نشست با خانم ابتکار (۲)
ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱٧ مهر ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

( دنباله ی نامه به خانم ابتکار )

* در طرح های بسیار پرهزینه ی تعریض خیابان ها ، درختان کهن سال بی شماری ریشه کن شده و هویت گذرگاه ها به کلی مخدوش شده است ( خیابان و میدان آزادی ، بزرگ راه چمران ، محله ی نارمک ، بزرگ راه آزادگان ، ... ) .

* در طرح بزرگ " پیاده راه " خیابان تاریخی ولیعصر ، برخلاف گفته های اولیه ، هیچ کاری برای رسیدگی به درختان کهن سال و زیبای خیابان نشده و حتی برعکس ، با سنگ چین کردن های اضافه و ایجاد حلقه های فلزی و سیمانی در اطراف درختان ، راه تنفس و تغذیه ی ریشه ها را بسته اند .

* با توجه به وضع اقلیمی و ساخت و سازهای تهران ، موثرترین راه برای کاهش آلودگی هوا و بهبود وضع شدآمد ( ترافیک ) ، محدود و هزینه دار کردن رفت و آمد خودروهای شخصی در شهر است ؛ شهرداری تهران ، برعکس ، سیاست خود را بر مبنای گسترش خیابان ها و باز کردن راه برای خودروهای شخصی قرار داده است . در طرح هایی مانند " بی.آر.تی "  نیز که در جای خود قابل تقدیر است ، شهرداری به جای آن که بخشی از عرصه ی رفت و آمد خودروهای شخصی را به این کار اختصاص دهد ، با از میان بردن فضای سبز وسط و حاشیه ی خیابان ، طرح را ( که منطبق با استاندارد هم نیست ) اجرا کرده است .

* با توجه به افزایش واحدهای مسکونی و جمعیت ، کاملا مشخص است که در سال های اخیر ، سرانه ی فضای سبز در بیشتر منطقه های شهر تهران به شدت کاهش یافته است ( منطقه های 1، 2، 10، 11، 12... ). با این حال ، شهرداری به استناد نهال کاری های کم تاثیری که در حاشیه و دور از شهر انجام می شود ، مدعی است که سرانه ی فضای سبزتهران رو به افزایش  است . حتی اگر بپذیریم که سرانه ی مطلق فضای سبز افزایش یافته است ، با اطمینان می توان گفت که در بسیاری از محله ها و منطقه ها ، سبزینگی از دسترس شهروندان خارج شده است .

* در شمیران و طرشت و دیگر نقاط تهران ، بقایای باغ ها و و باغچه های سنتی ، در حال تخریب هستند یا به کلی رها شده اند . برای نمونه ، در حالی که محله ی دربند به عنوان نخستین " محور تاریخی و طبیعی " از سوی سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است ، در عمل هیچ اقدامی برای حفظ بافت منطقه صورت نگرفته است ، و حتی ساخت و سازهای نامتناسب به شدت در آن در حال اجرا است .

* شهرداری همچنان ، در صدور پروانه های ساختمانی و پایان کار ، هیچ گونه الزامی را در زمینه ی رعایت قواعد صرفه جویی در مصرف انرژی و آب ساختمان ها در نظر نمی گیرد .

 

در پایان ، خواهشمندیم با توجه به موارد بالا ، اقدام لازم را در جهت اصلاح رویکردهای شهرداری تهران توسط شورای شهر ، و با نظرخواهی از سوی کارشناسان و دل سوزان محیط زیست به انجام رسانید .