دماوند؛ میراثی جهانی
ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز ٢٧ امرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

از چند سال پیش، در انجمن کوه‌نوردان ایران پیگیر این موضوع بودیم که کوه دماوند و حوزه‌ی آن با عنوان "اثر ملی- فرهنگی" به ثبت برسد و حفاظت شود. برگزاری برنامه‌های نگاهبانی از دماوند، جشن تیرگان و روز ملی دماوند، نامه‌نگاری و نشست‌های پرشمار با مدیران میراث فرهنگی و محیط زیست و منابع طبیعی، و کار رسانه‌ای... در همین راستا بوده است. سرانجام در سال 1387 دماوند از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان اثر طبیعی ملی- فرهنگی ثبت شد. شکل‌گیری انجمن دوستداران دماوندکوه (در سال 1390) که رابطه‌ی پیوسته و تنگاتنگی با انجمن کوه‌نوردان دارد، نقطه‌ی عطفی در طرح مسایل دماوند، همگانی ساختن مطالبه‌های محیط زیستی مربوط به این کوه، و پیگیری‌های لازم بوده است.

در جشن روز ملی دماوند سال 92 بیانیه‌ای خوانده شد که در آن از جمله آمده بود که باید معدن‌های پوکه‌ی دماوند تعطیل شوند و این کوه که دارای ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعی- فرهنگی و پیشینه‌ی کم‌مانند کوه‌نوردی است، در فهرست آثار جهانی به ثبت برسد. در روز ملی دماوند سال 93 این خواسته باز هم از سوی هزاران شرکت‌کننده در همایش مطرح شد و خوشبختانه با پیگیری مقام‌های محلی و استانی، و ورود قوه‌ی قضاییه به موضوع، معدن‌های پوکه تعطیل شدند.

در بیانیه‌ی سال 94 خواسته‌ی اصلی حاضران در همایش و جشن روز ملی دماوند، پیگیری ثبت دماوند در فهرست آثار طبیعی- تاریخی جهان بود.

در این زمینه، مطالبی را با روزنامه‌ی اطلاعات در میان گذاشته بودم که می‌توانید گزارش آن را در اینجا بخوانید.


 
آیین تجلیل از پهلوانان طبیعت، امروز در سازمان محیط زیست
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ٢٦ امرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

تارنمای سازمان حفاظت محیط زیست

مراسم گردهمایی فعالان محیط زیست در حوزه ورزش و آیین تجلیل از پهلوانان طبیعت روز دوشنبه 26 مرداد ماه در سالن همایش شهدای سازمان حفاظت محیط زیست با حضور وزیر ورزش و جوانان، رییس کمیته ملی المپیک و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)؛ محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر افزود: این مراسم که گردهمایی فعالان محیط زیست در حوزه ورزش و تحت عنوان" "آیین تجلیل از پهلوانان طبیعت" است، به همت دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان و سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار می شود.

وی تصریح کرد: در این مراسم که با هدف برقراری تعامل سازنده میان وزارت ورزش و جوانان و سمن های محیط زیستی فعال در بخش ورزش و همچنین ترغیب سایر سمن ها جهت فعالیت هر چه بیشتر در این حوزه برگزار می شود، از تندیس بوم پاد (نگهبان سرزمین) رونمایی و به برگزیدگان اهدا می شود.

درویش خاطر نشان کرد: این تندیس که طرحی از تکه سفال کشف شده در تپه «موسیان» در فاصله سالهای 3600 و 3300 پیش از میلاد است، انسان هایی را در حال ورزش و فعالیت نشان می دهد که به اجرای آیین خرمن کوبی (باران آوری) مشغول هستند.

وی با اشاره به اینکه در این همایش از همه ورزشکاران و سفرای محیط زیست به حوزه محیط زیست توجه داشتند و برای ظرفیت سازی حفاظت از محیط زیست تلاش کردند؛ تجلیل می شوند، افزود: تلاش شده از کاریکاتوریست بوم پاد، بازیگر بوم پاد، رسانه بوم پاد، عکاس بوم پاد، مدرس بوم پاد، فدراسیون بوم پاد، انجمن بوم پاد، مستند ساز بوم پاد، نقاش بوم پاد، خبرنگار بوم پاد، مدیر ورزشی بوم پاد، کارگردان بوم پاد، موسیقی دان بوم پاد، ورزشکار بوم پاد، مولف بوم پاد، چهره ماندگار بوم پاد و مجری بوم پاد، هفده عنوان تندیسی هستند که به پهلوانان طبیعت که کارنامه مشترک محیط زیست و ورزشی دارند؛ اهدا شود.

