جاده در پارک ملی گلستان؛ بخشی از «پروژه ی ملی تخریب»
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز ٢ اسفند ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

عباس محمدی_ سبز پرس: دستگاه های دولتی در تخریب محیط زیست هماهنگ عمل می کنند.

دبیر گروه دیده بان [کوهستان] انجمن کوه نوردان ایران گفت: این درست که دستگاه های دولتی در مسایلی مانند افق دراز مدت و عملکرد با هم هماهنگ نیستند؛ اما در تخریب محیط زیست کاملاً هماهنگ عمل می کنند.

   عباس محمدی که روز پنجشنبه گذشته به منظور اعتراض به ادامه ساخت جاده در پارک ملی گلستان به گرگان رفته بود به خبرنگار سبزپرس گفت: سازمان محیط زیست با نظر استانداری و  وزارت راه هماهنگ است. آن طور که مسوولان استانداری گلستان می گفتند، حتی دکتر صدوق معاون محیط طبیعی سازمان هم پروژه را تایید کرده است.  او تاکید کرد: پول هنگفتی در دست دولت قرار دارد و استان ها با چانه زنی از آن سهم می گیرند. برای جاده گلستان هم پول زیادی تخصیص داده شده و استاندار می خواهد هر طور که شده این پول خرج شود.
   محمدی ادامه داد: طرف دیگر این ماجرا، لابی های قدرتمند بساز و بفروش هستند که به هر قیمتی که شده حاضرند سود خود را از این پروژه به دست آورند.
   این فعال محیط زیست تصریح کرد: بعضی از تصمیم گیران، «نفت» و «سرزمین» را به عنوان «آورده» خود حساب می کنند و می خواهند از این آورده، حداکثر سود اقتصادی را ببرند. در این میان چیزی که مطرح نیست محیط زیست است.
   او افزود: احداث جاده در پارک ملی گلستان را به عنوان یک پروژه اقتصادی می دانم که محافل ساخت و ساز آن را به عنوان آورد اقتصادی خود می دانند. به خاطر همین در گلستان صمیمانه از ما درخواست کردند که کاری به این پروژه نداشته باشیم و باعث معطل ماندن آن نشویم.
   دبیر گروه دیده بان انجمن کوهنوردان ایران درباره ی حضور فعالان محیط زیست جهت مذاکره با استاندار گلستان در گرگان گفت: تجمع و مذاکره حداکثر کاری بود که از دست ما بر می آمد و حداکثر فعالیت اعتراضی قانونی در کشور ما همین کار است.
   او افزود: فعالان محیط زیست باید چنین فعالیت هایی را ادامه دهند و با افشاگری و حساس کردن افکار عمومی جلوی تخریب را بگیرند.
   محمدی خاطر نشان کرد: چیزی که بسیار غم انگیز است و اخیراً زیاد مشاهده می شود، این است که دولتی ها و تصمیم گیران، به محیط زیست فکر نمی کنند و مسئله اصلی شان این موضوع نیست.
   او خاطر نشان کرد: آنها تنها برای یک مصلحت 2 تا 3 ساله تصمیم گیری می کنند و اثرات دراز مدت برایشان هیچ اهمیتی ندارد.
   محمدی تاکید کرد: مسئولان استانداری گلستان، منکر خرابکاری در پارک ملی گلستان و اعمال مغایر قانون در این منطقه نبودند و با این حال کار خودشان را انجام می دادند.
   او گفت: آقای جمشیدی مشاور استاندار گلستان در جلسه از همه جیز صحبت کرد و فقط بخش بسیار کوچکی از صحبت هایش را به پارک ملی گلستان و تخریب آن اختصاص داد. او خیلی محکم و با جدیت می گفت که هیچ تخلفی صورت نگرفته و جاده در همه جا با عرض 6/11 است و دادستانی و محیط زیست نیز آن را تایید کرده اند.
   پنج شنبه گذشته جمعی از طرفداران محیط زیست برای مذاکره با استاندار گلستان راهی گرگان شدند تا بتوانند او را برای توقف عملیات تعریض غیرقانونی جاده در پارک ملی گلستان مجاب کنند. با این حال در غیاب استاندار گلستان، مشاور او حاضر به دیدار با گروهی 10 نفره از فعالان محیط زیست شد. اما به گفته حاضران در این برنامه، برخورد سردی از سوی مقامات استان گلستان با حاضران در محوطه استانداری صورت گرفت.