فولاد ،سد و پتروشيمی
ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ٩ خرداد ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

همشهری - منابع‌طبيعی - دكتر ناصر كرمي:


ماجراي 120 هكتار جنگل كه قرار است قرباني احداث كارخانه پتروشيمي در گيلان بشود طي سه روز گذشته در رسانه‌هاي جمعي بازتاب گسترده‌اي داشته است.

غرابت موضوع البته آنقدر هست كه به‌جز مسأله جذاب عزل سه مقام سازمان جنگل‌ها باز هم توجه همگان را به خود جلب كند: كارخانه پتروشيمي در گيلان، آن هم نه در اراضي دامنه غيرجنگلي البرز در جنوب استان، بلكه در بخش جلگه‌اي و جنگلي.

اگر قرار باشد در اين زمينه بازخواستي صورت گيرد قاعدتا نه به‌خاطر عدم رعايت هنجارهاي توسعه پايدار (كه چقدر در چنين مقياسي از مناقشه طرح آن مضحكه‌آميز خواهد بود) و بلكه صرفا به‌خاطر عدم رعايت حداقلي از منطق فني و توجيه اقتصادي در سازماندهي فضايي و برنامه‌ريزي منطقه‌اي استان پرتراكمي همچون گيلان است.

 طرفداران احداث مجتمع پتروشيمي در گيلان احتمالا به نرخ بيكاري در استان و نياز به ايجاد فرصت‌هاي تازه اشتغال اشاره خواهند كرد. اما آيا در ايران هيچ فعاليت صنعتي و اشتغالزايي جز پتروشيمي و كارخانه فولاد و سدسازي قابل تعريف نيست؟

چرا فقط صنايع بسيار آلاينده و مخرب محيط زيست در ايران فرصت توسعه دارند، چرا هزينه رشد صنعت را بايد محيط زيست و منابع طبيعي كشور بپردازد؟ آيا مزيت نسبي گيلان براي توسعه اشتغال، پتروشيمي است؟

در اين‌باره اتفاقا بايد يكي از همين سه مقام عزل شده را هم مخاطب قرار داد: مديركل منابع طبيعي استان را كه سوابق دو سال گذشته نشان مي‌دهد هرگز موافق طرح‌هاي توسعه اكوتوريسم نبوده است. بالاخره وقتي كه به مزيت واقعي استان توجه نمي‌كنيد، اشتغال به عنوان يك نياز اساسي در حوزه‌اي ديگر، ولو عرصه آلوده‌زايي همچون پتروشيمي، خود را به استان تحميل خواهد كرد.

البته مقام صادركننده احكام عزل را هم مي‌توان با ذكر يك خاطره خطاب قرارداد. اوايل دهه شصت وزير كشاورزي وقت به بهانه توسعه زراعت دستور به زير كشت بردن هزاران هكتار از مراتع و درختزارهاي استان فارس را صادر كرد. از همان زمان امكان وقوع سيل در فارس 10 برابر شده است.

بله، 10 برابر! به تلفات دائم سيل در استان‌هاي گلستان و شرق استان مازندران و علل افزايش دوره وقوع آن هم توجه كنيم و نگذاريم گيلان هم به همين سرنوشت دچار شود.

خبرهای ديگری در مورد تخريب جنگل‌های گيلان و عزل مخالفان در روزهای اخير بخوانيد:

مهار بيابان‌زايی ، همشهری  ، ديده‌بان محيط زيست ،  برای طبيعت و ايسنا