طومار در مورد تله كابين توچال
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٥ : توسط : عباس محمدی

گروه ديده بان كوهستان از روز 25 فروردين، طی چند روز تعطيل، متن زير را به كوه پيمايان مسير تله كابين توچال ارايه داد و در تاييد آن، از مردم امضا گرفت. «طومار»ی  كه به اين ترتيب تهيه شد، به آقای حبيبی مدير اجرايی تله كابين و آقای سعادتمندی مدير روابط عمومی آن شركت داده شد. خوشبختانه مسئولان  تله‌كابين اعلام داشتند كه با بيشتر موارد ذكرشده موافقت دارند و حاضرند كه با كوه نوردان در زمينه ی حفاظت منطقه همكاری كنند.

قرار شده است كه انجمن كوه نوردان همكاری هايی را با شركت تله كابين توچال، در زمينه ی ترويج مسايل زيست محيطی آغاز كند. گروه ديده‌بان كوهستان از همه‌ی كوه پيمايان در خواست دارد كه در منطقه ی توچال، تذكرهای لازم را به اشخاص بی مبالات بدهند.

 

طبيعت توچال را حفظ كنيم

طبيعت ميراث گرانبهايي است كه انسانها بدون كوچكترين رنجي آن را به دست آورده اند. حفظ اين ميراث با ارزش براي استفاده ي همه ي نسل هاي حاضر و آينده، وظيفه ي ماست.

ما كوه‌نوردان و طبيعت‌گردان نارسايي‌هاي زيادي در محدوده‌ي تله‌كابين توچال مي‌بينيم، و از مديران شركت تله‌كابين و ديگر مسئولان درخواست رسيدگي و پاسخ گويي به مسائل زير را داريم:

۱-  آلودگي در محدوده‌ي تله‌كابين زياد است، و تعداد سطل‌هاي زباله در محدوده‌ي ايستگاه‌ها كافي نيست. براي مثال در ايستگاه 5 فقط شش سطل زباله وجود دارد و در ايستگاه 7 هيچ امكاناتي براي جمع‌آوري زباله به چشم نمي‌خورد. حتي در داخل رستوران‌ها ،نظافت قابل قبول نيست.

۲- در سال‌هاي گذشته، در محدوده‌ي هتل توچال كنوني، چمنزار زيبايي به نام «چمن مخمل» وجود داشت. جاي تاسف است كه اين چمنزار زيبا براي فرم دادن محل پيست، به كلي نابود شده است.

۳-  نشت گازوئيل در اطراف مخزن‌هاي سوخت هتل توچال و ايستگاه 5 كاملاً مشخص است. چرا جلوي اين آلوده‌سازي‌ها گرفته‌نمي‌شود و به‌جاي موتورهاي ديزلي از نيروي برق استفاده نمي‌شود؟

۴- چرا ضايعات و نخاله‌هاي پشت هتل كه منظره‌ي زشتي ايجاد‌كرده‌است، جمع آوري نمي‌شود؟ آيا چشم‌انداز زيبايي كه مديران هتل گران‌قيمت توچال در مورد آن تبليغ مي‌كنند، همين است؟!

۵- سيستم فاضلاب هتل و ايستگاه‌ها به صورت چاه جذبي است. آيا با توجه به اين‌كه آب آشاميدني اين مكان‌ها هم از چاه تامين مي‌شود، دفع پساب اصولي انجام مي‌شود؟

۶- جاده‌هاي متعددي كه در فاصله‌ي ايستگاه‌ها و اطراف آن ايجاد شده و مرتباً بيشتر هم مي‌شوند، باعث فرسايش خاك و از بين رفتن چشم‌انداز طبيعي توچال شده‌است.

۷- هيچ‌كس براي شنيدن صداي بوق وموتور وسايل نقليه به طبيعت نمي‌آيد، استفاده از موتورهاي ATV در اطراف ايستگاه‌هاي 5 و7 آرامش كوهستان را به هم ريخته و با اصول ايمني هيچ‌گونه هم‌خواني ندارد. ما دوستداران طبيعت خواستار جمع‌آوري پيست‌هاي ATV هستيم.

۸- وجود گله‌هاي دام در دامنه‌هاي توچال، فشار مضاعفي را به طبيعت منطقه تحميل مي‌كند. لازم است كه مديران تله‌كابين، با هماهنگي سازمان جنگل‌ها و مراتع، قرق اين محدوده را اجرا كنند. به‌علاوه، بايد از چيدن سبزي صحرايي و ديگر گياهان توسط مردم جلوگيري شود.

۹- براي حفظ محيط طبيعي توچال هيچ‌كار فرهنگي و اطلاع‌رساني در ميان انبوه استفاده‌كننده‌گان از تله‌كابين انجام نشده‌است.

 

 اميدواريم كه مسئولان محترم شركت تله‌كابين توچال در جهت حفظ محيط زيست اين منطقه با ارزش بكوشند ، و ديگر مسئولان، محدوده‌ي فعاليت تله‌كابين را مشخص نمايند و از نابودي بقاياي طبيعت تهران جلوگيري كنند.

(طومار در 25و27 فروردين و اول ارديبهشت جمع‌آوري شد. )