ازدواج موقت ، کمک به حفظ محيط زيست (۳)
ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱٩ خرداد ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

شاه بیت گفته ی کسانی که می خواهند طرحی برای رفع  نیازهای جنسی و عاطفی افراد ازدواج نکرده بدهند ، و در عین حال دل شان نمی خواهد هیچ دگرگونی در ساختار بسیار محدود کننده ی رابطه ها در شرایط موجود پدید آید ، این است که باید شرایط ازدواج دایم را برای جوانان ساده کنیم . و در این زمینه ، گاه طرح ازدواج ها ( در واقع : مراسم ازدواج ) دانشجویی را می دهند ، گاه طرح وام برای ازدواج را می دهند ( که حداکثر می تواند یکی دو ماهی کار زوجین را راه بیاندازد ) ، گاه از والدین می خواهند سطح توقع خود را پایین بیاورند و از پسر ها طلب خانه و خودرو و مهریه نکنند ، و مانند این ها که در آن  ها اصلا به علت اصلی بالا رفتن سن ازدواج دایمی توجه نمی شود . علت اصلی  آن است که دوره ی تحصیل طولانی تر شده ، زنان بیشتر درگیر مشاغل شده اند ،  تامین حداقل های مورد انتظار برای یک زندگی مشترک امروزین دشوارتر و زمان بر تر از گذشته شده و از شما چه پنهان ، نگرش به زندگی مشترک « بسوز و بساز » در حال فروپاشی است .  تمامی این عوامل ، در جامعه ی ما – همچون بیشتر جاهای دیگر دنیا – رو به تقویت هستند و به هیچ وجه نمی توان روند آن را معکوس کرد . پس باید فکری کرد تا یک پسر که از حدود ۱۸ – ۱۷ سالگی و یا دختری که از سن کم تر از این ، نیاز جنسی دارد ، به راه های غیر قانونی و ناسالم کشیده نشود . ازدواج دایم ، در عمل نمی تواند پاسخ گوی این نیاز باشد ، همان گونه که نمی تواند پاسخ گوی نیاز افراد طلاق گرفته ، دورمانده از زن ، یا دختران دور شده از سن « مطلوب » برای ازدواج اول پسران باشد .

این « سن مطلوب » از مواردی است که در ایران ، به دلیل تمایل مردان به ازدواج با زنان جوان تر از خود ، به راستی یک بحران جدی و حل نشدنی تا سال های سال است . فرض کنید که هر پسری بخواهد با دختری که فقط دو سال از خودش کوچک تر است ، ازدواج کند ؛ چون جامعه ی ما هر ساله رشد جمعیت دارد ، هر سال به اندازه ی « x » نفر به جمعیت دختران آماده ی ازدواج اضافه می شود . اما پسرانی که در همین سال آماده ی ازدواج هستند ، به اندازه ی  « 2x» کم تر از دختران هستند . این وضع هر سال ادامه می یابد و جمعی از دختران از « مطلوبیت » خارج می شوند ، چنان که جمعیت قابل توجهی ( در ایران امروز ، در حدود دو تا سه میلیون نفر ) از دختران برای همیشه امکان ازدواج با پسران را از دست می دهند . با دقت در خانواده و آشنایان ، به راحتی می توانید چند دختر را با این شرایط در دور و بر خود بیابید . نتیجه این که ازدواج موقت می تواند به این گروه از زنان هم کمک کند .

و توضیح بیشتری در این مورد که چرا ازدواج موقت می تواند به حفظ محیط زیست کمک کند : فرض کنید که همه ی جوانان در سن ۲۵ سالگی ازدواج دایم کنند . در این صورت ، حتی با فرض بچه دار شدن هر زن فقط دو نوبت ، پس از ۵۰ سال ، از زوجین نخست ، شش نفر به جمعیت اضافه شده است . اگر میانگین عمر افراد جامعه را هم ۷۵ سال بگیریم ، در این حال سه نسل در کنار هم زندگی می کنند. اما اگر سن ازدواج دایم ( یا بچه دار شدن )  ۳۵ سالگی باشد ، هفتاد سال لازم است تا از زوجین نخست ، شش نفر به جمعیت اضافه شود که با احتساب سن ۳۵ سال والدین اول ، سه نسل نمی توانند در کنار هم باشند ( چون در این صورت باید میانگین عمر ۱۰۵ سال باشد . )

در این میان ، استدلال کسانی که فکر می کنند ازدواج موقت فقط برای « هوسرانی » مردان است و می گویند آیا خودتان هم حاضرید دخترتان را به ازدواج موقت مردی درآورید، فقط طفره رفتن از پاسخ گویی به واقعیت های موجود ، و جواب دادن به سوال با سوال است .