كوه‌نوردان ژاپني قله اورست را زباله‌روبي كردند
ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳ خرداد ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

            

                                    عکس از: www.savetibet.org 

در کوه‌نوشت اين خبر به نقل از شبكه ورزش ايران آمده است:

قله اورست به ابتكار "كن نوگوچي" كوه‌نورد نامدار ژاپني از زباله‌هايي كه ديگر كوه‌نوردان در آن برجاي گذاشته بودند، پاك‌سازي شد. قله‌اورست كه‌در ميان نپال و چين قراردارد با ۸۸۵۰متر ارتفاع، بلندترين قله جهان محسوب مي‌شود.


به‌نوشته روزچهارشنبه روزنامه يوميوري، گروه پاك‌سازي قله‌اورست كه نوگوچي سرپرستي آنها را به عهده دارد ، تاكنون
۹تن زباله از قله اورست و اطراف آن جمع‌آوري كرده است.


گروه نوگوچي براي زباله‌روبي قله اورست پنج بار به اين قله صعود كرد.


نوگوچي كه از ديدن زباله‌هايي كه ديگر كوه‌نوردان جهان در قله اورست از خود باقي مي‌گذارند، دل آزرده شده بوده، در سال
۱۹۹۸با هدف پاك‌سازي مسير صعود به قله اورست، اقدام به بنياد جنبشي به نام "كوه‌نوردان زباله روب" كرده است.


در اين جنبش كه به‌طور عملي كار خود رااز سال
۲۰۰۰ميلادي آغاز كرده است ، كوه‌نوردان پنج كشور آسيايي هم‌چون گرجستان ، چين، نپال، ژاپن و كره جنوبي به مدت نزديك به چهار سال ، مسيرهاي صعود به قله اورست از سمت هاي چين و نپال را مورد پاك‌سازي قرار داده‌اند.

 
"ماسايوكي تاكاهاتا" يكي از اعضاي اين جنبش پيشتر به خبرنگار ايرنا پيرامون انگيزه بنياد اين جنبش گفته بود كه بيشتر زباله‌هاي دور ريخته شده در مسير قله اورست متعلق به كوه‌نوردان كشورهاي آسيايي بوده و اين موضوع سبب شده كه نوگوچي تصميم به بنياد جنبشي براي پاك‌سازي اين كوه با محوريت كوه‌نوردان آسيايي بگيرد.


به‌گفته اين كوه‌نورد ژاپني، دورانداختن كپسول‌هاي اكسيژن، قوطي‌هاي كنسرو، كپسول سوخت از سوي كوه‌نوردان در هنگام صعود به قله اورست از دلايل انباشته شدن زباله در قله اورست است.


دست‌اندركاران اين گروه مي‌خواهند زباله‌هاي جمع‌آوري شده از قله اورست و اطراف آن را در دو شهر توكيو و سئول به‌نمايش گذاشته و خواستار توجه بيشتر مردم به حفظ محيط زيست شوند.


تاكاهاتا گفته بود كه تنها انديشه صعود به قله كوه مهم نيست بلكه داشتن اخلاق و انديشه حفظ محيط زيست نيز بايد براي كوه‌نوردان اهميت زيادي داشته باشد.