شیر کوهستانی آبیسینا؛ باشکوه و فراموش شده

کشور باستانی اتیوپی به عنوان سرزمین شیرها شناخته شده و پادشاهان اتیوپی خود را از نوادگان سلیمان نبی و دارنده عنوان شیر جودا می دانستند. از قدیم در بارگاه شاهان و شاهزادگان این سرزمین شیر چه بصورت نمایه هایی چون مجسمه و چه رام شده به چشم می خورد. هایلاسلاسی در کنار شیران معروف بربری خود که هدیه ای از سوی مولای مراکش بود نمونه های بسیار زیبایی از شیر آبیسینا (Panthera leo abyssinica) با یالی سیاه و انبوه نگاهداری می نمود که اکنون اولاد این شیرهای درباری در باغ وحش آدیس آبابا وجود دارند.

در نواحی مرتفع و کوهستانی چون کوه های اطلس و کوهستان های دماغه امید نیک و کیپ آفریقای جنوبی و آبیسینای اتیوپی شیرها نسبت به نمونه های نواحی دشتی دارای یال انبوه و مشکی تری می باشند و در کنار تطابق با محیط، جذابیت بیشتری برای ماده ها در هنگام جفت یابی ایجاد می نمایند. تا چندسال پیش گمان می رفت که شیر کیپ که در دهه 1860 نابود شد زیرگونه مجزایی بوده ولی پژوهش های ژنتیکی اکنون ثابت نموده که در واقع این جمعیت جنوبی ترین پراکنش زیرگونه شیر ترانسوال بوده است. همین آرایش یال در نمونه شیرهای آسیایی موجود در باغ وحش های اروپایی چون برلین و لندن دیده شده که به دلیل سردی اقلیم همانند شیر بربری کوهستان های اطلس تمام لایه پوستی زیرشکم شیرهای نر با یال انبوه و تیره ای پوشیده شده و در نگاه نخست به هیچ روی شبیه به شیرهای بی یال و دم و اشکم جنگل گیر گجرات هند نمی باشند.

همچون دیگر کشورهای دارای پیشینه کهن سرزمین اتیوپی که یادگار پادشاهان کوش می باشد گرفتار جنگل زدایی و فرسایش خاک شدید و هولناکی شده است. در کشوری قافد منابع سوخت فسیلی، چوب و زغال مهم ترین منبع گرمایش است.. هنگامی که در دهه 1880 منلیک دوم آدیس آبابا را به پایتختی کشور برگزید به ابتکاری بسیار جالب دست زد. در کنار مستشارانی که برای پایه گذاری آرتش نوین به استخدام درآمده بودند یکی از مسیونرهای مذهبی پیشنهاد نمود که از درختان سریع الرشد و مقاوم اکالیپتوس برای احیا و ایجاد پوشش جنگلی بهره جویند. پس از کشت آزمایشی و بدست آمدن نتیجه مطلوب به فرمان امپراتور تمام ماموران دولتی و اعضای کلیسا موظف شدند که در هر ماموریت به استان ها همراه خود کیسه های مملو از بذر اکالیپتوس برده و در محل ماموریت در مکان های مناسب پخش نمایند.

بااین وجود افزایش جمعیت و نیاز به سوخت و زمین های کشاورزی و منابع غذایی روز به روز منابع طبیعی کشور را رو به نابودی و قهقرا برده است. بر اساس جدیدترین برآوردها اکنون بین 1000 تا 1500 قلاده شیر در اتیوپی وجود دارند. از 60 سال پیش باغ وحش آدیس آبابا در کنار گونه های منحصر بفرد اتیوپی چون آیبیکس والیا و بابون گلادا و نیالای کوهی از نمونه های شکوهمند شیر نگهداری می نموده ولی درحال حاظر بودجه 64000 دلاری در سال قادر به تامین تغذیه و نگهداری 16 قلاده شیر آبیسینیایی نمی باشد. بنابراین مسئولان باغ وحش مجبور به مسموم نمودن توله شیرها شده و آنها را به یک تاکسیدرمیست به مبلغ 175 دلار فروخته و در نهایت نمونه های آمپایه شده این توله شیران به مبلغ 400دلار به فروش رفتند.

/ 7 نظر / 162 بازدید
رضا نظام دوست

عباس جان! من نمی دانم شما و این رفیقتان کوشان جان کجاها سیر می کنید و این اطلاعات را برای کدام خواننده ای منتشر می کنید! اصلا چه کسی در این اوضاع و احوال ملک خراب ما اهمیت می دهد که تعداد شیرهای آدیس آ به به الان هزار تا شده یا دو هزار و هشتصد پنجاه یا هزار و دویست و بیست و شش؟! بهر حال علم آدم و اطلاعات عمومی و خصوص اش باید به یک دردی بخورد قربانت گردم! البته این کوشان جان نالیده بود که ملت این روزها ظاهرا نمی کشند و حوصله ی خواندن مطالب جدی را ندارند و به هزل گرایش دارند و این صحبتها! ولی آخر قربان این اطلاعات جدی شما بگردم من! مسائل مطرح شده ی جدی هم باید کمی تا قسمتی یک دخلی به زندگی روزمره و افق های آینده ی زندگی خوانندگان این وبلاگ شما داشته باشد خب!!

