منشور كاتماندو را در طبيعت‌گردی و كوه‌نوردی الزامی كنيد

   16451-102220.JPG         

سازمانهاي عريض و طويل دولتي و موسسات خصوصي يا مراكزي كه نام و پيشه خود را در راه آموزش اصولي طبيعت‌گردي نهاده‌اند، بهتر است منشور جهاني كاتماندو را مبناي كارهاي خود قرار دهند.

/>

 

                                                گياهان بايد حفظ شوند تا در محيط خود رشد كنند

تهران- خبرگزاري ميراث‌فرهنگي- گردشگري ورزشي- فرشيد فاريابي

 از سالهاي نه چندان دور، در اواسط دهه 60 خورشيدي كه با تيم‌هاي كوه‌نوردي آشنا شدم تا امروز يك طبيعت‌گرد بودم. قديمي‌هاي كوه‌نوردي به خوبي در آموزش من و بسياري از هم‌سالانم براي رفتار با طبيعت دقت و ظرافت به خرج دادند.

اينك كه گردشگران بسياري به سوي طبيعت هجوم مي‌آورند؛ اينك كه بيش از دو دهه تخريب مناظر بي‌بديل طبيعت ايران را به بهانه‌هاي واهي شاهد بوده‌ام، و اينك كه كميته‌هاي راهبردي و خبرگزاريهاي اختصاصي در خصوص طبيعت‌گردي ايجاد و افتتاح مي‌شوند يا كه به سرعت شاهد رشد قارچ‌گونه موسسات گردشگري و آموزش راهنمايان گردشگري طبيعت هستم! از همه كساني كه خود را متولي برحق طبيعت‌گردي مي‌دانند!! سازمانهاي عريض و طويل دولتي و موسسات خصوصي يا مراكزي كه نام و پيشه خود را در راه آموزش اصولي طبيعت‌گردي نهاده‌اند، مصرانه مي‌خواهم منشور جهاني كاتماندو را مبناي كارهاي خود قرار دهند.
 
الزام رعايت اين مفاد و همگاني كردن آموزش آن بايد كه اولين قدم متوليان پرادعاي اين بخش باشد. اميد كه در آشفته‌بازار طبيعت‌گردي، اين يك قدم كه احترام به تجربه جهاني است، محقق شود.

 
متن منشور کاتماندو :

1ـ کمپ: هميشه بخاطر داشته باشيد که پس از شما گروه ديگري هم به کمپ خواهد آمد، بنابراين کمپ را تميزتر از وقتي که وارد آن شده‌ايد ترک کنيد.

2ـ آتش: آتش افروختن را محدود کنيد. هرگز آتش بدون سرپناه نيفروزيد و به ديگران هم توصيه کنيد از روش پسنديده شما پيروي کنند. در مصرف چوب صرفه‌جويي کنيد و در حد امکان از وسايل نفت‌سوز استفاده کنيد. چقدر زيباست اگر با خود نهال ببريد و در مسير خود بکاريد.

3ـ زباله: نايلونها و پاکتهاي اضافي را در محل امني بسوزانيد. کاغذ و ديگر مواد قابل تجزيه، از جمله غذا، را در زمين دفن کنيد. زباله و پس‌مانده‌هاي غير قابل تجزيه را با خود حمل کنيد. اگر در مسير خود به زباله‌هاي بجا مانده از ديگران برخورديد، آنرا نيز با خود به پايين حمل کنيد.

4ـ آب: محل چشمه‌هاي آب را پاکيزه نگه داريد و از بکار بردن آلوده کننده‌هايي مثل مواد پاک‌کننده در رودها و چشمه‌ها پرهيز کنيد. اگر محلي براي توالت وجود ندارد، مطمئن شويد که حداقل سي متر از منابع آب دور هستيد و مواد زائد را هم فورا دفن کنيد.

5ـ عکاسي: وقتي عکس مي‌گيريد، حدود ديگران را رعايت کنيد. اجازه بگيريد و جانب احتياط را نگه‌داريد. برخي از اهالي کوهپايه‌نشين تعصب خاصي در مورد عکاسي از خانواده‌شان دارند.

6ـ گياهان: گياهان بايد حفاظت شوند تا در محيط خود رشد کنند. بريدن شاخه، برداشتن دانه و ريشه و ... در بسياري از مكانها عملي ناخوشايند و غيرمسئولانه محسوب مي‌شود.

7-آموزش: به راهنماها و باربرهاي خود آموزش دهيد که از اصول و مقررات حفاظت محيط کوهستان پيروي کنند. هرگز اجازه ندهيد آشغالها و مواد زائد را نزديک جويها و رودها بريزند.

8ـ احترام: احترام نقاط مقدس را نگه داريد. به ديدن قناعت کنيد و هرگز اشياي مقدس را لمس نکنيد. در هنگام ورود به نقاط مقدس حتما کفش خود را از پا در آورديد.

9ـ کمک: به بچه‌ها بيهوده پول ندهيد. کمک به يک پروژه عمراني، مرکز درماني يا مدرسه به مراتب بهتر است.

10ـ رفتار: از رفتار و همچنين پوشيدن لباسهاي نامناسب خودداري کنيد. اين موضوع احترام شما را نزد اهالي بيشتر خواهد کرد.                                                       

/ 1 نظر / 25 بازدید
نغمه نقیلو

با سپاس از مطالب مفیدی که برروی وبلاگ میگذارید. می خواستم اجازه بگیرم تااز مطالب شما با ذکر نام انجمن ونویسنده در پیشبرد پروژه اکوتوریسم روستای خفر( مسیر صعود به 14 قله بالای 4000 متر دنا) استفاده کنیم.