ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٥ : توسط : عباس محمدی

 

سيل تخريب در انتظار کلاردشت

خبرگزاريميراث خبر ـ 29/9/84

؛ نامه‌اي از سوي محمد نقوي عضو هيات موسس انجمن حفاظت از محيط زيست كلاردشت در ارتباط با تخريب منطقه‌ي زيست محيطي و زيباي كلاردشت كه مي‌تواند يكي از مهم‌ترين مناطق طبيعي ايران براي جذب گردشگران داخلي و خارجي باشد، ارسال شده است كه در اينجا به طور كامل مي‌خوانيد.

جلوگيري نكردن از تخريب در منطقه‌ي كلاردشت فاجعه‌اي مخوف به بار مي‌آورد كه در آينده‌اي نه چندان دور اين منطقه را با وضعي به مراتب دشوارتر از سيل سهمگين استان گلستان روبرو مي‌كند.

منطقه‌ي كلاردشت به دليل ويژگي‌هاي اقليمي، زيست محيطي و دارا بودن جاذبه‌هاي طبيعي ـ تاريخي مانند: رودخانه سردآبرود، آبشار معروف اكاپل، گونه‌هاي گياهي و جانوري بااهميت در حيات وحش، مسير دسترسي به قلل معروف علم كوه و تخت سليمان، و تپه‌ي تاريخي اكد، از معروف‌ترين نقاط گردش گري و توريستي است.

بيش از 98 درصد مردم كشورمان با راي خود به قانون اساسي، حفظ و صيانت از منابع طبيعي را وظيفه‌ي ملي تلقي مي‌كنند، لذا در صورت بي‌توجهي مردم به تخريب محيط زيست بايد نگران بود. ولي خوشبختانه مردم كشورمان همواره با هوشياري هرچه تمام‌تر به اين وظيفه‌ي خود كاملاً آشنا بوده و عمل مي‌كنند. متاسفانه عده‌اي سودجو كه بقا و دوام خود را در جهل و بي‌تفاوتي و خاموشي مردم مي‌دانند و سود خود را به هر طريق ممكن ولو با نابودي محيط زيست پيگيري مي‌كنند، همه‌ي عواملي را كه فراروي زياده‌خواهي آنان قرار مي‌گيرند با القاب وانگ‌هاي غيرواقع منتسب مي‌سازند و آنان را متهم و مزاحم مي‌نامند. در حالي كه بايددست همه‌ي انسان‌هايي كه براي حفظ محيط زيست مي‌كوشند و از هيچ زحمتي در اين راستا فروگذار نمي‌كنند و تنها سود شخصي و منافع اختصاصي خود را نمي‌بينند، بوسيد.

با شروع كار شركت راه‌آهن شهري تهران، اين شركت اقدام به اختصاص منابع متعدد براي تامين ] بودجه [كرده، به طوري كه يكي از اين منابع، معدن سنگ گرانيت در كلاردشت بوده و بدين ترتيب در سال 1368 مجوزی از وزارت معادن و فلزات دريافت مي‌كنند و[ در نتيجه ] بخش بزرگي از منابع طبيعي دامنه‌ها و ارتفاعات علم كوه تخريب شد. در اين بين، در سال‌هاي پيش با مقاومت اهالي محله‌ي رودبارك مواجه شدند و با تشكيل جلسات متعددي كه با حضور نمايندگان اهالي و شوراي محل، بخشدار، فرماندار، نماينده‌ي مجلس برگزار شد، متعهد به احداث جاده‌ي كمربندي اختصاصي و ]تعهدات[ زيست محيطي ديگر شدند.

اين شركت هيچ يك از تعهدات خود را به طور كامل عملي نكرده و با احداث يك مركز كوچك محيط‌باني براي محيط زيست منطقه و يك پاسگاه جنگل‌باني و آسفالت بعضي معابر در محله‌ها، از تعهدات خود سر باز زده است؛ متاسفانه دستگاه‌هاي مسئول، در آن شرايط با حركت‌هاي مردمي همراه نبودند.

پس از پايان كار شركت مترو در منطقه، اين شركت بابت بدهي خود به سازمان تامين اجتماعي، معدن را به اين سازمان واگذار كرد و اين سازمان نيز تحت عنوان شركت سنگ تزييني كلاردشت به همان روند و  بيشتر و مصرانه‌تر موضوع بهره‌برداري و تخريب را ادامه داد و حتي از جو خاموش منطقه سوء استفاده كرده و اقدام به احداث كارخانه‌ي شن و ماسه كرد كه با اعتراض شديد مردمي مواجه شد.

