مجازات اسلامی تاکید شود که حوادث ناشی از عملیات ورزشی، از جمله حوادث کوه‌نوردی و حوادث طبیعی مربوط به کوهستان، جرم محسوب نمی‌شود. همچنین جا دارد که به نوعی، بر حمایت حقوقی فدراسیون کوه‌نوردی و وزارت ورزش از باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی تاکید شود.

11- در ماده‌ی 9؛ حضور مربی در برنامه‌های غیر آموزشی ضرورتی ندارد. در برنامه‌های
کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی، حضور سرپرست یا راهنمایی که مطابق عرف "صلاحیت‌دار"
است، کافی است. همچنین حضور «امدادگر» در تمام برنامه‌ها نه ممکن است و نه ضرورت دارد؛ ضمن آن که باید تعریف دقیقی از امدادگر ارایه شود.

در همین ماده، عبارت «اخذ مجوز از نهادهای مرتبط» گنگ و قابل تفسیر است.

12- در ماده‌ی 11؛ «تغییر مدیر باشگاه» (بند 3) به عنوان جریمه‌ی تخلف، قابل قبول نیست، چرا که باشگاه یا گروه کوه‌نوردی از این نظر فقط تابع اعضای خود است. در مورد جریمه‌ی نقدی (بند 4) مبالغ باید برای دوره‌هایی (مثلا یک ساله، دو ساله،...) به صورت مشخص تعیین و اعلام شود. همچنین لازم است تعطیل شدن باشگاه یا گروه، فقط با حکم دادگاه امکان‌پذیر باشد.

 

با سپاس از توجه جنابعالی

 


 
اعتراض به تخریب ذخیره‌گاه جنگلی امین‌آباد فیروزکوه
ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ٢٤ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

گروه دیده‌بان کوهستان، به همراه انجمن پایشگران محیط زیست ایران و دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران، طی بیانیه‌ای به شرح زیر، اعتراض خود را به پروژه‌ای که قرار است با عنوان شهرک سیب در محدوده‌ی ذخیره‌گاه جنگلی اورس امین‌آباد اجرا شود، اعلام کرده است:

هم‌اکنون قدیمیترین ذخیره‌گاه جنگلی استان تهران با درختان ارس چندصد و بعضاً چند هزارساله در معرض خطر جدی تخریب و نابودی است. ذخیره‌گاه جنگلی ارس امین‌آباد فیروزکوه و رویشگاه‌های کوهستانی اطراف آن با بهانه‌ی توسعه گردشگری و توریسم در حال تخریب و تغییرکاربری هستند. پروژه‌ی تخریب این جنگل ارزشمند به‌قدری واضح و آشکار در جلوی چشم مسئولان منابع طبیعی و محیط زیست کشور در حال انجام است که مجری پروژه همه‌ی برنامه‌های مخرب خود را در وب‌سایت [تارنما] شرکت در معرض دید همگان قرار داده است. هم‌اکنون جاده‌های دسترسی و دکل‌های تله‌کابین در ذخیره‌گاه و در میان درختان در حال ساخت و جایگذاری بوده و به اذعان سایت پروژه در آینده‌ی نزدیک صدها هکتار از زمین‌های کوهستانی که جزو هسته‌ی مرکزی و حریم اکولوژیک ذخیره‌گاه ارس و یا اکوسیستم‌های غنی کوهستانی هستند، به ویژه بخش فوقانی جنگل ارس در ارتفاع 2500 تا 3000 متر، به دهکده‌ی ویلایی، مجتمع تجاری، رستوران، بیمارستان (!)، شهر بازی، پارک آبی، شکارگاه بین‌المللی (!)، دریاچه‌ی مصنوعی و مرکز همایش‌های بین‌المللی تبدیل خواهد شد!


