شعار شهر ما : زنده باد ساخت و ساز ! (2)

در ویژه نامه ی یادشده ، نویسنده از « گذرگاه های دل پذیرتهران ... که به همت سازمان پارک ها و فضای سبز ایجاد شده » سخن گفته و هشت مورد از این بزرگ راه ها را نام برده است که ما می توانیم با راندن خودرو در آن ها « از موهبت الهی طبیعت ، بهره مند » شویم . این هشت مورد ، چنین اند : بزرگ راه زین الدین تقاطع پارک لویزان ، بزرگ راه چمران تقاطع نمایشگاه ، بزرگ راه نیایش تقاطع ولیعصر ، بزرگ راه یاسینی ، بزرگ راه مدرس تقاطع پارک طالقانی ، بزرگ راه یادگار تقاطع فرحزاد ، بزرگ راه بابایی تقاطع پارک لویزان ، بزرگ راه حکیم تقاطع پارک پردیسان . شاید کسانی که در تهران نبوده اند یا وضع چند سال پیش مکان هایی را که سازمان پارک های شهرداری برای ما  بدل به « بزرگ راه های دل پذیر» کرده به یاد نیاورند ، باور کنند که به راستی آقایان با ساختن این بزرگ راه ها طبیعت سازی هم کرده اند . اما واقعیت تلخ ، به رغم این دروغ پردازی بزرگ ، این است که به جز بزرگ راه مدرس ، هفت مورد دیگر با تجاوز به داخل پارک ها و جنگل های مصنوعی که از سال ها پیش انقلاب وجود داشته اند ، آسیب های جدی بر حریم سبز شهر وارد کرده اند . بزرگ راه های زین الدین و بابایی دو سمت جنوب و شمال جنگل مصنوعی لویزان را قیچی کرده اند . در طرح تعریض بزرگ راه چمران ، هکتارها فضای سبز دو سوی این « باغ راه » نابود شد . بزرگ راه نیایش و خروجی های آن در حوالی مجموعه ی ورزشی انقلاب ، آسیب های چشم گیر به فضای سبز این ورزشگاه زد . بزرگ راه یاسینی ، همان گونه که در ویژه نامه آمده ، از دل پارک جنگلی سرخه حصار عبور کرده است . بزرگ راه یادگار ، بافت سنتی باغ های فرحزاد را زیر و رو کرد . و بزرگ راه حکیم ، پارک پردیسان را که قرار بود به عنوان بخشی از فضای طبیعی تهران حفظ  شود ، دو شقه کرد . به جز این ها می توان از بزرگ راه همت گفت که در غرب تهران ، از میان باغ های کهن سال توت رد شد ؛ و همچنین از بزرگ راه آزادگان ( کمربندی تهران ) که از کشتزارها و موستان های شهریار عبور کرد و در طرح جدید تعریض ، فضای سبز وسیع میان آن هم نابود شد .

نه فضای تهران اجازه می دهد که با این روند سرازیر شدن خودروها به شهر ، با خیابان سازی  ، به شدآمد روان دست یابیم ، و نه هوای این شهر می تواند با خودپالایی به حد استاندارد برسد . فقط و فقط با محدود ساختن استفاده از خودروهای شخصی می توان به این هدف ها رسید ؛ چرا پس از سی سال که برای مرکز شهر "طرح ترافیک" تعیین شد ، این محدوده را گسترده تر نمی کنند ؟ لابد مونتاژ کنندگان و واردکنندگان خودرو که سایه شان بالای سر ما است و با هزار جور امتیاز که به خرج ملت و از کیسه ی درآمد نفت می گیرند ، ادعای تولید ملی و ایجاد شغل  دارند ، و لابی قدرتمند ساخت و ساز گرایان که در شهرداری و دولت نفوذ دارند ، مانع اجرای  این گونه طرح ها هستند ؟!

 در این میان ، آن چه البته به جایی نرسد ، فریاد کسانی است که فرو دادن یک نفس پاکیزه را نخستین حق طبیعی انسان ها می دانند . همشهری 12 مرداد ، از قول سید جعفر تشکری هاشمی معاون شهردار تهران در امور حمل و نقل و ترافیک ، نوشته بود : « مشکلت متعدد اقتصادی و معیشتی ... و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات جدیدی مانند قطع برق ، باعث شده مشکل قدیمی آلودگی هوای تهران از یادمان برود . [این در حالی است که ] هوای آلوده سلامت شهروندان را مورد تهدید جدی قرار داده » است .  اما اگر این فراموشی ، در سوی مردم عادی ناشی از گرفتاری های روزانه است ، در سوی مدیران عالی رتبه فقط " تجاهل العارفی " است که علت آن ذینفع بودن در ساخت و سازهای پایان ناپذیر و غالبا پرزیان است .

/ 4 نظر / 4 بازدید
مهدی مشرفی

به کمپین " تلاش برای نجات دریاچه ارومیه " بپیوندید. http://chychest.blogfa.com/post-7.aspx

ح.ا

سلام و درود به شما که بهترینید[گل]

انجمن جبهه طبيعت

با سلام و درود چشم اميد داريم كه دست در دست يكديگر، رنگ طراوت را به تاريكي عصر آهن بزنيم تا طبيعت مادر روح حيات را در كالبد مرده بشريت بدمد. "اگر ارتباط با طبيعت برقرار شود و آنچه با آن رابطه برقرار مي شود دستكاري شده‌ي انسان نباشد و كاملاً طبيعي و زنده باشد مانند حيوانات و گياهان وحشي، مي توان از طريق آنها پيام غيب را دريافت كرد و بعضي از ناديده ها را ديد. در صداي حيوانات، در زوزه گرگ ها، غرش شيرها، آواز پرندگان، فرياد قوها، شيهه اسب‌ها، نعره ببرها و جيغ عقاب‌ها نام هايي پنهاني از خداوند نهفته است كه اگر به دقت شنيده شوند، معلوم مي شوند".(ا.م.ر) خانه "انجمن جبهه طبيعت" متعلق به شماست. منتظر حضور گرمتان هستيم. http://www.naturefront.org http://www.naturefrontsociety.org

محمد

پرزیان برای ما نداران و پر منفعت برای آنها و دوستان بسازوبفروششان !! اصلا یک فرد ((ندار ))حق داره که هوای سالم بره تو ریه هاش؟؟ .... نه اصلا هوا بره تو ریه هاش؟