با اين وجود، اين شركت در اين سال‌ها از مناطق مختلف بهره‌برداري كرده و ارتفاعات مهم و خطرناك را مساعد به حوادث طبيعي از جمله سيل كرده است، و با وجود آلوده كردن حوزه‌ي آبريز «سردآبرود» باعث واكنش بسياري از مسئولان، از جمله مركز تكثير آزادماهيان شهيد باهنر وابسته به شيلات ايران و همچنين سازمان حفاظت محيط زيست و ساير ادارات شده است. همچنين طي اين سال‌ها مردم منطقه از كاميون‌ها و تجهيزات اين شركت به ستوه آمده‌اند؛ حمل سنگ‌هاي بيش از 20 تن باعث تخريب و صدمات جبران‌ناپذيري به تاسيسات و منازل بسياري از اهالي محله‌ي رودبارك كه در حاشيه‌ي جاده اصلي زندگي مي‌كنند، شده است.

اخذ مجوز شركت سنگي تزييني كلاردشت از سازمان صنايع و معادن استان براي بهره‌برداري، با رعايت درجه‌ي قابل قبولي از تخريب محيط زيست است، نه اين كه با بولدوزر و مواد ناريه، آن هم در سطح وسيعي، قلل زيبا و استوار علم‌كوه و تخت سليمان را كه ميعادگاه انسان‌هاي عاشق طبيعت، و به اصطلاح مناطق حفاظت شده محسوب مي‌شوند، بي‌رحمانه و غيركارشناسانه تخريب و متلاشي كند و در اين راستا هيچ توجهي به اعتراضات مردم دلسوز و همچنين اخطارهاي متعدد و مكرر عوامل حفاظت محيط زيست، سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداري و صنايع و معادن و ... نكند.

.

مردم منطقه از سال گذشته تا به امروز با حمايت مسئولان و وفاق فرهنگيان و دانشگاهيان و دوستداران طبيعت، اقدام به جلوگيري از بهره‌برداري و تردد وسايل سنگين و تجهيزات اين شركت كردند و در اين مدت بارها مورد اتهام و جوسازي‌ها قرار گرفتند.

مسئولان منطقه و انجمن حمايت از محيط زيست، كارشناسان متعددي را از سازمان‌هاي حفاظت محيط زيست، صنايع و معادن استان مازندران، اداره كل منابع طبيعي، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به طور رسمي دعوت كردند كه وضعيت منطقه را ارزيابي كنند. كارشناسان هم نظر خود را اعلام كردند، و دادگستري با استناد به اين نظر، دستور توقف موقت فعاليت‌هاي اين شركت را صادر كرد. ] باشد كه[ در اقدام بعدي بتوان گام‌هاي موثرتري برداشت.        

 

 

 

معرفي يك سازمان غيردولتي

انجمن حمايت از محيط زيست كلاردشت

 

    منطقه‌ي كلاردشت مازندران، يكي از زيباترين و كم‌نظيرترين مناطق گردش‌گري و كوه‌نوردي ايران است. اين منطقه هم، مانند ديگر نقاط كشور دستخوش تخريب و سوءاستفاده از منابع طبيعي است. در سال‌هاي گذشته، علاقمندان به محيط زيست منطقه كه تعداد زيادي از آنان كوه‌نورد هستند، فعاليت‌هاي پراكنده‌اي در زمينه‌ي حفاظت و حمايت از محيط زيست داشته‌اند. به تازگي، انجمن حمايت از محيط زيست كلاردشت، با هدف‌هاي زير تاسيس شده و مجوز فعاليت گرفته است:

-  توسعه‌ي فرهنگ حمايت از محيط زيست، و ارايه‌ي راه كارهاي عملي جهت حفظ مراتع و جنگل‌ها و حيات وحش كلاردشت

-  گسترش همكاري در ميان افراد علاقمند به مسايل محيط زيستي منطقه

-  برقراري ارتباط مردم با سازمان‌هاي دست‌اندركار مسايل محيط زيستي، و ديگر   مقامات تصميم گيرنده مانند استانداري، فرمانداري، شوراي شهر، ستاد بازيافت استان، مراكز بهداشتي.

اين انجمن توسط هيات مديره‌اي كه با راي‌گيري در مجمع عمومي انتخاب مي‌شوند، اداره مي‌گردد.