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
روحانی، سپاس
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز ٢۳ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- خبر آنلاین

همان گونه که سخنان رهبر انقلاب در 17 اسفند 93 و اشاره‌های ایشان به جنگل‌خواری و کوه‌خواری مقام‌ها و نهادها و ضرورت برخورد مردم با این‌گونه اقدام‌ها سبب شد که کنشگران محیط زیست با دل‌گرمی بیشتر به کار خود ادامه دهند و از پاره‌ای خط قرمزهای خودساخته فراتر روند، به نظر من بخش‌هایی از سخن‌رانی آقای روحانی در 17 خرداد 94 (مراسم جایزه‌ی ملی محیط زیست) هم می‌تواند سبب گسترش گفتمان محیط زیست در ایران و وارد شدن به حوزه‌هایی باشد که پیش‌تر، برای ورود به آن احتیاط بی‌موردی داشتیم.

 آقای روحانی گفت که برداشته شدن تحریم‌ها (به بیان دیگر: به توافق رسیدن با کشورهای 1+5) برای حل مشکلات محیط زیست ایران ضروری است. او همچنین اشاره کرد که نباید چشم بعضی‌ها از شنیدن این سخن گرد شود(!) چرا که کشور نیازمند فناوری و سرمایه برای رفع مشکلات اقتصادی و محیط زیستی است و فناوری روز و سرمایه‌ی کافی، در شرایط تحریم به دست نمی‌آید.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
فعالیت‌های محیط زیستی انجمن کوه‌نوردان ایران
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱٩ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

همان گونه که در یادداشت دیروز اشاره شد و حتما دوستان در رسانه‌های دیگر هم متوجه شده اند، انجمن کوه‌نوردان ایران به عنوان یکی از سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه‌ی محیط زیست، "جایزه‌ی ملی محیط زیست" را از رییس جمهور دریافت کرد. برای آن که مروری داشته باشیم بر تلاش‌های انجمن در زمینه‌ی حفاظت میراث کوهستانی کشور، متنی را که در دی ماه گذشته برای شرکت در برنامه‌ی جایزه‌ی ملی به سازمان حفاظت محیط زیست داده بودیم (البته بدون پیوست‌ها) در این‌جا منتشر می‌کنیم.

 

 

خلاصه‌ی فعالیت‌های دیده‌بان کوهستان

تلاش در جهت افزایش آگاهی و دانش زیست‌محیطی همگانی، به‌ویژه در میان کوه‌نوردان، کوه‌پیمایان، و طبیعت‌گردان، محور اصلی فعالیت‌های گروه دیده‌بان کوهستان (دکا) است. فعالیت‌های دکا شامل موردهای زیر بوده است:

* حضور موثر در جامعه‌ی کوه نوردی (گروه‌ها و باشگاه‌ها و هیات‌های کوه‌نوردی، فدراسیون کوه‌نوردی، انجمن کوه‌نوردان) و تبلیغ و شناساندن عملی شیوه‌های کوه‌پیمایی هماهنگ با طبیعت.

* اجرا و مدیریت صدها برنامه‌ی آموزش چهره به چهره، پاک‌سازی کوهستان، همایش‌های مناسبتی، و سخن‌رانی، به نحوی که امروزه (تا حد زیادی در نتیجه‌ی فعالیت‌های دکا) موضوع حفظ محیط کوهستان و بازگرداندن پسماندها به شهر، در میان کوه‌نوردان جدی (اعضای باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی) جا افتاده است.

* همکاری پیوسته با نشریه‌های کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی، همچنین مطبوعات عمومی و خبرگزاری‌ها، و حضور گاه به گاه در صدا و سیما؛ تهیه و انتشار صدها مقاله و گزارش و خبر در زمینه‌ی حضور "مسوولیت‌پذیر" در طبیعت.

* ارتباط تشکیلاتی پیوسته با دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی، و نیز سازمان‌های دولتی و عمومی مانند سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی، اداره‌های منابع طبیعی، شهرداری‌ها و شوراهای شهر؛ همکاری داوطلبانه در اجرای برنامه های محیط زیستی این سازمان‌ها، ارایه‌ی پیشنهاد و انتقاد - به ویژه در مورد طرح‌های عمرانی که در محیط‌های کوهستانی اجرا می‌شود، دادن پیشنهاد و پی‌گیری ثبت چند منطقه‌ی کوهستانی در فهرست آثار ملی.

