مطبوعات و محيط زيست
ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز ٢٥ دی ۱۳۸٥ : توسط : عباس محمدی

دیروز یک نشست آموزشی از سوی روزنامه ي همشهریدر فرهنگ سرای مدرسه (تهران) با عنوان « مطبوعات و محیط زیست » برگزار شد. گزارش این نشست در همشهری امروز  آمده است، اما بد نیست به یکی دو نکته که در آن جا  بر زبان آمد و در این گزارش نیامده ، اشاره کنیم .

حیدر زاده ، مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست گفت که هوای تهران ۱۷ بار آلوده تر از هوای شهر مسکو است که یک شهر صنعتی و پیشرفته است . او اشاره کرد که پس از گفته های چند روز پیش اش که فقط در آبان ماه امسال ۴۵۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان سپرده اند  و زندگی در تهران «‌ خودکشی دسته جمعی » است ، به او تذکر داده اند که به جامعه استرس وارد نکند !  یکی نیست بپرسد مگر ما لای پر قو زندگی می کنیم که با شنیدن این جور خبرها « مسترس‌‌ » (!)‌ شویم ؟ با زندگی در ژرفای بحران ، کارمان از این حرف ها گذشته است.

دکتر ناصر کرمی ، روزنامه نگار همشهری و صاحب نظر در امور گردش گری ،‌گفت روزنامه نگار  حوزه ی محیط زیست باید افشاگر باشد و نقطه ضعف های مسئولان را برملا کند . این سخن هم با عنایت به این که افشاگران معمولا در این مملکت عاقبت به خیر نشده ا اند ، جای تامل دارد !

دکتر گیویان ، بحثی علمی و بسیار جالب توجه در زمینه ی حافظه ی جمعی و محیط زیست پیش کشید ، و گفت که محیط زیست در حافظه ی اجتماعی ما جایگاه مناسبی ندارد . قرار است مقاله ی او  در همشهری آنلاین درج شود.