نشاني: كلاردشت، صندوق پستي 345-46661


تلفن و نمابر: 6923-0192262 و 5315-0192262    

 

 

نامه ي زير، با امضاي انجمن دوستداران طبيعت

ايران،حاميان محيط زيست،کوه نوردان استان کرمان،

وعده اي از شهروندان کرمان و بافت و سيرجان

به دست ما رسيده است.

 

كوهستان خَبر و تله كابين

 

بياييد به  خاطر انسانيت و به خاطر نسل های بعد سكوت را بشكنيم

چرا  كلنگ و تيشه به دست گرفته ايد و به جان طبيعت بي رمق

افتاده ايد؟

چرا پس از شلاق هفت ساله ي خشك سالي بار ديگر تير خلاص

را به سوي طبيعت نشانه رفته  ايد؟

                چرا در حالي كه كشورهاي ديگر، طرح هاي بزرگ براي حفظ محيط زيست خود اجرا مي كنند  در اين جا براي تخريب آن پيش قدم مي شوند؟

                   چرا تنها منطقه‌ي جنگلي استان كرمان هدف قرار گرفته است؟

 

 

اخيراً اطلاع يافتيم سازمان ميراث فرهنگي و گردش‌گري استان كرمان طرح احداث تله‌كابين در منطقه‌ي خبر بافت را در دست اقدام دارد. بر همگان پوشيده است كه چگونه سازمان حفاظت محيط زيست چنين مجوزي را در يك پارك ملي كه زيباترين گونه‌هاي حيات وحش را دارد، صادر نموده است، در حالي كه در هيچ منطقه‌اي از دنيا چنين امري سابقه نداشته است. چگونه اداره‌ي منابع طبيعي نيز سكوت اختيار كرده و مي‌خواهد شاهد تخريب هكتارها پوشش گياهي منطقه باشد؟

فرياد طبيعت مظلوم به آسمان بلند است، بياييد آن را بشنويم و نفرين نسل‌هاي بعد را براي خود نخريم. تجربه نشان داده است كه تله كابين در تمام مناطق، جز تخريب زيست محيطي، فرسايش خاك، و تجمع زباله چيزي به همراه نداشته است. براي جذب گردش‌گر و استفاده‌ي مردم از طبيعت، راهكارهاي ديگري نيز وجود دارد. بياييد فرهنگ‌سازي كنيد و به خاطر انسانيت و به خاطر نسل‌هاي بعدي، از پارك ملي خبر كه همچون جواهري سبز در استان كرمان مي‌درخشد، مانند مردمك چشمان‌مان محافظت كرده و در اين پروژه‌ي ضد طبيعت تجديدنظر كنيم.

 

تجمع در مقابل سازمان ميراث فرهنگي كرمان

تعدادي از كوه‌نوردان و طرفداران محيط زيست، در روز 18/10/84 در مقابل اداره‌ي كل ميراث   فرهنگي كرمان جمع شدند تا به برنامه‌ي اين سازمان براي نصب تله‌كابين در منطقه‌ي خبر اعتراض كنند.

مسئولان ميراث فرهنگي، از تجمع‌كنندگان استقبال كردند و گفتند كه موضوع فعلاً در حد طرح و برنامه است، و قطعاً معيارهاي زيست محيطي در نظر گرفته مي‌شود.

 

تجمع‌كنندگان، قطعنامه‌اي به شرح زير صادر كردند:

قطعنامه‌ي 18/10/84

 

نظر به اين كه اخيراً برخي از مسئولين استان با راهبري اداره‌ي كل ميراث فرهنگي و گردشگري، نصب تله كابين در منطقه‌ي پارك ملي «خبر» را در دستور كار دارند، لذا ما حاميان محيط زيست و دوستداران طبيعت كه بايد حافظان سرمايه‌هاي ملي نسل‌هاي فردا باشيم، ضمن صدور قطعنامه‌ي زير توجه مسئولان را به اين امر مهم جلب مي‌نماييم:

1ـ «پارك ملي خبر» تنها جنگل طبيعي استان و جزئي از سرمايه‌هاي ملي، و از آن همه‌ي مردم ايران است، لذا برابر قانون اساسي، استفاده‌ي اختصاصي از آن ممنوع مي‌باشد.

2ـ «پارك ملي خبر» منطقه‌ي حفاظت‌شده زيست محيطي است و بايد از حريم آن كه شامل جنگل‌ها و حيات وحش بي‌نظيرش مي‌باشد با تن و جان حمايت كرد.

