نامه‌ی شورای شهر رينه به رييس‌جمهور در مورد دماوند
ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز ٢٠ خرداد ۱۳۸٥ : توسط : عباس محمدی

جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد

رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

 با سلام و احترام

همان‌طوركه حضرتعالي  استحضار داريد‌،‌ كوه دماوند نماد سرزمين ايران است و ديدن يك عكس آن ، براي همه‌ي ايرانيان و بسياري از ديگر مردمان جهان ، يادآور تاريخ و طبيعت اين كشور باستاني است. اين كوهستان هم‌چنين سرمنشاء خير و بركت براي حوزه وسيعي از اطراف خود است : رودخانه‌ها و چشمه‌هايي كه از آن سرچشمه مي‌گيرند روستاها و شهرهاي بسياري را سيرآب مي‌كنند؛ چمن‌زارهاي آن چراگاه دام‌هاي بسيار است؛ آب گرم و معدني آن زمينه‌ساز درآمد براي اهالي منطقه است؛ و هرساله صدها هزار گردش‌گر و هزاران كوه‌پيما از داخل و خارج كشور ، براي استفاده از مناظر و آب و هواي كم‌نظير دماوند به اين منطقه مي‌آيند.

بديهي است كه استفاده پايدار از  نعمات خدادادي دماوند ، مستلزم آينده‌نگري ، پرهيز از اجراي پروژه‌هاي مخرب، و حفاظت از محيط‌زيست منطقه است. با كمال تاسف، طرح‌هاي بهره‌برداري از پوكه معدني ، به‌ويژه در منطقه فرقه موجب وارد آمدن آسيب جبران نشدني به مراتع دماوند، و فرسايش چشم‌گير خاك شده است. اين آسيب‌ها علاوه بر آن‌كه جاذبه‌ طبيعي دماوند را به‌شدت خدشه‌دار كرده و در برابر چشمان هر ناظر داخلي و خارجي ، نمودي از رفتار غير‌مسئولانه ما را با طبيعت منحصر به فرد كشور به نمايش گذارده ، هم‌چنين خطر رانش زمين و جاري شدن سيل را افزايش داده است.

با عنايت به نكات يادشده و با توجه به مخالفت اكثريت اهالي رينه و ديگر شهرها و روستاهاي دماوند با فعاليت‌هاي معدني ، خواهشمند است دستور فرمايند برداشت پوكه معدني كه كالايي است كم‌ارزش و جايگزين‌هاي صنعتي مناسب‌تري هم دارد ، به‌ويژه در منطقه قرقه متوقف شود.

شوراي شهر رينه و دوستداران محيط زيست و طبيعت در سراسر كشور آمادگي دارند طرح‌هاي درآمدزاي مناسب‌تري را براي منطقه پيشنهاد دهند.

با تشكر از توجه جنابعالي  -  حاج‌علي صادقي راد 

   رئيس شوراي شهر رينه