براي نجات بختگان، دريچه سد را باز كنيد
ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ٢۱ امرداد ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

همشهري -زيست‌بوم - پريسا خلف‌بيگي:
كارشناسان محيط‌زيست از وزارت نيرو درخواست كردند براي نجات بختگان و همچنين حفظ جان هزاران فلامينگوي به دام افتاده دست كم دريچه يكي از سدهايي را كه مانع از ورود آب به اين درياچه شد، باز كند.

اداره كل حفاظت محيط‌زيست استان فارس نيز با اشاره به شرايط بحراني زيستگاه‌هاي طبيعي منطقه و همچنين شورشدن چاه‌هاي‌ آب شرب و كشاورزي روستاهاي پيرامون درياچه بختگان، چاره كار را در بازشدن دريچه سدهاي بالادست دانسته و اعلام كرد اگر وزارت نيرو كمك نكند هزاران فلامينگوي ديگر نيز تلف خواهد شد.

براساس اين گزارش  پريشب با كمك شماري از تشكل‌هاي زيست‌محيطي و همچنين همكاري و مشاركت دلسوزانه ده‌ها نفر از روستاييان منطقه در يك راهپيمايي شبانه هزار جوجه فلامينگوي سرگردان از شوره‌زارهاي بخش شرقي بختگان به سمت جزيره علي يوسف واقع در شمال غرب درياچه هدايت شدند در صبحگاه اين شب فلامينگوها به بخشي از درياچه رسيدند كه مقداري آب شيرين داشته و شرايط زيستي به نسبت مناسب‌تري دارد.

تجربه اين راهپيمايي گسترده در طول درياچه در تاريخ فعاليت‌هاي حفاظت محيط‌زيست در ايران كم‌نظير بوده و تجربه‌اي شورانگيز از همكاري مردم و تشكل‌هاي زيست‌محيطي با ماموران حفاظت محيط‌زيست به شمار مي‌آيد.  پيش از اين ماموران محيط‌زيست كوشيده بودند با زنده‌گيري و استفاده از تورهاي صيادي جوجه‌فلامينگوها را به بخش كمتر آسيب‌ديده بختگان منتقل كنند كه موفق نشدند و طي دو شب گذشتند با جلب مشاركت مردم محلي به ويژه اهالي روستاي بستروم جان هزاران  فلامينگو از مرگ نجات يافت.

روزنامه همشهري گزارش مفصلي در اين باره چاپ كرده و اشاره كرده بود كه بر اثر سدسازي‌هاي غيراصولي در حوزه بالادست تالاب بختگان اين تالاب به شوره‌زار تبديل شد و هزاران فلامينگوي ساكن اين تالاب به همين خاطر و با توجه به گرماي شديد هوا و نبود آب شيرين تاكنون تلف شده‌اند.

تالاب بختگان كه پيش از اين يكي از چشم‌‌اندازهاي طبيعي زيباي استان فارس به شمار مي‌آمد و همه ساله هزاران جهانگرد را به خود جلب مي‌كرد، در اشعار و ترانه‌هاي محلي استان فارس بسيار به زيبايي‌هاي (سابق) اين درياچه اشاره شده است.

 مرگ هزاران فلامينگو در شوره زار بختگان