روز کوهستان پاک
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ٢٤ شهریور ۱۳۸٧ : توسط : عباس محمدی

4 مهر، روز کوهستان پاک

 

چندین سال است که در ایران، روز چهارم مهر به نام روز کوهستان پاک شناخته شده و در روزهای تعطیل نزدیک به این روز کوه نوردان در هر راه کوهستانی که هستند، با پاک سازی مسیر از زباله در حفاظت  کوه ها می کوشند .

رها کردن زباله در کوه ( یا جاده ، ساحل ، دشت ، ... ) آشکارترین نمود بی اعتنایی به مسوولیتی است که هر کس نسبت به محیط پیرامونی خود دارد . نیازی به گفتن نیست که هر کس که از محیط های طبیعی یا عمومی استفاده می کند ، باید به حق دیگرانی هم که می خواهند از این محیط ها به شکل پاکیزه و آرامش بخش بهره ببرند ، احترام بگذارد .

 

چند پیشنهاد

 

* روز چهارم مهر را به دوستان و اطرافیان خود معرفی کنید .

 

* با رسانه ها تماس بکیرید و از آنان بخواهید که در معرفی این روز و در یادآوری مسوولیت فردی نسبت به محیط زیست ، مطالبی را پخش کنند .

 

* از هر راه ممکن ، در افزایش آگاهی همگانی در مورد ارزش محیط های کوهستانی تلاش کنید .

 

* به یاد داشته باشید که آموزش جهره به چهره ، موثرترین شیوه ی آموزش است ؛ در کوه و در نشست های گروه های کوه نورد و طبیعت گرد ، در زمینه ی حفاظت کوهستان سخن بگویید .

 

* در یکی از روزهایی که در مهرماه به کوه می روید ، کیسه ای به دست بگیرید و زباله های رها شده را جمع آوری کنید . خجالت نکشید ! مطمئن باشید که هر آدم عاقلی ، شما را تحسین خواهد کرد و اشخاص لاابالی هم با دیدن کار شما ، به خود خواهند آمد .

 

* اگر در یک مکان عمومی بساط پهن کردید ، اطراف خود را به شعاع ده متر پاک سازی کنید . به قول یکی از دوستان ، این یک " تشکر صمیمانه از طبیعت " است .

 

* شهرداری ها ، شوراهای شهر و روستا ، و اداره های محیط زیست آماده اند که با شما همکاری کنند . پیشنهاد خود را در مورد کار رسانه ای ، چاپ بروشور ، یا تهیه ی کیسه ی زباله با آن ها درمیان بگذارید ، به احنمال زیاد به شما کمک خواهند کرد .

 

* فروشندگان و تولیدکنندگان وسایل کوه نوردی و طبیعت گردی ، همچنین شرکت های تورگردان ، ممکن است که  درکار پاک سازی ، از  شما  حمایت مالی کنند ؛ طرح خود را به آن ها بدهید و با مدیران آن ها مذاکره کنید .