پاسخ سازمان حفاظت محيط زيست، در مورد جاده سازي در پارك ملي لار
ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز ٩ آبان ۱۳۸٦ : توسط : عباس محمدی

پس از سفر آقاي احمدي نژاد به مازندران و صحبت‌هايي كه در مورد تصويب طرح اتصال جاده‌ي گرمابدر به منطقه‌ي نور(يالرود) از طريق پارك ملي لار شنیده شد ، ما نامه‌اي را به دفتر رييس جمهور فرستاديم( در اين‌جا بخوانيد). اين نامه از دفتر رييس جمهور به دفتر رييس سازمان محيط زيست و به دفتر وزارتي وزارت راه فرستاده شد. از آن‌جا كه از سازمان محيط زيست  پاسخي دريافت نكرديم و از سوي ديگر ، باز زمزمه‌هايي در مورد عملياتي شدن طرح يادشده  به گوش مي‌رسيد، طي نامه‌ي ديگري به خانم جوادي، خواستار نظر سازمان در اين مورد شديم.

چندي پيش، نامه‌ي زير را ( به تاريخ 10/7/86) از معاونت محيط طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست، دريافت داشتيم:

 

جناب آقاي محمدي

رياست محترم هيات مديره و مدير گروه ديده‌بان كوهستان

با سلام

احتراماً ، بازگشت به نامه شماره 173/86 مورخ 24/5/86 در خصوص جاده ارتباطي در پارك ملي لار به‌استحضار مي‌رساند احداث جاده مذكور در پارك ملي به هيچ عنوان مورد تاييد اين سازمان نمي‌باشد و اين سازمان ضمن دستور جلوگيري از ادامه فعاليت پيمانكار طرح مذكور به ادارات كل تابعه( استان مازندران و تهران) مكاتبات عديده‌اي مبني بر مخالفت و طرح دلايل كارشناسي و قانوني با مراجع مختلف انجام داده است. ضمناً فعاليت‌هاي انجام شده با طرح درخواست‌هايي از قبيل بهسازي راه روستايي و احداث راه دسترسي معدن مانند بهسازي مسير روستايي يالرود- پاكبود كه با اخذ مجوز اوليه صورت گرفته انجام شده كه مستلزم ارائه گزارش ارزيابي زيست محيطي جهت اجرايي نمودن پروژه مذكور مي باشد كه تاكنون مجري از ارائه آن خودداري نموده است. همچنين بر اساس آخرين تصميمات متخذه در كميسون زيربنايي، صنعت و محيط زيست هيات دولت عدم عبور راه مورد بحث به خارج از پارك ملي لار و حذف محدوده‌هاي تداخلي تصويب گرديد.

در انتها از حساسيت و احساس وظيفه  آن انجمن نسبت به وضعيت محيط زيست كشور كمال امتنان را داشته و از پيگيري‌ها و پيشنهادات كليه انجمن‌ها و تشكل‌هاي مردمي دلسوز ميراث طبيعي كشور استقبال مي نمايد.