گرم شدن زمين، و عقب‌نشيني «قطب سوم»
ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۸ خرداد ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

                

 روز 5جون(15خرداد)، به منظور آگاه‌سازي مردم جهان نسبت به پاره‌اي موضوعات مشخص زيست‌محيطي، به عنوان روز جهاني محيط زيست ناميده شده است. اين روز، به مردم جهان يادآور مي‌شود كه پيشرفت‌ها، رويكردها، و عمليات مرتبط با موضوع‌هاي زيست محيطي را بازنگري كنند. شعار امسال روز جهاني محيط زيست، «ذوب يخ‌ها موضوعي داغ؟» است. اين شعار، در حمايت از «سال جهاني قطب» انتخاب شده است. يخ‌هاي قطبي به دليل گرم شدن جهان به سرعت در حال ذوب هستند. ذوب يخ‌هاي قطبي، تاثير مستقیمی بر تمامي سامانه‌ي زمین كه انسان جزئی از آن است، دارد.

               

نپال هم از تاثير گرم شدن جهان به دور نیست. يخچال‌هاي هيماليا به سرعت در حال ذوب شدن هستند و «برف مرز»(Snowline)‌ها عقب‌نشيني مي‌كنند. مردم نيز از اين تغييرات، دچار مشكلات بسيار شده‌اند. به مناسبت روز جهاني محيط زيست، در نپال سمینارها و همايش‌هايي برگزار شده است.

در رويدادي ديگر، «صلح سبز» دو عكس از منطقه‌ي برج‌هاي يخي اطراف كوه اورست – از سمت تبت - منتشر كرده است كه كوچك شدن منطقه‌ي يخي، و گرم شدن زمين را «در عمل» نشان مي‌دهد. اين منطقه كه به «قطب سوم» جهان معروف است، در برگيرنده‌ي چشم‌گيرترين توده‌هاي يخي خارج از دو قطب زمين، و سرچشمه‌ي بزرگترين رودهاي آسيا – يانگ‌تسه، رود زرد، سند، و گنگ است. عكس نخست، در سال 1968 توسط آكادمي علوم چين گرفته شده است. صلح سبز در دو سال گذشته، سه سفر اكتشافي به همان منطقه داشته، اما نتوانسته‌است به همان نقطه‌ي دقيقي كه فكر مي‌كنند عكس 1968 از آن‌جا گرفته شده، دست‌يابند، زيرا يخچال كوچك‌تري كه چهاردهه پيش آن‌جا بوده ناپديد و منطقه غير قابل عبور شده است.

مطلب از:www.mtnforum.com

                            

             عکس‌ها از:   http://www.unep.org/wed/2007/english/Photo_Gallery

 

                                            *        *       *

 

در ايران هم گروه‌هاي كوه‌نوردي و انجمن‌هاي زيست محيطي، به مناسبت روز جهاني محيط زيست دست به اجراي برنامه‌هاي پاك‌سازي كوهستان زده‌اند.

منتظر دريافت خبر اين فعاليت‌ها هستيم.