جشن ثبت دماوند برگزار شد

دیروز (29/4/87) «جشن ثبت دماوند» با فعالیت مشترک دفتر ثبت آثار طبیعی سازمان میراث فرهنگی، ادارهی میراث فرهنگی مازندران، کمیتهی ملی طبیعتگردی،گروه دیدهبان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران، و استانداری مازندران در قرارگاه کوهنوردی پلور برگزار شد.

در این مراسم ، اسفنیار رحیم مشایی معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، به نکتهای اشاره کرد که نقطه نظر ما هم هست و بسیار مهم به نظر میرسد:« ثبت دماوند، نه پایان یک طرح بلکه سرآغاز برنامه ای درازمدت برای حفاظت دماوند است.»

         

                                   عکس از انوشه سلمان‌پور

پیشنهاد مشخصی که ما برای برداشتن نخستین گام های عملی در جهت حفاظت از دماوند داریم ( و آن را به مسوولان  سازمان میراث فرهنگی و کمیتهی ملی طبیعتگردی ارایه دادهایم ) این است که سازمان ، اقدام به تعطیلی معدنهای پوکهی دماوند کند: در حال حاضر سه معدن وسون، ملار، و ملک آباد در دماوند فعالیت دارند که روزانه دهها کامیون از خاک این «اثر ملی» را به توبره میکشند و میبرند. اگر مقابله با پارهای عوامل مخرب دماوند مانند چرای مفرط دامها و ساخت وساز ، به دلیل پرشمار بودن بهرهبرداران و ذینفعان دشوار و زمان بر باشد، اما تعطیل کردن معدنهای پوکه، به جهت معدود بودن اشخاص ذینفع و به دلیل آن که اکثریت مردم و شوراهای شهر و روستا در منطقه با فعالیت این معدنها مخالف اند، کاری ساده و عملی است.

 دولت میتواند با پرداخت خسارت یا واگذاری معدن در جاهای دیگر، پروانهی بهرهبرداری شرکتهای بهرهبردار را لغو کند.

خبرهای مربوط به این جشن را در این جا بخوانید.

/ 2 نظر / 4 بازدید
حامد میرزاخلیل

سلام آقای محمدی خبری از اعتراض شما به شهرداری پیرامون آلودگی نوری نشد؟ 1888 شماره تلفن اعتراضات شهرداری یادتون نره

علی

در خصوص تعطيلي معادن با شما موافقم ولي چند تا گله گوسفند که به همت دولتهاي جمهوري اسلامي روزبروز از تعدادشان کاسته ميشود در مورد انها بي انصاف نباشيد ظاهرا از ديوار عشاير و چند گله سنگسريها کوتاهتر ديواري گير نياورديد .اينها روح و زندگي ان طبيعت هستند. بجاي ان جلوي صعود چند هزار تايي را بگيريد که ساختار کوه را به هم ميريزند.