3ـ پس از خسارتي كه خشكسالي‌هاي هفت ساله‌ي اخير استان در منطقه پديد آورد و آسيب‌پذيري منطقه را ده چندان نمود، اكنون حضور هر پديده‌ي نامأنوس ديگر در اين منطقه موجب تسريع در نابودي پوشش گياهي و جانوري منطقه مي‌گردد.

4ـ از جناب آقاي پيش‌بين نماينده‌ي محترم شهرستان بافت كه شخصاً پيشنهاد‌دهنده ي چنين طرحي بوده‌اند، مصرانه مي‌خواهيم ضمن تجديدنظر در اين طرح، براي پيشرفت اقتصادي منطقه‌ي بافت و جذب نيروي كار، به پروژه‌هاي اساسي و كارآمد ديگري بپردازند و به نيروهاي محلي به جاي تيشه و تبر، نهال درختان و بذر گياهان براي كاشت هديه نمايند.

۵ـ در شرايطي كه سطح آموزش‌هاي زيست محيطي در كشور تقريباً صفر است، كشاندن انبوهي از مردم به يك منطقه‌ي طبيعي، جز نابودسازي طبيعت نتيجه‌اي دربر نخواهد داشت.

6ـ كوير شهداد بدون داشتن امكانات شهرستان بافت، توانسته است هر ساله ميزبان جذب هزاران جهان‌گرد و ايران‌گرد باشد كه با وجود استعدادهاي بالقوه‌ي شهرستان بافت، مي‌توان بدون بر هم زدن اكوسيستم‌ طبيعي منطقه‌، با كمي تدبير و استفاده از منابع موجود آن نسبت به فقرزدايي منطقه‌ اقدام كرد.

7ـ نصب تله كابين در منطقه‌ي خبر كه قطع درختان كهنسال، تخريب پوشش گياهي، نابودي حيوانات كمياب، انباشتن زباله و برافراشتن دكل‌هاي غول‌پيكر آهنين را در منطقه به دنبال خواهد داشت، طرحي است ضد طبيعت و ضد تمام مظاهر زيباي خدادادي و بايد سريعاً ملغي گردد.

8ـ تمامي تشكل‌ها، انجمن‌ها و سازمان‌ها و مردم حامي محيط زيست، مخالفت خود را با طرح نصب تله‌كابين در منطقه خبر اعلام داشته و خواهان توقف فوري و بلاشرط اين طرح هستند.

 

 

                       نامه هاي ديده بان كوهستان در مورد تله كابين

 

 

جناب آقاي سعادتمندي

مسئول محترم روابط عمومي شركت تله كابين توچال

 

با سلام؛ پيرو گفتگوهاي حضوري، چند نكته و پيشنهاد را در مورد منطقه‌ي توچال و به ويژه محدوده‌ي تله كابين به عرض مي‌رساند:

-  توچال بزرگ‌ترين تفرج‌گاه تهران و داراي ارزش‌هاي طبيعي ويژه است. همه‌ي ما استفاده‌كنندگان از اين نعمت خداداد و موهبت كم مانند، وظيفه داريم كه در حفظ طبيعت آن بكوشيم.

-  اين محيط طبيعي نبايد به محيطي شهري بدل شود، يك ارزش خاص توچال اين است كه مانع گسترش بي‌قاعده‌ي تهران (دست كم از يك جهت) شده است. نزديك بودن يك قله‌ي چهارهزار متري و بقايايي از طبيعت بكر در نزديكي يك كلان شهر، فرصتي را فراهم مي‌سازد كه مي‌توان بر پايه‌ي آن جاذبه‌اي كم‌نظير رابراي شهر تعريف كرد. توچال، «چشم‌انداز سرزميني» تهران است كه همچون هما، بال‌هاي سعادت آفرين خود را بر فراز شهر گسترده است.

-  نيازي به توضيح نيست كه با هيچ سرمايه‌اي نمي‌توان مجموعه‌اي ورزشي ـ تفريحي ساخت كه به اندازه ی   گوشه‌اي از توچال، نياز شهروندان را به هواي پاك و محيط باز و آرامش فراهم سازد.

-  نگاهي به وضع كنوني دامنه‌هاي توچال، مشخص مي‌سازد كه از اين محيط، «استفاده‌ي مسئولانه» نمي‌شود، چراي دام، چيدن سبزي، فرسوده ساختن دامنه‌ها با عبور و مرور لاقيدانه از همه جا، جاده‌سازي، ريخت و پاش زباله، آوردن وسايل موتوري به كوهستان، استفاده‌ي گسترده از وسايل صوتي و ... سبب تخريب منطقه و آلودگي خاك و آلودگي صوتي شده است.

