در بزرگ نمايی داشته ها
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

چند سال پیش ، در مقاله ای با عنوان « بزرگ بینی ها و محیط کوهستان » ( فصل نامه ی صلح سبز بهمن  1379 ) نوشتم :

 

غالبا دوستداران طبیعت ... مردم را به جای توجه دادن به وخامت اوضاع محیط زیست ، دچار توهم داشتن طبیعت بی نظیر یا کم نظیر می کنند. مثلا بارها نظیر این جمله بیان شده است که طبعیت ایران در شمار پنج طبیعت اول جهان است که در این صورت معلوم نیست جایگاه کشورهایی مانند چین ، هند ، امریکا ، روسیه ، پاکستان ، برزیل ، شیلی ، استرالیا ، کنیا ، و ایتالیا که هر کدام دارای طبیعتی با تنوع شگفت انگیز هستند در کجای این رده بندی است ... . نتیجه ی این سخنان نسنجیده چه بوده است ؟ به نظر من دامن زدن به غفلت و خطاهایی که در کشور ما همه گیر است ؛ هجوم همه جانبه به عرصه های طبیعی که مثلا در یک مورد منتج به ارایه ی طرح تامین کاغذ روزنامه ی مورد نیاز کشور از جنگل های شمال می شود و در موردی دیگر با قرار دادن عکسی از سواحل اقیانوس آرام در آگهی تبلیغ فروش زمین های اطراف دریاچه ی کوچک ولشت ، اعلام کشف « بهشت گم شده » را می کنند .

 

چندی پیش هم ( در همین وبلاگ به تاریخ ۲۵   فروردین ) گفتم که « بیان مطالبی از این دست که کویر منبع میلیاردها دلار ثروت است ، موجب دامن زدن به این توهم است که ما کشوری با طبیعت بسیار غنی داریم و فقط کافی است که این منابع و معادن را بشناسیم و از آن ها بهره برداری کنیم ! » پس از این یادداشت ، یکی از دوستان اشاره کرد که واقعا بیابان ها و کویرها ثروت زا هستند و برای مثال ، فقط « گراند کانیون سالی دو میلیارد دلاردرآمد برای آمریکا فراهم می کند . » از آن جا که یکی دیگر از دوستان هم به تازگی ( در راهنمای سفر ضمیمه ی روزنامه ی همشهری پیش از نوروز ) نوشته بود در مسیر شهبازان به امام زاده محمد الشتر می توانید «گراند کانیون هایی را ببینید بسیار بزرگ تر از گراند کانیون مشهور آمریکا ... » باز لازم دیدم درباره ی خطر گزافه گویی در مورد داشته های طبیعی مان هشدار دهم . به ویژه که هر دوی این جمله ها در مورد گراند کانیون را اشخاصی برجسته که در ایران صاحب نظر در زمینه ی محیط های طبیعی و گردش گری هستند ، بیان کرده اند . کسان دیگری هم مثلا شروان دره سی سبلان را با گراند کانیون مقایسه کرده اند .

به هر حال بد نیست که اطلاعات مستندی را درباره ی گراند کانیون معروف و اصلی ،  از تارنمای  www.grand.canyon.nationalpark.com -    بخوانیم : از نظر زمین شناسی ، گراند کانیون به خاطر وجود لایه های ضخیم  صخره های کهن که به شکل زیبایی در دیواره های کانیون خود نمایی می کند ، با ارزش تلقی می شود. این صخره ها ، بخش اعظم تاریخ زمین شناسی آمریکا را دربرمی گیرد و یکی از برجسته ترین نمونه های فرسایش طبیعی در جهان است .

( ادامه دارد . )