تهدید غار اسپهبد خورشید

تخریب در حریم غار- قلعه ی اسپهبد خورشید

 

عکس از وبلاگ : ایران سرزمین من 

خسرو یزدانی همکار دیده بان کوهستان در گرگان ، از تخریب حریم منظر غار بی مانند اسپهبد خورشید خبر می دهد . این غار که در جاده ی فیروزکوه پس از پادگان دوآب و در دامنه ی " خطیرکوه " قرار دارد ، دهانه ی عظیمی به قطر تقریبی هشتاد متر دارد که از این جهت بسیار جالب توجه است . در نزدیکی و جلوی دهانه ی غار ، آثار یک برج دیده بانی ، یک دیوار ساروجی ، پلکان ، و در داخل تالار بزرگ غار آثار چند اتاق به چشم می خورد که این حکایت از کاربرد دفاعی غار در روزگاران گذشته دارد . احمد معرفت در کتاب کوه ها و غارهای ایران نوشته که اتاق های داخل غار در گذشته های دور مسقف بوده و « وجود قطعه تیر 5/3 متری به قطر 80 سانتی متر که در گوشه ی یکی از اتاق ها افتاده ، دلیل بر این ادعا است » . هم او نوشته که بنای دژ به احتمال زیاد ، متعلق به اواخر دوره ی ساسانی است . غار- قلعه ی اسپهبد خورشید در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و گویا در میراث فرهنگی مازندران ، پرونده ای برای ثبت جهانی آن در دست تکمیل است .  

متاسفانه ، به تازگی در زیر دهانه ی غار عملیات سنگ شکنی و تولید شن و ماسه شروع شده است ! همچنین واحدهای ارتش ، اقدام به کشیدن سیم خاردار و برپا ساختن پایگاه در حریم اسپهبد خورشید کرده و سربازان در این محدوده به تمرین تیراندازی می پردازند .

جمعی از کوه نوردان مازندران ، به منظور معرفی و شناخت بهتر غار- قلعه ی اسپهبد خورشید که از آثار منحصر به فرد طبیعی – تاریخی ایران است ، قصد دارند مراسمی را با عنوان « روز خورشید » در تاریخ جمعه 31 خرداد برگزار کنند . این مراسم ، همراه با سخن رانی ، اجرای موسیقی و برنامه های فرهنگی دیگر خواهد بود که از ساعت ۹ صبح در پای غار ، بعد از پادگان دو آب ، برگزار خواهد شد .

/ 1 نظر / 7 بازدید
عباث

تبریک به مناسبت برگزیده شدن وبلاگ دیده بان کوهستان در دومین گرد همایی نویسندگان زیست محیطی