-  به كار بستن پيشنهادهاي زير، مي‌تواند به حفظ محيط توچال كمك كند:

-  تابلوهايي با مضمون‌هايي مانند «زباله‌هاي خود را در كوه نريزيد»، «به گياهان آسيب نرسانيد»، «حفاظت از محيط زيست وظيفه‌ي همه‌ي ما است»، ... در كنار راه‌هاي پياده‌رو، داخل كابين‌ها، در ايستگاه‌ها و رستوران‌ها نصب شود. شعارها را مي‌توان پشت بليط‌هاي تله كابين نيز نوشت.

-  تعداد سطل‌هاي زباله در اطراف ايستگاه‌ها بيشتر و ظاهر آن با محيط هماهنگ شود.

     -  از طريق مطبوعات و صدا و سيما به مردم آموزش داده شود كه وارد شدن به طبيعت بايد با احساس مسئوليت در حفظ آن همراه باشد.

         -  با استفاده از نيروي كاركنان تله كابين و درخواست همكاري از پليس كوهستان، و هماهنگي با سازمان جنگل‌ها و مراتع، قرق دامنه‌هاي جنوبي توچال اجرا، و از چراي دام جلوگيري شود. سازمان‌هاي غيردولتي زيست محيطي و كوه‌نوردان نيز مي‌توانند در مقام «قرق‌بان افتخاري» يا «هميار طبيعت» به اجراي اين طرح كمك كنند.

 -  فضاي سبز و پوشش مرتعي منطقه با استفاده از گونه‌هاي گياهي بومي و استراحت دادن به دامنه‌ها اصلاح شود.

-  برنامه‌هاي جمع‌آوري زباله با استخدام كارگر، توام با استفاده از نيروي داوطلبانه‌ي سازمان‌هاي غيردولتي و پخش كيسه در ميان مردم، اجرا شود. (با پاكيزه شدن منطقه، تمايل به رها كردن زباله كمتر مي‌شود).

-  گسترش شبكه‌ي راه‌ها (كه موجب رانش دامنه‌ها و تخريب چشم‌اندازهاي طبيعي است) و ساخت و سازهاي ديگر متوقف، و به جاي آن به ارتقاي تاسيسات موجود و تطبيق آنها با ضوابط زيست محيطي اقدام گردد.

-  پيست‌هاي موتورسواري   ( ATV ) از محدوده‌ي ايستگاه‌هاي 5 و هفت جمع‌آوري شود؛ اين‌گونه تفريحات، هيچ‌گونه تناسبي با محيط ندارد. در اطراف تهران، مناطق تپه ماهور و بياباني هست كه مي‌توان در آنها چنين پيست‌هايي راه انداخت، حداكثر آن كه پايين‌تر از ايستگاه اول پيست موتورسواري احداث شود.

-  پخش موسيقي و برنامه‌هاي راديويي در فضاي باز اطراف ايستگاه‌ها متوقف شود. اين صداها، در همهمه‌ي بيرون فقط موجب افزايش آلودگي صوتي است.

اجراي پيشنهادهاي بالا با بودجه‌اي بسيار كم امكان‌پذير است، و فقط نياز به پي‌گيري دارد. گروه ديده‌بان كوهستان انجمن كوه‌نوردان ايران (دكا) آمادگي دارد در اين زمينه، به شكل داوطلبانه با شركت تله‌كابين همكاري كند.

منتظر دريافت نظر شما هستيم.                                                                        ۲۴/۸/۸۴

 

 

جناب آقاي رحيم مشائي

رياست محترم سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري

با سلام؛

به تازگي در خبرها آمده است كه سازمان ميراث فرهنگي كرمان قصد احداث تله‌كابين در منطقه‌ي خبر (شهرستان بافت) را دارد. توجه آن مقام محترم را به نكات زير جلب مي‌كنيم:

1- منطقه‌ي خبر عنوان «پارك ملي» دارد و يكي از بكرترين مناطق كوهستاني استان كرمان و داراي پوشش جنگلي و حيات وحش نادر است.

2-  در شرايطي كه سطح آموزش‌هاي زيست محيطي در كشور تقريباً صفر است، كشاندن انبوهي از مردم به يك منطقه‌ي طبيعي، جز نابودسازي طبيعت نتيجه‌اي در پي نخواهد داشت.

