نامه در مخالفت با صعود ده هزار نفره
ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ٢۱ تیر ۱۳۸٩ : توسط : عباس محمدی

نامه ی زیر را در تاریخ 1/4/ 89 برای تربیت بدنی مازندران و دیگر گیرندگان (که در زیر نامه آمده) فاکس کردیم و اصل آن را هم در یکی دو روز پس از آن رساندیم. نامه را همچنین به پیوست یک نامه ی دیگر برای آقای محمدی زاده (رییس سازمان حفاظت محیط زیست) فرستادیم و به «دفتر زیستگاه ها» ی این سازمان هم دادیم.

تا به امروز، اگر از دیوار صدا یا پاسخی شنیده اید، ما هم از آقایان پاسخ گرفته ایم!

جناب آقای پریچهره

مدیر کل گرامی تربیت بدنی استان مازندران

 

با سلام؛

در خبرها آمده است که معاونت توسعه­ی ورزش همگانی آن اداره­ی کل در نظر دارد در 15 مرداد آینده «همایش بزرگ کوه پیمایی» را در دماوند برگزار کند. گویا قرار است طبق روال چند سال گذشته چند هزار نفر در جبهه­ی جنوبی دماوند تجمع کنند و به کوه­نوردی یا پیاده­روی بپردازند. یقینا اطلاع دارید که مناطق مختلف طبیعی دارای یک «ظرفیت برد» محدود هستند و نمی­توان بدون آسیب­رسانی به محیط، جمعیت زیادی را به منطقه تحمیل کرد. همان گونه که در برنامه­های پرجمعیت سال­های گذشته دیده شده، حضور هم زمان حتی چند صد نفر، سبب لگد کوب شدن شدید علفزارها، فرسایش خاک، ریخت و پاش کنترل نشدنی زباله، وارد شدن حجم زیادی از مدفوع و ادرار انسانی که فراتر از قدرت خودپالایی کوهستان است، آلودگی صوتی، و ناامن شدن منطقه برای حیات وحش می گردد.

 

 


اگرچه در اطلاع­رسانی مربوط به همایش آمده است که یکی از هدف­های برنامه «آشنایی  کوه­نوردان با حیات­وحش و حفظ آثار طبیعی» است، اما این اظهار با واقعیت­ها در تناقض است و اساسا چنین هدفی با خیل جمعیت قابل دستیابی نیست. از سوی دیگر، با برگزاری چنین همایش­های شلوغ آن هم در یک محیط کوهستانی که به هر حال خالی از خطر نیست، به  هدف­های ورزشی هم نمی توان دست یافت. چرا که ورزش همگانی باید در یک محیط قابل کنترل و در شرایط بدون نوسان انجام شود.

 

نکته­ی دیگر این­که در وضع کنونی، در هیچ شهری امکانات مناسب اولیه مانند سالن برای برگزاری نشست­های کوه نوردی و دوره­های آموزشی، کتابخانه و مرکز اطلاعات کوه­نوردی، و مانند آن وجود ندارد، و بهتر است که به جای صرف هزینه­های سنگین برای برگزاری همایش­های این چنین، بودجه­ها را در راه ایجاد زیرساخت­های ضروری صرف کرد.

با توجه به موارد بالا، از جنابعالی درخواست داریم همایش مذکور را لغو فرمایید و در صورت امکان برای بررسی بیشتر موضوع، نشستی را با مربیان کوه­نوردی، مدیران گروه­ها و باشگاه­های کوه­نوردی، کارشناسان محیط­زیست و منابع طبیعی، و سازمان­های مردم نهاد فعال در حوزه­ی  کوه­نوردی و حفاظت کوهستان، برگزار فرمایید.

 

                                           با سپاس از توجه شما              

                                                              عباس محمدی                      

                                               رییس هیات مدیره              

 

رونوشت: جناب آقای شعاعی، رییس گرامی فدراسیون کوه­نوردی و صعودهای ورزشی

             جناب آقای شجاعی لنگری، رییس گرامی هیات کوه­نوردی مازندران

             جناب آقای امید روشن، مدیر کل گرامی محیط­زیست مازندران

             جناب آقای نوبخت، مدیرکل اداره ی منابع طبیعی مازندران

             جناب آقای عباس­نژاد، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی مازندران