* دیده‌بانی و پایش محیط‌های کوهستانی و گزارش کردن عملیاتی که موجب تخریب و آلودگی کوهستان می‌شود.

* انجام کارهای پژوهشی در مورد محیط‌های کوهستانی.

* مستند سازی موضوع‌های مرتبط با کوهستان، از طریق تهیه‌ی عکس و فیلم  و مقاله.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
جایزه‌ی ملی محیط زیست برای انجمن کوه‌نوردان ایران
ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۸ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

 امروز در مراسم دهمین دوره‌ی جایزه‌ی ملی محیط زیست، انجمن کوه‌نوردان ایران تندیس و لوح تقدیر سمن‌های فعال در حوزه‌ی محیط زیست را دریافت کرد.

به گزارش زیستبوم، همزمان با دومین روز از هفته‌ی محیط زیست، دهمین دوره‌ی اعطای جایزه‌ی ملی محیط زیست با حضور رییس جمهور ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، جمعی از مدیران و کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست، استادان دانشگاه، نمایندگان مجلس، دانشگاهیان، محیط بانان ، تشکل های مردم نهاد، و هواداران محیط زیست در سالن همایش‌های سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در این مراسم 10 تندیس و 8 لوح تقدیر به برگزیدگانی که در زمینه‌ی حفظ طبیعت و محیط زیست کشور کار شاخصی انجام داده اند، اهدا شد.

 برگزیدگانی که تندیس و لوح تقدیر جایزه‌ی ملی را دریافت کردند:

ناصر رزاقی؛ رتبه اول در بخش متخصصان

حسین آخانی؛ رتبه دوم  در بخش متخصصان

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران؛ رتبه اول در بخش حقوقی

بیمه دانا؛ رتبه دوم بخش حقوقی

انجمن غار و غار شناسی ایران؛ رتبه اول بخش سازمان‌های مردم نهاد

انجمن طبیعت گران برنا؛ رتبه دوم بخش سازمان‌های مردم نهاد 

انجمن کوه‌نوردان ایران؛ رتبه سوم در بخش سازمان‌های مردم نهاد

آقایان مظفر عبدی و صلاح الدین میرانی؛ رتبه دوم در بخش سایر اشخاص

گروه موسیقی خورشید سیاه؛ رتبه سوم در بخش سایر اشخاص

 همچنین در این مراسم مرتضی روزبه استاندار قزوین، شهرداری منطقه 18شهر تهران، شهرداری سنگان، ایرج روغنچی دوچرخه سوار، مصیب شیرانی، بشیرزادگان سازمان بازرسی کل کشور، افشین آذرهوش پژوهشگر و فناور، و هادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران لوح تقدیر دریافت کردند.

 گفتنی است، میزان تاثیر گذاری بر حفاظت و حمایت و بهسازی محیط زیست، میزان تاثیر بر کاهش هزینه ها، نوآوری ، میزان ظرفیت سازی زیر بنایی، اقتصادی، فرهنگی، دامنه تاثیر و فراگیری محلی، استانی، منطقه ای، ملی، بین المللی، میزان تاثیر بر ارتقای علمی و آموزشی، ایثار، فداکاری، و داشتن حسن شهرت در زمینه ی حفاظت محیط زیست از جمله معیار های ارزشیابی کمیته علمی و هیات داوران در انتخاب برگزیدگان جایزه ملی محیط زیست بوده است.

