دستکاری افراطی در سامانه ى رودها، و بروز سونامی غبار

محمد طالب حیدری، مدیر اداره ی هواشناسی کردستان، یکی از سخنرانان همایش حمایت از رودخانه ها (دانشگاه شریف، اول خرداد) خواهد بود. او در مقاله ای با عنوان "سونامی غبار عراقی در غرب و جنوب کشور" که در روزنامه ی ایران 25/2/1391 چاپ شده، به بررسی علت های بروز این پدیده ی جدید و خطرناک پرداخته است.

حیدری در این مقاله گفته است که منشا اصلی غبارهایی که در چند سال اخیر، مناطق گسترده ای از کشورمان را فرا می گیرد، عراق است و علت این پدیده بیش از هر چیز، کم شدن طغیان های دجله و فرات و خشک شدن تالاب ها و هورهای جنوب عراق و جنوب غربی ایران (ناشی از برنامه های کنترل آب...) است. نکته ی مهمی که او به آن اشاره می کند این که غبارخیزی ها، ناشی از خشکسالی های ده سال اخیر و تغییرات اقلیمی نیست.

خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنم.

/ 3 نظر / 4 بازدید
یک بازار برای همه

یک بازار برای خرید همه WWW.1BAZAR.NET انواع محصولات متنوع ،فانتزی و لوکس مثل چی؟ جا کلیدی حساس به صدا سبک، فانتزی، جدید، کوچک کلیدهایتان را گم نخواهید کرد www.1bazar.net و عینک زیبای پلیس ارجینال و دارای سریال نامبر این محصول به همراه صدها محصول دیگر شامل انواع نرم افزار های کاربردی لوازم ارایشی و بهداشتی زیور آلات و ساعت و گردنبند و غیره همه و همه در یک بازار برای خرید همه. امیدوارم خرید خوبی داشته باشید. www.1bazar.net www.1bazar.net

آلتای

کاملا با این حرف که علت این سونامی غبار خشکسالی های اخیر نیست، موافقم. علت اصلی همان مدیریت اشتباه آب های سطحی و زیر سطحی ست. خیلی طول نمیکشه که سونامی بسیار خطرناک تر نمک از دریاچه اورمیه استانهای اطراف و یا حتی خیلی دورتر را گرفتار خواهد کرد.

حیدری

سلام جلسه دوشنبه آمدم اما حس خود گنده بینی آقایان و خانم ها بزرگتر از آن بود که به اینجانب اجازه سخن بدهند من هیچ وقت پشیزی برای اروق های روشنفکرانه بسیاری از سخنرانان آن جلسه اهمیتی قائل نیستم و بیشتر به جنگ زرگری برای گرفتن کمک های دولتی شبیه بود اما به من توهین شد چون حرف نوی در ارتباط با موضوع داشتم اینهم تجربه ای بود .