برگزاری پنجمن «جشن کوهستان» در تهران

وی با اشاره به این که کوهستان آخرین دژ حیات وحش است، افزود: هم‌اکنون تنها برخی از کوهستانهای کشور بکر باقی مانده است که باید از آنها حفاظت کرد و  رفت و آمدهای بیش از حد با خودرو و ساخت و سازهای غیرمجاز در طبیعت باعث شده که حتی یوزپلنگ‌ها که در مناطق استیپی حضور داشتند به مناطق نیمه کوهستانی پناه ببرند که این نشان دهنده اهمیت ویژه‌ای است که باید در حال حاضر باید برای کوهستان قائل شویم.

محمدی گفت: این همایش مانند سال‌های گذشته در پنج‌شنبه 21 آذر ماه در باشگاه ورزشی، فرهنگی آرارات برگزار می‌شود و یک همایش دیگر نیز در همین روز در کلاردشت به دلیل داشتن محیط کوهستانی بکر و زیبا برگزار می شود.

گفتنی است، سال 2002 میلادی از سوی سازمان ملل متحد، «سال جهانی کوه‌ها» نامیده شد و شعار مهم آن « ما همه مردمان کوهستان‌ هستیم» بود.

انسان‌ها چه در دشت زندگی کنند و چه در کوه، با راه‌هایی بیش از آن که در ابتدا به نظر می‌آید، به کوهستان مرتبط هستند و این ارتباط، مهمترین دلیل انتخاب شعار بود. همچنین کوه‌ها بیشترین آب شیرین جهان را تامین می‌کنند، از مهم‌ترین پناهگاه‌های تنوع زیستی و محل زندگی یک نفر از هر ده نفر هستند.

گفتنی است فعالیت‌های رسمی مربوط به سال جهانی کوه‌ها از 11 دسامبر 2001 آغاز شد و در سال 2002 در پنجاه و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، روز 11 دسامبر به عنوان روز جهانی کوهستان انتخاب شد.

/ 0 نظر / 4 بازدید