درخت کاشتیم ... و بقيه ی ماجرا
ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۸ اسفند ۱۳۸٥ : توسط : عباس محمدی

امروز در عرصه ای که منابع طبیعی تهران ، در حجت آباد شهریار تعیین کرده بود ، بوته های اسفناج وحشی (atriplex) کاشتیم ( و من ، چند روز پیش در جاهای خالی حاشیه ی خیابان مان درخت عرعر کاشتم ) . همان حس خوشی را دارم که پس از برنامه های علوفه پراکنی برای وحوش دارم ؛ احساس ادای دین به کوه و دشت هایی که به زندگی ام رنگ داده اند .

و اما : دل ام می خواهد که این جور کارها کمتر نمایشی و بیشتر واقعی و موثر باشد . متاسفانه هنوز پس از سال ها که در چنین روزی دولتی ها و غیر دولتی ها با هم به بیابان می روند ، این همه هزینه و وقت گذاشتن ، ختم به این می شود که دو یا حداکثر سه ساعت صرف  نهال کاری شود ، و بعد کلی حرف و فیلم برداری و فیلم بازی کردن . با دولتی ها کاری ندارم که به هر حال لازم دارند تبلیغات و « دادار دودور » کنند ، دوستان غیردولتی چرا این قدر دل باخته ی خودنمایی هستند ، و چرا این قدر کم تن به کار عملی می دهند ؟! امروز هنوز ساعت ۱۱ نشده ، همگی بیل ها را غلاف کردند و به طرف جیره های غذایی که منابع طبیعی آورده بود رفتند و بعد سوار بر اتوبوس ها ... . جالب توجه این که« سران » چند ngo ی باسابقه ، دست در جیب به نظارت عالیه مشغول بودند ، و به جای خاکی کردن دست های لطیف شان ، در پی مدیران دولتی بودند که خودی نشان دهند و مغازله ای کنند !

به هر حال  ۵۰ ـ ۴۰ نفر از دوستان ما که خودشان اتوبوس داشتند ، پس از رفتن اتوبوس های منابع طبیعی ، در عرصه ماندند و تعداد دیگری از بوته های باقی مانده را کاشتند . یکی دو ساعت پیش هم مازیار اطوکش ، مسئول دفتر انجمن کوه نوردان در سمنان ، خبر  داد با وجود آن که در آن شهر مقام های رسمی پیش بینی برنامه ی درخت کاری نکرده بودند ،  این دوستان توانسته اند تعداد زیادی نهال از اداره ی منابع طبیعی بگیرند و بین دانش اموزان و دیگر قشرهای مردم سمنان و شهمیرزاد پخش کنند . حسینعلی مهجوری ، مسئول دفتر انجمن در آمل نیز با آموزش و پرورش هماهنگ کرده است تا در یکی دو روز آینده با کمک دانش آموزان در دو سوی جاده ی کمربندی آمل درخت بکارند .

از اتفاقات خوب امروز هم این که کولانی مدیر کل منابع طبیعی استان تهران یک بار دیگر کار شهرداری تهران در قطع درختان پارک سرخه حصار را غیرقانونی و حتی مصداق  «خیانت در امانت» خواند .

اخبار درخت کاری فریب کارانه ی شهرداری تهران در مجاورت پارک سرخه حصار را در وبلاگ زیر ببینید :

www.hoomanjangali.persianblog.ir

عباس محمدی