 


 
مجمع عمومی انجمن کوه‌نوردان ایران؛ یکشنبه
ساعت ٤:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱٦ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

اعضای انجمن در تهران و دیگر شهرها را به شرکت در مجمع عمومی دعوت می‌کنیم. بارها گفته‌ ایم: انجمن کوه‌نوردان ایران تلاش دارد با به‌کارگیری ظرفیت‌های بخش مردمی، به ارتقای ورزش کوه‌نوردی و به حفظ محیط‌های کوهستانی کمک کند. حضور شما، کمکی خواهد بود در دستیابی به این هدف.

مجمع عمومی عادی

یکشنبه هفدهم خرداد از ساعت پنج تا هشت بعد از ظهر

مکان: تهران- خیابان ستاری شمالی، نرسیده به پل همت،  بلوار خلیل‌آبادی، سرای محله‌ی باغ فیض، سالن آمفی تئاتر

دستور جلسه

1- شنیدن گزارش هیئت مدیره

2- انتخاب بازرس

3- طرح سایر موارد

لطفا کارت عضویت خود را همراه داشته باشید.


 
روز جهانی محیط زیست گرامی باد
ساعت ٦:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱٤ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

پنجم ماه جون (پانزدهم خرداد) روز جهانی محیط زیست، و فرصتی دیگر برای اندیشیدن به وظیفه‌ای است که در برابر زمین داریم.

کوه‌نوردان، در مقام طبیعت‌دوستانی که پیوسته با طبیعت در تماس هستند، در خط مقدم مدافعان حفاظت زمین هستند. بیاییم در هفته‌ی پیش رو، با:

* پاک‌سازی کوه‌ها

* ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست

* گفتگو درباره‌ی چالش‌های سرزمین‌مان (مساله‌ی آب، فرسایش خاک، آلودگی هوا،...)

* کار رسانه‌ای

* رویارویی با طرح‌های مخرب و آلوده‌کننده‌ی محیط زیست

* و هر اقدام دیگری که در توان‌مان است...

به حفظ این سیاره‌ی کوچک و زیبا کمک کنیم.

 

دوستان کوه‌نورد، برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده اند:

همایش کوه‌نوردان و سمن‌های محیط زیستی استان البرز، شنبه 16 خرداد

آغاز برنامه‌های نگاهبانی دماوند و دشت شقایق از 15 خرداد تا 15 تیر (دفترهای نمایندگی انجمن کوه‌نوردان ایران در مازندران، و دیگر علاقمندان)

پاک‌سازی پناهگاه پلنگ چال، 14 و 15 خرداد

پاک‌سازی بندیخچال (شمال تهران) توسط گروه دیده‌بان کوهستان، 15 خرداد

حضور در همایش سازمان حفاظت محیط زیست  (مراسم اعطای جایزه‌ی ملی محیط زیست)

 ...

به دفترهای نمایندگی انجمن کوه‌نوردان ایران پیشنهاد می‌کنیم در این هفته برنامه‌های ویژه‌ای را به مناسبت روز جهانی محیط زیست برگزار کنند.

 


 
نمایشگاه عکس «سوگواره‌ی درختان خیابان ولیعصر»
ساعت ٥:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱٤ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

برای نجات چنارهای تاریخی خیابان ولیعصر نمایشگاه عکس «سوگواره‌ی درختان خیابان ولیعصر» برگزار می‌شود.

به‌کوشش شاخه‌ی زیستبومِ «دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران» و با همکاری «کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران» نمایشگاه عکس‌های حسن قدیانی با عنوان «سوگواره‌ی درختان خیابان ولیعصر» از 16 تا 20 خردادماه در نگارخانه‌ی ژینوس برپا می‌شود. دوستداران میراث فرهنگی و محیط زیست می‌توانند در این روزها، از ساعت 16 تا 20، به دیدنِ نمایشگاه بیایند. آیین گشایش نمایشگاه روز شنبه شانزدهم خرداد ساعت 16 با حضور مهمانانی از شورای شهر انجام می‌شود. ورود علاقه‌مندان به این برنامه آزاد است. نگارخانه‌ی ژینوس در خیابان‌ ولیعصر، آغاز خیابان دکتر‌ فاطمی، شماره‌ی 21، طبقه‌ی یکم قرار دارد.

