پارک های ملی «کاغذی»

مرضیه ناظری، در تارنمای خودش از پارک ملی نخیلو گفته است که حتی محیط بان هم ندارد، و این که وضع این جزیره پس از ثبت به عنوان پارک ملی هیچ فرقی با قبل نکرده و همچنان شکار پرندگان و بردن تخم آن ها و تخم لاک پشت ها رواج دارد.

در روز جمعه ی گذشته سری به «پارک ملی» لار زدم؛ وضع این پارک قدیمی و اسم و رسم دار و محیط بان دار هم فاجعه بار است. در چند عکس زیر می بینید که خودروها زنچیروار و فقط با پرداخت هزار تومان وارد پارک می شوند؛ نه محدودیتی، نه ضابطه ای، نه آموزشی، نه مسوولیتی برای بازگرداندن زباله؛ سهل است... همه جا زباله ریخته شده، و حتی... انبوهی از زباله در پایین پای پاسگاه محیط بانی رها شده است! با محیط بان ها که گفتگو کردم، از این وضع به شدت ناراحت بودند و می گفتند که خوب است سمن ها (ان جی اوها) وارد کار شوند و با این بی ضابطگی مقابله کنند.

جاده ی داخل «پارک ملی» لار از سمت دلیچای.

زباله های رها شده در کنار پاسگاه محیط بانی دلیچای.

و کمی هم از زیبایی های طبیعی: لانه ی پرنده، ساخته شده از چوب و گل در لابه لای درخت بید (لطفا دوستان پرنده شناس بگویند که لانه ی چه پرنده ای است؟ زاغچه یا...؟)

نمای دماوند سرفراز از دشت لار.

/ 4 نظر / 6 بازدید
مزدک دربیکی/مرکز پزوهش های محیط زیست

[گل][گل][گل]

ضرابیان

درودبرشما آقای محمدی عزیز در 20ساعتی که بنده در جزیره نخیلو بودم نه شکارچی پرنده دیدم نه کسی که تخم پرندگان یا لاک پشت ها را جمع آوری کند . ماهی گیر ها شب آمدند و شام خوردند وخوابیدند وصبح زود هم رفتند . محیط بانان منطقه حفاظت شده مند بسیار دل سوز وعلاقمند بودند . نگران ماهی گیر ها نباشید . نگرانی اصلی شروع فعالیت پارس جنوبی در کنار منطفه حفاظت شده مند است که در کوتاه مدت دیگر اثری از طبیعت شگفت انگیز منطقه باقی نخواهد ماند !!

ضرابیان

درودبرشما آقای محمدی گرامی مشکل محیط زیست ریختن زباله نیست , باتغییر شرایط اجتماعی این مشکل برطرف می شود ومی توان زباله های ریخته شده را جمع آوری کرد . مشکل اصلی ساخت وسازهای به ظاهر عمرانی , جاده سازی در عمق جنگل ها وکوهستان ها . ساخت سد . ساخت ویلاها در ارتفاعات و زمین خواری است که دیگر در هیچ شرایطی راه چاره ندارد .