3- با اندكي دقت در امتداد هر خط تله‌كابيني كه در كشور احداث شده، مي‌توان دريافت كه ايجاد جاده‌هاي دسترسي، تاسيس رستوران و فروشگاه، ريخت و پاش زباله، و تردد خارج از ظرفيت منطقه، باعث فرسايش شديد خاك و از بين رفتن جلوه‌هاي طبيعي شده است.

با توجه به اين نكته‌ها خواهشمند است دستور فرماييد طرح احداث تله‌كابين در پارك ملي خبر و پناهگاه حيات وحش رو چون مورد تجديدنظر قرار گيرد، و در اين زمينه با سازمان‌هاي زيست محيطي مشاوره نمايند.

 ۸۴/۹/۲۷   

 رونوشت: سازمان حفاظت محيط زيست

- سازمان ميراث فرهنگي و گردش‌گري كرمان

 

 

 

 

تله‌كابين گنج‌نامه؛ ضديت با سنت كوه‌پيمايي همداني‌ها

 

 

مسير گنج‌نامه ـ ميدان ميشان، مهم‌ترين و پررفت‌ و آمدترين مسير كوه‌پيمايي همداني‌ها است.

مردم همدان، از ديرباز (حتي پيش از رواج كوه‌نوردي نوين) براي ديدن «شاه الوند» اين مسير را مي‌پيموده‌اند، به طوري كه مي‌توان گفت اين پياده‌روي، بخشي از سنت اهالي منطقه است. همين سنت ديرينه، پايه‌اي شده است براي رشد ورزش كوه‌نوردي در همدان و برخاستن تعداد پرشماري از بهترين كوه‌نوردان و سنگ نوردان كشور از اين خطه.

امروزه كه شهر همدان از همه سو گسترش يافته است، حفظ جلوه‌هاي طبيعي الوند، به ويژه مسير قديمي گنج‌نامه – ميدان ميشان، اهميتي بسيار دارد. نياز مردم به ورزش و تحرك، چشم‌اندازهاي طبيعي، هواي سالم، و آرامش كوهستان، فقط با حفظ وضع طبيعي و جلوگيري از ساخت و ساز در اندك عرصه‌هاي كوهستاني باقي مانده ميسر است.

احداث خط تله كابين در مسير گنج‌نامه ـ ميدان ميشان، با كشيدن جاده‌هاي دسترسي و ايجاد سر و صدا و مخدوش كردن چشم‌انداز طبيعي و تاريخي منطقه، نقطه‌ي پاياني خواهد بود بر يك‌پارچگي و اصالت مهم‌ترين مسير صعود الوند.

 

گروه ديده‌بان كوهستان، از مقام‌هاي تصميم‌گيرنده‌ي شهر و استان همدان درخواست دارد با تجديدنظر در طرح احداث تله كابين گنج‌نامه، از ماشيني كردن اين عرصه جلوگيري كنند.                               

4/10/84

 

تله كابين رامسر و طبيعت گردي ماشيني

خبرگزاري ميراث خبر: دوستي تعريف مي‌كرد كه گاه همسرم به من مي‌گويد برويم قدم بزنيم و وقتي من مي‌گويم «باشد»، او مي‌گويد با ماشين برويم كه وقت‌مان تلف نشود! به نظر مي‌رسد كه طبيعت‌گردي (ecotourism) ايراني هم چيزي در همين مايه‌هاست، مسئولان محترم ترويج اين شاخه از «صنعت» گردشگري، به راستي صنعتي فكر مي‌كنند و سرمايه‌گذاران دلسوز ما به جاي آن كه خلق را كمي طبيعي‌تر كنند، طبيعت را مصنوعي مي‌كنند و با ساده‌سازي دسترسي به كوه و دشت، و از ميان بردن درشتي‌هاي اين عرصه، از «تلف شدن» وقت گران‌بهاي هم‌‌ميهنان عزيز جلوگيري مي‌كنند!

چند سالي است كه تب راه‌اندازي تله‌كابين در كوه‌هاي كشور بالا گرفته است و اين پروژه‌ها، دقيقاً اندك چشم‌اندازهاي طبيعي باقي مانده در نزديكي شهرها را نشانه گرفته‌اند. گسترش شبكه‌ي خط‌هاي بالابر در توچال تهران؛ عمليات ساخت خط دوم تله كابين در كوه مدوبن (نمك آبرود چالوس)؛ ساخت تله كابين در شيطان كوه لاهيجان، در رامسر، در گرگان و حتي طرح‌هايي براي مناطق تاريخي با ارزش استثنايي مانند طاق بستان كرمانشاه و گنج‌نامه‌ي همدان، پروژه‌هايي هستند كه اخبارشان را شنيده‌ايم. اين كارها، تكه طبيعت‌هاي كوچك ما را اگر به زباله‌زار و خرابه بدل نسازند، از آنها پارك‌هاي شهري مي‌سازند كه در آن، حيات وحش مفهومي غريب خواهد بود.