 

خبرگزاری مهر 

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی آنا

اداره کل حفاظت محیط زیست تهران

روزنامه ایران

الف
ایران بوم

جماران

سفرنویسبرگرفته شده از massmedia.blog.ir


 
نمایشگاه عکس‌ آرش کریمی در گالری شمارهٔ شش
ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱٢ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : محمود بهادری

بازدید از نمایشگاه عکس آرش کریمی را پیشنهاد می‌کنم. آرش کریمی، طبیعت‌دوستی با تجربه طبیعت‌پیمایی‌های خوب و معلم عکاسی اینجانب است.

 نمایشگاهی از تازه‌ترین عکس‌های آرش کریمی با عنوان «جورچین» از عصر جمعه ۸ خردادماه ۹۴ در گالری شمارهٔ شش گشایش می‌یابد. 


  طبق اعلام برگزارکنندگان، نمایشگاه شامل ۱۸ عکس در اندازهٔ ۳۰×۴۵ و ۳ عکس در ابعاد ۱۰۰×۷۰ سانتیمتر است که همگی به صورت مستند از تهران عکاسی شده‌اند. 

 در متن بیانیهٔ آثار این نمایشگاه آمده است: «زیبایی لزوما ساخته و پرداختهٔ طبیعت و یا ذهنی متمرکز و صرف زمانی طولانی نیست. ‌گاه در یک لحظه به صورت کاملا اتفاقی و با در کنار هم قرار گرفتن المان‌های به ظاهر بی‌ربط و ناجور، زیبایی خلق می‌شود. 

  کافی است «حضور» داشته باشیم و این گونه می‌توان در دل هیاهوی این کلانشهر، با برج‌های بلند و نورهای مصنوعی، زیبایی مدرنی را شاهد بود. هدف این مجموعه کنار هم چیدن قطعاتی جور از میان پازل ناجور تهران است. «مفهوم» ‌زادهٔ جورچین‌هاست.» 

   آرش کریمی متولد سال ۱۳۵۶ و دانش‌آموختهٔ کار‌شناسی ارشد رشتهٔ ژئوفیزیک و کار‌شناسی ریاضی است. وی از سال ۱۳۷۴به صورت حرفه‌ای عکاسی را دنبال کرده و در این مدت در ژانرهای مختلف به عکاسی پرداخته، در ۸ نمایشگاه گروهی و انفرادی حضور داشته و عکس‌های او در ۱۷ مسابقه و جشنوارهٔ داخلی و خارجی مورد پذیرش هیات داوران قرار گرفته و در برخی از آن‌ها برندهٔ جوایزی هم شده است. همچنین وی از سال ۷۹ تاکنون در چندین دانشگاه و آموزشگاه از جمله آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای و همچنین مدرسه آنلاین «سایت عکاسی» به عنوان مدرس عکاسی فعالیت می‌کند. 

گشایش: جمعه ۸ خردادماه - ساعت ۱۶ تا ۲۰
نمایشگاه تا یکشنبه ۱۷ خرداد ۹۴ هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ دایر است. 
گالری پنجشنبه‌ها و همزمان با تعطیلات رسمی بسته است.
تهران، خیابان میرزای شیرازی، کوچهٔ بیستم، پلاک ۲، واحد همکف، گالری شمارهٔ شش


 
آب، و کوه شاهوار که گداوار می‌شود!
ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱٠ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

یادداشت مرا با این عنوان می‌توانید در خبر آنلاین بخوانید.

کوه 3950 متری شاهوار در شهرستان شاهرود یکی از هدف‌های صعودی مهم در البرز شرقی، یکی از منابع اصلی تامین آب منطقه، و یک زیستگاه باارزش حیات وحش است. شوربختانه، از چهار پنج سال پیش، فعالیت معدن بوکسیت شاهوار، آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر به این کوهستان زده است.