این مراسم روز دوشنبه 26 مردادماه ساعت 16:30 به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست واقع در پارک طبیعت پردیسان برگزار می شود.

گفتنی است، علاقه مندان شرکت در این مراسم می توانند با شماره تماس 22660968دبیرخانه مراسم در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان تماس حاصل نمایند.

--------------------------------

از عباس محمدی مدیر گروه دیده‌بان کوهستان، دعوت شده است که در این مراسم "تندیس فدراسیون بوم‌پاد" را به پهلوان طبیعت اهدا کند.


 
برنامه‌ی ششم توسعه و ضرورت توجه به محیط زیست
ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز ٢٥ امرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- خبرآنلاین

امسال باید قانون برنامه‌ی ششم توسعه تصویب شود. سازمان حفاظت محیط زیست هم پیش‌نویسی راجع به مواد مربوط به محیط زیست، برای این برنامه تهیه کرده است. در همین راستا، دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست در روز سی تیر از نمایندگان سمن (NGO)های  محیط زیستی دعوت کرد تا در یک نشست به بررسی و اعلام نظر در این زمینه بپردازند.  یادآور می‌شود که چنین دعوت‌ و نظرخواهی، در تاریخ روابط دولتیان با سازمان‌های مردمی ایران بی‌نظیر یا بسیار کم‌مانند است و خود جای تقدیر دارد.

سازمان مردم‌نهادی که من نمایندگی آن را داشته ام (گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران) در نشست سی تیر، نظر خود را در مورد پیش‌نویس یادشده به شکل کتبی به سازمان محیط زیست ارایه کرد؛ در این‌جا، با هدف فراخواندن دیگران به پیگیری موضوع و دادن پیشنهاد و نظر، به چند نکته که در آن نامه آمده یا شفاهی گفته شد اشاره می‌کنم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مهندسی واقعیت در قضیه‌ی سد گتوند
ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۸ امرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی- مجله‌ی زندگی سبز، شماره‌ 4 و 5، خرداد و تیر 94

 

سدها، از دست‌ساخته‌هایی هستند که بیشترین اثرگذاری را بر کوهستان‌ها (این کارخانه‌ها و برج‌های آب کشور) دارند. در میان صدها سد بزرگ و چند هزار سد بزرگ و کوچک که بر تمامی رودها و بسیاری از بهترین مراتع و جنگل‌های ایران اثر منفی داشته اند، سد گتوند "شاهکار" کم مانندی است در تجسم بخشیدن به شعار بی‌مورد و کم‌محتوای «ما می توانیم». فقط یک جلوه از این شاهکار این است که آنان توانستند با صرف چند میلیارد دلار، آب شیرین بزرگ‌ترین رودخانه‌ی این سرزمین را شور کنند و اینک در صدد اند که با صرف چند میلیون دلار دیگر، این آب شور را به دریای فارس برسانند!

در شماره‌ی 1 مجله‌ی "زندگی سبز" (اسفند 1393) دکتر داریوش محجوب، مدیر وقت مطالعات طرح سد گتوند در یک گفتگو با آرش قلمی فرد به دفاع از سد یادشده پرداخته است. در پاسخ‌هایی که محجوب به گزارشگر مجله داده، فن‌هایی را می‌توان تشخیص داد که از یک درس‌خوانده‌ی مسلط به شیوه‌های "مهندسی کردن" رویداد (دستکاری در واقعیت برای رسیدن به مطلوب) انتظار می‌رود. در پاسخ‌های ایشان، این شیوه‌ها را می‌توان تشخیص داد: استفاده از آمار و نمودار برای پیچیده کردن واقعیت‌های ساده یا علمی نشان دادن ادعا، ارایه‌ی ارقام نامربوط به موضوع برای نشان دادن "دقت" در کار، عرضه‌ی آمار فریبنده، سفسطه، گریز نامحسوس از پاسخ مشخص به یک پرسش با پرداختن به موضوعی دیگر، بازی با اعداد،  پوشاندن واقعیت‌ تلخ هزینه‌های زیست‌محیطی با زرورق درآمدهای پروژه، تصویرسازی یک بعدی از کارکردها و ارزش‌های پیچیده‌ی طبیعت، استناد به یک گزارش یا "تحقیق" در حالی که دقت آن گزارش یا بی‌طرفی گزارشگر مشخص نیست، ساده‌سازی مفرط علت‌های یک رخداد پیچیده و... .