حسينعلي مهجوري از فعالان محيط زيستي مازندران، در مورد تله كابين در دست ساخت رامسر مي‌نويسد: «اين تله كابين در سه كيلومتري رامسر (در مسير چابكسر) با احداث جاده‌ي به عرض 8 متر و طول 3 كيلومتر از اردوگاه كردستان (كنار ساحل) شروع و با قطع درختان كهنسالي از نوع راش، بلوط، خرمالوي جنگلي و ... به بالاترين ارتفاع كوه جنگلي ايلميلي مي‌رسد.»

 

كوه ايلميلي حدود 400 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و محدوده‌ي آن تقريباً يكصد هكتار است. از ويژگي‌هاي بارز اين كوه كه در سراسر كرانه خزر كم مانند است، اين كه فاصله‌ي بسيار كمي با دريا دارد. اين كوه در اسناد تاريخي، «انملي» خوانده شده و در گويش محلي به آن گرگرلوكا و يا غي‌لوكا هم مي‌گويند. ايلميلي، موقعيت سوق‌الجيشي داشته و از فراز آن مي‌توان رامسر، چابكسر، روسر، قاسم‌آباد، كتالم، سادات محله، كلاچاي و ... را ديد. در نوك كوه، چاه عميقي هست كه عمق آن هنوز شناسايي نشده و معروف است كه از آن راهي به دريا بوده است. از حدود يكصد هكتار جنگل كوه ايلميلي، 35 هكتار آن در اختيار بخش خصوصي قرار داده شده تا در آن تله كابين احداث كنند.

نشاني پايگاه ميراث خبر:  www.chn.ir اخبار مربوط به كوهستان اين پايگاه را معمولاً در نشاني http:// tourism.chn.ir مي‌توان يافت.

 

 

 فعاليت‌هاي گروه ديده‌بان كوهستان به مناسبت روز جهاني كوهستان    

 

  «دكا» در نظر داشت كه تا حد امكان موضوع محيط‌هاي كوهستاني و ضرورت حفاظت آنها را در سطح افكار عمومي و رسانه‌ها منعكس كند. به همين دليل، از چند هفته پيش از روز جهاني كوهستان، با روزنامه‌هاي شرق و همشهري، و نيز خبرگزاري ميراث خبر تماس گرفته شد و به آنها پيشنهاد داده شد تا صفحه‌هاي خاصي را به مناسبت اين روز، به مسايل كوهستان اختصاص دهند. همچنين از جبهه‌ي سبز ايران، انجمن حفظ محيط كوهستان و چند شخصيت زيست محيطي ديگر خواسته شد تا مقاله‌ها و پيشنهادهاي خود را براي درج در آن ويژه‌نامه‌ها براي دكا بفرستند.

متاسفانه، با وجود قول‌هاي شفاهي كه از طرف روزنامه‌ي شرق داده شد، و با وجود آن كه چند مطلب مطابق سفارش مسئول سرويس «جامعه»ي روزنامه‌، به آن داديم، اما روزنامه‌ي شرق فقط در حد يك خبر، موضوع همايش 20 آذر را منعكس كرد. روزنامه‌ي همشهري هم كه نخستين روزنامه‌ي ايران با توجه خاص به مسايل محيط زيستي است، باز در مورد موضوع كوهستان كم‌ توجهي كرد.

خبرگزاري ميراث خبر (www.chn.ir)  توجه خوبي به موضوع نشان داد و 12-10 مقاله و گزارش در زمينه‌ي معرفي روز جهاني كوهستان و مسايل مربوط به محيط‌هاي كوهستاني را كه از سوي ما نوشته يا گردآوري شده بود، به مدت چند روز در صفحه‌هاي «انتخاب سردبير» و «اكوتوريسم» قرار داد. گروه ديده‌بان كوهستان، از توجه ميراث خبر به موضوع كوهستان قدرداني مي‌كند.