 
ما کوه‌نوردی را برگزیدیم!
ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز ٦ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

کریس بانینگتون، کوه‌نورد بزرگ دوران، کتابی دارد با عنوان من کوه‌نوردی را برگزیدم (I Chose Climbing). او در ابتدای کتاب توضیح می‌دهد که از جوانی، هم به نویسندگی و هم به کوه‌نوردی علاقمند بود و در ابتدای فعالیت شغلی، کار خوبی در یک روزنامه‌ی معروف به او پیشنهاد می‌دهند و تقریبا همزمان موقعیتی برای اجرای برنامه‌های بزرگ کوه‌نوردی برایش پیش می‌آید. بانینگتون می‌گوید که پس از کمی کشمکش با خودش، او کوه‌نوردی را برمی‌گزیند و به شکل حرفه‌ای به این فعالیت می‌پردازد، و در خدمت کوه‌نوردی نویسندگی را هم انجام می‌دهد.

در مقیاسی دیگر، برای هر یک از ما که کوه‌نوردی برایمان به دغدغه‌ای جدی بدل شده، حتما موقعیت‌های کاری متفاوتی پیش آمده و چه بسا که می‌توانستیم با وقت گذاشتن در زمینه‌های دیگر به موفقیت‌های مالی بیشتری هم دست یابیم، اما به عشق کوهستان روی به گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی آوردیم و بخش زیادی از عمرمان را صرف پیمایش کوه‌ها کردیم.

نشست 4  خرداد در باشگاه دماوند که با هدف گردآوری کمک مالی برای باشگاه کوه‌نوردی دماوند (قدیمی‌ترین باشگاه کوه‌نوردی فعال ایران) برگزار شد، بار دیگر عشق به کوه‌نوردی و محفل‌های دوستانه‌ی مرتبط، و شور و شوق وصف ناشدنی‌ای را که در سختی‌ها می‌توان در میان کوه‌نوردان دید، به نمایش گذاشت. در دو سه ساعت، حدود دویست میلیون تومان برای پرداخت دیه‌ی مربوط به حادثه‌ی بهمن 1388 شمشک گردآوری شد و همچنین گفته شد که حدود صد میلیون تومان دیگر هم پیش‌تر فراهم شده، و در نتیجه فضای سنگین ناشی از تجدید خاطره‌ی جان باختگان آن حادثه و شنیدن این خبر که سعید صبور مدیر عامل وقت باشگاه باید به زندان برود، بدل به فضایی پر شور و خاطره‌ساز گردید.

به زندان محکوم شدن مدیر عامل یک باشگاه ورزشی که با کار داوطلبانه پاسخ‌گوی نیاز انسان‌های عاشق کوهستان است، پذیرفتنی نیست و باید تمامی امکانات را برای جلوگیری از این رخداد و به‌ویژه برای جلوگیری از تکرار آن به کار گرفت. اما به قول معروف، در هر شرّی خیری نهفته است...! همین رویداد ناخواسته سبب شد که جلوه‌ای دیگر از همبستگی جامعه‌ی کوه‌نوردی به چشم آید.

اطمینان دارم که هشت جان‌باخته‌ی حادثه‌ی شمشک هم با چنین شوری به سوی کوهستان می‌رفتند، و می‌دانم که کوه‌نوردی را با تمام مسوولیت‌هایش، خود برگزیدند و به هیچ وجه راضی نبودند که عواقب تصمیم‌شان بر دوش کس دیگری بار شود. آن هشت تن، و دیگرانی که همچنان (و بیش از گذشته) با کمک باشگاه‌ها و گروه‌ها و انجمن‌های کوه‌نوردی به کوهستان می‌روند، انسان‌های عاقل و بالغی بوده اند و درک نکردن عشق‌شان، بی‌اعتنایی به شعورشان است... .

 


 
بریز و بپاشی دیگر از سوی شهرداری تهران
ساعت ٦:٠٦ ‎ق.ظ روز ٤ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

یادداشت مرا درباره‌ی طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» می‌توانید در خبرآنلاین بخوانید.

