تالاب پریشان و علاقه ی همگانی به تخریب

من ، عمیقا معتقد شده ام که « دولت - ملت »‌ ایران برای پیشرفت روزمره ( و نه پایدار که اصلا به دنبالش نیست) و گذران معیشت ، راهی جز فشار آوردن بر منابع طبیعی و بهره کشی بی رحمانه از محیط زیست نمی شناسد . تبدیل جنگل ها و مراتع و تالاب ها و زمین های کشاورزی به عرصه های ساخت و ساز ، و بدل شدن کل کشور به «کارگاه ساختمانی» (به قول آقای احمدی نژاد که جزو کارنامه ی "پر افتخار" دولت نهم در روزهای دهه ی فجر اعلام کرد) ... نه حاصل اشتباه کاری یکی دو مدیر دولتی یا بی راهه رفتن عده ی معدودی سودجو ، بلکه نتیجه ی عزم جزم مجموعه ی دولت و علاقه ی فراگیر ملت به خوردن از خوان نعمت طبیعی است . آن چه در این میان فراموش شده ، فردا ( دقیقا همین فردا و نه حتی آتیه ی نسل بعد ) است ؛ ما ، سرزمینی سوخته را به خود و فرزندان مان تحویل خواهیم داد .

خبری در مورد راه سازی در محدوده ی تالاب حفاظت شده ی پریشان ، و امضای طومار بیست متری از سوی مردم در حمایت از این کار را در روزنامه ی اعتماد بخوانید .

همچنین می توانید یادداشت مژگان جمشیدی در این مورد را در اینجا بخوانید .

و خبری دیگر درباره ی اثر سد سازی بر خشک شدن تالاب ها ، در اینجا .

/ 4 نظر / 5 بازدید
نادرضرابیان

درودبرشما آقای محمدی عزیز مردم چگونه می توانند به فردا فکرکنند درحالی که برای گذران زندگی درهمین امروز هم دچار عذاب ودل نگرانی هستند؟! مردم محلی همجوار بادریاچه پریشان ها آیا نصیبی بیشترازگردوخاک وزباله وتغییرفرهنگ ناشی ازحضور گردشگران ناآشناباطبیعت با ماشین های پنجاه وصدمیلیون تومانی می برند؟! درشهری بزرگ باتمام امکانات رفاهی! دریک آپارتمان یادفتر شیک! در کنار شومینه گازی! درپرتو نور چندلامپ پرمصرف! با یک ظرف میوه های درشت در کنارمان ! وپشت گرم به حساب های بانکی و ملک واملاکمان! بارش زیبای برف را ازپشت پنجره های بزرگ نظاره گرهستیم و در همان حال فتوا صادر می کنیم !! که: ای روستایی بی فرهنگ!! چرا برای گرم کردن محیط کلبه خود چوب می سوزانی؟!! راه می خواهی ؟!! فقیروتنگدست باشی مهم نیست ! فرزندت تحصیل نکند مهم نیست ! ای بی فرهنگ ! باید محیط زیست را حفظ کنی!! تو مقصری چون طوماردادی ! تو بسازوبفروش هستی! این همه امکانات برای کشاورزی ودامداری برای تو فراهم شده !! ولی جان به جانت کنند باز نان مفت می خواهی !! شما ببخشید! شاد

عباس محمدی

آقای ضرابیان عزیز آن کس که ماشین گران قیمت و ملک و املاک دارد ، به نوعی باعث تخریب محیط زیست می شود ، و آن روستایی فقیر هم فکرش را فقط متوجه این کرده که زمین بفروشد یا جاده ای را به منطقه بیاورد تا باغ و مزرعه اش قیمت پیدا کند . دولت هم که سر گنج نفت نشسته و فقط در فکر خرج کردن درآمد فروش نفت است و ساخت و ساز های پایان ناپذیر .« دولت - ملت » ما خوب بلدند یک پارچه ، تیشه به ریشه ی محیط زیست کشور بزنند .

نادرضرابیان

درودبرشما حق پدر شمارابیامرزد, تازه رسیدیم به اصل مطلب ! آیاحکومت محترم جمهوری اسلامی , راه دیگری را برای آن روستایی زحمت کش باز گذاشته است ؟! تولیدکننده در منگنه قرار می گیرد! بی چاره اش می کنند! نفره داغ می شود ! چه راهی باقی می ماند؟ بسازو بفروشی! خریدوفروش ملک! دلالی! نان مفت خوری ! چون دولت مردان ما هم نان مفت خور هستند! آب از سرچشمه گل آلود است! روستایی هم انسان است: امکانات رفاهی می خواهد, راه می خواهد , تحصیل می خواهد, بهداشت می خواهد و....... هرچه می دود به جایی نمی رسد! چه راهی باقی می ماند ؟تلاش میکند جاده ای به روستا احداث شود و ملکش را بفروشد وبه شهر مهاجرت کند !مثل 90درصد ساکنین فعل شهرها ! قربان شما بروم ! ما مردم نجیب وبا فرهنگی داریم , اگر این وضعیت نا به سامان در یک کشور اروپایی وجودداشت مردم آنجا تا به حال همدیگر را خورده بودند!! در مورد دولت بنده با شما هم عقیده هستم , اگر شما هم در مورد مردم با من هم عقیده شوید!! بی حساب می شویم !! شاد باشید