در اين ميان، به سازمان‌هاي غيردولتي زيست محيطي، گروه‌هاي كوه‌نوردي، و فدراسيون و هيات‌هاي كوه‌نوردي انتقاد وارد است كه حركتي در ارتباط با روز جهاني كوهستان نداشتند؛ آيا مي‌پندارند كه كار آنها فقط استفاده از طبيعت كوه‌ها است و وضعيت روبراه است، يا وضع را چنان خراب مي‌بينند و آن‌قدر سرخورده شده‌اند كه ديگر حوصله‌ي اين حرف‌ها را ندارند؟!

همايش روز كوهستان امسال هم مانند سال گذشته، با همكاري انجمن كوه‌نوردان و باشگاه فرهنگي ورزشي آرارات و حضور حدود 300 كوه‌نورد و دوستدار طبيعت، در روز 20 آذر، در سالن باشگاه آرارات در خيابان جمهوري برگزار شد. در اين مراسم، طيف نسبتاً وسيعي از كوه‌نوردان (قديمي‌ها، ميان سالان، جوانان، شهرستاني‌ها، همكاران فدراسيون، اعضاي باشگاه‌ها و گروه‌ها، فعالان محيط كوهستان ...) شركت داشتند.

سورن سپانيان، مجري برنامه، گفت كه نشست‌هاي روز جهاني كوهستان در اين سالن قديمي و خاطره‌انگيز كه

 

 از خاستگاه‌هاي كوه‌نوردي نوين ايران است، مي‌تواند فرصت خوبي باشد براي ديدار كوه‌نوردان و ارتباط‌گيري

 

همه‌ي دوستداران كوهستان با يكديگر. هنريك خالويان، رييس هيات مديره‌ي باشگاه آرارات به حاضران

 

خوشامد گفت؛ عباس محمدي مطلبي در زمينه‌ي بحران زيست محيطي كوه‌هاي ايران و شعار امسال روز جهاني كوهستان خواند؛ محمد نقوي از كلاردشت سخناني در مورد تلاش اهالي منطقه براي جلوگيري از فعاليت معدن سنگ كلاردشت گفت؛ هوسپيان پيام جليل كتيبه‌اي از پايه‌گذاران ديواره نوردي در ايران را به مناسبت اين روز خواند. اوا هاروطونيان پيغام گغام ميناسيان، كوه‌نورد و مربي پيشگام كشور را به اطلاع حاضران رساند. عباس جعفري يادداشت پراحساسي را درباره‌ي كتيبه‌اي، ميناسيان و نيكول فريدني (عكاس برجسته‌ي طبيعت ايران) خواند. و در يك فرصت ميان برنامه، دو قطعه موسيقي با پيانو و ويولن توسط نوازندگان ارمني اجرا شد.

پرشورترين بخش برنامه، حضور نيكول فريدني با صندلي چرخ‌دار بر روي سن بود كه كف زدن ممتد و برپاخاستن حاضران را در پي داشت. انجمن، از كتيبه‌اي كه در آلمان اقامت دارد، و از ميناسيان كه مقيم آمريكاست نيز براي حضور در نشست دعوت كرده بود. اما كتيبه‌اي به علت آن كه ديگر نمي‌تواند به سفر طولاني برود، و ميناسيان به دليل دير خبردار شدن نتوانستند به تهران بيايند.

در اين مراسم، با تقدير از يك عمر كوشش موثر سه پيش كسوت گران‌قدر، جليل كتيبه‌اي، گغام ميناسيان، و نيكول فريدني، در زمينه‌ي كوه‌نوردي و فرهنگ دوستي با كوهستان، لوح عضويت افتخاري انجمن كوه‌نوردان ايران به آنان اهدا شد.

لوح كتيبه‌اي را ابراهيم صدري (كوه‌نورد و كوه‌‌نويس پيش‌كسوت، از بستگان كتيبه‌اي)، و لوح ميناسيان را خانم اوا هاروطونيان، خواهرزاده‌اش دريافت كردند.

پوشش رسانه‌اي اين مراسم، نسبت به مراسم سال 83 كمتر بود، يك دليل اين امر، پيشامد غم‌انگيز درگذشت تعداد زيادي خبرنگار در حادثه‌ي سقوط هواپيماي C130 و هم‌زمان شدن مراسم روز كوهستان با مراسم بزرگداشت آن درگذشتگان بود. خبرگزاري مهر، خبرگزاري ميراث خبر، يكي از شبكه‌هاي راديويي، و چند سايت و وبلاگ، مطالب و گزارش‌هايي در مورد روز جهاني كوهستان و اين همايش داشتند كه در همين جا از آنان سپاسگزاري مي‌كنيم