همایش همدان
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ۸ خرداد ۱۳۸۸ : توسط : عباس محمدی

همایش هیمالیانوردان در همدان ، و محیط کوهستان الوند

 

در بعد ازظهر روز چهارشنبه 6/3/88 به دعوت هیات کوه نوردی استان همدان ، همایشی در شهر همدان برگزار شد که در آن شماری از صعود کنندگان ایرانی قله های بلند جهان ، همچنین جمعی از دیگر کوه نوردان کشور شرکت داشتند . در این جلسه ، از اعضای تیم های صعودکننده ی اورست در سال های 77 و 84 تقدیر شد و فیلم هایی مربوط به هیات های ایرانی اورست ( پیش و پس از انقلاب ) نمایش داده شد .

 

از سوی دفتر نمایندگی انجمن کوه نوردان در همدان ( که بعضی از اعضای آن در هیات هم فعال هستند ) ، از هیات مدیره ی انجمن دعوت شده بود که در این همایش شرت کنند . به این ترتیب ، سه نفر از هیات مدیره ( حسن زرین قلم ، عباس ثابتیان ، عباس محمدی ) به همدان رفتیم و ضمن حضور در جلسه و دیدار با جمعی از دوستان قدیمی و جدید ، در برنامه ی صعود به قله ی الوند که در روز پنج شنبه برگزار شد هم شرکت کردیم .

 

بزرگ ترین مشکلی که کوهستان پر ارج الوند از چند سال پیش با آن درگیر بوده ، موضوع احداث خط تله کابین از گنج نامه تا میدان میشان است که متاسفانه با وجود مخالفت های کوه نوردان ، سازمان میراث فرهنگی و گروه های مدافع محیط زیست ، سرانجام این خط  از چند ماه پیش راه اندازی شد . صعود به قله ، و پی گیری اعضای انجمن در همدان فرصتی را فراهم کرد تا با مدیر عامل شرکت تله کابین گنج نامه نشستی داشته باشیم و دغدغه های خودمان را که در سال های گذشته به شکل نامه و بروشور و مقاله ارایه داده بودیم ، رو در رو طرح کنیم . خوشبختانه ، این مدیر ( آقای اردستانی ) با رویی خوش پذیرای ما شد و گفت که خودش و مجموعه ی شرکت هم دل سوز محیط زیست الوند هستند و آمادگی دارند که با ما جلسه های بیشتری داشته باشند تا نقطه نظرهای زیست محیطی را در محدوده ی تله کابین لحاظ کنند .

 

این جلسه ، از چند نظر مفید بود ؛ گزارش آن را در فرصت های بعدی به اطلاع می رسانم .