 


 
چرا با تله‌کابین مخالفیم؟
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۳ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

اشاره

مدتی است که صحبت‌هایی از گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسد با این مضمون که سرمایه‌گذارانی، با حمایت شماری از مقام‌های دولتی یا نمایندگانی از مجلس، قصد احداث تله‌کابین در محیط‌های کوهستانی کشور را دارند. این صحبت‌ها در منطقه‌ی حفاظت شده‌ی ورجین (لواسان- استان تهران)، در طالقان (استان البرز) و در پارک ملی خبر (استان کرمان) بسیار جدی شده است. در یادداشت زیر، کوشیده ام چکیده‌ای از نظرهای خودم و دیگر طبیعت‌دوستان را در نقد این طرح‌ها بیان کنم.

 

اثرات تخریبی تله کابین

خط‌های بالابر (تله‌کابین‌ها) چند اثر مخرب دارند: 1- ایجاد فرسایش خاک، با جاده کشی‌های افراطی و برش دامنه‌های پر شیب که موجب رانش زمین می‌شود. 2- تخریب مرتع یا جنگل در امتداد خط بالابر، و در امتداد جاده‌های ارتباطی. 3- آسیب رسانی جدی به اقتصاد محلی و جایگزین کردن تولید کشاورزی و دامی با گردشگری ناپایدار. 4- کشاندن جمعیت بالاتر از "ظرفیت برد"  (حد تحمل زیستگاه) به منطقه و فرسوده ساختن زمین. 5- آلوده سازی منطقه با ریخت و پاش زباله و مواد سوختی دستگاه‌ها و خودرو ها. 6- تخریب زیست‌بوم‌های حساس و نابود سازی حیات وحش، با تکه تکه کردن زیستگاه. 7- ایجاد آلودگی‌های صوتی و دیداری. 8- آسیب‌رسانی به منابع آب، با تخریب آبخیزها. 9- آسیب‌رسانی به میراث فرهنگی. 10- زمینه‌سازی برای اختلاس و زمین‌خواری.

اثرات یاد شده را می‌توان به کم و زیاد در محدوده‌ی تمامی خط‌های بالابری که در کشور احداث شده اند، دید. برای مثال...


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
جزوه‌ی آموزشی محیط زیست کوهستان
ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز ٢ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

کارگروه محیط زیست فدراسیون کوه‌نوردی، جزوه‌ی آموزشی "محیط زیست کوهستان" را تهیه کرده است. گروه دیده‌بان کوهستان نیز با این کارگروه همکاری دارد و در تدوین جزوه نقش داشته است.

این جزوه نیاز به ویرایش و اصلاح دارد؛ نظرها و پیشنهادهای علاقمندان می‌تواند به بهتر شدن آن کمک کند.

برای دریافت جزوه، به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://msfi.ir/sites/default/files/718-file-124876196.pdf


 
مجمع عمومی؛ فرصت خرد جمعی
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱ خرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

اعضای انجمن در تهران و دیگر شهرها را به شرکت در مجمع عمومی دعوت می‌کنیم. بارها گفته‌ ایم: انجمن کوه‌نوردان ایران تلاش دارد با به‌کارگیری ظرفیت‌های بخش مردمی، به ارتقای ورزش کوه‌نوردی و به حفظ محیط‌های کوهستانی کمک کند. حضور شما، کمکی خواهد بود در دستیابی به این هدف.

مجمع عمومی عادی

یکشنبه هفدهم خرداد از ساعت پنج تا هشت بعد از ظهر

مکان: تهران- خیابان ستاری شمالی، نرسیده به پل همت،  بلوار خلیل‌آبادی، سرای محله‌ی باغ فیض، سالن آمفی تئاتر

دستور جلسه

1- شنیدن گزارش هیئت مدیره

2- انتخاب بازرس

3- طرح سایر موارد

لطفا کارت عضویت خود را همراه داشته باشید.