در زیر، به مصداق چند فن به کاررفته از سوی دکتر محجوب می‌پردازم:


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نشست هم‌اندیشی درباره‌ی رول‌کوبی
ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱٤ امرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

سوراخ کردن سنگ ها و دیواره ها از مسایلی است که از دیرباز در میان کوه‌نوردان مورد بحث و مناقشه بوده است.

با توجه به گسترش فعالیت‌های دیواره‌نوردی در ایران، و نظر به آسیب‌هایی که رول‌کوبی‌های بی‌ضابطه و تجهیز غیرمسولانه‌ی مسیرهای سنگ‌نوردی به کوهستان وارد می‌کند، انجمن کوه‌نوردان ایران نشستی را برای هم‌اندیشی در این زمینه برگزار می‌کند.

نخستین نشست در این زمینه در روز سه شنبه 27 مرداد 1394 در دفتر انجمن برگزار می‌شود.

از علاقه‌مندان درخواست می‌شود ضمن هماهنگی با دفتر انجمن، در این نشست شرکت کنند.

هم‌چنین دوستان می‌توانند نظرات خود را با ای‌میل یا فکس با انجمن در میان بگذارند.

زمان جلسه: ساعت 17 تا 20 روز سه شنبه 27 مرداد 1394

مکان: دفتر انجمن کوه‌نوردان ایران: تهران-خیابان انقلاب بعد از لاله زار شماره‌‌ی 590 طبقه‌ی 4 واحد 12 
بیانیه‌ی جشن تیرگان و روز ملی دماوند
ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز ٥ امرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

دماوند، بلندترین چکادکوهستان پرراز و رمز البرز، نماد طبیعی سرزمین ایران، و زیستگاهی ارزشمند است که تنوع چشم‌اندازهای زمین شناختی و زیستی آن،  و همچنین پیشینیه‌ی زندگی اجتماعی پیرامون آن کم‌مانند است.                                                                                                                  

دماوند به عنوان  برجسته‌ترین اثر طبیعی ایران، جزو  منطقه‌های زیر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، و به عنوان نخستین اثر طبیعی- ملی ثبت شده ازسوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در میان آثار یادمانی و پرارج کشور جای دارد.                                                                                                               

ما شرکت کنندگان در جشن روز ملی دماوند، خواستارثبت کوه دماوند درفهرست میراث‌های جهانی هستیم. در این راستا، از مدیران مسوول و از همه‌ی دوستداران  ایران زمین درخواست داریم:                                                                                                                                          

1- کارگروهی  مرکب  از  نمایندگان سازمان‌های  میراث فرهنگی، منابع طبیعی،  محیط زیست، سازمان‌های مردم‌نهاد فعال و علاقمند، نمایندگان نهادهای عمومی و محلی حوزه‌ی دماوند و فدراسیون کوه‌نوردی تشکیل شود تا درمورد مدیریت پایدار و اصولی انواع بهره‌برداری‌ها که از دماوند صورت می‌گیرد چاره‌اندیشی کند و راه حل ارائه دهد.                                                                                    

2-کارگروه یادشده موانع ثبت جهانی دماوند را شناسایی و برای رفع آن‌ها تصمیم‌گیری کند.                                                                                                                                       

3-پرونده‌ی ثبت جهانی دماوند هرچه زودتر تکمیل و به سازمان‌های جهانی مربوط تحویل گردد. 

                                                                                                                                

ما شرکت کنندگان در این جشن ملی،  از هم‌میهنان خود می‌خواهیم  با توجه  به  نقش حیاتی کوهستان‌ها درتأمین آب که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی کشور است، درحفظ محیط زیست کوه‌ها و پهنه‌های آبی کشور بکوشند و در مصرف آب صرفه‌جویی کنند. همچنین مدیران کشور را به  سرمایه گذاری  لازم  برای  اصلاح  مصرف آب دربخش های کشاورزی، صنعتی، و خانگی فرا می‌خوانیم.

دوم مرداد 1394 
جشن باشکوه روز ملی دماوند برگزار شد
ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۳ امرداد ۱۳٩٤ : توسط : عباس محمدی

خبرها و گزارش‌هایی از یازدهمین دوره‌ی جشن تیرگان و روز ملی دماوند  را که دیروز (جمعه دوم مرداد 94) در شهر رینه برگزار شد، می‌توانید در رسانه‌های زیر بخوانید:

همشهری

خبرگزاری ایرنا

شمال نیوز

خبرگزاری مهر

خبرگزاری فارس