یک برنامه ی به یاد ماندنی
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٠ مهر ۱۳۸٧ : توسط : عباس محمدی

 

 همایش نکوداشت راهنمایان علم کوه برگزار شد

 

در بعدازظهر 18/7/87 ، حدود سیصد نفردرسالن آموزش وپرورش کلاردشت حضور یافتند تا در همایشی که از سوی انجمن کوه نوردان ایران برای نکوداشت صفرعلی نقوی و علی محمد فرضی – نخستین راهنمایان رسمی کوه نوردی ایران – و فرزندان شان رسول نقوی و علیدوست فرضی  برگزار شد بود، از این کوه مردان با سابقه قدردانی کنند .

 

 

 


مراسم به شکلی مردمی ، کم هزینه و صمیمانه و پرشور اجرا شد . از ساعت 6 تا 6:30 از حاضران با چای و شیرینی و میوه پذیرایی شد ، سپس با خوشامدگویی از سوی مجری برنامه ( جواد نظام دوست) و خواندن قرآن ، مراسم اصلی آغاز شد . در ابتدا اعظمی نسب ، رییس آموزش و پرورش کلاردشت ضمن خوشامدگویی به حاضران مطالبی در مورد جایگاه کوه در منابع اسلامی و اهمیت کوه نوردی گفت . سپس دکتر بهرام دلفان آذری متخصص جنگل شناسی ، نکته هایی را در زمینه ی پوشش گیاهی کلاردشت و عامل های تهدید کننده ی آن مانند راه سازی و معدن کاوی و گردش گری غیرمسوولانه بیان کرد . پس از آن ، مجری شرح حال مختصری از چهار راهنمای باسابقه ی علم کوه گفت و با دعوت از بزرگان و کوه نوردان پیش کسوت حاضر در همایش ، از آنان خواست که لوح های سپاس انجمن و هدیه هایی را که به رسم یادبود فراهم شده بود به صفر نقوی ، علیدوست فرضی ، رسول نقوی و علیدوست فرضی اهدا کنند . این بخش از برنامه ، با کف زدن های ممتد و ابراز احساسات شادمانه ی جمعیت همراه بود .

در بخش دیگری از برنامه ، یک فیلم پانزده دقیقه ای نمایش داده شد که صفر ، علی محمد ، خانه ی صفر و  روستای رودبارک را در دهه ی چهل خورشیدی نشان می داد . این فیلم ، با استفاده از بخشی از فیلم « سفرهای هامی و کامی » ساخته ی زنده یاد نادر ابراهیمی ، و فیلم گروه فرانسوی صعود کننده ی دیواره ی علم کوه در سال 1345 تدوین شده بود . فیلم مورد توجه بسیار حاضران قرار گرفت و حال و هوای پر احساسی به جلسه داد . در فواصلی از برنامه هم کوه نوردان به خواندن آواز و نواختن دف پرداختند که به شور و حال خودمانی وصفای جلسه می افزود .

 

در بخش پایانی نشست ، محمد تاجران ، کوه نورد و دوچرخه سواری که با شعار « به درختان نیاز داریم » از ماه ها پیش با دوچرخه در حال سفر به دور دنیا است ، تعدادی از اسلایدهای خود را نمایش داد .

 

در این همایش ، کوه نوردانی از کلاردشت ، تهران ، تنکابن ، رامسر ، همدان ، کرمانشاه ، مشهد ، و جند شهر دیگر حضور داشتند . کوه نوردانی هم از دیگر شهرها ، برای راهنمایان پیش کسوت پیام فرستاده بودند . از میان کوه نوردان پیش کسوت و فعالان کوه نوردی کشور که در مراسم حضور داشتند ، می توان از اینان نام برد : فرخ رحمدل ، محمود فتوحی ، ابراهیم نوتاش ، ابراهیم بابایی ، داود محمدی فر ، محمد علی ابراهیمی ، محمود نظریان ، سعید اردبیلی ، نعمت الله اخضری ، عباس جعفری ، حسن زرین قلم ، عباس محمدی ... و خانم فرخنده صادق .

 

در مجموع  می توان گفت که این شب ، یکی از خاطره انگیز ترین شب های کوه نوردی ایران بود ، و قطعا به یکی از به یاد ماندنی تر رویدادهای کوه نوردی کشور هم بدل خواهد شد .