نگاهبانی دماوند

انجمن کوه نوردان ایران و هیات کوه نوردی استان تهران ، از گروه ها و باشگاه های کوه نوردی درخواست دارند در برنامه های حفاظت از کوه دماوند مشارکت کنند .

همان گونه که اطلاع دارید، کوه دماوند در سال 1387 از سویسازمان میراث فرهنگی، به عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و جامعه  یکوه نوردی کشور در طرح و پیگیری موضوع ثبت دماوند نقش بسیار موثری داشته است. باتوجه به این که هم اکنون معدن کاوی، انباشت زباله، چرای دام، جاده سازی، شکار،گردشگری و حتی کوه نوردی غیر مسوولانه، کوه دماوند را به شدت تهدید و تخریب می کند،شایسته است که جامعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ی کوه نوردی در حفاظت این کوه و جلوگیری از تخریب و آلودگی آن فعالیت داشته باشد.

 

 پیشنهاد می شود:

1-     از 15 خرداد (روز جهانی محیط زیست) تا 13 تیر (روز ملی دماوند) در هر برنامه ای که در دماوند اجرا می کنید ، علاوه بر بازگرداندن زباله های خود ، مقداری از زباله های رها شده را نیز جمع آوری کنید و به شهر برسانید .

2-     در مسیر صعود خود ، با مردم درباره ی ضرورت حفظ پوشش گیاهی دماوند ( به ویژه شقایق ها که در این فصل ، زینت بخش دماوند هستند ) صحبت کنید .

3-     به مناسبت روز ملی دماوند  برنامه های جشن ، همایش ، پاک سازی کوهستان ، و « صعود مسوولانه » ترتیب دهید .

4-     مقاله ، خبر و گزارش هایی در زمینه ی حفاظت کوهستان به مطبوعات بدهید .

5-     خبر فعالیت های خود را به دفتر هیات کوه نوردی استان تهران و انجمن کوه نوردان ایران بفرستید .

 

دفتر مرکزی انجمن کوه نوردان ایران ، پنجمین همایش روز ملی دماوند را در روز جمعه 12 تیر ماه 1388 در شهر رینه برگزار خواهد کرد . با کمک به اجرای این برنامه و حضور در آن ، می توانید گامی در معرفی ارزش های بی بدیل دماوند بردارید .

اطلاعیه ی هیات تهران را در اینجا بخوانید .

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
علی پاداش

سلام لطفا آقای محمدی برای نجات دماوند کار کنید به لینک زیر هم مراجعه کنید http://koohsaran.ir/news.php?item.72.1