رضا نظام دوست

مثلا من امروز یک آمار جالب تری خواندم که دانستن آن برای ملت ما از دانستن تعداد شیرهای آدیس آبه به ، مهم تر و جدی تر است! و آن هم داستان افزایش قیمت دلار در سی سال گذشته است و اصلا هم هزل نیست. توجه بفرمایید که همزمان با پیروزی انقلاب نرخ دلار در بازار ارز حدود 10 تومان بود. در سال 1358 به 14 تومان رسید و سال بعد، 20 تومان شد. با شروع جنگ تا سال 1360 به 27 تومان رسید. سال بعد، 35 تومان شد. این روند صعودی ادامه داشت. سال 1362 شد 45 تومان . و همینطور افزایش یافت تا قبل از پذیرش قطعنامه 598 در سال 1367 که در بازار تهران 145 تومان بود پس از اعلام پذیرش ناگهان به 75 تومان کاهش یافت و روند کاهشی آن در روزهای بعد تا 59 تومان نیز ادامه پیدا کرد!! از سال 1368 به بعد دوباره سیر صعودی شد و به 120 تومان رسید؛ در 1369 شد 140 تومان و در 1371 حدود 150 تومان. تورم فزاینده آن سالها بر نرخ دلار نیز اثر داشت؛ در سال 1372 دلار 180 تومان بود و در 1373 حدود 260 تومان. سال آخر ریاست جمهوری هاشمی ، دلار 444 تومان شده بود و خاتمی با دلار 480 تومان رییس دولت شد. اصلاحات، نرخ فزاینده ی دلار را متوقف نکرد؛ این چنین، در

رضا نظام دوست (ادامه)

...... اصلاحات، نرخ فزاینده ی دلار را متوقف نکرد؛ این چنین، در سال 1377 دلار 646 تومان فروخته می شد و در 1378 حدود 863 تومان. در 1879 دلار 813 تومان معامله شد و در 1380، آخرین روزهای دولت اول اصلاحات، دلار 790 تومان بود. در 1384 دولت احمدی نژاد با دلار 900 تومانی بر سر کار آمد. دلار با تزریق های فله ای دولت او و افزایش قیمت نفت و تلاشی که برای تک نرخی کردن دلار صورت گرفت، سیر صعودی اندکی را طی کرد. چنان که در 1386 به 935 تومان رسید و در 1387 به 966 تومان. بعد از انتخابات 1388 دلار دیگر 1000 تومان شده بود. دلاری که در سال 1389 حدود 1100 تومان بود و در زمستان 1390 به 1900 تومان رسید، در ماه های اخیر و ناگهان در چند هفته ی اخیر و به ویژه دو هفته ی گذشته، 3000 تومان را رد کرد و به 4000 تومان نیز رسید!!!! و الان هم که معلوم نیست کی به کی است! و کی داده و کی گرفته!!! وجدانا دانستن این آمار بنظر شما از دانستن تعداد شیرهای آدیس آ بابا جالب تر نیست قربانت گردم؟؟!!

برج سینا !

هیمالیا نوردی با کدام ارز؟ عرض ارادت یا عرض معذرت؟! http://boorjsina.persianblog.ir/post/319/

ضرابیان

سلام فرموده اید: اگر ما بتوانیم موضوع هایی مانند قانون شکنی، همه شمول نبودن قانون، هرج و مرج اقتصادی، انحصار طلبی در حوزه های گوناگون تصمیم گیری و مانند این ها را که امور اجتماعی هستند، رفع یا اصلاح کنیم، بیش از نود درصد مشکلات محیط زیستی مان را هم حل خواهیم کرد. یعنی چه کار باید بکنیم؟ این اصلاحات توسط چه کسانی باید انجام شود؟

عباس محمدی

به ضرابیان چه کنیم؟ خوب، باید از همین کارهایی که الان می کنیم، یعنی کار مطبوعاتی و آموزشی و راه اندازی تشکیلات محیط زیستی و... ، باز هم بکنیم! چه کسانی؟ هر کس که می تواند و به این سرزمین علاقه دارد!

ضرابیان

این که می گویم مشارکت واقعی مردم می توان راه گشاباشد، "کلی گویی" تفسیر می شود ولی فرمایشات شما "کلی گویی" نیست! راه را به بیراهه می روید تا زمانی که تصور می کنید با آموزش مردم، مشکلات حل خواهد شد.